Fulguleti de nov-dec-06 (173)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

iertati greselile,cand esti calarita cam asa se intampla...si cum necalarita nu pot sa va scriu...,las asa,intelegeti voi ce-am vrut sa spun...


Mamica stralucitoare
15+ + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

acum imi vin in cap chestiile la care am vrut sa raspund...
una cate una...

Dia,
la noi merge o singura chestie...
o las sa se urce unde vrea ea,o supraveghez si oricat de mult i-ar placea acea masa,scaun,obiect de mobila...,dupa cateva zile de catarat a renuntat...,revenind abia dupa o saptamana sau deloc...
ieri in schimb...,cand Claudiu era obosit pentru ca statuse doua zile cu ea si rabdarea i-a fost incercata in repetate randuri...,a cedat...
Crinuta s-a urcat pe masa iar el i-a spus ca nu are voie!...ghici unde s-a urcat Crinuta?
numai pe masa statea...si facea piruete cu perdeaua in brate mai mai sa o aduni de pe jos...,sarea pe masa din acel moment numai pe masa a stat...
daca-i prea mult si te oboseste limiteaza-i spatiul pentru cateva ore...si lasa-o ca se urce doar pe masa din sufragerie de ex,pe care o poti trage langa pat si asa poti si tu sa te asezi de ex...sau distrage-i atentia...
eu o las sa se urce ,ma uit la ea...si apoi ii cer una din jucariile pe care ea le are pe masa pregatite de joaca...,coboara mi-o da,apoi ii dau o sarcina si uita de masa...


edit sa spun ca reactia ei a fost clar in urma a ceea ce Claudiu i-a interzis...
s-o educ pe Crinuta mi se pare floare la ureche...,mai greu este cu Claudiu...



Mamica stralucitoare
15+ + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


lacramioara, aerosoli cu ce?

donia, ce poze am ratat eu? alea despre care vorbeste dandusa?... (piersici, seminee, cereale )

ruxandra, cat mai e pana la plecare? ce au de fapt? o viroza digestiva sau ce-o fi? bietii de ei cat de greu trebuie sa le fie...

dandusa, marc sa trage de putza cum spui tu de buric. dar se trage taaaareee de ma doare pe mine numai vazandu-l...


Marc 1+ si Ianis 3+


Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084" target="_blank">Nasterea lui Marc

