Sezatoarea canadiana (92)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Multumim de urari! Si va uram si noi, la rindul nostru: La Multi Ani tuturor sarbatoritilor, mici si mari!

Smile,tomorrow could be worse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Nelia, sti uca treci printr-o perioada grea, dar raman la parerea ca din pacate de cele mai multe ori aceste zbuciumuri mari ne aduc valoare in viatza, din ele invatam cel mai mult si ele ne dau posibilitatea sa ajungem la o judecata mai inteleapta. Si-am invatat in viatza sa pretuiesc fiecare experienta oricat de negativa ar fi si cand trec prin momente mai putin confortabile imi gasesc forta in gandul ca din toata treaba asta trebuie sa ma aleg cu ceva bun si parca nu mai vad o prapastie in fatza.
Oana gabriela zicea bine, fiecare alegem in functie de ce ni se potriveste noua mai bine, alegem cu mintea si inima de atunci si ar trebui sa regretam mai putin ce-am facut/decis in trecut si mai mult sa incercam sa punem la lucru cu ce ne-am ales pana in acel moment.
Dar nelia, tot ce-i posibil sa treci printr-o depresie, caci atunci sunt momentele cat totul ti se pare negru si fara iesire. Probabil ca te-ai agatat atat de tare de ideea de a fi o mama perfecta pentru toti copii tai ca iti e tare greu sa accepti un compromis, o solutie de mijloc (sunt de acord cu ce spunea mimitele cu set the expectations). Esti poate prea perfectionista in directia asta si ti-ar prinde bine sa accepti (nu sa constientizezi, ci sa accepti) ca nu esti superwoman si ca nu le poti face pe toate perfect si la timp. Iar cand vei invata sa accepti acest lucru si sa faci astfel de compromisuri cu visurile tale, o sa se usureze si povara de pe umeri. Si-as zice ca e important sa invatam acest lucru in primul rand ca mame pt ca la randul nostru putem sa-i invatam pe copii nostri cum sa iasa din astfel de situatii. Stiu ca tu zici ca poti sa faci ori una ori alta si ca asta denota tocmai contrariul, dar te gandesti evident la un anumit nivel de perfectiune. Dar iti spun ca le poti face linistita pe amandoua, poate nu f bine la inceput, dar apoi vei deveni eficienta ai sa vezi, caci alta solutie nu vei avea , Da, nici serviciul si nici munca de mama nu le vei face perfect (in acceptiunea ta) si atunci ti-as zice: welcome to the club. Si eu as vrea sa fac mai multe atat legat de jobul de mama cat si legat de jobul de unde-mi vin banii. Dar deocamdata astea imi sunt limitarile. Exista un punct maxim dincolo de care sacrificarea mea devine nociva pt mien ca persoana. e important sa iti cunosti acel punct dincolo de care orice sacrificiu nu-ti mai aduce nici un beneficiu in plus - probabil ca asa poti defini eficienta.
Un exercitiu bun care ma aduce cu picioarele pe pamant ti-am spus care e: sa imi imaginez ce am eu in plus fatza de altii, si-atunci fara sa vreau incep sa ma simt egoista, prea pretentioasa, nerecunoscatoare etc. si realizez ca putina umilinta nu-mi strica. Sau, in cazul tau, gandeste-te ca fiecare din noi asta facem: jonglam intre casa si copii si uite, inca supravietuim si nu ne-am dus nici la balamuc, dar nu avem nici copii demni de mila. Deci CU SIGURANTA si tu vei putea face asta. E o vorba: curaj gaina ca te tai.

