Gravidute prin FIV (15)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kittyke spune:

Luca Luca,
Vai de mine am pielea gaina cum citesc ce ti s-a intimplat.Ce bine ca ai putut sa ramai cat se poate de calma si cu capul pe umeri.Brrrrr
DAR Dumnezeu era langa tine si te a ajutat sa treci peste sperietura asta !!!!
Vad ca cam multe fete au pete maronii sau sangereaza in jurul saptamanii 10.
Sper ca acum esti linistita , stai cumintica in pat si incearca sa relaxezi si gandeste -te ca bebeii sunt acolo si sunt bine in casuta lor si o sa ramana acolo pana la luna a 9-a.
Ai grija de tine
TE pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

LucaLuca sa ne ajute Dumnezeu, sa ne fie alaturi noua si bebeilor sa-i ajute sa vina pe lume la termen sanatosi si frumosi.
Nu cred ca sunt multe fete(cel putin la noi) care nu au trecut si nu au simtit ceea ce ai simtit tu. Mie mi-a dat dr. o explicatie care mi s-a parut cel putin tampita,Ca intre cei doi saculeti s-a format un perete(adica gemenii si-au tras separator sa nu se plictiseasca unul de celalalt) iar acolo se aduna sange si alte chestii care se elimina.
Practic nu cred ca exista vre-o explicatie. Unele fete au hemetoame. La mine cand am sangerat a fost la fel. Nu s-a vazut absolut nimic.Oricum nu prea avem ce face...decat sa ne rugam si atunci cand o sa vina timpul sa ne tinem puii in brate.
Aai grija de tine si incearca sa stai cat mai linistita si cat mai mult in pat. Pup

10+ cu 2 louloudakia
Va iubeste mama


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Nu stiu ce sa zic, doamnelor, cert e ca nu s-a vazut nici hematom, nici placenta dezlipita, colul era inchis... Iar sangerarea la inceput a fost foarte puternica, nu picaturi ca acum. O cauza trebuie sa fie, doctoritza care m-a consultat nu mi-a zis decat ca, da, nu e normal sa sangerez in timpul sarcinii, sa ma odihnesc si sa revin urgent daca se repeta. Voia sa ma programeze, indiferent de evolutie, la o noua eco peste o saptamana, dar eu oricum am luni morfologica de 12 saptamani si consult cu ginecolog pe 29 mai si cu moasa pe 3 iunie. Deci, in saptamanile urmatoare voi fi foarte consultata, poate o gasi cineva o explicatie. Voi credeti ca varianta cu reminiscentze de ciclu menstrual nu e deloc plauzibila?

A, da, ceva important: eu am RH negativ, asa ca mi s-a facut injectia de imunizare anti-anticorpi, dat fiind ca am sangerat. Daca mai sunt "minoritare" printre noi, nu neglijati aspectul, caci eu am o prietena care a suferit doua pierderi de sarcina si nimeni nu i-a zis sa faca vaccinul, desi avea RH -, asa ca acum e tare-tare speriata.

By the way, Kitty, intrebai de amneocenteza. Intre timp se pare ca ai luat deja o decizie, iti spun doar ca sa iti intaresc convingerea. Sotia unuia dintre cei mai buni prieteni ai sotului meu a ramas insarcinata (natural, la 40 de ani), insa a pierdut sarcina in urma amneocentezei. Riscurile sunt mari, din punctul meu de vedere 1% avorturi provocate de aceasta procedura inseamna un risc foarte mare! Ca sa nu mai zic ca, dupa, F. a aflat ca bebelusul ei fusese perfect, nu vreti sa stiti jalea. (Exista un final relativ pozitiv la acesata poveste, F. a ramas insarcinata din nou, la 42 de ani, tot natural, nu a facut nici un fel de test, iar baiatul ei e superb si supersanatos).

Aveti grija de voi si seara faina!:)




11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

LucaLuca imi pare rau ca ai trecut prin asta dar ma bucur ca totul e ok! Intamplarea mi se pare cel putin de X Files atata timp cat nu e hematom sau placenta dezlipita... Sa dea DD sa fie totul bine de acum inainte.

Marush ma bucur ca esti bine si tu si bebeii!

Fetelor mie mi-a crescut burta parca dintre-o data. Era ea si inainte vizibila dar de 2 zile are forma de burtica gravida. Probabil s-a mai urcat uterul... In schimb, cred ca mi-a cam scazut tensiunea ca imi simt pulsul in ceafa. In fine, astept cu foarte mare interes eco de 12 saptamani care o sa se intample marti, in ziua in care se incheie saptaman a 12-a, ca doar atunci am gasit programare...

Andrada 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julia75 spune:

Fetelor, deja putem sa infiintam clubul burticilor cu sangerari sau pete maronii, vad ca toata lumea trece prin sperietura asta. Ce ma bucura ca la toti se sfarseste cu bine. Nu ne lasam atat de usor. Incet toata lumea e restrictionat in pat.
Lucaluca era infiorator sa citesc "povestea" ta, ma bucur ca sunteti bine. Cel mai trist e ca nici medici nu au explicatie.
Marush sa te faci bine, odihnestete.
Catalina, tu mai ai pete?
Fetelor, haideti si cu vesti bune si povesti frumoase, nu ma mai speriati atata.Sa va faceti bine cu toti!!!!!!!!

