M-am hotarat.........adoptie(47)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Miha multumesc.Mihnea ,finul, are 5 luni.

Maribela adoptia dureaza diferit la fiecare caz.Cand depui cererea depui si actele care o insotesc.De acolo astepti sa te contacteze asistentul social care se ocupa de cazul tau.Incepi evaluarile si apoi primesti atestatul.In mod normal in 60 de zile primesti atestatul.Apoi urmeaza perioada in care se cauta copil pentru voi.Asta e variabila.Dupa ce ai gasit copil urmeaza termen la judecatorie pentru incredintarea in vederea adoptiei.Incredintarea se facae pe 90 de zile, la care se poate cere prelungire, si apoi se stabileste termen pentru incuviintarea adoptiei.Dupa ce hotararea de incuviintare e definitiva adoptia e incheiata si intrati in monitorizarea post-adoptie.
Eu zic sa va inarmati cu rabdare si mult calm, pentru ca faceti un lucru important si mai ales nu luati decizii in pripa.
Succes!



Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Fetelor desi nu sunt intr-o forma buna anu am putut sa nu intru si sa va dau vestea cea buna.
Se pare ca legea adoptiei va ramane in forma in care este.Adica parintii biologici nu vormai fi citati nicaieri dupa ce copilul a fost declarat adoptabil.





Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IreneCAM spune:

E adevarat??? Parca e prea frumos, nu-mi vine sa cred...Asta e chiar o veste extraordinara

Sa va spun si eu ca am facut un pas...maaaare pt mic si mic pt umanitate Dupa o noapte de nesomn si de ganduri intense am fost sa dau si eu declaratia ca vreau sa continuam adoptia...Asistenta sociala care a fost responsabila de caz pt atestare e cea care se va ocupa de noi si in continuare, ceea ce e bine ca e tare cumsecade...I-am spus ca o rog sa-mi arate si copilasi mai mari, nu doar sub 18 luni cum ii zisesem initial. Asa ca ...asteptam cu multa speranta. Am niste emotii de nedescris si sunt f nerabdatoare, imi vine sa imi pun la semnatura "viitoare mami de ...supriza!!!!", dar ma abtin deocamdata (cu greu:))!

Ma duc sa explorez care-i baiul cu legea!

"Daca pamantul pe care il cauti nu exista, Dumnezeu il va crea pentru a-ti rasplati indrazneala" - Isabela de Castilla catre Cristofor Columb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ssilvia spune:

Foarte tare!Intr-adevar o mare realizare!
Dar intreb si eu (nu va suparati pe mine dar mi-e si frica sa ma bucur) cat de mult atarna aceasta decizie a CSM?Sa inteleg ca pentru modificarea legii adoptiilor este necesar si acordul sau avizul conform al CSM?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Aceasta decizie este foarte importanta.Adica proiectul ORA a fost respins in fosrma in care este acum.Acum ei sunt obligati sa faca un alt proiect care sa imbine cat mai bine hotararea Curtii Constitutionale si sesizarea Consiliului Superior al Magistraturii referitor la principiul confidentialitatii.
Oricum este un mare pas inainte.

ps.la subiectul Asociatie am scris despre decizia CSM.





Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia72 spune:

Buna Asi,cand veniti in Bucuresti ca sa facem inscrierile si aici?
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

irenecam- iti doresc sa iti intalnesti puiul cat mai curand posibil. Uite ca poate se rezolva si cu legea. Doamne ajuta!

asi- super veste am raspuns si la subiectul asociatiei.
E tare voinicut finutul tau. si ce nume frumos are inca o data iti doresc sa te bucuri de el si sa iti traiasca.





"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalv spune:

buna dragele mele,am citit vestea noua si ma bucur f.mult ;ce nu am inteles este daca se merge pe legea veche adica daca se mai citeaza parintii biologici la tribunal cand se face incredintarea in vederea adoptiei??!!

nusica <<viitoare mamica de bebici gemeni>>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalv spune:

saptamana trecuta am trait o adevarata aventura: am fost chemati la DPC unde ni s-a comunicat ca pt bebicii gemeni inca nu si-a dat mama biologica consimtamantul si ni s-a propus sa vedem o fetita de 2 ani;am fost de acord si am vazut-o ziua urmatoare;frumusica foc,vioaie si f.isteata dar, din pacate nu am simtit legatura aceea speciala(afinitatea)pe care am simtit-o fata de gemeni pe care nici macar nu i-am vazut face-to-face ci numai in poze;a ramas sa ne hotaram in cateva zile

nusica <<viitoare mamica de bebici gemeni>>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalv spune:

si: surpriza joi dimineata primesc telefon de la DPC si suntem anuntati ca au venit parintii gemenilor si si-au dat dupa 6 luni de zile consimtamantul la adoptie;si de joi plutesc dar in acelasi timp imi este teama ca nu cumva sa imi daca figura si sa apara o alta familie;ei au zis ca nu

nusica <<viitoare mamica de bebici gemeni>>

Mergi la inceput