Gravidute prin FIV (15)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Julia75 spune:

Catalina, poate ai terminat totusi prea repede utrogestanul, ce zice doctorul? sper ca nu e nimic grav.
Marush, eu chiar am intrebat pe Dr. Zadori daca trebuie sa facem ceva teste anume din cauza ca prin FIV am obtinut sarcina, o zis ca nici vorba, suntem la fel ca si ceilalti, nici din cauza varstei , desi am 33 nu trebuie sa fac nimic special, a zis ca la 12 saptamani sa fac test genetic, asta motamo tradus sper ca medicul de aici sa stie depre ce e vorba, in plus nu vreau sa fac absolut nimic, sa nu ma streseze nimeni degeaba cu mii de teste. De haine nu pot sa-ti zic nimic, n-am voie la shopping (mai stau mult la pat)desi deja nici eu nu incap in hainele mele ar fi timpul sa procur cate ceva, dar degeaba trimit pe sotul, detesta cumparaturile ma bucur ca se descurca cu mancarea.


Julia 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

Catalina sper ca s-a terminat cu secretia maronie! Si eu am avut-o de cateva ori si totul era ok. Ai sunat dr pana la urma?

Marush si eu am probleme cu hainele. Nu ma mai incap decat o pereche de pantaloni si o fusta din ce purtam inainte (eu sunt slaba si port XS care e neincapator la ce burtica am facut deja) Mi-am luat 2 perechi de pantaloni de la Roccoco (in piata Sf Gheorghe). Sunt destul de naspa hainele, cam de Apaca, pantalonii au trebuit modificati si nici asa nu sunt foarte comozi). Am auzit ca e un magazin in Dorobanti, Pre Maman sau cam asa ceva unde sunt mai scumpe dar sunt mai dragutze si comode. O sa incerc si acolo cand o sa ma deplasez mai usor. Am fost si la Mothercare. Sunt putine, frumoase si scumpe. De la Mothercare se poate comanda pe net si e mai ieftin. Eu cred ca asa o sa fac. Cu toaleta de nunta e mai greu... Pe la Zara mai aveau rochite dragutze care merg si la ocazie, baby-doll. Si eu am o nunta peste o luna si deja mi-a venit o super idee de rochita. E simpla si cred ca am sa-mi iau material si am sa gasesc pe cineva sa mi-o faca.
In legatura cu Ion Ionut, eu am numai cuvinte de lauda si toti cu care am vorbit de el gandesc la fel. Eu am facut o laparo cu el asa ca ne stim. Nu stiu cum sa-ti descriu dar ma simt in siguranta cu el si asta e mare lucru.

toate fetele, burticile si bebeii!

Andrada 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Am vorbit cu dr. si mi-a spus ca atata vreme cat nu e rosu e ok.
Banuiesc ca are legatura si cu efortul. Ieri am fost destul de agitata..Vad azi cum stam dar oricum joi am programare la dr. Despre utrogestan ce sa zic...daca ei mi-au spus sa-l opresc eu l-am oprit.Le-am trimis prin fax toate analizele facute aici, sunt multumiti si de rezultate, imi vor mai trimite ei azi inca doua analize pe care le pot face si aici.Daca este ceva mai special va anunt.Pup si multumesc pt grija.

10+ cu 2 louloudakia
Va iubeste mama


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julia75 spune:

Catalina, ai grija de tine, nu fa efort ca nu esti obisnuit dupa 10 saptamani de stat in pat, fi cuminte! Sigur doctorul tau stie ce e mai bine si nu se joaca cu o sarcina atat de greu obtinuta. Pe mine totusi ma pune pe ganduri tratamentul de utrogestan cum de e atat de flexibil incat nici un doctor nu are shema la fel. In afara de urocultura (imi amintesc ca ai avut infectie urinara) ce analize ai mai facut? Sa scrii ce analize mai faci, sa ma stresez oare eu de ce nu trebuie sa fac.
Stai cuminte in pat, eu ma mut in curte ca e vreme frumoasa.


Julia 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medamaya1 spune:

Buna fetelor.
Nu am mai scris de mult la voi, ...nu a fost cazul.Voiam sa le mai felicit odata pe proaspetele gravidute , sarcini usoare si bebici sanatosi , nascuti la termen.
Celor care urmeaza sa nasca , nastere usoara si recuperare rapida si bebici cuminti.
Iar pe fostele mele colege le pup cu mult mult drag.
Meda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

quote:
Originally posted by Julia75

Catalina, ai grija de tine, nu fa efort ca nu esti obisnuit dupa 10 saptamani de stat in pat, fi cuminte! Sigur doctorul tau stie ce e mai bine si nu se joaca cu o sarcina atat de greu obtinuta. Pe mine totusi ma pune pe ganduri tratamentul de utrogestan cum de e atat de flexibil incat nici un doctor nu are shema la fel. In afara de urocultura (imi amintesc ca ai avut infectie urinara) ce analize ai mai facut? Sa scrii ce analize mai faci, sa ma stresez oare eu de ce nu trebuie sa fac.
Stai cuminte in pat, eu ma mut in curte ca e vreme frumoasa.