Julia 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Girls, am sangerat si in noaptea asta. Nu mult, dar rosu... Acum nu mai sangerez. Nu stiu daca sa ma duc la spital sau nu....

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Luca cu o zi inainde de a sangera am fost la contro, eco tot tacamul.Totul perfect.Nu hematom, nu nimic. Dupa ce am sangerat(nu cred ca asa abundent ca tine) la doua zile cica au vazut la ecografie locul unde a fost un hematom.Eu nu am crezut ca au vazut nimic, cred ca nu au stiut cauza.
Dar ciudat este ca sangerarea am avut-o exact in urma cu 28 zile (cand de fapt ar fi trebuit sa fiu la menstruatie) iar acum, dupa 28 zile am avut iar dureri de burta, mijloc(specifice) si acea secretie bej. (ciclul meu este de 28 zile)
Probabil exista o legatura, nu stiu.
Julia sunt ...ok ,cred. Maine ma duc la dr. si vedem.

Pup fete curajoase

10+ cu 2 louloudakia
Va iubeste mama


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

LucaLuca parca ti-a spus sa te duci daca se repeta, nu? Eu m-as duce in locul tau, macar ca sa ma linistesc la cap...

Burticilor de gemenasi, as vrea sa stiu daca vreuna din voi merge normal la servici si daca se simte ok. Eu merg si mi-e destul de greu desi presiunea nu mai e ca inainte, lumea pare sa inteleaga situatia. Din pacate insa, ajung sa stau cam 10h/zi si e cam obositor. Oricum m-am hotarat sa stau acasa in trim III, sa nu risc sa nasc prematur dar totusi mi se pare un efort mare si sa vin inca 3 luni. Daca stau acasa ma simt bine dar cand merg la servici ma simt ingrozitor de obosita, imi dau seama ca mi-a scazut puterea de concentrare si memorie si nu mai sunt focusata pe ce am de facut. Mi-e teama sa nu le fac bebicilor rau daca ma obosesc atata. Nu stiu ce sa fac... Mai e cineva in situatia asta?

Andrada 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

'neatza fetelor!

Sunt in pat si se pare ca nu mai am pete maronii! Sper ca asta a fost tot...in schimb mi-e greatza in continuu! Nu am vomitat dar parca mi se pare ciudat ca am starea asta acum cand cica ar trebui sa se atenueza senzatiile neplacute!?

Incep sa ma gandesc daca nu cumva e semn de altceva!?Cica Listeria da senzatii de greatza! Voi ce stiti?
Eu incerc sa ma protejez cat de cat , dar e greu sa fii sigur 100% ca mananci ce trebuie!

Eu am factut testele de :CMV, Rubeola, toxo si listeria acum o luna.

CMV si Rubeola au iesit IgG POZITIV, IgM NEGATIV (asa se incadrau valorile in limite) . Toxo a iesit IgG SI IgM NEGATIV, iar Listeria negativ=>trebuie sa fiu atenta cu Toxo pentru ca nu am anticorpi, iar Listeria trebuie repetata si ea fiind negativ rezultatul.

Voi cat de des repetati aceste analize! Stiti pe cineva care a descoperit Toxo sau Listeria dupa anumite manifestari (simptome), si care ar fi astea???

Luca Luca, ce frica ai mai tras si tu!!

Julia75, tie pana cand ti-a spus Zadori sa iei Elevit-ul?Eu am uitat sa-l intreb si de Elevit, cat si pana cand?

!
Asa crestem Noi!
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Mommy&year=2008&month=12&day=11&babycount=2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

AndradaP, si eu ma simt obosita la serv,...dar nu stau mai mult de 9 ore, nu pun si timpul pe care il petrec pana la serv si inapoi. (cam 1 ora jumate -doua). Ma bucur insa ca ma protejeaza cat de cat colegele, ...am avut si eu cateva zile in care am "frecat menta", dar ma simteam si rau, si nu ma puteam concentra!
Chestia e ca de cand au inceput caldurile astea dupa ora 3 se face ff cald in birou, si nu e oxigen , pur si simplu simti ca nu ai aer! Nu se poate deschide geamul, aerul conditionat nu face fata, si asta nu cred ca mi-a picat bine deloc!
Dr. mi-a spus printre altele , ieri cand am fost la consultatie, sa ma feresc de "calduri excesive"! Eu am inteles ca poate fi si asta o cauza a sangerarii!

Adevarul e: cu o zi inainte de sangerare mi-a fost si f cald la serv, dar am venit si acasa singurica , am luat tramvaiul, am stat cam mult sa-l astept, si iar caldura in tramvai...si am ajuns cam varza acasa!

Nu stiu daca asta ar putea fi cauza celor patite dar mai stii!?
Oricum mi-am luat concediu medical, sa nu ma mai duc la birou in sauna aia, ..poate se sesizeaza cineva pana saptamana viitoare cand ma intorc!

Daca nu avem noi grija de noi...?!!!Altora nu le pasa asa mult!

!
Asa crestem Noi!
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Mommy&year=2008&month=12&day=11&babycount=2

Mergi la inceput