Vacanta in Croatia (2)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Citat:
citat din mesajul lui madaluta

Si noi vrem sa mergem in septembrie in croatia si desi am citit ambele capitole ale acestui subiect, inca nu ne-am decis ce sa vizitam: istria ,plitvice si venetia, sau coasta dalmata si plitvice... Nu putem sta decat 7 nopti si de aceea suntem in dilema.Din cate am inteles nu putem vedea totul in asa timp scurt, dar am vrea sa vizitam cat mai multe. Vrem sa inchiriem apartamnete pentru k mergem 2-3 familii si e mai frumos seara la un gratar si dimineata toti la cafeluta...
Ce m-ati sfatui, prin ce statiuni sa luam cate 2 seri de cazara k sa vedem ce e mai frumos in croatia?
Cat costa vaporul pana in ventia?

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Blogul nostru-Viatza intre roz si bleu
NASI 2009




Noi am facut un tur de forta anul trecut si am vazut cate putin din toata Croatia. Dar mi-a ramas sufletul la Plitvice si pe Coasta Dalmata, mai precis la Brela, unde ne vom intoarce anul acesta cu copiii (inceputul lui august). Deci eu iti recomand varianta Plitvice+Coasta Dalmata. Sa nu-ti para rau de Venetia, caci acolo poti ajunge oricand intr-un we caci sunt multe curse aeriene ieftine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Lavi , te rog da-mi si mie mai multe detalii despre villa medic ca doar dupa tine m-am luat cand am ales cazarea...cum e gazda ?...camerele seamana cu pozele de pe site?...autoserviri sunt pe acolo?...hai ca te-am innebunit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Dyanna, camerele arata foarte bine, sunt ca pe site. Noi am avut tip P, voi ce tip aveti? La apart P am avut o terasa mare, era o masa cu 4 scaune unde luam micul dejun. Cu vedere la mare. Niste prieteni au avut apartament de tip S, erau fix sub noi, tot terasa mare. In terasa mai este si uscator de rufe cu clesti cu tot.
Se intra direct in dormitor, care avea un pat dublu si un pat simplu, dulap, comoda TV, inca o comoda, apoi urcai cateva trepte si era "livingul", unde era o canapea extensibila, o masa si un bufet de bucatarie cu o plita mica electrica, un incalzitor de apa si chiuveta. Vase de bucatarie berechet. Frigider mare, f curat.
La apart S aveau pat dublu si canapea extensibila. Masa, bufetul de bucatarie samd, nu m-am uitat in detaliu.

Se facea curatenie zilnic, aspirator, etc, prosoapele le schimba doar o parte (cele care pareau folosite, cele pe care le lasam impaturate nu). Asternutul era din bbc satinat, nu l-a schimbat in 6 zile (nici nu ar fi fost nevoie, de fapt). Vase nu am lasat murdare, deci nu stiu daca le spala.

Noua ne-a placut foarte mult, totul cu bun gust. Gazda simpatica, vorbeste engleza.

Autoservire n-am vazut, mancam la terase ori in centru, in port (daca mergi pe faleza, pe langa mare, spre dreapta ajungi in micul port). Se poate ajunge si pe strada, bineinteles, dar pe faleza era mai placut ca era umbra la orele pranzului. Ori am mai mancat de 2 ori spre Baska voda, am luat-o pe strada spre stanga cum stai cu spatele la vila. Si e o terasa in jos, pe malul marii, cu mese de lemn rosu, ne-a placut acolo, mancare buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Madaluta, intai trebuie sa va hotarati daca vreti Istria sau Dalmatia. Istria e mai in stil italian, vegetatie mai apropiata de la noi. Dalmatia e cu vegetatie mediteraneana, stil propriu. In nord noi am fost doar la Rijeka + Opatija in 2005 si la Pola acum, intr-o excursie de 1 zi.

Daca vreti sa dormiti doar cate 2 nopti e mai greu daca mergeti cu copiii, sa tot faci si desfaci la bagaje. Eu ti-as sugera 1-2 cazari la Plitvice, ori la dus, ori la intors, sa aveti o zi plina sa va plimbati prin parc si vreo 6-7 cazari undeva la mare, ori in Istria, ori in Dalmatia. E greu sa-ti sugerez ceva, sunt multe locuri frumoase. Daca vrei sa rezervi pe net se poate sa nu mai prea gasesti pentru vara asta, dar merita incercat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavi02

Madaluta, intai trebuie sa va hotarati daca vreti Istria sau Dalmatia. Istria e mai in stil italian, vegetatie mai apropiata de la noi. Dalmatia e cu vegetatie mediteraneana, stil propriu. In nord noi am fost doar la Rijeka + Opatija in 2005 si la Pola acum, intr-o excursie de 1 zi.

