Ce mananca un arici?

Ce mananca un arici? | Autor: LauraNicole

Link direct la acest mesaj

Am nevoie de ajutor pentru ca ,iesind afara in seara asta cu catelusa noastra ,aceasta a zbughito din lesa si a descoperit un arici pitit in marginea aleei din fata blocului .L-am luat in casa,l-am pus intr-o cutie,i-am dat cateva bucatele de paine,bobite pentru catei,un morcov si un pic de apa .Aici sunt numai blocuri in jur si o multime de caini vagabonzi care l-ar sfasia asa ca n-am cum sa-i dau drumul .
Deci,ce sa-i dau sa pape?Stiu ca aricii au intoleranta la lactoza,ca mananca fructe,morcovi ,insecte dar altceva?

.............................
I beg you from the bottom of my heart to vote for my pet,Lady!Can you do that 4 me,please?(Te rog mult de tot,imi votezi si mie catelul,Lady?Poti face asta pentru mine,te rog?)-http://www.pedigree.ro/detalii-caine.html#bodyv

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Mananc de toate, nu sunt mofturoasa. Sorry, nu m-am putut abtine cand am vazut titlul topicului.

Ariciul mananca tot felul de insecte, melci ... cam ce gaseste intr-o gradina. Cred ca cel mai bine ar fi sa il duci repid intr-o livada la tara.

Sibylle saptamana 35

Nasterea ariciului junior Poze cu noi si Vladimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Multumesc frumos,Sibyle !Faza e ca nu prea am cum sa ajung prea curand pe undeva pe la tara .
L-am lasat pe balcon si mananca graunte pentru perusi ca a gasit punga si a dat iama in ea .E dulcik foc !

.............................
I beg you from the bottom of my heart to vote for my pet,Lady!Can you do that 4 me,please?(Te rog mult de tot,imi votezi si mie catelul,Lady?Poti face asta pentru mine,te rog?)-http://www.pedigree.ro/detalii-caine.html#bodyv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Uau Laura - ARICI !!!!
Cand venim sa-l vedem?
Intreaba la Pet shop ... O sa incerc sa intreb eu (stiu o tanti draguta la PetShopul de pe langa noi)



Sorana si Monica (5 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Ce dragut, si eu am gasit mai multi arici pe aici prin gradina!
Aricii sunt insectivore. Ce maninca: melci, limax, viermi de pamint, paienjeni, ciuperci, oua de pasarele, ierburi, radacini, pepeni galbeni, dovlecei, pesti, broaste, serpi, fructe si... crochete sau cutii cu mincare pentru ciini si pisici. Ratia este de aprox. 70 de grame pe noapte. Nu uita sa-i dai apa.
Erori de evitat: nu dati niciodata lapte sau piine unui arici!
Nu-l puneti pe spate daca-i dati sa pape cu siringa!
Ziua protejati-l de muste punindu-l la umbra acoperit de o plasa sau o pinza. Este un animal nocturn.

Pupici la arici!


Adélie la p'tite souris
Bijoux passion
Floricici din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Multumesc , dragelor!
Sorana,stii ca puteti veni cand doriti voi!Sunteti bine-venite oricand si la orice ora !

Otilia,stiu ca n-am voie sa-i dau lapte sau painica .Aricii au intoleranta la lactoza .
I-am dat morcovi,mere,bucatele mici de carnita din mancare de cutzu,bobite pt catei (la sfatul cuiva de la ZooMania) ,cereale (grau,mei ca aveam pt perusi ) .
Il tin pe balcon,acesta fiind inchis,unde e umbra si putina racoare .Ziua se culcuseste intr-o tzoala veche,un pantalon vechi de fash si scoate doar capsorul de sub ala , se duce sa bea apa si doarme iar dar noaptea se plimba in tot balconul si pufaie si fashaie .Mi-e drag de el de mor!A inceput sa imi cunoasca vocea(zic eu) si cand ma aude vorbind in jur scoate boticul lui ascutit si amushina in jur .

.............................
I beg you from the bottom of my heart to vote for my pet,Lady!Can you do that 4 me,please?(Te rog mult de tot,imi votezi si mie catelul,Lady?Poti face asta pentru mine,te rog?)-http://www.pedigree.ro/detalii-caine.html#bodyv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Hihi, ai grija sa nu-l ingrasi prea tare! :D


Adélie la p'tite souris
Bijoux passion
Floricici din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Hihihi 1E un caraghios .In seara asta am mancat cartofiori prajiti cu friptura si,simtind miros de mancare,ne-am trezit cu Aricila in sufragerie,adulmecand de zor.In 5 minute se batea cu Lady pe un oscior .Mi-am luat caine care nu latra,hihihi

.............................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Eu am arici. Am cautat pe Internet si am aflat ca ii pot da mancare uscata de pisici "de buna calitate". La magazinul Hornbach, din Bucuresti, se gaseste mancare speciala de arici, atat uscata cat si conserva. Numai ca noi am gasit mancarea asta dupa mai mult timp in care ii dadusem ariciului mancare de pisici si ariciul nu s-a mai atins de mancarea speciala pentru arici, nici conserva, nici uscata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

Laura, ce mai face aricila?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Pai ce sa faca , Roxana?Doarme ca belferul toata ziua pe unde-l prind zorii iar noaptea scoate mai intai nasul de unde-i bagat apoi o ia la plantonat casa .A inceput sa zgarie la usa dormitorului meu ori de cate ori o inchid ca sa intre la mine .
Azi-noapte gasise traznitul un capac de bidon de Cola si se juca cu el pe sub pat .Nu stiam ce zdrangane si cand bag nasul , il vad cum arunca ala si fuge dupa el ca dupa minge .Ati mai vazut asa ceva?
I-am facut si baie .Am umplut cada cam pe sfert si i-am dat drumul in apa .Innota precum cainii .
Cand i se face foame o ia roata cand la castronul lui de pe balcon cand in castronul bietei Lady .
E un zapacit .Nu-mi vine sa cred ca un arici se poate domestici asa !
Sa-mi incarc camera si va fac poze sa-mi vedeti alintatura !

.............................

Mergi la inceput