Nu te ajuta cu nimic sa te retragi si sa revii cand iti va fi mai bine (la fel si tie mimitete, doar pt ca cineva a inteles altceva decat ai vrut tu sa transmiti, nu insemana ca trebuie sa dai mai rar pe forum; dupa 6 ani pe forumul asta am invatat in timp sa-mi ajustez exprimarea astfel incat sa inteleaga si omu’ ce-mi citeste mesajul ceea ce am vrut sa transmit, daca ai stii de cate ori nu m-am aflat in situatia ta, mimitete, si trebuia sa retushez totul ca sa fac omu’ sa inteleaga ce-am vrut sa spun, iar scrisul ramane inca un inconvenient: aceeasi fraza citita cu intonatii diferite iti poate da stari diferite). Aici ai deschis un subiect care pt tine are foarte multe trairi si intr-un fel sau altul cred ca te va ajuta mai mult sa consumi acest subiect pana la sfarsit decat sa te retragi din dorinta de a nu mai supara pe nimeni.
Suntem multe aici si gandim diferit, simtit diferit si mai cu seama cand citim avem stari total diferite. E imposibil sa rezonezi cu toata lumea si e imposibil sa nu starnesti pe altii. E in logica diversitatii sa se intample astfel de lucruri. Nu vad o vina nici in declaratiile tale, nici in supararea Simonei, e una din acele situatii cand nu poti spune ca e cineva de vina… eventual diferentele dintre noi sa fie de vina.
Ce pot sa-ti spun este ca numai tu si nimeni altcineva nu te poate ajuta sa iesi din starea asta. Pe mine ma ajuta foarte mult sa vorbesc cu cineva in astfel de momente, nu neaparat ca mi-ar intinde cineva o solutie, ci pt simplu fapt ca atunci cand vorbesc sunt nevoita sa dau o expriamre verbala trairilor mele, iar asta ma trece printr-un proces de constientizare, de analiza, de evaluare si parca a doua zi e totul mai clar in minte si parca si solutiile se contureaza mai usor, ies in evidenta din amalgamul situatiei. Asta dincolo de descarcarea emotionala, usurarea sufletului.
Pe de alta parte si starile astea de depresie sunt un mod de a consuma niste energii negative adunate acolo in timp. Am invatat ca cea mai mare prostie pe care am facut-o vis-a-vis de modul de a deal-ui cu problemele vietzii e sa iti reprimi trairile, sentimentele, gandurile, replicile. Da, poate ca poti rani pe cineva cu ceea ce spui/gandesti la un moment dat, insa pt tine si sanatatea relatiei tale cu acea persoana e mai bine sa spui ce ai de spus decat sa taci si sa reprimi (aici nu ma refer la un tu anume si nu fac referire la un caz concret, ci vorbesc la modul general), sunt foarte mutle cazuri cand tacerea nu-i de aur. Acelasi lucru e valabil si in relatia cu tine insuti: nu-ti reprima trairile si gandurile doar pt ca ele sunt urate sau nedemne sau mai stiu eu cum le consideram noi la un moment dat. Le putem pune la spate doar de-abia dupa ce ele si-au facut toate mendrele cu noi.

Pe de alta parte am vazut prin prisma propriei experiente ca nu timpul petrecut de un parinte/educator/bunic etc tinde sa fie totusi cel mai important aspect in relatia cu el, ci forta acelei persoane cred ca e cea mai importanta. Noi transmitem foarte multe, o serie de chestiuni le transmitem cu totul altfel decat vorbind cu copil. Sau uneori e de ajuns o fraza ca sa schimbi universul unui copil. Din cei doi parinti ai mei cel care mi-a influentat cel mai mult perpectiva, gandirea in viazta a fost taica-miu, nu maica-mea. Desi taica-miu a muncit mereu pana tarziu si nu a avut timpul necesar sa se implice prea mult in cresterea noastra, insa el m-a marcat mult mai mult decat a facut-o mama (ma refer la o influentza pozitiva). Bunicul meu a fost un om extraordinar si cu toate ca nu-l vedeam decat in vacantele de vara si in timpul scolii doar din cand in cand, totusi el mi-a influentat foarte mult filosifia de viatza, nu atat prin ceea ce mi-a transmis el mie direct, ci poate mai mult prin exemplul pe care mi l-a oferit (copil fiind am cascat mereu gura la discutiile adultilor si modul cum aborda tataie problemele in viatza m-a ajutat f mult ca adult). A avut atata forta omul asta ca o transmitea prin toti porii, era imposibil sa nu-l iubesti si sa-l respecti, el a fost si va ramane probabil cel mai influent om in viatza mea, desi daca e sa raportez totul la timpul petrecut impreuna… Deci iata ca nu timpul redus petrecut cu copii e intotdeauna cel mai mare adversar al nostru.

Eu n-am auzit prea multe povesti de bine despre air France. Cand am emigrat mi-aduc aminte ca ne-a fost recomandat sa evitam air France-ul din cauza riscului mare de a ne fi pierdute bagajele.

Carmen, of, cu asa experienta de zbor… sper sa va bucurati in continuare de vacanta. Macar vremea e ok acolo, noi inca ne rugam de primavara asta sa-si mai arate fatza si pe aici. Ce zic cei de-acasa de nepoteii lor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

quote:
Originally posted by casandra

Acum am vazut si eu, pe prima pagina a subiectului, clasificarea cu scolile secundare din Quebec. M-am uitat si eu putin pe ea. Stiti cumva cum se pot afla subiectele din anii precedenti date la examenul de intrare. Cum te pregatesti aici de examen? De unde stii cati sunt pe loc? Cum poti sa iti evaluezi dinainte sansele? Exista culegeri cu subiectele din anii precedenti?




