Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (60)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Kiva, eu n-am incercat, parca Creem a incercat, dar eu am citit ca e usor de digerat daca e copt sau fiert, asa ca nu cred sa produca probleme. Acum fiecare copil e altfel, daca nu merge incerci cu altceva si lasi marul pe mai tarziu.

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

kiva..dar de ce sa-i dai cu biberon? absolut ca cu lingurita, da doar de aceea e diversificarea, sa invete sa manance altfel si altceva. deci, supa cu lingurita. eu suc de fructe, sincer, nu i-am dat, pt ca, in afara de vitamine..nu-l ajuta cu nimic, ba ii strica pofta de mancare.nu-mi inlocuieste masa de lapte..deci inca nu-i vad folosul. am preferat sa ii dau fructele facute pasta moale..in prima luna le-am oparit asa putin, sa nu fie crude. acum i le dau crude, date pe razatoarea de sticla si adaug si o lingurita de cereale, pt satietate.
ca sa fie pasta f fina, da-o printr-o sita.pui acolo si apesi asa, cu o lingurita, si se face f frumos.

mai cand citesc cat mananca unii copiii..brrrr...deci un borcans din acela de 125/130 ml mie mi se pare arhisuficient pt stomacelul lor..eu chiar ma minunez ca incape si ala..dar 200 ml..la varsta asta..mie una mi se pare f mult. eu nici nu insist prea mult la ultimele lingurita dc vad ca incepe sa se strambe, sa miste capu in stanga=dreapta...

pussi, bravo pt bebelinele!

mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Chiar Pussilina, felicitari pentru cele cate 6 kilutze !

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Sigur ca mai este ... uite-aici ... sacher torte, de-acolo, de la adina (asta e tortul meu preferat ... mmmm ...)

Nu mai stiu cine intreba, scuze ... care e portia normala de papa solida ... ma intereseaza si pe mine ... Silvia reuseste sa manance 80-100 gr. la o masa ... atat fructe cat si legume. E mult, putin .... nu stiu. Vad ca ea e multumita si mai ia si laptic dupa ..

EDIT: ca se intelege gresit ... nu mananca 80gr. legume + 80 gr. fructe la o masa ... daca mananca legume 80-100 gr., fructe mai putin sau invers. Oricum, pe ansamblu sa zic mananca 120-130 gr. de ceva la o masa.

*************************
Petronela si Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

quote:
Originally posted by logam

salut fetelor si bine v-am gasit! Sunt noua pe aici dar mi-ar face mare placere sa fac parte din grupul vostru. Am si eu o fetita de 6 luni (10 nov. 2007). Va pup.



quote:
Originally posted by logam

Sunt si eu noua pe aici, si imi pare bine sa va "intalnesc". Am si eu o fetita de 6 luni (10 nov. 2007). Pna acum am alaptat-o doar si nu i-am dat altceva si are 9 kg. De o saptamana tot incerc sa ii dau mancare si refuza , strange buzele. Ce as putea sa fac sa nu o fortez? CE sa ii dau mai intai ca sa-i placa?



Am copiat aici mesajele unei noi mamici de nov-dec. Fiind noua, i-au aparut mesajele decalate in capitolele anterioare.

logam - bine ai venit!!!! Eu zic sa nu insisti cu papica, incet-incet, cate o lingurita, doua se va obisnui ... Iar ca greutate ... e fff bine ... Eu am inceput cu pireu de fructe si dupa cu cel de legume ... da' sunt mai multe variante de diversificare .. vezi si tu, ce ai incercat pana acum?

*************************
Petronela si Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karina1976 spune:

quote:
Originally posted by Kiva

marul copt produce colici ?
a incercat cineva cu mar copt ?

kiva , mama lui Iris , 24 oct 2007




Pati mananca mar copt.
E singurul mod in care mananca marul; ca suc sau asa crud ... nici vorba.
Mai nou papa si banana coapta.
E moarta dupa ce e copt: adevarul e ca are un gust mai dulceag decat pireul din fructe crude.

De colici nu s-a pus pb la mar copt. Doar la suc si am renuntat.








Corina - de Paul - 04.06.2002 si Patricia - 13.11.2007


"Doamne, ajuta-mi sa nu uit!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karina1976 spune:

Logam, bine ai venit!

Eu am inceput cu pireut de morcov, apoi si pastarnac, patrunjel, telina, etc.
Fructele coapte cam dupa 2 saptamani.
Papa cca 80-90 g si atat hrana solida, apoi completare laptic.





Corina - de Paul - 04.06.2002 si Patricia - 13.11.2007


"Doamne, ajuta-mi sa nu uit!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karina1976 spune:

Pozici noi cu teroristii:


http://www.holdthatpic.com/albums/karina1976/cabana








Corina - de Paul - 04.06.2002 si Patricia - 13.11.2007


"Doamne, ajuta-mi sa nu uit!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

quote:
Originally posted by Kiva

mamicilor ajutor!
am o maaaaaaaaaaaare pb , daca puteti , ajutati-ma cu un sfat
copilul meu nu vrea biberon ! cu nimic!
avem 6 luni si 2 sapt si abia am inceput diversificarea si nu vre abiberon
am inceput cu lingurite de morcov , apoi brusc am adaugat 20 ml mar si din acel moment nu a vrut biberon
am lasat sucul de fructe , am incercat azi cu supa
nu vrea biberon
am pus in biberon laptele meu
nu vrea
intr-un tarziu , cand aproape plangeam , a mancat supa cu lingurita
am incercat multe modele de tetine
nimic
aveti vreo parere?

kiva , mama lui Iris , 24 oct 2007



si eu am patit asa, i-am zis si lui Pussi, i-am cantat, am incercat cu lingurita, cu canita cu cioc si direct din pahar; cel mai bine a baut cu lingurita si din pahar; dar la fiecare masa incearca mai intai bibe si apoi toate celelalte, ca isi va reveni, la noi a durat cam 2 sapt, in general nu vroia laptele de completare dupa fructe si supa , desi papa f putie fructe/supa - 40 ml, iar seara la 6 si la 9 mai bea si cu bibe, dupa care completam cu ligurita sau din pahar.
sper ca ai inteles

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

quote:
Originally posted by Kiva

sa pasez din prima zi ?
va putea manca?
si asa e cam tarziu ......
i-as pasa
dar poate manca?


kiva , mama lui Iris , 24 oct 2007



mixeaza-le, Alessia nu a baut niciodata supa chioara, ci numai mixat, si fructele la fel, fara suc

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput