Piticodromul de Sept - Oct 2005 (205)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Ioana, si eu am un dulap in care inghesui joculete si carticele noi pe care i le dau in momentele dificile! Da' stiu ca-i tare Miru la negocieri, sunt tare curioasa ce meserie isi va alege!
Dana_Lucia, si eu vin cu felicitarile pt. ca e un mare pas!
Eu eram sigura ca Vladut nu va avea nici o treaba cu gradinita. Bine ai zis Tonnia, nascut adaptat! Irina, te-ai scos!


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Kristinutza, exista asa ceva la Mothercare. Sunt niste chilotei care se pot spala si care suprafata de bumbac acolo unde intra in contract cu pielea copilului si au si niscaiva mushama inauntru sau pe exterior. Se numesc "training pants", Jadi a avut asa la Vlad.

Ioana, e bine ca i se rup unghiile la picioare, la noi nu...e musai sa i le tai. Pentru ca altfel i se curbeaza si incep sa ii creasca invers, pe sub unghie, f ciudat...Asa ca...musai la taiere!

gradinarii noi si adaptati!


bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Haha, acum am citit de Miruna cum negociaza ea! E tare!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

kid, si la miruna se curbeaza unghiile, dar nu m-am gindit ca e foarte rau. Of, o sa incerc sa i le tai prin somn la noapte, desi sint aproape sigura ca o sa se trezeasca si o sa fie si mai rau.
Zino, da, e tare la negocieri, si nu stiu de unde are skill-ul asta. Acum trebuie sa-mi fac un stoc si mai mare de jocuri - jocurile au luat un usor avans in fata cartilor.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Si al meu negociaza la sange totul, mi-e si frica. Si sa dea naiba sa nu te tii de cuvant. Si are si crize, i-a trecut cu trantitul obiectelor, dar mai nou cand se crizeaza incepe sa se tanguie numai asa "nu, nuuuu, nuuuu, nu ..." si e in stare s-o tina si cate 20 de minute continuu, de ai creierii varza dupa aia. Nasol e ca i se declanseaza din te miri ce prostioare.

Mie mi se par super amandoi baietii tai, Antonia. Sunt tare curioasa cum o sa fie nr. 2 la noi. Chiar ma gandeam, cu Matei nu am avut mari probleme, a fost tot timpul destul de precaut, daca o sa fie invers fata tare ciudat o sa mi se para.

Kristinutza, hai sa-ti zic ce-a facut fi'miu ieri, sa vezi ca se poate si mai rau decat sa marchezi cu pipi copaceii si tufisurile in parc. Mentionez ca era cu bona si ca de cateva zile negociem dur eliminarea pampersului la kk. Deci, erau in Moghioros si Matei la un moment dat zice "vreau pepel, fac caca". Bona incepe cu placa "pai nu mai avem pampersi, facem acasa la olita sau la wc". La care Matei zice "fac kk la copac". Asa ca saraca bona a trebuit sa puna niste servetele si sa puna copilul sa faca kk. Si copilul a facut, dupa care bona a strans servetelele cu produsul, le-a pus intr-o punga si le-a aruncat. Si asta doar ca sa se tina tare pe pozitie, pt. ca de fapt avea un scutec la ea, tot timpul umblam cu cate un pampers pt. situatii de urgenta.

Si ca tot intreba Kristinutza, la noi nu au fost deloc accidente lichide afara, de cand a hotarat el ca gata, nu mai poarta pepel nu a avut nici un accident in stare treaza. Dar o perioada eu am umblat cu schimburi dupa mine.

Bravo Vladut! Tinem pumnii si Mariei.

Tare as vrea sa-i aud pe Raducu si pe Dinu discutand

Mihaela, azi dimineata m-a intrebat Matei "azi ne vedem cu pisi-misi?" . Poate ca problema e din cum ii limpezesti parul, daca zici ca i-a turnat zdrang in capul papusii de cateva ori. Incearca sa-i dai doar cu mana umeda la inceput, fara sampon, sa elimini macar din crizele de pana la limpezire, sa vada ca nu mai primeste apa in ochi la inceput. Dar sa-i zici, s-o anunti inainte. Apoi poti sa-i pui sampon doar la spate si sa-i torni apa cu o cana, galetusa, ceva. Nu stiu, zic si eu.