Casandra, baiatul meu termina scoala secundara peste o luna! A fost (si este inca) la College Saint-Louis, care este scoala internationala a comisiei scolare Marguerite Bourgeois. Daca te uiti pe lista, scoala e foarte bine cotata, au fost ani in care era prima scoala publica de pe lista.( De cind e fiul meu acolo a mai scazut nivelul) Glumesc, biensur.
Despre examenul de admitere, vreau sa spun ca nu l-am pregatit cu absolut nimic,n-am avut nici o idee ce se da, nici citi erau pe-un loc. Dupa aceea am aflat ca erau 8 copii/loc. Trebuie sa-ti spun ca primara a facut-o la scoala de cartier, publica. Si el a zis ca examenul a fost foarte usor. Orice copil care are o medie sarita de 85, sa zicem, la matematica si la franceza, poate reusi la examenul asta fara probleme. Proba cea mai "dura" sa-i zicem asa, a fost proba de cunostinte generale, unde s-au pus intrebari de genul - cine-i presedintele USA?, ce forma de guvernamint are Canada? chestii de genul asta. La ultima intrebare fiul meu a raspuns ca Canada (scuzati cacofonia) e un regat. Ca noi tot vorbeam de regina-n sus, regina-n jos, de unde el a dedus ca-i regat. Pai nu? Da tot a intrat, ca probabil erau altii mai zapaciti ca el!
Daca mai vrei informatii scrie-mi pe privat sa nu monopolizam subectu , ca lumea are copilasi mici pe-aici.

Smile,tomorrow could be worse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Oana, ce frumos si ce idee inedita cu gift certificate-urile de la Antonia.
Alex are 3,5 ani si nimic nu ma misca mai tare decat cand il vad ca se ofera voluntar sa ma ajute cu ceva. Ei astea sunt momentele cand zic ca nu ma strofoc si eu in van.

Iar tu Mqqm, m-ai facut sa rad cu gura pana la urechi. Auzi: ”asta ca sa apreciezi si tu ce suflet complicat ai pe la casa ta” . Mey, baietii sunt mai stangaci si simpli in a-si exprima emotiile si se adevereste in cazul tau inca o data ca la un barbat dragostea trece intai prin stomac .

Simi, nu ne plictisiti cu examenele voatre, din contra ne oferiti si noua, « tinerelor » mamici un coup d’śil (rage franceza din mine) in viatza de scoler.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

LA MULTZI ANI ELENELOR SI CONSTANTINILOR-sa traitzi si sa fitzi sanatosi si baftosi!
Simi-La multzi ani pt comoara voastra!
Try,Oana si Mimitete-f.frumos atzi exprimat si avetziperfecta dreptate
Nelia-inteleg ca nu e usor,dar NUMAI TU IN TIMP SI CU RABDARE vei rezolva totul.Tzinem pumnii sa iesi repede din starea asta!

Denisa 'de Emma Andreea (17 Ian.2006)si Mark Alex(5 Iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

In speranta unui zimbet : Copiii si intrepretarile lor

De ce circula singele in corp?
Sangele umbla prin corp, ca sa ii prinda pe microbi si sa ii inece.(6 ani).

La ce folosesc sprancenele?
Sprancenele folosesc ca sa tina fruntea sus, sa nu-i vina fruntea pe ochi. (6 ani)

De ce ne spalam cu sapun?
Noi ne spalam, ca sa dam sapun in ochi la microbi. (5 ani)

Ce sunt amprentele?
Amprentele e cand punem mana pe o clanta si raman degetele acolo si le gaseste politia. (8 ani)

Ce este sufletul?

Suflet e cand iti pune mama prajituri pe farfurie si ii lasi prajituri si lu ala mic. (8 ani) Sufletul are o forma de inima. (8 ani)

Ce este tristetea?

Tristete inseamna cand un om vine la altul si bea mult. (7 ani)

De ce sa pun potcoave la cai?
La cal se pune potcoave, sa nu cada calul pe spate, atunci cand pune frana calul se intepeneste in potcoave. (9 ani)

Ce inseamna cuvantul "modern"?
Modern e cand vezi ceva frumos si e scump si n-ai bani. (7 ani)

Cum se face parfumul?
Parfumul se face din apa, dop si din parfum. (5 ani)

Cum se inteleg pasarile sau animalele intre ele, daca noi, oamenii, vorbim si de multe ori nu ne intelegem?
Pasarile sau animalele vin unele langa altele si vorbesc in soapta si noua ne spun numai "miau". (10 ani)

Ce este timpul?
Timpul este o vreme care trece tot timpul. (5 ani)

Ce sunt buruienile?
Buruienile sunt niste plante folositoare doar lor. (12 ani)

Ce este acela un secret?
Secretul este atunci cand nu trebuie sa stie militia. (6 ani)

Ce este zambetul?
A zambi inseamna sa razi parca in gandul tau. (8 ani) A zambi este cand niste oameni rad cu gura inchisa, ca sa nu deranjeze oamenii de la bloc. (7 ani)

La ce foloseste steagul?
Steagul foloseste, ca atunci cand veneau turcii peste noi, ei nu stiau pe ce tara veneau si atunci noi le aratam steagul si dupa aia ei stiau.