Mananc deci slabesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

salutari mamici!
am ras azi (cu tot raul)....tare simpatic pustiul meu. deci, pt ca nu sta la olita, m-am gandit eu sa il mai las la cuculetul gol, sa vada ce si cum. buun, il las dimineata, se trage de el in toate directiile, se urca la mine in brate sa ii ascund cuculetul sub bluza sa facem cucu-bau, etc. dupa amiaza il las din nou. dupa vreo 5 min face un pipi mare pe parchet. eu il iau, ii zic uite mami ai facut pipi, el ca-ca, eu nuuu, pipi. dar nu facem pe parchet, daca vrei sa faci pipi stam la oilta sau la wc ca mami si tati. sterg pe jos, dupa cre se duce florin sa faca pipi. dani dupa el, pipi-pipi (florin nu face din picioare, never). florin, da fac pipi, asa sa faci si tu la olita, bla bla. ma rog, iese florin din baie, in chiloti pt ca trebuia sa se imbrace (ieseam in oras), dani s-a prins fortos de cuculetul lui tati si incepe pipi pipi. abia am reusit sa il desprind de cele sfinte ale lui tati, eu cu hohote de ras, florin cu schimonoseli..... am ras 1/2 de zi. oricum, cred ca la noi doar asa va invata care e treaba cu pipi, caca, olita, wc.
ruxandra tare rau imi pare ca tot nu v-a trecut. offff, sanatate multa si putere si mai multa!
donia si eu ma intreb ce poze a fazut dandusa si noi nu....
dandusa ma bucur ca papati bine, ca mai si dormiti bine. de burtica ce ne mai spui? dani are o boala cu sticla de otet/ulei/etc. i-am spus de o mie de ori ca face buba, ca nu e voie, ca orice....tot acolo trage. faza e, ca dani, are cateva chestii de care chiar nu se plictiseste. de ex: vroia sus pe blatul de la bucatarie. am zis sa il lasam, sa vada si el ce e acolo si ca ii va trece. da, da....vezi sa nu. stam, zilnic, de vreo 2-3 luni, si cate 1h in picioare langa el, el pe blat. si studiaza toate fructele si le zice in toate felurile si vb cu ele si tot nu se plictiseste. asa ca nu risc sa ii dau voie la sticle (mai ales otet).
azi a fost o zi fara dat cu capul de nimic. si-a mai tras cateva palme, dar l-am ignorat complet. cand au fost crize de nervi mai nasoale (care prevedeau ciocnirea capului de obiecte dure), l-*am luat in brate, i-am explicat de zeci de ori ce aveam de explicat si pana la urma i-a trecut! Doamne ajuta!
am reusit la performanta de a avea 2 mese pe zi. si inca 2 cu lapte. chiar 3 cu lapte. dar nu servim decat iaurt sau fructe de la borcan. dar decat nimic.....a! azi a mancat si mar ras!!!!!
dani doarme la pranz de la 1 la 4. la 1 nu vrea mancarea de pranz, e prea obosit sa mai aiba rabdare. intotdeauna la somn bea un pic de laptic, asa ca la 4 nu ii este foame, ajunge sa manance tocmai pe la 5. deci sunt doar 2 mese solide si una de lapte. asa ca as vrea seara sa ii dau tot ceva solid (cereale, iaurt, fructe). dar nu stiu daca nu e prea greu pt stomacel, ce as putea sa ii dau sa il deranjeze peste noapte. please help!!!
va pupic, n buna

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Donia, citat: are o mutrita de ardelean cumpatat , adik fiu-mio...no zi repede asta e de bine sau tocmai mi l-ai facut pampas?

Ruxandra, ma gandesc mult mult la voi si sper sa fiti fresh si in formula completa cand plecati in concediu! Avet grija de voi!

He, he, nici Denisucu' nu sta la schimbat scutecu' si neaga cu o vehementa ca a facut caca ...inca de olita nici nu stie ca exista (spre disperarea maica-mi, care e absolut revoltata ca nu mi-am pus copilu' pe olita de pe la vreo 7/8 luni ), nu mai vorbesc de alte cele...O sa-i cumpar olita peste vreo doua luni cred si incercam sa vedem ce si cum...da' nici gand ca ma voi grabi daca-l vad nepregatit...

Va pup...ma duc, mai vin...


Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis 1+
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

quote:
Originally posted by Laura13


dani doarme la pranz de la 1 la 4. la 1 nu vrea mancarea de pranz, e prea obosit sa mai aiba rabdare. intotdeauna la somn bea un pic de laptic, asa ca la 4 nu ii este foame, ajunge sa manance tocmai pe la 5. deci sunt doar 2 mese solide si una de lapte. asa ca as vrea seara sa ii dau tot ceva solid (cereale, iaurt, fructe). dar nu stiu daca nu e prea greu pt stomacel, ce as putea sa ii dau sa il deranjeze peste noapte. please help!!!
la fel si d. plus ca si dimineata mananca cam aiurea. seara ii dau fidea cu lapte, orez cu lapte, clatite cu branza, fructe cu branza...


I'm not trying to be difficult...it just comes naturally.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flore26 spune:

Despre PLANSUL LA GRADINITA

Eu predau de 8 ani...am predat de la grupa mica, pana la clasa a III-a, asa ca vorbesc doar din ce am observat si intalnit eu...Am avut 1 an grupa mica...fetelor, o nebunie! incepeau sa vina de la 7 si, pana la 9; in intervalul asta de timp era o nebunie totala...plangeau de numa, strigau " mama, mama", cand reuseam sa/i linistesc veneau alti copii care plangeau mai rau, asa ca incepeau si ceilalti...o distractie, nu alta. La grupa mica nu am intalnit copil care sa nu planga...bine, nu toti se tineau de picioarele mamei care saraca era distrusa, dar plangeau. unii jumatate de ora dupa ce pleca mama, altii o ora, altii isi mai aminteau pe la 11 de mama si ma intrebau " dar mai vine sa ma ia?" Dupa ora 9 totul era ok, ne jucam, radeam ,..., pana la ora mesei, ora 12, cand " unde e mama?", " cand vine dupa mine?" , " eu mananc doar acasa cu mama"...unii stiau sa manace singuri, cat de cat, altii deloc...pe la ora 13 , 13 si ceva, eram gata cu masa, uitau si de mama, pentru cateva minute doar, pentru ca trebuia sa ne culcam...dezbraca/i pe toti, pune/i in pat, si apoi incepeau, " da mama mie imi canta nu stiu ce cantecel", " mama imi umbla in par"...du/te pe rand la fiecare si stai cate 3/5 minute ca sa/l linistesti...la ora 15, 15.30 trezirea si imbracarea...urma perioada frumoasa pentru ca venea mama.
Toata distractia dura o saptamana, doua, apoi se obisnuiau si nu mai plangeau dimineata, toti, ca se mai gasea cate unu de fiecare data, care sa/si aminteasca de mama si sa planga macar 2 minute.
In mod sigur exista copii care nu plang, dar nu am intalnit eu...iar daca stau bine sa ma gandesc, mi se pare normal sa planga, cel putin prima zi...incepe o viata noua, e normal sa/i fie greu, si oricate de multe jucarii sunt acolo, oricat de buna si tanara si frumoasa este doamna, nu e mama...Si mie imi venea sa plang de fiecare data cand incepeam lucrul intr/o alta institutie...simteam ca locul meu nu e acolo, aveam nevoie de cateva zile pentru a ma obisnui, daca nu cu oamenii, macar cu ideea ca acolo trebuie sa fiu.
Am avut si surpriza sa intalnesc o fetita de 6 ani, care a venit doar 1 an la gradinita, pentru ca altfel nu era primita la scoala, fetita de familie foarte buna...cu bunici foste cadre didactice, tata si mama cu functii de conducere in institutii diferite..., dar care a plans aproape 1 semestru in fiecare dimineata...nu vroia sub nici o forma sa doarma la pranz, nu prea vroia nimic, doar ca nu avea de ales...In fiecare zi ii explicam si eu, si colega, si mama, si tata si cei 4 bunici care veneau zilnic dupa ea ca e bine la gradinita, ca invata lucruri noi, ca se joaca, ca are prieteni...raspunsul era acelasi..." nu/mi place, vreau acasa..." Intr/o zi eram afara mai multe grupe, iar ea plangea de zor...se apropie de ea o fetita de la grupa mijlocie si/i spune:" nu trebuie sa plangi, stii, mama ta merge la lucru, tata tau merge la lucru, si tu esti mare, si trebuie sa mergi si tu la lucru, aici e lucrul tau, la gradi"...pe moment am zambit, era asa de dragalasa asta mica, si filozoafa, apoi m/am gandit ca asa i/au spus parintii ei cand au adus/o la gradinita, si ea a inteles.
Ce sa va mai spun? Acum, ca sunt si mamica, realizez ca de fapt cel mai mult sufera mama, care isi face zeci si sute de ganduri, care oricum la lucru nu/i mai buna de nimic, si care ar merge sau ar suna din 5 in 5 minute sa vada cum e copilul ei...
M/as cam culca, ca mi/e cam somn...asa ca, ne auzim maine...va tzuc...noapte buna!

12+ Flore Alessia Liane (16-12-2006)
" Cel mai frumos colier al unei femei este dat de mainile copilului sau in jurul gatului" (Natalie Portman)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flore26 spune:

LAURA, seara papam asa: lapte cu biscuiti sau lapte cu fulgi de porumb, sau orez cu lapte, gris cu lapte, iaurt cu biscuiti, macaroane cu branza dulce si smantana...Asta seara a papat pireu cu gratar de piept de pui, pentru ca asta am mancat eu si a vrut si ea...

