Mamici de mladite & mugurasi de mai-iunie 2008(74)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Bre Cleo, dar o gura de ulei din ala de ricin ai luat pina la urma? S-a dislocat macar dopul gelatinos??

Gabriela 37+ cu AMR 13 zile!!!!...
si Stefan David (8 Iulie 2004)Poze

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jackie spune:

quote:
Originally posted by mi_bebelina

Jackie, multam de informatie in leg cu dr-ul. In 2 minute ajung la cabinet dupa cum spui tu.....ca stiu unde e gradinita......de fapt acolo am fost eu cand eram mica si acolo va merge si bebelina mea.Are cabinetul in bloc? Ca vis-a-vis de gradi e un bloc cu 8 sau 10 etaje. Bafta multa maine, la fel si tie Alina_anto......asteptam vesti.

Felicitari Madaluta pentru puiuta...sa fie sanatoasa si papacioasa! Si eu care credeam ca sunt singura care nu m-am decis asupra numelui..........



Este blocul M180, iar cabinetul e la parter, pe linga un dentist. E nou amenajat si curatel inauntru, iar pacientii sunt Ok. Ce ma bucura este ca intr-o zi, parca miercuri dupa-masa, are program special pentru sugari.
Mersi de urari si tie si tuturor fetelor! Si un buchet de
pentru bebita fara nume!

Jackie 38+
AMR: Mai putin de 24 de ore!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

quote:
Originally posted by leeloo2004

Bre Cleo, dar o gura de ulei din ala de ricin ai luat pina la urma? S-a dislocat macar dopul gelatinos??

Gabriela 37+ cu AMR 13 zile!!!!...
si Stefan David (8 Iulie 2004)Poze

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.



nu am baut nimik. Si-a facut efectul din dulap de acolo, de sus, de langa frunzele de zmeur.
Dopul a curs un pic dimineatsa....acum nu mai e dop, e o usoara scurgere dar tot maronie, asha. Si am contractii des...dar nedureroase, si neregulate. Nu le bag in seamna pe asta neregulate, nu? Doar ca agita pe bebe. Si ce simt clar... ca bb apasa din nou, puternic pe vezica.
Faptul ca pierd dop e semn ca se deschide colul, nu?
Asha am inteles io...deci daca colul se inmoaie si deschide, pot sa bag relaxata deseara uleiul de ricin, cat nu e tati pe faza . Pregatesc alaturi un calciu efervescent, ca are gust de citrice, si ori vomit, ori nu vomit. Daca nu vomit, ori tratez constipatia, ori incepe travaliul. Voi vedea functie de evolutie...daca apelez la uleiul de ricin.


40sapt+6 zi asteapta o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
si o burticutsa AMR 1 zi, 2 sapt , 3.... sper ca nu asha de mult!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia83 spune:

quote:
Originally posted by mi_bebelina

Mamici de fifitze, voi v-ati gandit cum procedati cu gaurile pt cercelusi? Eu i-am cumparat bebelinei cercei si vreau sa ii fac gaurile din spital...cred ca e mai bine asa. Voi ce ziceti?



intrebarea asta inca nu mi-am pus-o...as prefera mai bine s-o duc la optica medicala...in maternitate cine stie ce experienta au alea poate ii dau gaurile stramb
o sa ma interesez..



Pozici Iulia 34 + (ne apropiem )
astept gogosica infuriata, dar nu mai devreme de 15 iunie



Praise God!!!”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia83 spune:

gata cleo!!! vine ziua cea mareee




Pozici Iulia 34 + (ne apropiem )
astept gogosica infuriata, dar nu mai devreme de 15 iunie



Praise God!!!”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Cleo eu sunt sigura ca acele contractii inseamna deschiderea colului... la mine asa a fost si la prima sarcina si acum... hai ca acus vine... si daca nu baga sotul la,prestat


Pogonici mic
Gogoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

quote:
Originally posted by andora

Cleo eu sunt sigura ca acele contractii inseamna deschiderea colului... la mine asa a fost si la prima sarcina si acum... hai ca acus vine... si daca nu baga sotul la,prestat


Pogonici mic
Gogoasa





40sapt+6 zi asteapta o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
si o burticutsa AMR 1 zi, 2 sapt , 3.... sper ca nu asha de mult!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aldaesme spune:

Salutare si bun venit surioarei lui Darius si o viata superba :) pentru mamica ei refacere usoara si lapte mult!