Ce este acela un minister?
Minister inseamna, ca sa te duci acolo sa te razbuni. (9 ani) Minister este o incapere mare unde se aduna toti ministrii ca sa faca sedinte pentru a imbunatati cartierul lor. (9 ani)

Ce este igiena?
Igiena este cand vin neamurile si vad ce curat e in casa. (7 ani)

Din ce se face sapunul?
Sapunul se face din mai multi clabuci, la un loc. (6 ani)

De ce isi fac oamenii cadouri?
Oamenii isi fac cadouri, ca sa nu fie nesimtiti. (7 ani)

De ce da dirijorul din maini, cu un bat, cand dirijeaza? Dirijorul da din maini, ca sa arate ducerea sunetului. (11 ani) Dirijorul are un bat in mana, ca e urat sa arate cu degetul, la ala care canta cu contrabasul ca sa vada cum merge simfonia. (10 ani)

De ce gaina nu zboara pe sus, ca celelalte pasari?
Gaina nu zboara pe sus ca celelalte pasari, pentru ca-i e frica sa nu scape oul, cand ii vine sa-l faca. (10 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

La Multi Ani tuturor celor care poarte numele Sfintilor Constantin si Elena !

Noi

Ce faci te si face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Simi, si eu vreau sa mai vorbim despre scoala.

Si din seria declaratiilor de dragoste, Victor mi-a scris anul asta ca ma iubeste fiindca sunt .."ideala".
Bine mi-a tot gasit adjective, astfel incat prima litera din fiecare adj sa compuna numele meu.
Dar asta a fost cel mai tare. a si a scris si ca sunt copilaroasa

Carmen, va doresc sa va gasiti bagajele si vacanya placuta.

Si "La Multi Ani" tuturor sarbatoritilor.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


fetelor, mersi de urari; eu era sa las copilu la serviciul de garda din cauza ca am planificat sa le fac o surpriza: sa le cumpar un tort de la Ambrozia, in drum spre casa de la job; numai ca pe drum barbatu-meu (care nu stia unde sint- eu credeam ca ia el copilul, el credea ca eu ) m-a anuntat ca are santier prelungit....si asa, taind calea unora, fentind rind la semafoare, depasind- ce nu fac niciodata, am cules odrasla la 18H si vreo citeva minute...care binenteles era plins si nervos si ultimul ramas la servicul de garda; iar sotzul mi-a ajuns acum obosit rupt dupa 12 ore de santier, au mincat amindoi ceva tort (moama, ce crima poate fi cofetaria aia, ce bunatatzuri poate avea) si s-au dus amindoi la culcare....halal sarbatoare ;




http://www.floriinro.ro/


credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Pentru Ana si Khristin si cine mai doreste: info despre Boston:

Este un oras mai putin nord-american si mai mult european, cam in genul Montreal-ului. De aici cu masina se fac cam 5-5.5 h daca nu se sta la vama (noi trecem pe la Philipsburg), de obicei autostrada este foarte libera si noi nu facem decat o scurta oprire sa alimentam cu benzina. Drumul este frumos pentru ca se merge prin in muntii in Vermont. Ana, daca ai fost Burlington, banuiesc ca pe acolo ai luat-o si tu. La vama nu am stat aproape deloc la dus (vreo 10 min) iar la intoarcere vreo 25 de minute.

Noi de fiecare data am fost cu copii, la inceput era doar Seba, iar ultimile dati si cu Isa, asa ca am fost in locuri unde sa reziste si el/ei. Prima data am fost la Muzeul de stiinta unde era si o expozitie Star Treck si Seba a fost incantat, eu zic ca este un must see. La fel si acvariul care este iarasi superb. Exista si un muzeu al copiilor unde am fost si cu Isa acum cateva luni si este mai mult pentru copii pana in 7-8 ani, Seba s-a cam plictisit pe acolo. Merita de asemenea de facut un tur al orasului cu autobuzul lor, merita de batut si cu piciorul partea veche a orasului cu Quincy Market si cartierul cu restaurante italiene si puburi irlandeze. La fel, daca mergeti vara, merita de facut o croaziera pana in Nantucket si Cape Cod, sau chiar Martha's Vineyards, mai ales daca stati o saptamana.

Noi am mai vizitat si zona Concord, Acton, pentru ca acolo sta cumnata-mea. Acum am fost si la Canobie Lake Park, un parc de sitractii, dar asta-i un pic mai departe de Boston.

Daca mai aveti intrebari, cu mare placere. O sa caut poze si o sa va pun cateva cu orasul.

Simo, mai trimite tel pe PM, ca nu am gasit decat adresa notata...

O seara frumoasa!


"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput