Sezatoarea canadiana (92)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Nelia, sfatul meu sincer e sa le iei pe toate cum vin si mai usor...cu trei copii plus cariera e cam greu sa fii superwoman daca nu ai bone la ei . Important e sa fii realista cu tine insati si sa nu ai asteptari prea mari, justificarile pe forum nu ajuta. Stiu pe cineva care a facut o depresie nasoala pe motive din astea (nu-ti mai spun cu ce fel de consecinte ca te-as speria mai rau). Nu cred ca ideea e sa iei o pauza de DC si nici Mimitete, care explica cum merge de fapt societatea. Cred ca daca am merge pe principiul de 100% top up in maternity leave, nimeni nu s-ar mai intoarce vreodata la serviciu. Cand te vei simti pregatita de serviciu, o vei face si pe asta, fara mustrari de constiinta prea mari. Desi admir mamele care se sacrifica pt. copii, personal eu nu as putea sa fac un scop in sine din asta. Copiii vad in noi modele de urmat si nu as vrea sa creada ca nu putem sa-i crestem decat prin sacrificii personale.

Try, chapeau bas talentului tau narativ


Pitilache, poti sa-mi dai si mie mai multe detalii despre Boston pe PM ca sa nu plictisim audienta? Acolo ne gandeam sa mergem si noi pt. o saptamana. Merci

Carmen, de obicei Air France sint seriosi....care sint primele impresii din RO?

Donia
, La multi ani printesei tale

Ina, tu nu ne mai vizitezi? Sper ca esti bine

Cristina

le bébé

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Carmen77, imi pare rau ca ati trecut prin asa aventuri neplacute cu 2 copii mici...Va doresc ca restul vacantei sa fie super si sa veniti acasa relaxati si odihniti

Legat de Air France, noi zburam din 2003 cu ei in fiecare an, chiar si in vara asta plecam tot cu ei (pentru ca au avut mereu cel mai acceptabil orar pentru ceea ce vroiam noi sa facem si la un pret rezonabil, desi nu cel mai mic). Nu pot spune ca am o impresie prea buna despre ei, si parca serviciul se degradeaza in fiecare an, inclusiv ratacirea bagajelor . Dar cum cu barca nu putem trece oceanul, ne-am resemnat...
Un sfat din propria experience cu Air France (in 2003 am patit exact ca si Carmen, eram sa pierdem legatura, daca nu fugeam ca disperatii pe culoare si de atunci am invatat lectia): nu luati niciodata o escala mai mica de 1 ora, ideal este sa fie cel putin de 1 ora jumatate, mai bine va plictisiti in aeroport decit sa numarati minutele si sa vedeti ca nu ajungeti la timp...De obicei cind cumperi biletele de avion, ti se ofera legatura cea mai apropiata, dar nu sinteti obligati sa o acceptati. Noi ne uitam inainte pe orarul de zbor al companiei, ne alegem exact orele de plecare/escale si pe urma facem rezervarea.

Pe urma ne-am facut o carte de credit care are anumite asigurari speciale pentru calatorii: daca iti intirzie/pierd bagajele ai dreptul la despagubiri, la fel daca avionul pleaca cu mare intirziere iti deconteaza hotel, masa etc, daca compania aeriana nu o face. Ai pe urma rambursarea costului biletelor daca cineva din famile este bolnav si nu mai poti pleca, etc. Merita sa studiati. Conditia este sa achitati biletele de avion cu respectiva carte. Noi de exemplu avem MasterCard Platine cu Banque nationale, dar probabil ca mai sint si altele.

Duminica am fost la cumparat flori si le-am plantat pe balcon (ca nu avem gradina), dar vremea nu tine cu noi, de cind le-am pus s-a facut frigut si mai mult ploua Oare cind ne vom mai incalzi si noi? Am primit niste poze de la prieteni din Bucuresti, care erau la piscina si faceau plaja...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

