Strumfi de iulie-august 2007 (80)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

'Neata!

Ia mai schimbati sursa de cofeina si luati un ceai verde de la mine!

Am intrat rapid sa va salut, si sa va multumesc pentru cuvintele frumoase la adresa lui Albastrel.
Am vazut si pozicile lui Filip de Andicu(un super dulce baietzel), si printesele lui cafera(mai mai da ce privire are strumfita noastra, trece prin tine cu ochisorii ei)

acum fug la cratita!

Ps. stiti cumva daca putem da putina scortisoara la bebe?
as fi vrut sa-i pun ieri peste marul copt , insa nu stiam daca nu e prea "mult" ptr el, si m-am oprit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

quote:
Originally posted by nikole

'Neata!

Ia mai schimbati sursa de cofeina si luati un ceai verde de la mine!





Iti inteleg intentia buna, dar ce-ai cu mine???? Pana la cafeaua mea de dimineata! te rog!

Am ramas datoare cu "taiatul unghiilor"...La o mana sta, cantam, ne bucuram...la cealalta se foiste...la picioare urla de-adreptul! cred ca din cauza ca il tin de maini/picioare...nici mie nu-mi place sentimentul, simt ca ma sufoc...pana una-alta, noroc ca - inca- sunt mai puternica decat el

Simo mami de www.flickr.com/photos/simo_al_jaafari/" target="_blank">Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Buna dimi, fetele!
Xerxe, bravo, felicitari! Esti tare! Multumim de cinste
Petra, fa-te bine!
Lavi, multumim de cafea!
Nikole, multumim de ceai
Eu de usturoi nu stiu...nu i-am dat inca si nici scortisoara. Voi vad ca faceti tot soiul de papici bune, noi suntem inca la combinari de n luate cate n de legume respectiv fructe pt piureuri. In afara de amestecaturi de piure de legume cu galbenus si/sau iaurt si carne mai papam doar iaurt cu cereale. Deci nu de-astea "grele". Am mai zis eu ca laur nu vrea decat super mixat, altfel refuza, urla , se inneaca si se preface ca vomita. Nu stiu cum voi reusi sa trec pe mancarica mai normala....uf!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://community.webshots.com/user/violettan71

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

neatza si de la noi!

Tizo, felicitari pentru Smaranda!! noi de-abia am inceput sa pasim tinuta de maini. si tu te-ntrebi cum de-a ramas doar cu 4 dinti iesiti, da io ce sa zic?! tot stirba.
Xerxe, esti tare!! bravos!
Petra, din ce scrii, simt ca Alma s-a schimbat mult. ma bucur mult pentru voi! iar tu fa-te bine repede.
Andicu, sa stii ca si Olga tot cu 9 ore/noapte, si tot din bucati. acu a inceput iar sa stea treaza cate 2 ore (cel putin), si pe mine ma termina. ziua insa are un somn de 3-4 ore si unu de o ora si un pic.
Luna, la multi ani!
Camelia, am bagat si io la cap sfaturile, multumim!

la taiatul unghiilor nici nu vreau sa ma gandesc (mai ales ca azi e ziua cu pricina)! avem un intreg tabiet (ca sa nu-i spun tam-tam): taica'su o tine-n brate si-o plimba prin casa, se mai opreste pe la biblioteca sau oglinzi sau orice altceva, si io dupa ei. ma trec toate apele pana reusesc si mereu zic mersi ca nu e miriapod.

tricicleta o sa luam si noi, dar dupa ce o merge si ea mai ca lumea.

eu i-am dat ieri usturoi pentru prima data (citisem la Luna) si a fost ok. nu mai stiam ce sa-i dau sa manance la pranz, asa ca am facut o combinatie de legume (1 dovlecel, 1 cartof, 1 morcov mijlociu, 1 ceapa verde, 1 catzel maricel de usturoi, 1 pastarnac, juma de ardei gras): le-am fiert, le-am scurs, le-am pus intr-o craticioara, am ras nitzel cascaval, am presarat cimbru si-am bagat la cuptor pt. 10 min. le-am scos, le-am zdrobit cu furculitza si-a fost delicios; a iesit o portie de 200 gr si un pic, pe care a ras-o.

in alta ordine de idei, duminica furam la un botez, tustrei. cand am plecat de-acasa, ne gandeam ca-n maxim 3 ore suntem inapoi, dat fiind ca era prima "mondenitate" la care participa tartacutza mea. ce pot sa spun, insa, e ca am un copil mai mult decat sociabil si petrecaretz. am stat de la 3 jumate pana seara la 11, am mancat, am dormit, ne-am jucat, am dansat, a fost super! toata lumea ne-a laudat si io mi-s taaaare mandra. avem si poze doveditoare, de aici incolo.



mami de Olga Cristiana 5.07.07

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

Petra ma bucur sa mai aud de tine. pupici si de la noi si insanatosire grabnica. nu ti-am mai scris pt ca ma "executa" andrei in fiecare zi de-mi sar fulgii. am ajuns sa fac mancare dimineata de la 6.30 cand ne da desteptarea pt ca profit ca sta sotzul cu el.in restul zilei nu pot sa fac nimic.ii ies cei 2 dinti de sus si cred ca si asta e o cauza a agitatiei pe care o manifesta in ultimile zile. de mancat manca doar morcov si orez de vreo 3 zile din cauza de diaree(provocata de dinti consider eu). si tzitzi, of course. sunt varza de obosita, nu mai am timp sa fac nimic. nici rufele nu am pot sa le intind ca urla dupa mine. sper sa treaca perioada asta ca simt ca ma imbolnavesc de muschii capului.