Ruxandra, mama lu' Matei (13 sep. 2005)
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

La noi experienta cu Smaranda a fost destul de asemanatoare cu cea cu Miruna, pina acum. Tot fara probleme mari, parca a dormit toata noaptea un picut mai tirziu. Insa Smaranda cind vrea ceva, greu sau deloc o fac sa renunte sau sa-si mute focusul. Nu cred ca va merge negociat nimic cu ea.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary ilie spune:

Salutari si de la noi
Vad ca si noi suntem in trend cu micile probleme specifice varstei
La noi baia e in topul preferintelor, fie ca e in cada sau la dus- hotaraste el unde vrea sa se spele.Problema e si la noi spalatul pe cap- insa scandalul nu e asa mare, se lasa doar cu urlete de protest.....eu ii umezesc parul cu mana in timp ce se joaca in cada, apoi pun samponul, facem spuma, cu grija sa nu-i vina in ochi, si il duc la oglinda sa se admire, apoi ii explic ca trebuie sa dam jos spuma....aici incepe circul ca nu suporta clatitul, desi nu-i vine deloc apa in ochi, tati il tine pe spate in cada, sa faca pluta, si eu il clatesc usor pe cap, si urlaaaaa, nu inteleg de ce ca apa nu-i intra pe nicaieri. Ultimele 2 spalari am schimbat un pic si a fost mai bine.....pun doar putina apa in cada, apoi el se intinde pe spate si eu il clatesc.
E mult mai rau cu tunsul, bine ca se intampla mai rar, dar e groaznic, cu greu reusim sa-l tundem- nu-i e frica de masina de tuns dar nu suporta parul care-i cade pe piele, desi il tundem invelit cu grija si numai pe fata ii mai cad cateva fire de par.
Si cea mai grea problema e taiatul unghiilor la picioare- uffff, urla fratilor de zici ca cine stie ce chinuri suporta- si de multe ori nici nu-l ating, e de ajuns sa vada unghieraSi zau ca m-am straduit mereu sa nu-l doara, nu cred ca asta ar fi cauza...Momentan am renuntat si eu sa i le tai, il mai pacalesc cu unghiile de la degetele mari, alea cred eu ca il incomodeaza la incaltat- insa asa, una intr-o zi, cealalta in alta zi.Sper sa-i treaca curand, ca nu stiu unde ajungem...La maini nu-i problema sta cuminte.
Eiiii....si acum despre pampers.......a inceput sa faca kk la olita, nu din initiativa lui, daca il pun eu la olita, sta cuminte si face acolo, daca nu-l pun, face linistit in pampi fara sa zica nimic, nici macar dupa ce a facutAm cumparat si eu un maldar de chilotei, draguti foc, el i-a ales, majoritatea cu Trenuletul Thomas, dar inca nu incep operatiunea chilotei, o astept pe mama,sa-l supravegheze ea indeaproape, vine la inceput de iunie, cand cred eu ca va fi indeajuns de cald.
Si mai nou mai avem o negatie, nu mai vrea sa se spele pe dinti, doar dimineata, seara se spala, ca stie ca altfel nu intra in cada la balaceala, dar dimineata e jale mare urla cate 20 de minute pana se decide sa se spele pe dinti.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary ilie spune:

Mult succes noilor gradinari Vladut si Maria!!!
Bravo Vladut!Tine-o tot asa!
Succes in continuare si lui Dinu!Tonnia eu cred ca Vladut s-a acomodat asa usor pentru ca era deja obisnuit sa stea cu bona si mami si tati sa plece la serviciu. Spre deosebire de Dinu.Dar lasa ca se va acomoda si el
Kristinutza, Dana-Lucia, ma bucur ca ati mai povestit de piticii vostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary ilie spune:

Aaaaaaa....si vreau sa anunt oficial piticodromul... ca a inceput si Andrei sa puna intrebari......in sfarsit!!!!!!
Ieri a vazut niste umerase pe canapea si m-a intrebat ce-s astea mami? in italiana- culmea, desi noi ii vorbim numai romaneste. Si seara il vede pe tati cu un monitor in brate si la fel s-a interesat ce face tati cu monitorul.....Astept cu interes urmatoarele intrebari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Bravo, Mary! Baiat mare si intrebator ai!

Ioana, chiar asa, ia mai povesteste si de Smaranda pe aici. Cum e? E mai usor cu ea decat a fost prima oara? Ma gandesc ca invata mai usor anumite lucruri avand-o pe Miruna drept exemplu...
Cu unghiile la picioare, da se curbeaza si la un moment dat (asa, dupa vreo luna juma ) ii ajung in carne, pe dedesubt, ciudat de explicat dar chestia e ca e greu de taiat, o doare si mai tare, asa ca musai la doua saptamani tb sa executam operatiunea.

Ruxi, eu cred ca o sa ai o fata creata si zambareata ca tine Nu o sa iti faca probleme! Abia astept sa o vad!


bb2

Mergi la inceput