Rugaciune colectiva pentru a avea un copil (12)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns medamaya1 spune:

Osa ajunga cu siguranata, mi-a spus de la posta ca vor sosii in 2-3 zile.
Intru in panica, tot sun la dr sa vad pina la urma cind m-a programat la monitorizare, vineri sau simbata si deocamdata nu dau de ea, mai incerc.
Georgia, pina la urma cum le trimiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luca2008 spune:

Buna dimineata!!!
"LA MULTI ANI" tuturor fetelor care
astazi serbeaza ziua lor de nume , sau
a celor dragi.
Sa vi se impineasca dorintele!!
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

mi-a luat mama plicuri ... mi-a luat plicuri .... yuhuhuuu
medamaya1, pe posta o sa le trimit ...

Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medamaya1 spune:

Georgia,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

LA MULTI ANI TUTUROR CELOR CARE ISI SARBATORESC ASTAZI ZIUA, FIE DE NASTERE, FIE DE NUME !!!
SANATATE, PROSPERITATE SI FERTILITATE!!!



Cu siguranta se va intampla minunea !!!
Doamne ajuta tuturor
magdita
aspiranta din aprilie 2004
http://tt.lilypie.com/0vOnp3.png

"Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta."
"Avem timp" - Octavian Paler
www.flickr.com/photos/12786534@N04/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

"Sfintii Imparati Constantin si Elena

Biserica Ortodoxa ii praznuieste astazi, 21 mai, pe Sfintii Imparati Constantin si mama sa, Elena. Constantin cel Mare, imparat roman (306-337), a devenit suveran al intregului Imperiu Roman dupa invingerea lui Maxentiu si a lui Liciniu. In ziua premergatoare luptei cu Maxentiu, in anul 312, Constantin a vazut pe cer o cruce luminoasa si o inscriptie: In hoc signum vinces (prin acest semn vei birui). Imparatul va insemna toate steagurile armatei sale cu semnul sfintei cruci si va intra biruitor in Roma. Prin Edictul de la Milano (313) a acordat libertatea de cult a crestinismului, acesta devenind religie de stat in timpul lui Teodosie cel Mare.

Imparatul Constantin a convocat primul Sinod ecumenic la Niceea (325), unde dupa lungi dezbateri, invatatura lui Arie a fost condamnata si s-a adoptat formula ca Fiul lui Dumnezeu este de o fiinta cu Tatal si deci, din veci cu El. La sinod au fost alcatuite si primele 7 articole ale Simbolului de credinta (Crezul), a fost fixata data Pastilor (prima duminica dupa luna plina, dupa echinoctiul de primavara) si s-au dat 20 de canoane referitoare la disciplina bisericeasca.

Sfantul Constantin cel Mare a fost botezat pe patul de moarte de catre episcopul Eusebiu de Cezareea. A murit la scurt timp in Nicomidia si a fost inmormântat in Constantinopol, in biserica ctitorita de el.

Imparateasa Elena

Flavia Iulia Helena s-a nascut in provincia Bitinia. In anul 293, generalul roman Constantiu Chlorus, la indemnul imparatului Diocletian, divorteaza de imparateasa Elena. Acesta nu se recasatoreste, ci traieste departe de atentia publica, dar aproape de fiul sau. A reusit sa descopere pe dealul Golgotei crucea pe care a fost rastignit Hristos. Potrivit traditiei, in urma sapaturilor s-au gasit trei cruci. Pentru a se identifica crucea pe care a fost rastignit Hristos, au atins cele trei cruci de un mort. Acesta a inviat in momentul in care a fost atins cu Crucea Domnului.

Imparateasa Elena a zidit Biserica Sfantului Mormant, Biserica din Bethleem, pe cea din Nazaret si multe alte sfinte locasuri.

Moastele Sfintilor Imparati Constantin si Elena

Moastele Sfintilor Imparati Constantin si Elena si cele ale Marelui Mucenic Dimitrie cel Nou au fost aduse ieri, 20 mai, de la Biserica Sfantul Spiridon Nou. Cele doua racle sunt asezate intr-un loc special amenajat pe Dealul Patriarhiei, spre a fi venerate de catre credinciosi.

Moastele vor ramane in acest loc pana la ora 17.30, cand vor fi duse din nou in Biserica Sfantul Spiridon Nou, unde vor sta pana la terminarea lucrarilor de restaurare a Catedralei Patriarhale.