Julia 9+



Pai am facut sumar urina, urocultura,toxolplasma,toxocara,rubeola,listeria,chlamydia sange,herpes, analize sange (tot -coagulare,si cele de biochimie cu FE, Mg,CA etc). Grecii mi-au trimis azi fax cu restul analizelor:
full blood carent, hemoglubin electrophoresis and sick cell anaemi test, blood team (B. Rhesus) .
Nu ma intrebati ce-s astea ca habar nu am.



10+ cu 2 louloudakia
Va iubeste mama


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Catalina cum ai oprit utrogestanul brusc? Eu mi-am pus din prima zi de fiv pana la 7 luni juamte utrogestasn 9/zi dar cand le-am oprit am inceput sa scad cate unul pe sapt deci ff lent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittyke spune:

Fetelor ,
Eu m-am mirat cand am vazut ca intrerupeti utrogestanul si ma gandeam oare cum e cu utrogestanul asta.
Eu am 16 saptamani si trebuie sa iau 4/ zi in continuare , nici vorba de oprit utrogestan ( si eram speriata oare nu fac rau cu atata utrogestan)
Am facut si candida asa ca acum iau oral.
Catalina si eu am avut scurgeri maronii pe la 9-10 saptamani si mi s-a spus sa iau nospa si sa stau in pat. ATAT. Stiu ca esti speriata si eu am fugit repede la spital dar asta se intimpla la primele saptamani ale sarcinii........ numai rosu aprins sa nu fie.
Dupa 4 zile mi-a trecut.

Fetelor am fost si la prof. Stefanescu la Genetic Lab la o consultatie si in fine m-am decis sa nu fac amnio , fac echografii 4D mai frecvent.
Analiza de sange nu fac deloc n-are rost la gemeni nu este relevant asa ca mame de gemeni n-are rost sa faceti TT ca sunt hormoni si nu sunt relevante.
Carmendu ce mai faci ?? Ai mai fost la echo?? Bebe e bine??
Medamaya cand o sa stai la noi mai mult?? Cand incepi ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

Helo-helo.....ne alaturam si noi mamicilor de bebici rasfatati care le dau "FIORI" mamicilor!!
De dimineata am observat pete maronii pe chilotzei....
Asa ca am fugit la d-nul Ion Ionutz, la spital! Bine ca l-am prins intre 2 operatii, ne-a "sugerat" el ca ar fi bine sa venim de dimineata mai devreme! Noi ne-am hotarat mai greu, ne gandeam daca nu e "banal" motivul pentru care sa-l deranjam pe dr.Bineinteles ca pentru noi era cel mai serios motiv sa fugim la spital...ma rog am avut ceva ezitari! Bine ca ne-am dus, am facut eco, bebicii sunt foarte bine, un bebe facea tumbe iar celalalt era ff linistit, nu se misca-eu cred ca dormea, sau se juca de-a "vatz'ascunselea", ne-a dat ceva emotii! Dr insa nu a spus nimic, probabil ca a remarcat, si a focusat pe el, i-am vazut inimioara batand, Cumintzeii lui mami!!

Dr nu ne-a dat tratament, nici nu ne-a spus care ar fi cauza, nu a vazut nimic ciudat,ne-a recomandat sa stam acasa, pentru a avea constiinta impacata, cat despre utrogestan, se pare ca 6/zi sunt arhisuficiente!
Am luat un no-spa, parca ma durea si burtica ff putin, si mi-am luat medical toata saptamana!
Azi-noapte iar mi-a fost greatza , am vomat...Cand am venit de la spital, iar am avut senzatii puternice de voma, dar pentru ca nu mancasem nimic, nu am avut ce sa dau afara!
Nici acum nu ma simt grozav!mIn schimb parca nu mai am scurgerea aia roz-maronie!

AndradaP merci de sfaturile legate de magazine,..poate reusesc sa merg joi -vineri, sper sa ma simt mai bine!


!
Asa crestem Noi!
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Mommy&year=2008&month=12&day=11&babycount=2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Girls, ca tot sunteti la capitolul pete maronii, sa va spun prin ce cumplita sperietura am trecut duminica noapte. Sa va zic din start ca bebelusii au ramas cu mine, sa nu va stea inima.

