Timisoara, Impreuna! (106)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda spune:

io altceva am vrut sa va postez de fapt.
un articol de pe 121.ro. mi-a placut.

Am uitat de mine
2008-05-20

Ar trebui sa ma simt ca o invingatoare. Am tot ce isi poate dori o femeie: doi copii reusiti si minunati, un sot foarte iubitor, tandru, comunicativ, am casa, am masina, sunt in ultimul an la facultate si, poate o sa radeti, am si o minunatie de catel. Dar, uneori, pentru ca exista gustul acesta al 'uneori-ului' ca o ciocolata dulce amaruie, imi dau seama ca nu ma simt implinita. Imi mai lipseste ceva.

Poate o sa-mi spuneti: 'ce-ai mai vrea?' Nu vreau sa ma intelegeti gresit, ar trebui sa ma simt implinita nu? Toata viata mea, de mic copil, am incercat sa fiu o fetita cuminte si buna pentru parinti, apoi prietena cea mai buna pentru toate prietenele care mi s-au perindat prin viata, iubita si sotia ideala, mama copiilor mei! Pentru toata lumea eu am incercat sa fiu perfecta. Dar, imensul 'DAR', am sentimentul golului. Am trait pentru toata lumea, pentru ideea de perfectiune, chiar daca am reusit sau nu, dar nu am trait suficient si pentru mine. Am uitat de mine si ma simt de parca as fi picat dintr-o alta planeta. Am renuntat la ideea de a avea si eu o cariera - mi-am zis ca e mai importanta cariera sotului, apoi sunt mai imporanti copiii, trebuie sa le fiu mama de care au nevoie, fac curatenie, mancare, prajituri, cumparaturi etc, etc sa le ascult bucuriile, supararile, traiesc doar pentru ei si mai putin pentru mine. Am uitat de mine.

Pasiunea mea dintotdeauna a fost pictura. Si am ramas numai cu atat, fara nici un fel de studiu, la nici o scoala de arte plastice, fara nimic. In copilarie, parintii mei au luat deciziile pentru mine. E coltul acela in care fetita devenita mai tarziu sotie si mama se simte ca intr-un refugiu. E momentul meu, in care ma simt ca mama vitrega a Albei ca Zapada care se priveste in oglinda si se intreaba 'oglinjoara, oglinjoara, cine este cea mai frumoasa din tara?' Asa ma simt eu cand pictez (si o fac foarte rar) si imi tot zic: asta sunt eu. Unica. Pentru ca e singura placere pe care o fac numai pentru mine. E 'moftul meu', cum imi mai spune sotul meu. Si intr-adevar nu e nici al lui, nici al copiilor, nici al parintilor mei, al nimanui. E numai al meu. Si sunt constienta ca ramane doar o pasiune, nu va fi niciodata o cariera, desi uneori visez cu ochii deschisi si la asa ceva (e secretul meu).

Mi-as dori din tot sufletul sa-mi gasesc ca scuza pentru toata starea mea de acum doar banalitatea asteniei de primavara. Insa, in acest 'mesaj din sticla', e ca si cum mi-as fi descarcat tot naduful, pun dopul si aruuuuuuunnnncccc cat mai departe sticla, sa fie purtata, nici nu imi pasa unde. Intodeauna sotul meu imi spune ca in spatele unui barbat puternic sta o femeie puternica. Oare eu de ce nu ma simt asa? Simt cum trece pe langa mine, clipa de clipa, anotimp dupa anotimp si ma simt atat de PUSTIE. Dar, pana la urma, cred ca e din cauza asteniei de primavara!

Cristina Elena,
membra 121




Anda, mami de Ed

Viata
Pasiunea
Blog DC de Timisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Frumos articol...
adevarat...

Claudia, sa-l citesti de vreo 3 ori...



BLOG DC-Impreuna Timisoara

Toti oamenii te aud cand vorbesti.
Prietenii insa inteleg ce spui, iar cei mai buni prieteni sunt cei care pricep si ceea ce n-ai spus in cuvinte.



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele
POZE CU NOI

www.youtube.com/watch?v=yvdFw3VNJHM" target="_blank">Povestea dintelui pierdut:)), www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4910d596eade3d31e723cf" target="_blank">Christmas 2007 by INES, www.onetruemedia.com/shared?p=222b88dcea173192314fc3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montaj INES, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=228e2d97ca6a85170ac141&source=browse" target="_blank">Sweet memories

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda spune:

morning gasca.
cafiiia cafiiiaaa

hai inviorarea timisoara.
s-aveti o zi faina




Anda, mami de Ed

Viata
Pasiunea
Blog DC de Timisoara

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Cafia si de la mine ca abia s-a pisat , astept sa se raceasca


Aida
DISNEYLAND PARIS 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Neatza...

Luati cafia...

Haideti treziti-va ca trebuie sa punem tara la cale...

BLOG DC-Impreuna Timisoara

Toti oamenii te aud cand vorbesti.
Prietenii insa inteleg ce spui, iar cei mai buni prieteni sunt cei care pricep si ceea ce n-ai spus in cuvinte.