Ziceam sa-mi dau si eu cu parerea despre cercei o parere care stiu ca nu place la toata lumea dar asta este. Eu nu ii pun cercei, nici acum nici mai incolo. Cercei va avea cand va dori ea sa aiba, daca asta se va intampla la 6 ani ok, daca la 18 tot ok.
Eu am avut de-abia de la 12 ani si nu am murit de dorul lor iar faptul ca am avut asa tarziu ma si face sa nu port tot timpul, decat la ocazii , tinute sau daca eventual tocmai mi-am facut unii noi.
Acu' la mine problema e alta ca si o parte din bunicii ei si niste nasi de-ai nostri vor sa ii puna cercei, defapt sa ii cumpere cercei si ma lupt cu explicatul ca fetei mele nu ii pune nimeni cereci pana nu zice ea ca vrea, e corpul ei si va alege ea s afaca ce isi doreste cu dansul Si ca tot am ajuns la asta, cei care aveti deja un copil, cum ii convingeti pe ceilalti, mai ales cei din familie sa "nu va strice " copilul. Adica sa nu-l invete cu chestii cu care voi nu sunteti deacord, gen ciocolata, cola sau mai stiu eu ce inainte de nu stiu ce varsta?

O zi buna,

Esme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Madaluta, felicitari si sa-ti traiasca puiutza si sa-i gasiti cat mai repede un nume

esme, ti-am vazut pozicile, tu si "puiul mare" sunteti doi dulcei si se vede ca va iubiti! Lorelei va va intregi norocul si fericirea

Cat despre cercei, eu zic mersi ca fac baietel, caci daca era fetita nici eu nu i-as fi pus din prima cercei... Dar in fine, fiecare cu preferintele lui. Eu personal pentru David nu chem nici un preot, nici botez nu-i fac, asa ca ...


Felicia 33+ mami under construction pentru - David
Poze cu noi si vacantele noastre
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

quote:
Originally posted by aldaesme

Salutare si bun venit surioarei lui Darius si o viata superba :) pentru mamica ei refacere usoara si lapte mult!

Ziceam sa-mi dau si eu cu parerea despre cercei o parere care stiu ca nu place la toata lumea dar asta este. Eu nu ii pun cercei, nici acum nici mai incolo. Cercei va avea cand va dori ea sa aiba, daca asta se va intampla la 6 ani ok, daca la 18 tot ok.
Eu am avut de-abia de la 12 ani si nu am murit de dorul lor iar faptul ca am avut asa tarziu ma si face sa nu port tot timpul, decat la ocazii , tinute sau daca eventual tocmai mi-am facut unii noi.
Acu' la mine problema e alta ca si o parte din bunicii ei si niste nasi de-ai nostri vor sa ii puna cercei, defapt sa ii cumpere cercei si ma lupt cu explicatul ca fetei mele nu ii pune nimeni cereci pana nu zice ea ca vrea, e corpul ei si va alege ea s afaca ce isi doreste cu dansul Si ca tot am ajuns la asta, cei care aveti deja un copil, cum ii convingeti pe ceilalti, mai ales cei din familie sa "nu va strice " copilul. Adica sa nu-l invete cu chestii cu care voi nu sunteti deacord, gen ciocolata, cola sau mai stiu eu ce inainte de nu stiu ce varsta?

O zi buna,

Esme



aldesme, ai pus o problema f. spinoasa. Cine decide pt copil- acum, cand nu isi poate manifesta dorintele. Si sa filozofam:
-e corect sa luam o decizie care ii influenteaza viatsa lui bb, si care mai tarziu lui o sa ii fie bine/nu o sa ii fie bine?
- Ce e bine pt bebe?
- ce e bun pt noi e bun si pt bb?
- ce nu e bun pt noi, nu e bun si pt bb?
- cum il crestem fara sa ii influentsam personalitatea?
etc.

Ma regasesc in problemele tale. Din cauza asta am zis la toti: "daca e sa iasa discutii, cine ia si cine nu cercei... mai bine luam noi ca parinti". Dar sa stii ca am aceeasi remuscare ca tine... sa o gauresc, sa nu o gauresc.
Cat despre dulciuri, deja m-am 'contrat' cu soacra si cumnata, pt ca io am zis ca pana iese in comunitate, sa ii fac io 'cookies', sa stiu ce pun acolo; iar ele sunt shocate: "cum sa nu dai ciocolata copilului?". Lucrul asta se va schimba cand va merge la gradinitsa & scoala- va vedea pe ceilalti, vor fi party-uri la MacDonalts etc.
Dar pana atunci...cum gatesc pt noi, pot sa fac un dulce si pt bebe. Sper ca o sa am timp
Oricum, voi (incerca a )fi ferma pe pozitii, sa ne educam copilul cum vrem noi. Chit ca deja ma cert pe tema asta cu socrii, care vor sa mai "aranjeze" cate ceva in viatsa noastra. Saracul tati, a ajuns sa ii fie frica sa mearga la ai sai....



40sapt+6 zi asteapta o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
si o burticutsa AMR 1 zi, 2 sapt , 3.... sper ca nu asha de mult!!

Mergi la inceput