Caci mie mi-a cam stat. Am avut un weekend linistit, chiar pasnic, insa duminica am simtit fizic un soi de presiune abdominala (ca inainte de CM), iar pshihic o stare de mârâiala si iritabilitate, care nu ma caracterizeaza. Deci, duminica linistita, fara eforturi sau excese. Inainte sa adorm am vazut pe fereastra luna nepermis de plina si chiar m-am gandit ca eu "inainte" aveam ciclul menstrual sistematic cand era luna plina. Adorm cuminte, iar la un moment dat (aveam sa realizez apoi ca era doua noaptea) imi miorlaie melodramatic motanul la usa, caci, mai nou, e amorezat si bantuie nocturn. Ma ridic sa ii deschid (vine la usa camerei care da spre terasa, la 2 metri de pat - ca paranteza, cand am dormit in alte camere, stia - si venea la usile respective, dar despre cat de istet e motanul meu o sa va povestesc altadata, ideea era ca nu am parcurs decat doi metri de la pat) si am simtit brusc patru jeturi succesive de lichid cald.

Am fugit la baie, unde nici macar nu am nimerit sa aprind lumina, dar nu aveam nevoie de reflectoare: eram BALTA DE SANGE. Rosu-aprins. Am incput sa URLU si m-am asezat pe toaleta, coautorul a dat buzna bezmetic, neintelegand nimic din ce se intampla. Am simtit ca lesin - simptomele clare, inclestare de maxilare si tziuit infiorator in urechi, ameteala. Barbat-meu, la vederea sangelui, parea mai aproape de lesin decat mine (altfel, e un om foarte puternic). Am incetat sa urlu si am inceput sa ma rog. "Iisuse Hristoase, nu ma lasi!" Si nu m-a lasat. M-am intins pe pat, ameteala si senzatia de lesin au disparut brusc, iar eu am simtit o forta si un calm pe care nu mi le-as fi banuit, care veneau de dincolo de mine. L-am coordonat pe barbat'meu sa sune ambulanta, sa ma curete si sa ma imbrace, sa pregateasca un bagaj minimal. Intre timp au venit ambulantierii - aveam sa aflu ca si asistenta respectiva facuse fiv, avea un baietel de 18 luni -, m-au laut pe targa, brbat'meu ne-a urmat in masina, si am ajuns la urgente ginecologie. Precizare importanta: nu am avut nici o clipa dureri. Deloc. "Doar" hemoragie, care intre timp se mai calmase (e clar ca se declansase cu ore in urma, dar date fiind pozitia orizontala si calmul din somn sangele s-a acumulat si a inceput sa curga abundent abia cand m-am ridicat, de aici senzatia initiala de "valuri" si imaginea absolut oribila de totul rosu in jur). Continuam sa ma rog dar deja in ambulanta STIAM - bebelusii erau inca acolo. Ceea ce a confirmat si ecografia: colul inchis si bebelusii ok (mi-a zis coautorul ca se miscau teribil, eu nu i-am vazut ca eram plasata in unghi mort si nu mi-a ars sa ii zic doctoritei sa redirectioneze monitorul). Hemoragia avea ca sursa uterul, cauza era insa complet necunoscuta. Si asa a ramas. Mi-au recomandat, desigur, repaus la pat. Si atat. Ieri am mai avut cateva picaturi, inca rosu. Azi vin si eu in clubul cu pete maron.

Ii multumesc lui Dumnezeu ca m-a ajutat sa trec de incercarea asta (eu consider ca am trecut, nu am nici o indoiala ca am trecut, rugati-va pentru mine sa fi trecut), am avut o intuitie de o clipa despre cat de cumplita ar fi nenorocirea in caz ca... Brrr!

Imi ramane insa nedumerirea: ce s-a intamplat? Eu, care nu aveam nici un fel de simptome, si dupa un weekend extrem de linistit? De ce atat de brusc si atat de bizar?! Haideti sa va spun o chestie, ca mi-am stors creierii sa gasesc ceva de care sa ma leg: ultimele mele cicluri menstruale au fost pe 18 ianuarie si pe 18 februarie. Punctia am avut-o pe 18 martie. Pe 18 aprilie nu s-a intamplat nimic. Iar pe 18 mai am acest episod ciudat, care seamana incredibil cu ...o menstra. In cartoiul meu scrie ca femeile pot avea ciclu peste sarcina timp de 1-2 luni. Voi ce credeti?

Va urez sa nu treceti niciodata prin spaima de care am avut eu parte.

10+

Mergi la inceput