In primul rind La Multi Ani! pentru toti cei/cele ce-si serbeaza azi ziua de nume! Constantini si Elene, La Multi Ani!!!! Try, ai un talent deosebit la scris. Dupa ce-am citit postul tau am zis ca exact asta am simtit si eu la momentul respectiv, dar tu ai spus asa de bine si frumos totul! Nu cred ca-i mamica pe lumea asta sa nu fii simtit ceea ce bine descrii tu! Si eu imi iubesc munca enorm, o fac din placere, abia asteptam pe de-o parte sa ma intorc, dar... m-i s-a rupt inima in doua cind mi-am lasat copilul in prima zi la gradinita!
Nelia, draga mea, cum zicea si Oana, in viata ai de luat niste decizii, odata ce le-ai luat, traiesti cu ele, nu te mai uiti inapoi ca altfel o iei razna! O sa vezi, vei reusi cu siguranta sa impaci si viata de familie, si munca. Dar nu te astepta sa le faci pe toate la perfectie! Ca nu se poate!
Eu una am lasat multe de la mine, si mie imi place sa fie casa luna, mincare calda pe masa, copiii fericiti, cu lectiile facute, etc. Dar stiu ca nu le pot face pe toate perfect, asa ca am facut compromisuri. Cel mai mare compromis e ca muncesc numai 4 zile pe saptamina. In ziua libera fac curat in casa, gatesc (stau pe net, dupa cum se vede), merg la gym, ma ocup un pic si de mine ca altfel imi iau zilele. Asa ca pot iesi seara in parc cu Alice dupa ce-si face lectiile, nu o mai iau razna ca nu-s vasele spalate sau mai stiu eu ce alte trebi nefacute! Le mai las si nefacute, daca nu-s urgente! N-am pe nimeni sa ma ajute de aceea ziua libera e necesara!
Acum pentru tine-i greu, ca esti la scoala si asta te solicita la max, dar o sa vezi dupa ce incepi serviciul, nu mai ai teme si proiecte, acasa esti acasa, te ocupi 100% de copii, de familie si nu te uita pe tine insati. Ca asa cum spunea cineva mai sus, crezi ca e mai bine sa fii cu copiii tot timpul dar stresata si nervoasa? Nu-i o solutie. Femeia perfecta nu exista! Facem ce putem, pe prioritati!
Si nu te astepta ca societatea sa te inteleaga, sa te sustina, ca nu-i cazul. Nu sint bani pentru asa ceva, din pacate!Mimitete ti-a expliat cum sta treaba.
Fruntea sus, ca acus se termina scoala si vei vedea viata in culori mai vesele, sint sigura!

Smile,tomorrow could be worse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Acum am vazut si eu, pe prima pagina a subiectului, clasificarea cu scolile secundare din Quebec. M-am uitat si eu putin pe ea. Stiti cumva cum se pot afla subiectele din anii precedenti date la examenul de intrare. Cum te pregatesti aici de examen? De unde stii cati sunt pe loc? Cum poti sa iti evaluezi dinainte sansele? Exista culegeri cu subiectele din anii precedenti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Si de la mine Felicitari pentru toti Constantinii si Elenele mari si mici
(si eu am unul acasa, sotul )

Ana, tie iti urez de doua ori !


Simi, mi-a soptit o pasarica ca si la voi a fost o aniversare importanta. Cu intirziere si scuzele de rigoare, La multi ani pentru Alice, sa creasca mare, desteapta, frumoasa si sa aiba mult noroc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Nelia, tu la un ajutor de specialitate nu te-ai gindit? te-ar ajuta poate mai mult decit orice altceva sa-ti intelegi si sa-ti accepti problemele si viata; pe mine m-a ajutat enorm psihologul de la St.Justine a fiului meu, si m-a invatat cum sa-mi opresc energiile negative ce le indreptam spre ai mei in familie, tot plingindu-ma.


Carmen, bine ziceai ca avem nevoie sa inveselim si variem putin sezatoarea asta (Mqqm, Parpalak, Ira, Simonna, unde sunt fetilii cu optimism si umor in mesaje ca tare mi-e dor....) dar nu in felul asta, tu vii tot cu peripetii, dar bine ca ati ajuns ; cu AirFrance am avut si eu peripetii, am urcat ultimii in avion, eu si cu Tudor acum vreo doi ani.

Oana, multumesc frumos , azi imi sarbatoresc doi din cei trei barbati dragi mie (al treilea e tata, nu va imaginati ...); oricum cel mare s-a sarrbatorit cu o diploma de la Oficiul Quebecos de limba franceza- ci-ca-i apt sa inginereasca in limba lui Molière

Pitilache- Roxana- intelept mesaj- ca de obicei; si pe mine ma intereseaza Boston, daca vrei sa mai scrii despre asta, ce se poate vizita, cite ore faci pina acolo,mersi! nu cred ca plictisesti pe nimeni cu asta!

Cassandra, ce stiu eu-foarte sumar- de la o amica, ea si-a inscris baiatul anul trecut la mai multe scoli, dar in final copilul a intrat la Scoala Internationala, pentru care s-a pregatit din culegeri de teste ce se gasesc in librarii; a mai spus ca a pierdut taxele de inscriere platite la celelalte scoli; poate Dana/Podeanu sau Mihaela/Mimitete stiu detalii, ele au copii mai mari.


zi buna, soare, caldura si optimism va doresc.


Ana

http://www.floriinro.ro/


credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

uit ce-i mai important:

LA MULTI ANI la toti piticii fete si baieti sarbatoriti: Alice, Roxana, copil de parpalak, si la toti jumiorii nostrii, sanatate si fericire!!!!

Simi, mersi!


Oana, LA MULTI ANI sotului tau, de Constantin!


vroiam sa va intreb, am primit instiintare de la Tudor de la scoala ca vor avea testari finale toata saptamina ( 3 zile franceza+stiinte, plus doua matematica); voi ati avut asta cu copii, le da din toata materia studiata in cursul anului?
vineri au o dictare de 50 de cuvinte....parca sunt la doctorat copii astia...sa vezi morcovi pe mine:))




http://www.floriinro.ro/


credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Buna ziua, doamnelor!
Ma scoate din minti forumul de cind cu filmletul cu pampers, se blocheaza pe jumatate de ecran, ingusteaza spatiul unde sint scrise mesajele, e o intreaga aventura sa citesc ce-ati scris.