Semnificatia numelor Constantin si Elena

Numele Constantin este de origine latina si vine de la constans, constantis ("constant", "ferm").

Elena - Stravechiul nume Helene este explicat de unii prin gr. helane ("torta", "faclie", dar si "foc sacru", la sarbatorile numite Heleneia, dedicate zeitei Artemis), iar de altii prin gr. hele ("lumina arzatoare a soarelui").

La multi ani tuturor celor care poarta aceste nume!"

Doamne ajuta in drumul meu spre bebe!
http://tt.lilypie.com/MZWVm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

"Sfintii Imparati Constantin si Elena

Biserica Ortodoxa ii praznuieste astazi, 21 mai, pe Sfintii Imparati Constantin si mama sa, Elena. Constantin cel Mare, imparat roman (306-337), a devenit suveran al intregului Imperiu Roman dupa invingerea lui Maxentiu si a lui Liciniu. In ziua premergatoare luptei cu Maxentiu, in anul 312, Constantin a vazut pe cer o cruce luminoasa si o inscriptie: In hoc signum vinces (prin acest semn vei birui). Imparatul va insemna toate steagurile armatei sale cu semnul sfintei cruci si va intra biruitor in Roma. Prin Edictul de la Milano (313) a acordat libertatea de cult a crestinismului, acesta devenind religie de stat in timpul lui Teodosie cel Mare.

Imparatul Constantin a convocat primul Sinod ecumenic la Niceea (325), unde dupa lungi dezbateri, invatatura lui Arie a fost condamnata si s-a adoptat formula ca Fiul lui Dumnezeu este de o fiinta cu Tatal si deci, din veci cu El. La sinod au fost alcatuite si primele 7 articole ale Simbolului de credinta (Crezul), a fost fixata data Pastilor (prima duminica dupa luna plina, dupa echinoctiul de primavara) si s-au dat 20 de canoane referitoare la disciplina bisericeasca.

Sfantul Constantin cel Mare a fost botezat pe patul de moarte de catre episcopul Eusebiu de Cezareea. A murit la scurt timp in Nicomidia si a fost inmormântat in Constantinopol, in biserica ctitorita de el.

Imparateasa Elena

Flavia Iulia Helena s-a nascut in provincia Bitinia. In anul 293, generalul roman Constantiu Chlorus, la indemnul imparatului Diocletian, divorteaza de imparateasa Elena. Acesta nu se recasatoreste, ci traieste departe de atentia publica, dar aproape de fiul sau. A reusit sa descopere pe dealul Golgotei crucea pe care a fost rastignit Hristos. Potrivit traditiei, in urma sapaturilor s-au gasit trei cruci. Pentru a se identifica crucea pe care a fost rastignit Hristos, au atins cele trei cruci de un mort. Acesta a inviat in momentul in care a fost atins cu Crucea Domnului.

Imparateasa Elena a zidit Biserica Sfantului Mormant, Biserica din Bethleem, pe cea din Nazaret si multe alte sfinte locasuri.

Moastele Sfintilor Imparati Constantin si Elena

Moastele Sfintilor Imparati Constantin si Elena si cele ale Marelui Mucenic Dimitrie cel Nou au fost aduse ieri, 20 mai, de la Biserica Sfantul Spiridon Nou. Cele doua racle sunt asezate intr-un loc special amenajat pe Dealul Patriarhiei, spre a fi venerate de catre credinciosi.

Moastele vor ramane in acest loc pana la ora 17.30, cand vor fi duse din nou in Biserica Sfantul Spiridon Nou, unde vor sta pana la terminarea lucrarilor de restaurare a Catedralei Patriarhale.

Semnificatia numelor Constantin si Elena

Numele Constantin este de origine latina si vine de la constans, constantis ("constant", "ferm").

Elena - Stravechiul nume Helene este explicat de unii prin gr. helane ("torta", "faclie", dar si "foc sacru", la sarbatorile numite Heleneia, dedicate zeitei Artemis), iar de altii prin gr. hele ("lumina arzatoare a soarelui").

La multi ani tuturor celor care poarta aceste nume!"

