M-am hotarat.........adoptie(47)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

maribela- in cazul nostru, la policlinica de cartier, care elibera si acele certificate medicale. Am intrat la medicul psihiatru, si i-am zis ca avem nevoie de o adeverinta pentu dosarul de adoptie....si ne-a dat-o! cu adeverinta de la el si cea de la medicul de familie, am fost la secretariatul policlinicii care in schimbul a 70 RON (parca...) ne-a dat certificatele medicale. Bafta!

Miha


"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia72 spune:

Miha sa stii ca eu sunt precauta in ceea ce priveste legea, mai bine sa nu regret, asa ca eu merg cu casuta postala.
Maine ma duc sa dau declaratia ca nu vreau sa o mai vizitez pe micuta din Bacau. Cei de acolo sunt de speriat, au trimis astazi la DPC de unde sunt o adeverinta medicala in care au scris ca fata a avut la nastere 2 kg si 46 cm , dar in rest ca nu au nimic de la nasterea ei. Chiar nimic .
Merg mai departe si o las ca poate o sa se gaseasca o familie si pt ea.
Criadi - felicitari.
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

quote:
Originally posted by miha74

uffff- Diciu- nici nu poti sa iti dai seama ce m-a linistit mesajul tau.
ca sunt zombi ! astazi nu am facut decat sa caut si sa citesc despre chestia asta



"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)






Sa-mi spui te rog ce va zice si voua doctorul in legatura cu asta! Si eu am fost zombi cand am aflat dar se pare ca acest virus afecteaza negativ fatul cand mama a luat virusul in timpul sarcinii si atunci copilul se poate naste cu grave malformatii, ceea ce clar nu este cazul. Cel mai probabil, mama avea acest virus sau anticorpii inainte sa ramana gravida. Desi nu se face mult caz, se pare ca e o boala foarte raspandita.

Poze Sabina Teodora


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by diciu


[b]Miha74
si Sabinei i-a iesit CMV IgG pozitiv si IgM negativ, ceea ce inseamna ca are anticorpii impotriva acestui virus si nu virusul activ. Medicul ne-a zis ca e posibil sa fie inca sub influenta placentei mamei naturale care ar fi avut asa ceva si ca sa repetam analiza peste 1 an, dar sa nu ne ingrijoram ca analiza arata clar ca nu exista boala doar anticorpii.


Asa este! IgG pozitiv = a luat virusul. IgM = au ramas anticorpii, dar virusul nu mai este activ. O foarte buna prietena a avut rezultatele astea la analizele de sarcina, au existat medici care au sfatuit-o sa renunte la sarcina, a fost inadmisibil din punctul ei de vedere, am citit mult pe net, a fost si la alti medici, care i-au zis ca nu e problema, si acum copilutul ei are 5 ani si e perfect sanatos!!!
Important este sa nu fie IgM pozitiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Seara buna tuturor. In sfirsit acasa cu sperante mai mari decit cele cu care plecasem. Acum e mai bine. Va urma o perioada cu multa odihna si multa mincare (eu de ce nu???, ca-s de 2 ori cit el - d'aia!!!!) si cu ajutorul Domnului va fi totul bine.
Am citit tot ce ati scris in ultimele zile si va multumesc tuturor pentru cuvintele frumoase si pentru incurajari. Ma bucur pentru toate fetele care au reusit si sper ca si noi, celelalte sa le calcam cit mai repede pe urme, sa ne gasim puiutii si sa se termine calvarul asta cit mai repede.

Ce sint IgM si IgG?



Toti vor sa traiasca in virful muntelui...Dar toata fericirea si cresterea au loc in timpul urcusului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Ajutati-ma cu un sfat!
Am vazut poza unei fetite de 4 ani foarte frumusica. Duminica vom merge s-o vedem. Ma sperie putin varsta copilei, ma sperie gandul ca ne va respinge, ca adaptarea va fi mai grea, ca va suferi c-o vom rupe din mediul ei. Sigur, poate sunt griji inutile, avand in vedere ca nici nu am vazut-o, dar acea poza a transmis CEVA si as vrea ca lucrurile sa mearga bine.