Rox, da-mi un tel., te rog, diseara, sarmina! Ca eu ma tot uit la ceas si socotesc cind o culci tu pe Isa si pe urma ma trezesc ca s-a facut 10!

Nelia, utopii de-alea visez si eu da' stiu ca sint utopii si le evit. Incerc, pe cit posibil, sa-mi pun acei ochelari roz care-i sint prea mari Anei acum :) si sa vad partea buna in toate, desi eu, prin constructie, sint o pesimista a-de-va-ra-ta! Darlucrez la greu sa-mi mentin optica non-pesimista.

Ma uitam cum scrii tu ca te simti exclusa din viata fetelor tale... Induce un mod de viata si felul asta de a gindi... Pe mine m-ar face sa ma simt vinovata pentru ca imi iau timp si pentru mine, si mi se pare tare important sa-mi iau timp pentru mine, tocmai ca sa am resurse sa stau cu el.

Eu m-am dus la job cind avea Radu 4 luni si nu m-am simtit exclusa din viata lui, din contra, profitam cit puteam de timpul pe care il aveam cu el dar si de timpul pe care il aveam pentru mine.

Personal, teoria dupa care ma conduc eu in relatia cu copilul meu, imprumutata dintr-o carte, este: imi iubesc copilul la nebunie, mi-as da si viata pentru el daca e nevoie, dar nu vad de ce sa fac asta toata-ziua-buna-ziua. Iar el stie ca mami nu este "la dispozitia lui" ci ca "are dispozitia sa fie cu el". Dar felul asta de a gindi nu se potriveste tuturor mamelor, eu stiu asta. Dar mie IMI TREBUIE timpul meu cu mine, cu colegu' sau cu prietenele mele si refuz sa ma simt vinovata pentru ca mi-l iau.

Tare mi-a placut, in clasa intiia, mi-a adus o felicitare de la scoaala de ziua mamei, in care scria ceva de genul: mami, te mii place cind te joci cu mine, cind ne dam cu bicicleta, cind ne fugarim in zapada, cind imi explici la lectii, cind mergem in parc, cind imi dai ciocolata. Dar cel mai tare imi place sa te fac sa rizi. De parca, la schimb cu tot ce fac eu pentru el, cu puterile lui mici de copilas in clasa iniia, incerca si el sa-mi faca viata mai frumoasa :)

Mie imi place sa discutam despre copiii nostri, despre relatia noastra cu ei, forumul nu e numai ca sa fim toate de acord si sa dezbatem ce mai gatim... E ca a spunem si ce avem pe suflet. De-aia continuu eu dezbaterea asta despre mame/copii.
Te pup si capul sus!

Doamnelor, pe miine,
Simona



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Simonna, apropo de ziua mamei, Antonia mi-a facut o felicitare la scoala in care mi-a pus 4 bonuri pe care sa le folosesc cind vreau si pentru care ea este responsabila (gen certificat cadou de la Winners ): una bucata "pour une journée de rêve", una bucata "pour un petit-déjeuner au lit", una bucata "pour une journée sans bêtise et sans colère", una bucata "pour une journée de ménage" Ce poate fii mai frumos decit o zii de vis primita cadou de la copilul tau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Simonna, pe felicitarea de clasa 1-a a lui fiu-miu scria: "I love you mommy because you make good maccaroni and cheese". Asta ca sa apreciezi si tu ce suflet complicat ai pe la casa ta.

Io am venit in Canada cu Air France prima data. Vorba vine. Ca dupa ce ne-au tinut 24 de ore in plus in Paris (fara acces la bagaje si cu copii de un an jumate si 5 - ok, ne-au dat hotel si papa) ne-au pus pe un Continental si ne-au trimis la... New York. Cu ultimul pampers si cu formula pe terminate. Si acolo, tot fara acces la bagaje ne-au bagat aia din US la Immigration si ne-au pregatit de trimis inapoi. La Paris. Cica romanii n-aveau drept la viza de tranzit in US. Si cica aia de la Air France ar fi trebuit sa stie. In final cred ca scutecul fetutzei i-a convins si ne-au trimis la Toronto. Unde pretinii nostrii tot veneau la aroport de cateva zile dupa noi. Unde am ajuns si noi pana la urma si ne-am revazut cam jumate din bagaje. Rupte toate, curgeau hainele din ele. Acu' ganditi-va ca asta se intampla inainte de internete si celulare. Bine, asta-i asa la high level povestea, e de fapt mult mai mult, haha. Asa ca, asta-i cand mergi cu avionul, totu-i sa nu cada, nu-i asa? Asta a fost doar prima aventura, c-au mai fost. Io nici nu ma mai obosesc sa mai pun de-astea pe-aici. Asa ca nu pune la suflet, Carmen77, enjoy.

Videti? Pentru orice situatiune io am o poveste. Is ca babele alea.

La multi ani, copilasi de Donia, parpalak si simi!



Am o semnatura noua: 'tu-i reclama ei!
Common sense is not so common...        [Voltaire]                 DJ

Mergi la inceput