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele
POZE CU NOI

www.youtube.com/watch?v=yvdFw3VNJHM" target="_blank">Povestea dintelui pierdut:)), www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4910d596eade3d31e723cf" target="_blank">Christmas 2007 by INES, www.onetruemedia.com/shared?p=222b88dcea173192314fc3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montaj INES, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=228e2d97ca6a85170ac141&source=browse" target="_blank">Sweet memories

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Salutare natiune...io-s la secretariat si imi ostoiesc piticii cu


www.youtube.com/watch?v=tB16x3pLeb4&NR=1" target="_blank">ASTA

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Aaaaaa , da , bine ca mi-am amintit.
Eu nu stiu ce fac de 1 iunie se poate ca nu o sa pot sa vin la intalneala , dar ne sarbatorim saptamana urmatoare. E bien asa?


Aida
DISNEYLAND PARIS 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Ma e o vreme afara de-mi vine numa sa dorm si am atata treaba........fac o ciorbitza de pui cu bors,dovlecel pane,sos de marar si ochiuri de oua pe ziua de azi.
Daca mai am chef mai bag si de un chec sa vad cum sunt din cauza rusnacilor care venira in vizit de ieri sa ma 'nerveze pe mine,ma si-mi dau numa la burta si spate asa lovesc

Hai sa va dau si io o cafelutza, micul dejun si un platou de fursecuri ca si asa a inceput sa zdravan afara si altceva in afara de a sta in casa si a manca aiurea nu avem ce face.

Unitatea mea va doreste POFTA BUNA!



Varsta Maya Maria (19.09.2006)
Povestea zanei Maya Maria
Poze cu noi
TIMISOARA,IMPREUNA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:


Buna dimineata!

Claudelu, super fain sa stii sa faci asa minunatii de torturi! Merci de intrebare, Lori e bine, eu la fel ... bon, inca mai doare locul extractiei si necesita ingrijiri speciale, inca iau antibiotic dar, fata de ce dureri am avut, e floare la ureche.

Lormi, tinem pumnii stransi, sigur vei reusi!

Ce-i Deya draga, faci o depresie de primavara? Oare ce-ti lipseste? Poate un umar asa, mai cu muschi, pe care sa plangi romantic si in voie .... Sa stii ca nici nu cere mult pt repararea camerei, de obicei, n-am vrut sa zic sa nu te sperii, da cam sar de 5 milioane reparatiile la scule din astea. Ultima data cand din cauza de trentit accidental pe jos nu s-a mai incahis trapa de caseta la o camera de-a Novei a costat distractia 150 de euro.

Dorisake, am vazut si eu cortul, da nu stiam ce se intampla in el. Super interesanta treaba ... da oare aparatu stie sa dea rezultatul in functie de termen lung? Adica, la tine au contat cele 2 tigari fumate exact inainte sau nu? Ca eu de cand cu maseaua nu fumaez si ma gandesc ca ma scotea asta curata ca lacrima .... in schimb la al meu sotz clar le exploda cosmelia. Nu stiu ce sa ma mai fac cu el sa mai reduca din tigari, ca zau nu-i a buna cat de mult fumeaza. Si, in final, BRAVO Dorisake pentru curaj.

Anda fain articolul, nu l-am rumegat inca da asa, la prima vedere, stii la ce ma gandesc? Pai ce perfectiune, ca de fapt madam perfectiune arata un pic altfel. Deci: are un serviciu bun (castiga cel putin cat sotzul), arata beton, are copii- casa-masina-catzel-etc si le tine pe toate in perfecta stare de curatenie si functionare, gateste bine si “de casa”, are o preocupare (zi hobby) cat mai telectuala – cantatul la pian ar fi o solutie (in nici un caz nu se uita la seriale siropoase, dar stie tot ce se intampla in ele), face fata cu brio oricaror obligatii sociale ( de la petrecerea de sfarsit de an la firma sotzului pana la party-ul dat la ea acasa), rezolva treburile administrativ birocratice si nu numai atat pentru familie cate si pentru anexe (soacra, cumnati, nepoti, alte rude) si ... cred ca mai e, da nu-mi vin asa, pe moment.

Aidutzuk, merci de cafea, chiar de-i abia pisacita....

Boon, Hai sa punem tara la cale.

1. Mooor de lene. Nu mai zic ce as face eu pe timpul asta ca ma ia Doris ca visez ca fata mare.
2.Azi am in meniu conopida gratinata cu pulpe de pui innabusite
3.Trebuie neaparat sa fac smotru in camera de zi si in dormitor, ca pica deja casa pe noi.
4.Tot nu am idei geniale pentru 1 iunie, asta poate si pt ca stiu ca, in proportie de 80% voi fi blocata cu alegerile.
5.Chiar, voi mergeti la vot?
6.Si pe mine ma enerveaza banerul cu scutece, ieri am patit-o si eu cu un mesaj sters in clipa trimiterii.


Mamica de spiridus, visatoarea cu picioarele pe pamant

Sa arzi - flacara, nu sa cazi - lacrima, platind tribut oricarui val...

Avem si poze noi


Mergi la inceput