* intrebarica: iaurtul cu ce fel de cereale il dati lui bebe? de ex i-am luat cereale de la Milupa cu fructe care se face cu apa. pot sa i le pun in iaurt? sau de care sa iau?

stiu ka nu e weekend da am gasit un banc care mi-a placut:
Banana si vibratorul stau pe marginea noptierei.
Banana zise: -Prima oara?
Vibratorul: -Nu.
Banana: -Atunci nu mai tremura asa, ca ma sperii si pe mine!


Mihaela


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Mychy, haha tare banc!
Eu ii dau cu tot soiul de cereale iaurtzelul: milupa cu orez, porumb si tapioca sau milupa orez cu porumb sau alte cereale, chiar cu fructe, nu conteaza ca ii place oricum.

Cascaval, daca dati, ce fel dati? Nu vorbim de fetele din afara granitzelor de-ala bio si mai stiu io ce minuni, ci de aici, loco, plaiuri mioritico-carpato-danubiano-pontice. Imi ziceti si mie? Ca mi-ati facut pofta de mancarica gatita la cuptor si mai cu gust decat piureurile astea de legume cam fade...pliiiiiz?

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://community.webshots.com/user/violettan71

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Mihaela, incerc sa-mi inchipui prin ce treci si ma trec fiori. cand te fac un parc? apropo, daca diareea asta nu trece in max. 5 zile cu regim, ar fi bine sa-i faci o coprocultura.
Violeta, eu ii dau cascaval rucar. mi se pare cel mai gustos si e si molcutz. i-l dau si simplu cateodata, bucatele mici-mici, atunci cand suntem noi la masa si cerseste ca un catzel.

mami de Olga Cristiana 5.07.07

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

neatzaaaaaa..

FEtelor pe mine maseaua asta ma omoara!Nu pot sa gandesc!Mi se pare o eternitate pana vineri cand ma duc sa imi scoata nervu.nu mai zic ca de la cate medicamente am luat nu ii pot da tzatzi si am sanii aproape plini nu am alaptat de ieri de la 8..si mulgator nu am..

sunt ca o leguma mai vie..

mami de www.flickr.com/photos/11788157@N02/" target="_blank"> Alex

www.flickr.com/photos/25237392@N04/" target="_blank"> Alex 8-9 luni

povestea nasterii lui bebitz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Hellooo si de la noi.

Eu ii dau iaurt cu Nestle- 6Cereale sau Milupa cu banane fara lapte sau cu biscuiti de la Nestle, si ii mai pun eu o banana maruntita sau mar ras...
Nici al meu nu prea inghite decat pasat bine! la fel, se preface ca vomita! in schimb, daca ii dau borcanel Nestle sau Hipp cu mancare mai marisoara , ee, alea le mananca! nu inteleg si pace cum functioneaza in mintea lui!!
Intrebare: e ok daca ii dau cereale cu fructe si lapte de la alta firma decat Nestle (de unde e NAN2 de care mananca FIlip). I-am luat de la Humana-cereale cu banana si cirese si sunt tare bune! i-am dat o data si i-au placut.

Nu stiam ca putem sa le dam cascaval. Daca e ok, i-as da si eu , dar mi-ar folosi niste exemple de cascaval ok pt el. Dar branza telemea nesarata putem ???
Eu azi i-am facut : dovlecel+cartof dulce+ morcov+galbenus, amestecate cu branza de vaci si 1 lingurita de unt.



Andicu, mami deFilip Gabriel (27 iunie 2007)



Filip la 10 luni
www.tickercentral.com/view/9fgr/8.png" target="_blank">Cum crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Acum am mai cules din urma .

Xerxe, felicitari pt reusita!
Olguttza, gaza mica e haioasa foc! si ce cuminte a stat ea acolo! al meu n-ar fi stat locului o clipa! si in nici-un caz n=ar fi dormit acolo in carucior! asa ca, bucura-te, ai o fata cuminte!

Aa, si nici eu nu i-am dat usturoi pana acum, dar i-am pus un pic de ceapa verde la o crema de legume si a fost ok. Cat despre scortisoara, stiu ca un varf putem pune de la 7-8 luni, asa am gasit prin retetele de bebei, eu inca n-am avut ocazia.



Andicu, mami deFilip Gabriel (27 iunie 2007)



Filip la 10 luni
www.tickercentral.com/view/9fgr/8.png" target="_blank">Cum crestem noi

Mergi la inceput