In timpul zilei papam asa: la 9, 10 lapte sau iaurt, intre 11 si 13.30 ( cat stam pe/afara) mai papa mar, banana, paine, biscuiti, ce primeste prin curte sau ce iau eu dupa mine prin ale parcuri...la 13.30 supa sau ciorba, altceva nu vrea...la 16 ( sau cand se trezeste) felul2, pireu cu carne, tocanita, orez, mazare, spanac, ce am si eu prin frigider...la 18 vine tati de la lucru, si mai papa si cu el, nu mult, dar destul...masa de seara e la ora 21.
Ce mai e nou prin VOCABULARUL NOSTRU: a inceput incet, incet sa vb in propozitii:
mami aide papam ( mami haide sa papam, cu accent, pe prima silaba a fiecarui cuvant );
tati batze sam ( tati ia/ma in brate sa dansam);
tati lucu mani suca ( tati merge la lucru sa faca bani pt Alessuca);
tati lucu batze tzuc ( cand vine tati de la lucru il iau in brate si/l tzuc);
ce ceaci? ( ce faci?)
- capacu', copacu', papam, liulea ( vecina iulia), pitiche ( biscuite), cioca ( ciocolata) - si de fiecare data zice " cioca una", pentru ca stie ca primeste o singura bucata
Zice multe pe care la intelegem, si mai multe de care nu avem idee ce inseamna
Acum pe bune ma culc...

12+ Flore Alessia Liane (16-12-2006)
" Cel mai frumos colier al unei femei este dat de mainile copilului sau in jurul gatului" (Natalie Portman)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

cateva (f putine)poze cu d.

pporumbita, tare idioata treaba cu banca, insa imi pare f bine ca ai gasit o prietena pt mario, si eu tot la o studenta ma gandeam in eventualitatea in care apare bb2. mi se pare f buna ideea si e super ca se inteleg.


I'm not trying to be difficult...it just comes naturally.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

Avem un canin, al doilea e pe drum. Parca a fost perioada de maxima alintare, mataiala. Tare bine ne-a prins Chamomilla si Calcarea Carbonica in perioada asta.

Dianocica....cum e cu Garga la joaca...
La nisip de obicei revendica mereu lopatica ei albastra, pe aia sigur o vrea si dc o vede la cineva o cere, dc nu i se da mami o ajuta dand copilului celalat o alta lopatica. In schimb ea umbla cu cate 2 lopatele ca doar are 2 manute si lucreaza cat pt. 2. Cred ca e preferinta ei. Dar....umbla in mod special cu 2 ca sa dea tot timpul cuiva copil/adult cate una sa-i construiasca o forma, un castel si apoi ea sa le strice..cu mana evident. In rest dc i se ia o forma, galeata nu zice nik, cauta alta si se pune iar pe lucru. Cateodata sunt doar jucariile ei la nisip si cate 4 -5 copii roiesc. Dc atenteaza la lopatica ori se apara singurica ori intervin eu si explic ca e lopatica Sarei si cand va termina joaca le-o va da. Daca vin copii in jur intotdeauna se indreapta catre ei si le inmaneaza o jucarie...dar nu lopatica. Noi avem o pb cu masinile alea mici de plastic pe care se plimba toti copii, e innebunita, urca coboara, impinge, urca iar coboara. E o nebunie sunt cate 5 -6 masinute. O data a si cazut pe spate cu capul de asfalt cand a intrat in ea un copil mare cu un kart. Tricicletele altora sunt frumoase dc au butoane, altfel nu. Trotinetele si bicicletele de copii mari incep sa devina interesante. Sunt copii care nu dau jucariile lor, saracii parinti explica ca e mica sa-i dea sa se joaca, au un simt mai posesiv, nu-i condamn, ii explic Sarei si intelege

KIKINEATA mami de SARA MARIA (16 noiembrie 2006)

Mergi la inceput