Sirop de muguri de brad

Sirop de muguri de brad | Autor: susulina

Link direct la acest mesaj

Salutare fetelor!
As vrea sa fac si eu sirop din muguri de brad dar nu stiu nici o reteta. Ma puteti ajuta?
Si inca ceva...conteaza daca mugurii sunt de molid? sau trebuie numai de brad?

Raluca

Raspunsuri

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Eu te sfatuiesc sa faci "la rece"..e mai bun...
Eu am cautat dupa muguri pana m-am ales fara...Ca aici s-au trecut..nu stiu unde sa caut...
La rece..pui un strat de muguri unul de zahar...neaparat primul strat de muguri..si ultimul strat de zahar...
Intr-un borcan, pe blacon, acoperit cu un tifon.Si cam o sapt nu-l mesteci deloc..mai misti asa de borcan..Dupaia il mesteci cu o lingura de lemn..dureaza ..e gata cand s-a topit to zaharul...Si mugurii isi schimba culoarea...
Vad ca esti din Targoviste...spune-mi mai gasesc muguri pe acolo?

Lorellay 12+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!
http://community.webshots.com/user/lorellay15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns susulina spune:

Lorellay- mersi mult de reteta! Siropul facut astfel rezista pe iarna? nu se mai pune nimic altceva?
Si sa stii ca ma gandeam ca muguri mai gasesc la tara, undeva la poalele Leaotei, sper ca nu s-au trecut, nu m-am dus dupa ei. Dar ...sunt buni numai cei de brad/sau merg si cei de molid??
OANA-mersi pentru link.Acum numai muguri imi mai trebuie...ca retete am

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Nu-i pentru cine se pregateste, e pentru cine se nimereste. Am facut eu dupa reteta de la linkul Oanei, a iesit super. Eu muguri am in gradina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Laura, cat de mici (sau mari) trebuie sa fie mugurii? Eu am de pin alb, a mai facut cineva?


Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

quote:
Originally posted by ML

Laura, cat de mici (sau mari) trebuie sa fie mugurii? Eu am de pin alb, a mai facut cineva?


Take joy! (poze)



Pe culinar.ro scria intre 3-5cm, deci 1-2in, dar eu am cules nu mai mari de 3cm, 5 mi s-au parut prea mari, si fara teaca maro, desi au mai scapat intre ei. Brazii din gradina sunt soiuri diferite, am si pin, dar din ala nu am pus. Cred in principiu ar trebui sa fie ok.

Si inca ceva, reteta de pe culinar cere 750gr de muguri, eu am pus mai putin, cred ca 400gr, si mi-a iesit 1l de sirop. Si prea mult pt noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Multumesc, Laura. Cei cu teaca sunt deja batrani sau ce-i cu ei?
Parca as face "la rece", cum spune Lorellay. Am sa vad...

Susulina, molidul cred ca e spruce in engleza. Cica se poate consuma (vezi la utilizare... The tips from the needles can be used to make spruce tip syrup. It can also be made into a tea which has approx 8 times the amount of vitamin C as an orange.):

http://en.wikipedia.org/wiki/Spruce#Uses

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Nu, teaca maro are rasina. Poate c-o fii buna si aia la ceva, stiu eu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Aha, multumesc. Atunci am sa casc ochii bine.

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns susulina spune:

Lorellay-siropul asta la rece tine pana la iarna?Cum il pastrezi?

Mergi la inceput