Doamne ajuta in drumul meu spre bebe!
http://tt.lilypie.com/MZWVm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainigriv spune:

La Multi ani,dragele noastre!!!Fie ca Sfanta zi de astazi sa ne umple sufletul de bucurie,iar celor care poarta numele Sfintilor Imparati Constantin si Elena sa le aduca multa sanatate si implinirea tuturor dorintelor!!!

La noi,aici e sarbatoare mare de vreo cateva zile,am citit cum a facut Maicuta Domnului minuni,prin Braul ei cel sfant si sunt convinsa ca va mijloci pentru fiecare dintre noi,in fata bunului Dumnezeu.

Cami,Medamaya,Georgia,Criss si mai ales Livsy,mi-ati umplut sufeltul de bucurie,prin credinta si bunatatea voastra,iar Livsy mi-a dat o lectie tare buna!!!Tot timpul gasim altceva de facut,dar cel mai important e Dumnezeu.

Si celelalte fete care au ajuns sau poate doar cu gandul am fost la Maicuta Domnului,vom primi binecuvantarea Ei,pentru ca o iubim din tot sufletul!!!

Marryan,mare minune sa ne dai semne de viata,nu vreau sa te stiu trista,tu care esti o luptatoare si porti numele Maicii Domnului???Ai incredere in Dumnezeu si in Maicuta Sfanta,ca nu te lasa,dar toate la timpul lor!!!Multumim de grija ce ne-o porti,suntem bine,cu ajutorul lui Dumnezeu,avem 36 de saptamani si ne rugam sa fie tot bine pana la capat!!!Si mie mi-e dor de Cleo,dar stiu ca-i tare greu cu 2 bebelusi,asa ca sa ne rugam sa-i dea Dumnezeu putere si rabdare,ca va intra sa ne povesteasca despre minunile ei cand se va putea.La fel si celelalte mamici,ne vor incuraja cu minunile lor,dar sa mai creasca putin.

Eu o sa incerc sa fiu aici cu voi pana la capat,ca vreau sa vad capitolul asta plin desi chiar daca nu scriu sa stiti ca-s alaturi de voi,fie citesc,fie cu gandul si ma rog Maicutei bune sa faca pentru voi toate ce a facut pentru mine,pacatoasa!!!

Va pupam si Doamne ajuta,sa auzim vesti mari!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Anadomnica, multumim foarte mult pentru minunata poveste a zilei de astazi. esti foarte atenta si draguta intotdeauna.

Multi pupici!
eu sunt ca pe jar, nu mai am rabdare sa plecam odata in vacanta.

Cu Dumnezeu in gand,

Mara

http://tt.lilypie.com/ayXqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Livsy spune:

Dragele mele,

La Multi Ani! si din partea mea, din toata inima, TUTUROR celor care poarta numele Sfintilor Imparati, Dumnezeu sa va binecuvanteze cu sanatate si impliniri si cu Prunci buni, cat mai curand!


Cu mult ajutor de la Dumnezeu am ajuns ieri la Constanta si impreuna cu o buna prietena de suflet ne-am inchinat Sfantului Brau al Maicutei Domnului. Ii multumesc Lui Dumnezeu pentru aceasta binecuvantare, la care acum cateva zile nici macar nu ma gandeam. Este primul pelerinaj din viata mea... si sunt foarte fericita.

Fetelor din Bucuresti ma adresez acum: eu propun sa ne intalnim duminica la ora 10 fara un sfert dimineata la Manastirea Radu Voda, alegem acolo un punct de reper si moduri de a ne recunoaste. Daca sunteti de acord. Daca aveti alte propuneri, le asteptam cu bucurie. Mie mi-au spus trei fete ca doresc snurulet, se stiu ele, daca in afara de ele mai sunt fete doritoare le rog fierbinte sa ma anunte - ca sa pot veni pregatita. Va astept cu drag cu propuneri si apoi sa ne vedem - sper eu cat mai curand.

Virginia, ma bucur ca te-am impresionat , doar ca meritul este mai mult al Georgiei si al lui Cris, care mi-au aratat atat de clar cat de aproape poate fi experienta acestui pelerinaj ... si care, fiecare in felul ei unic, m-au facut sa meditez la ce spuneam mai sus. Le sunt recunoscatoare, am mai spus-o, doresc tuturor oamenilor prieteni si prietene asa cum am gasit eu aici. Dumnezeu sa va binecuvanteze!

TUTUROR!
TUTUROR!

Mergi la inceput