M-am hotarat.........adoptie(47)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dalv spune:

asa ca saptamana care vine sunt in asteptare: jurista tb sa depuna actele la Tribunal sa-i declare pe bebici adoptabili si apoi sper ca in max.o luna de zile sa incepem sa-i vizitam;si mai sper sa se prezinte parintii biologici la tribunal si sa nu ne faca figura sa se razgandeasca;Catalina te pup si scuze ca nu am mai vb cu tine dar sunt prinsa pana peste cap cu o gramada de acte pt certificarea ISO;pt toate viitoarele mamici si nu numai

nusica <<viitoare mamica de bebici gemeni>>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Ia cititi mai jos, la punctul 11:

http://www.juridice.ro/stiri-juridice/flux-stiri/csm-5-iunie-2008.html


Tzuni mic si drag si scump si pisicos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daphnyie spune:

deci mai intai au dat aviz pozitiv, apoi au fost trasi de urechi de baroneasa si au intors-o ..... habar n-aveau ce voteaza si ce implicatii are legea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criadi spune:

Astazi am obtinut incuviintarea adoptiei...dupa 2 ani de la depunerea dosarului pentru atestare in vederea adoptiei. Vreau sa le spun celor care se afla in aceasta etapa si probabil ca si mine nu mai dorm noptile din cauza legii celei noi ca a decurs mult mai usor decat ma asteptam si decat imi sugerasera chiar si cei dela DPC. Desi mama nu s-a prezentat la proces, judecatoarea a fost mai mult decat draguta considerand ca daca pe respectiva n-o intereseaza soarta copilului de 4 ani nu are rost sa mai tergiverseze dand un alt termen. Singura problema cu care am fost afectati de legea noua este ca citatiile s-au facut la comun, respectiv asa cum si eu stiu adresa mamei biologice si ea+intrega familie stie adresa noastra, lucru ce ne face vulnerabili pentru viitor. Insa...ce o vrea Dumnezeu...In final in afara sentimentului de fericire ma simt foarte obosita, trebuie sa fii foarte puternic sa rezisti stresului impus de un sistem care functioneaza prost si din ce in ce mai prost!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia72 spune:

quote:
Originally posted by criadi

Astazi am obtinut incuviintarea adoptiei...dupa 2 ani de la depunerea dosarului pentru atestare in vederea adoptiei. Vreau sa le spun celor care se afla in aceasta etapa si probabil ca si mine nu mai dorm noptile din cauza legii celei noi ca a decurs mult mai usor decat ma asteptam si decat imi sugerasera chiar si cei dela DPC. Desi mama nu s-a prezentat la proces, judecatoarea a fost mai mult decat draguta considerand ca daca pe respectiva n-o intereseaza soarta copilului de 4 ani nu are rost sa mai tergiverseze dand un alt termen. Singura problema cu care am fost afectati de legea noua este ca citatiile s-au facut la comun, respectiv asa cum si eu stiu adresa mamei biologice si ea+intrega familie stie adresa noastra, lucru ce ne face vulnerabili pentru viitor. Insa...ce o vrea Dumnezeu...In final in afara sentimentului de fericire ma simt foarte obosita, trebuie sa fii foarte puternic sa rezisti stresului impus de un sistem care functioneaza prost si din ce in ce mai prost!


BUNA CRIADI,
EU TE SFATUIESC CEVA, CA SA NU MAI AI PROBLEMA CU ADRESA , TE DUCI LA POSTA SI INCHIRIEZI O CASUTA POSTALA SI TE DUCI LA TRIBUNAL SI DAI CA ADRESA DE CORESPONDENTA. CRED CA ESTE CEL MAI SIMPLU.
CLAUDIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criadi spune:

Pentru noi este "too late", citatiile au fost trimise, adoptia incuviintata. Dar poate fi un pont bun pentru cele care se afla in etapa de introducere a actelor in tribunal, poate functioneaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

criadi- Felicitari Doamne ajuta sa fie bine si sa nu aveti nici un fel de probleme pe mai departe
claudia- mda, buna idee...am notat-o!
Desi am inteles de la DPC-ul meu ca au fost anuntati de ORA ca nu se mai citeaza in instanta familia naturala.

Restul fetelor, cum stati?
Asi- nici o veste?

noi suntem bine, luam in greutate, zambim mult. Am facut ceva analize si ne-au iesit CMV IgM- negativ, dar IgG-ul pozitiv ...vineri ajung la medic. Din ce am citit pe internet este ca a avut virusul...dar acum este imun, se poate la o varsta atat de mica?

Pupici,
Miha



"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

criadi felicitari!!!

Miha74 si Sabinei i-a iesit CMV IgG pozitiv si IgM negativ, ceea ce inseamna ca are anticorpii impotriva acestui virus si nu virusul activ. Medicul ne-a zis ca e posibil sa fie inca sub influenta placentei mamei naturale care ar fi avut asa ceva si ca sa repetam analiza peste 1 an, dar sa nu ne ingrijoram ca analiza arata clar ca nu exista boala doar anticorpii.

Poze Sabina Teodora


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

uffff- Diciu- nici nu poti sa iti dai seama ce m-a linistit mesajul tau.
ca sunt zombi ! astazi nu am facut decat sa caut si sa citesc despre chestia asta



"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maribela spune:

Am si eu o intrebare(alta!):in ce consta examenul psihiatric si unde se face(clinica particulara sau in cadrul policlinicii)-pt dosar de adoptie?

doar cei ce cred,inving!

Mergi la inceput