PNEUMONIE INTERSTITIALA - atipica?

PNEUMONIE INTERSTITIALA - atipica? | Autor: crisiacob

Link direct la acest mesaj

Radu al nostru tuseste de 2 luni. Am mers pe la 3 doctori si nimeni nu auzea nimic la plamani (cica plamanii sunt curati!). Si totusi tusea, in special dimineata, era tot timpul prezenta. Astazi m-am dus, la recomandarea medicului curant, si i-am facut o radiografie. Diagnosticul a cazut ca din cer: PNEUMONIE INTERSITITALA!
Inteleg ca acest tip de pneumonie nu se aude la stetoscop, dar cum doamne iarta-ma sa nu aiba si alte simptome? De cand ma stiu, pneumonia era o boala grava si mai ales cu febra...
Suntem pe tratament cu augmentin, sumetrolim, ventolin, septilin. D-na doctor spune ca nu are nici un fel de interdictie, adica un regim normal de viata, iesit afara, mers la gradinita, cu o singura conditie: sa nu alerge, mai exact sa nu faca efort intens.
Sunt innebunita! De o ora stau pe forum si citesc toate subiectele arhivate despre pneumonie si in 90% din cazuri copiii au fost internati in spital!!!!
Precizez ca Radu este bine mersi si in afara de tuse (care nici asta nu e fff deranjanta) nu are absolut nimic.
Ce sa fac? Cum o fi mai bine?


Floricel & comp.(D.N. 09.09.2004)


Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simonadinca spune:

Eu i-as mai face o radiografie...si as mai cere o parere.
Multa sanatate!

Norica si Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

Multumim mult dar parca nu l-as mai radia inca o data. Poate o radiografie sa nu fie concludenta?

Floricel & comp.(D.N. 09.09.2004)


Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

degeaba mai faci o radiografie acum. semne si urme de pneumonie mai apar pe radiografie inca 2-3 saptamani dupa ce a trecut defapt.
daca spui ca el e bine chiar nu avea nici un sens sa va inbternati in spital (cine stie ce alt tip de pneumonie ii facea cadou un alt copilas acolo). exista si forme usoare si foarte usore de pneumonie care se pot trata acasa, mai ales daca parintii au grija de copil cum trebuie.
eventual poti sa-i faci o hemoleucograma sa vezi cam cate leucocite are si daca scad in timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Ai mei au avut in iarna asta pneumonie interstitiala... dar la ei a evoluat rapid... de la o viroza a dat-o in asta, in 1 sapt. de cand credeam ca am terminat-o cu viroza... Dar ei aveau muci multi, tuseau si erau f.f.f. pleostiti... vomau ce mancau... In schimb febra nu aveau.
Dr. nostru le-a pus diagnosticul fara radiografie, doar i-a ascultat la plamani... Probabil aveau multe secreti si se auzeau "haraind" ... daca le curgea nasul ca la balamuc... posibil sa fi fost la fel si la plamani...
Eu i-am tinut acasa, nu in spital, cu taratment de la dr. Si au fost bine dupa vreo sapt. de antibiotic... bine, adica se vindecau... secretii inca mai aveau, dar au trecut si alea in vreo 2-3 sapt. de cand a inceput.



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Pneumonia interstitiala este virala. Dar se poate ausculta, doar ca nu poti pune diagnosticul exact de pneumonie interstitiala numai auscultind, de aceea trebuie si radiografie, care arata foarte specific.

Multa sanatate Raducului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

Daca este virala, atunci de ce imi da voie sa merg cu el la gradinita? Plus ca 3 doctori mi-au spus ca acest tip de pneumonie nu se aude la stetoscop...
Ma doare capul...

Floricel & comp.(D.N. 09.09.2004)


Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Pai asa a fost si la noi. Fara febra, doar ceva tuse, mai ales seara. Cred ca iarna asta a fost diagnosticat de 4 ori cu pneumonie interstitiala. Mi s-a explicat ca e din cauza terenului alergic mostenit de la mine; la el viroza coboara imediat la plamani.

Uite un subicet despre pneumonii: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=111946


Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Cristina, nu comentez nimic despre doctori, dar am lucrat atitia ani intre ei si am vazut si eu cam ce poame sint unii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

quote:
Originally posted by ellej

Pai asa a fost si la noi. Fara febra, doar ceva tuse, mai ales seara. Cred ca iarna asta a fost diagnosticat de 4 ori cu pneumonie interstitiala. Mi s-a explicat ca e din cauza terenului alergic mostenit de la mine; la el viroza coboara imediat la plamani.

Uite un subicet despre pneumonii: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=111946


Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.



Pai si Radu are un teren alergic mostenit. Sufera de la 4 luni de Dermatita atopica si a avut de la inceputul anului scolar 5 episoade de bronsita dintre care 2 astmatiforme....

Floricel & comp.(D.N. 09.09.2004)


Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

Copil cu pneumonie fara internare in spital am auzit, dar de copil cu pneumonie care sa aiba liber de la medic sa mearga la gradinita nu am auzit!!! Ne mai miram de ce se imbolnavesc asa tare copiii in colectivitate...

Mona, mami de Antonia (22.06.2004) si bb2 pe drum

Mergi la inceput