Piticodromul de Sept - Oct 2005 (205)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

miflore, eu as rari pe cat posibil spalatul asta pe cap al anei. las-o 2 saptamani fara s-o speli pe cap. nu cred ca se face pojghitza de jeg. mai bine sa fie copilu' mai relaxat decat curat.

in rastimpul asta mai poti arunca cate o vorbulita - "hmm, ai parul cam murdar, dar asta e! tu NU vrei deloc sa te spal, asa ca o sa mai stai asa murdara!" - fara mare teatralism, ca e fata desteapta si se prinde de tentativele de pacaleala - numai asa... adieri de apropouri .
(cu multi copii de varsta asta functioneaza: "hai afara!" "NUUU!" "bineee, dar atunci ramanem acasa!" "NUUUU, vreau afaaara!".)

dupa 2 saptamani (sper totusi sa nu dureze chiar atata ), calma si olecutza de entuziasta ii poti spune: "daca ma rogi frumos, diseara te spal pe cap", ca si cum i-ai spune un secret, i-ai face o mare favoare, concesie... poti sa-i si promiti un "cadou de curaj" sau o "surpriza pt curaj" (aka jucarioara, ceva dragut, un trofeu, o bulinuta, orice dar ca sa fie incarcata de semnificatii pt ea).

daca nu vrea nici in seara aia, OK. dar seara urmatoare o speli si poti sa-i si spui ca ai ales o ora buna, ca vecinii inca nu dorm si poate si ea sa planga cat doreste, dupa pofta inimii. spui ca o intelegi, dar n-ai ce sa-i faci, oricum o speli pe cap.

miflore, ca o concluzie, nu te panica, adopta si tu ce scenariu vrei, care simti ca-ti e mai aproape de firea ta. daca te cramponezi prea tare, fii-ta o sa-ti calce pe urme. nu mai incerca o mie de strategii. fiecare are metoda ei... adaptata ei si copilului. fa intr-un fel, dar fa-o cu convingerea deplina ca va iesi bine. scoate-ti din minte un pic treaba asta cu spalatul pe cap. da-i ragazul si anei sa uite sau macar sa fie dispusa s-o ia de la inceput. s-ar putea sa ai surpriza ca, daca esti f convinsa ca de data aceea va accepta spalatul pe cap, ca fara nicio strategie deosebita pur si simplu ana sa stea la spalat.

ar fi important si sa vorbesti cu ea, s-o intrebi ce simte ea cand e spalata pe par etc.

succes! nu stiu de ce am impresia ca tu o sa ramai mai traumatizata decat ana .
ideea e ca daca n-are vreo otita, o zgarietura pe cap sau ceva de genul asta si n-ai nici dubii privind imprejurarile in care a facut baita pe cap fara tine... e probabil doar o faza in care i s-a cashunat pur si simplu ca nu vrea ceva anume.

cristina, mama de radu (09.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Noua ne-a spus directoarea de la gradi ca pe la 2.5 - 3 ani se produce un 'click' si se transforma copiii. Miruna nu face figuri mari, dar eu inca astept click-ul.

Miine vine la gradi si Maria, mult succes!

Aseara la 6 fara un sfert cine credeti ca mai era la gradi: Miru si Vladut, mincau gris. Ei nu au binevoit sa manince cu copiii la 4, s-au gindit sa aiba o cina in 2.

Zino, imi pare rau ca te chinui asa rau. Sa-ti povestesc cum e si la noi. Ii zic hai sa facem baie/dush/dush cu mama/sa spalam jucariile/etc - nu si iar nu. O las in pace, intru eu in baie si dau drumul la apa, trintesc niste jucarii in cada (ii plac toate jucariile alea, avem si un set de vapoare) si o chem sa le vada; imediat cum intra si vede jucariile in cada, incepe sa arunce hainele de pe ea si zice ca vrea in cada:).

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

mie mama cand eram mica imi canta "barca pe valuri" si ma legana in apa... cum sa spun? faceam pluta cum s-ar spune.
am transmis traditia si radu acum canta "barca pe valuri" la cele 3 ratuste iar apoi se intinde el si cantam. il mai las si cu capul liber pe fundul cazii, cand apa ii ajunge fix un pic peste urechi cum sta el asa culcat si e f amuzat. canta si probabil aude distorsionat si il amuza f tare lucrul asta.

a avut un rastimp cand n-a mai vrut spalat pe cap. dar nu mai stiu exact ce-am facut. cred ca l-am lasat mult timp nespalat, iar dup-aia l-am luat la leganat si la cantat. nu-mi amintesc sa se fi opus.

cristina, mama de radu (09.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

ce gashca frumoasa s-a facut la gradinita! bravo.
m-a apucat tastarnitza, nu stiu ce, dar stau pe pozitii pana primesc raspuns de la mihaela ca s-a mai linistit.

cristina, mama de radu (09.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Buna si de la noi pe ziua de azi!

Ioana, ne feliciti tu pentru pampers dar inca nu meritam felicitari cred caci nu am scapat de ei complet, tot mai folosim in timpul somnului.


Miflore uite si de la mine o , fii optimista ca o sa fie bine. Eu stiu aici pe cineva care are o fetita si avea tot asa probleme cu ea la baita si mai ales la spalatul pe cap. Au rezolvat relativ usor ducind-o des la topogan acvatic (special pentru copii) si lasind-o sa se joace mult in apa. Cum si tu vrei sa o inscrii pe Ana la inot esti sigur pe drumul cel bun. Tinem pumnii sa fie totul bine.

Aici vremea efectiv ne-a rasfatat, a fost foarte frumos si am fost deja in weekend la plaja.

O zi buna tuturor si salutari!

