Mamici norocoase de septembrie-octombrie 2008 (59)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clau_geo spune:

Mary b uite iti dau linkul de la discutia din capitolul anterior poate te lamuresti:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=121313&whichpage=15

vezi si paginile urmatoare

22+

Doamne ajuta-ne sa ajungem la 40 saptamani cu bine si sanatosi!

www.flickr.com/photos/26166390@N04/" target="_blank">Noi si bebita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau_geo spune:

Multumim frumos Feli, asa stiam si eu ceea ce inseamna ca e de bine


22+

Doamne ajuta-ne sa ajungem la 40 saptamani cu bine si sanatosi!

www.flickr.com/photos/26166390@N04/" target="_blank">Noi si bebita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JulyMorning spune:

Am gasit in legea aia de a zis-o clau ieri, contractul colectiv de munca:
art. 51, lit. c:
In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate.

Nu zice nimic de 21 de angajati... Am ajuns la pag 14 din 30.. mai citesc si reviu

_
Our future determines our past
Fasolica de S25+
Fasolica eco 1 22S
Fasolica eco 2 22S
Fasolica eco 3 22S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

acum zic si eu neata!
fara nominalizare
moni: mergi pe burta, oricum sigur seful dadea o prima! vezi ca sa nu fie mai mic decat vroia el sa iti dea, ca atunci
[july]: poate si taticul, ca deh au si ei drepturi!

aha, sa nu uit, ptr fetele cu salarii mari, am inteles ca se face o plafonare a veniturilor brute la nivelul a 12 salarii minime, adica 12*500 si de aici se pleaca cu calculul.Mergeti pe burta, dar v-am spus sa nu va suparati daca o sa vi se plateasca mai putin decat va asteptati.

Vasile
16+

bibinika
foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau_geo spune:

July in codul muncii parca, specifica ca, societatile care au mai mult de 20 angajati trebuie sa intocmeasca ccm pe unitate.

22+

Doamne ajuta-ne sa ajungem la 40 saptamani cu bine si sanatosi!

www.flickr.com/photos/26166390@N04/" target="_blank">Noi si bebita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

quote:
Originally posted by JulyMorning

Am gasit in legea aia de a zis-o clau ieri, contractul colectiv de munca:
art. 51, lit. c:
In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate.

Nu zice nimic de 21 de angajati... Am ajuns la pag 14 din 30.. mai citesc si reviu

_
Our future determines our past
Fasolica de S25+
Fasolica eco 1 22S
Fasolica eco 2 22S
Fasolica eco 3 22S




firmele care au mai mult de 21 de angajati sunt obligate sa respecte CCM, celelalte nu.

Vasile
16+

bibinika
foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

July ti-am trimis mail

cu Alexandru
Buburuza
asa creste Buburuza


"Nu ti se da niciodata o dorinta fara sa ti se dea si puterea de a o duce la indeplinire. Totusi, va trebui sa muncesti pentru asta ..." - Richard Bach

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JulyMorning spune:

vecinico da, au drepturi si pretentii

clau, la mine sigur nu exista CCM. Deci oricum am dreptul la un salariu mediu? Nu mai pricep nimic.. is varza la capitolul legislatie, nu inteleg nimic.

Edit: m-a lamurit felcic. Pfiuuuuuuu, ce naspa... m-as duce sa le pun legea in fata, poate nu se prind ca nu tre sa respecte CCM.
Boo, sarumana, ma uit acu.

_
Our future determines our past
Fasolica de S25+
Fasolica eco 1 22S
Fasolica eco 2 22S
Fasolica eco 3 22S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

feli multumim!

Cu nasii daca mai aveti idei/impresii, va mai astept. Noi avem nasi care nu au copii. Si care nici nu se gandesc sa aiba prea curand (poveste mai complicata). Nici relatia lor in sine nu e prea grozava si nu stiu cat/daca va mai dura. Asa ca ma cam tem. Se vor supara foarte tare daca nu ii luam. Dar nici pe altcineva nu avem. Familia noastra este una f mica. Prietenii nostri sunt toti rockeri nebuni care nu au treaba nici cu casatoria nici cu copiii. Eh... sucks.

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20722;126/st/20081023/k/d976/preg.png
Bebe reloaded

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau_geo spune:

Eu stiu asa si daca gresesc va rog sa ma corectati:
orice societate este obligata sa respecte ccm unic la nivel national insa societatile care au ccm intern sunt obligati sa respecte ccm lor cu conditia ca acesta sa indeplineasca minim conditiile din ccm unic la nivel national.

In concluzie toate mamele ar trebui sa beneficieze de un salariu mediu pe ec. din partea societatii angajatoare, la nasterea copilului.

22+

Doamne ajuta-ne sa ajungem la 40 saptamani cu bine si sanatosi!

www.flickr.com/photos/26166390@N04/" target="_blank">Noi si bebita

Mergi la inceput