"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criadi spune:

AncaWish, fetita mea avea tot 4 ani cand am vazut-o si aveam aceleasi temeri ca si tine cu atat mai mult cu cat la prima intalnire ne-a spus ca o iubeste mult pe asistenta maternala si pe sotul acesteia. Si totusi dupa 2 saptamani cand am luat-o in invoire in week-end cand am adus-o inapoi a tipat si a plans ingrozitor sa n-o mai ducem acolo ca vrea sa ramana cu mamica si taticul ei. Acum, dupa 9 luni, in fiecare seara imi spune ca e atat de fericita ca a ajuns la mamica ei "adevarata" si ca inainte plangea in fiecare noapte ca nu are si ea o mamica. La varsta asta sa stii ca ei constientizeaza destul de mult lipsa parintilor si fac diferenta intre cineva care te ingrijeste si parintii pe care ii au alti copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Criadi, multumesc din suflet pt vorbele tale. Experienta altora imi da curaj. Aseara, dupa ce am vazut pozele, eram entuziasmata, emotionata si un pic speriata. Celor care le-am marturisit varsta ei (familie si prieteni) au spus ca-s dusa. Ca e aberant sa adopti un coil atat de mare.
Sigur, nu ma astept ca cei din preajma mea sa inteleaga ce simt eu si dorinta mea arzatoare de a avea un copil. Pentru unii adoptia nu e un act divin, ci e un gest disperat pentru care ei nu simt decat mila sau privesc asta cu niste ochi goi. ma gog, nu despre asta e vorba.

Daca ar exista un manual sau niste reguli, probabil ca ar fi totul mai simplu. Dar aici, unde nu exista logica, ci doar suflet, lucrurile se complica.

Imi poti sugera un cadou, ceva ce sa-i daruiesc la prima intalnire?



"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criadi spune:

Si pe noi ne-a speriat la inceput varsta ei pt. ca noi ne doream ceva pana in doi ani dar acum nu mai regret ca nu am prins etapele de dezvoltare ale unui copil mai mic ci doar ca nu am fost mai devreme alaturi de ea pentru ca din ce povesteste ea a trecut si prin momente foarte neplacute. Sa stii ca experienta cu un copil mai mare e foarte interesanta pentru ca are amintiri dar asta o face sa se lege si mai mult de familie pentru ca poate face comparatii. Eu sunt o persoana care ma consider destul de "rece" ca manifestare indiferent ce e in interior dar copilul asta m-a facut sa ma schimb tocmai datorita faptului ca e total diferit de mine (ca tot zice DPC-ul ca plaseaza copii dupa compatibilitate....), este un copil foarte sentimental si pupacios nici nu pot s-o cert ca instant intinde mainile la mine sa ma ia in brate si incepe sa planga ca "a fost rea si am suparat-o pe mami a mea". Dar sa revenim....la prima intalnire DPC-ul imi zisese ca ar prefera sa nu-i aduc nimic ca poate nu o sa-mi placa si dau "aripi" unui copil pe care ulterior n-o sa-l mai vad dar mi s-a parut ciudat sa nu aduc nimic si m-am gandit sa-i iau ceva interactiv cu care sa ne jucam impreuna asa incat i-am luat o papusa cu haine si pantofi care se pot schimba asa incat la prima intalnire ne-am jucat si in acest timp am inceput sa ne cunoastem. Dar am nimerit o papusa care pentru a putea fii schimbata trebuia sa-i scoti capul asa incat am cam dat-o in bara, a fost cam "traumatizata" de miscarea mea da a-i scoate capul...dar s-a linistit si a fost foarte frumoasa prima intalnire. Eventual poti sa-i duci si carti frumos colorate din care sa-i citesti si sa le rasfoiti impreuna. Oricum bafta si nu lasa prejudecatile altore sa-ti umbreasca fericirea....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Multumesc inca o data, Criadi. O sa revin cu amanunte dupa intalnirea de duminica. week-end placut tuturor!



"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore

Mergi la inceput