Dana Lucia si Alberto





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

vad ca mihaela inca n-a aparut. o mai astept si mai scriu despre radu.

n-am avut probleme cu el sa fie neascultator sau sa nu-l pot convinge sa faca ceva anume. dar parca de vreo 2-3 luni este incredibil de dragut. pur si simplu dragut, dragalas. e o placere sa stau cu el. vorbeste vrute si nevrute, te intelegi cu el absolut la orice, e clar departe de bebelushenie, e baiat mare.
a demarat soacra operatiunea chiloti, nu pampersi (desi eu as mai fi stat relaxata) si vad ca respunde bine. adicatelea are pampersi doar noaptea, dar nu pot spune ca-s convinsa ca am scapat definitiv de pampersi pt ca inca n-are vechime mai mare de o saptamana cu chilotei.
e f mandru de chilotii lui cu spiderman si incearca sa nu-i ude.
in schimb, pt ca sta in majoritatea timpului afara, prin parcuri, si-a cam marcat constiincios teritoriul pe la copacei si tufe, pt ca nu stiu cum sa procedam altfel. nu-i pot cara olita cu el afara si nici la wc-uri publice nu ma imbie inima.
daca la inceput ii tot aminteam noi ca ar fi timpul sa mearga la wc, aseara si astazi a spus el singur ca ii vine sa faca pp.

as cauta chilotei absorbanti, intermediari intre pampersi si chiloti de bumbac, insa nu stiu de unde sa iau. trebuie sa mai investighez. are cineva? sunt folositori? ma gandesc ca vor fi si accidente. se refolosesc? se spala? ce material sunt? absorb pp? sunt cam novice in domeniu .

daca nu mai intra mihaela, barem mai scriu despre radu .

cristina, mama de radu (09.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

buna,

Vladut momentan e OK la gradinita. In prima zi a durat 5 minute despartirea (ca am avut eu de povestit cu educatoarea). M-a pupat si mi-a zis "pa!". N-a plans deloc toata ziua. A adormit mai greu si pe la 4:40 l-a trezit educatoarea.
Azi a zis ca nu vrea sa stea singur la gradi, dar dupa ce am intrat s-a dus sa vada ce face Miru. M-a pupat si mi-a zis "pa!". Stiu ca vor fi zile in care va plange, dar prefer sa nu ma gandesc in avans la asta .


Irina, mami de Vladut (26.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Irina, ma bucur ca a fost bine si azi la gradi.
Zino, eu cu unghiile de la picioare am renuntat sa i le mai tai. Se rup ele la un moment dat, asta e; eu nu pot sa o fortez, sa o tina cineva cu forta si altcineva sa i le taie, mi se pare inuman (a facut sotul si socrul odata asta). Am mai reusit sa i le tai odata promitindu-i o carte pe care si-o dorea (am tot timpul multe carti si jocuri luate si tinute ascunse, ca sa le ofer drept mita in momente dificile). A trebuit insa sa negociez mai bine de o saptamina sa ma lase sa-i tai unghiile in schimbul cartii. Ah, si mi-am amintit, acum vreo 2 saptamini a acceptat sa faca baie dupa ce a negociat la singe cu minem si a trebuit sa-i dau: bomboana, ou cu ciocolata, o carte noua si un joc cu popice!!! Si in timp ce o spalam imi repeta ce trebuie sa-i dau.
Dana Lucia, imi mentin felicitarile, le meritati chiar daca purtati pampers in timpul somnului.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Kristinutza, m-am linistit!
Voua v-am spus din start problema mea, pai cine sa ma-nteleaga mai bine daca nu tot voi?
Multumesc frumos pentru sfaturi, sunteti nemaipomenite toate!
Hai ca nu sunt asa disperata, sunt convinsa ca se va rezolva problema repede. Am senzatia ca deja nu se mai balbaie chiar asa de mult, aseara era mai bine.



Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

De Vladut va spun eu ca il vad la pranz, s-a nascut adaptat cred, n-are niciun stres, vesel si dragut foc!
Cu Dinu nu stiu daca sa mai sper ca n-o sa mai planga dimineata, cat de bine il gasesc, cat de frumos vorbeste despre gradinita si...degeaba, dimineata tot trage un plans.

Ce scump e Raducu, cam asa e si Dinu, in sensul ca tot timpul am senzatia ca are mai mult, vreo 5 ani, discut cu el tot felul, negociem. Sa e altfel, ca tot intreba Jadi, are un temperament vulcanic, cand rade rade in hohote puternice dar si cand plange sau se crizeaza....e la fel de exploziv. Totul la el e dat la maxim, nu trece neobservat, mi-e si frica cand ies cu el in locuri publice, l-as face de apartament, haha. Cand ne ia in brate tot asa ne sufoca, e pasional. As vrea sa vorbeasca si el mai repede, multe dintre furiile lui cred ca decurg de aici. E coleric, cand nu intelegem ceva, odata matura tot ce e pe o masa de ex, scurt asa...buf! N-are teama de nimic, de abia il tinem sa nu sara in lac, sa nu traga cainii vagabonzi de coada sau de nas, sa nu alerge in strada printre masini, s-ar urca in copaci, ar escalada geamuri, s-ar spala in wc, am teme noi cu el. Dar vad ca Dinu nu se lasa asimilat, e intr-o continua lupta de domesticire a lui Sa. Ar avea ce sa ia unul de la altul, Dinu un pic de curaj, Sa un pic de echilibru, de concentrare.
Am o prietena care zice ca Sa e ala "normal", haha, al ei asa e..., ca e normal sa nu-i fie teama de nimic samd...

Hai, va pup!

Mergi la inceput