Daca vreti sa dormiti doar cate 2 nopti e mai greu daca mergeti cu copiii, sa tot faci si desfaci la bagaje. Eu ti-as sugera 1-2 cazari la Plitvice, ori la dus, ori la intors, sa aveti o zi plina sa va plimbati prin parc si vreo 6-7 cazari undeva la mare, ori in Istria, ori in Dalmatia. E greu sa-ti sugerez ceva, sunt multe locuri frumoase. Daca vrei sa rezervi pe net se poate sa nu mai prea gasesti pentru vara asta, dar merita incercat.


nu , nu mergem cu copiii, dar as fi vrut istria doar k sa vedem si venetzia. daca alegem coasta dalamta nu mai reusim s-o vedem... chiar nu stiu ce sa alegem... cat despre perioada, am vrea in septembrie, sper sa mai gasim ceva cazari dar poate poti totusi sa-mi zici niste statiuni mai deosebite k sa stiu unde sa caut
Mie imi place peisajul mediteranean, deci tind sa aleg dalmatia, dar pierd venetia.se merita?
Sau pot merge in 8 ( excluzand cele 2 zile de drum dus si cele 2 de intors) zile dubrovnic-pola-venetia-plitvice? tu ce parere ai?


Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Blogul nostru-Viatza intre roz si bleu
NASI 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Sa-ti descriu vizita noastra in Croatia de acum 4 ani, poate te inspir cu ceva.

Am plecat si ne-am intors in Arad, am fost cu niste prieteni.

Ziua1: Arad-Zagreb, pe seara plimbare prin Zagreb
Ziua2: Zagreb - Rijeka (plimbare, dar nu este ceva deosebit) - Opatija (cazare si plimbare)
Ziua3: Baie in mare langa Opatija, la Icic. Apoi drum Opatija - Zadar. Cazare in Zadar si plimbare seara in oras.
Ziua 4: Baie in mare la Zadar. Zadar - Split, pe drum oprit si vizitat Sibenik, cazare la Kastel, intre Split si Trogir. Plimbare prin Trogir.
Ziua 5: Balaceala la Kastel, dupa amiaza plimbare prin Split.
Ziua 6: Balaceala din nou. Drum Split - Dubrovnik, cazare langa Dubrovnik, la Zaton. Seara plimbare la Ston.
Ziua 7: Balaceala la Zaton. Dupa amiaza in Dubrovnik.
Ziua 8: Balaceala nr 2 la Zaton. Drum Zaton - Plitvice, cazare intr-un sat din apropierea parcului
Ziua 9: vizita Plitvice
Ziua 10: Plitvice-Arad

In Dalmatia cele mai frumoase orase as zice ca sunt, cam in ordinea asta: Dubrovnik, Split, Trogir, Sibenik, Zadar. (la ultimele 2 ordinea poate fi si invers)

In afara de cazarea la Zagreb pe restul pe toate le-am ales la fata locului. Mentiune: proprietarii sunt mai fericiti daca vrei 2 nopti si nu 1.

E mai avantajos sa te cazezi intr-o localitate mica decat intr-un oras mare. Mai ieftin, gasesti mai usor cazare, liniste si marea aproape. Si fara probleme mari cu parcarea.

Anul asta am fost cu copiii, am stat o saptamana la Brela si una la Biograd na Moru. Si am facut excursii si plimbari destule.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Madaluta, eu as zice sa nu incerci sa impusti toti iepurii deodata. Noi am revenit acum cu copiii, am stat 2 saptamani si am avut berechet de vizitat: parcurile Krka si Paklenica, insula Mljet, orasul Pola, insula Pag, am revazut mai pe indelete Zadarul, Split-ul si Trogir-ul. Si mai avem Ideea e ca daca iti place vei reveni.

Fa-ti un plan care sa includa si vizitare de orase si baie in mare si putina leneveala.

Acum despre statiuni: (cele prin care am fost eu)
Ca statiuni in sine, Opatija e foarte frumoasa dar nu are plaja, are platforma de beton, se intra in mare de pe scari ca in piscina. Brela e foarte linistita. Makarska e mai agitata, mai mult tineret, mai spre Costinestiul nostru. Dar are si un centru vechi frumos. Biograd na moru are mai multe locuri de joaca pt copii, seamana mai mult a ceea ce stim noi ca statiune. Dar e aglomerat pe plaja.

Zaton-ul si Kastel sunt mai degraba orasele-satuce decat statiuni. Adica au mai multi locuitori decat turisti. Dar au plaja si nu e aglomerat.
Altfel, tot litoralul croat e o statiune, mai ales intre Split si Dubrovnik iesi din una, intri in alta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

lavi, saru'mana pt detalii. m-am mai luminat putin....

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Blogul nostru-Viatza intre roz si bleu
NASI 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

mey, v-am citit pin` m-am sucit spre croatia da` acu nu stiu ce sa aleg... am o varza mare in cap, m`am uitat pe saituri, am contactat si` o agentie de la care am primit deocamdata oferta la particulari da` nimic care sa-mi atraga atentia. din croatia plecam in italia de aceea m-am gindit sa nu ma indepartez prea tare si cum merg si copiii caut ceva unde sa aiba si ei ceva facilitati. cine ma poate ajuta cu ceva sugestii/sfaturi? dau o bere, merci...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Carmen, uita-te daca nu-ti place vila la care am fost eu. E confort mai bun dar si pret mai mare decat ce se ofera de obicei la particulari. E intre 2 statiuni dar noi n-am fost decat in una, in cele 6 noti cat am stat acolo. Plaja e superba, apa la fel. Cealalta statine. Baska Voda, parea sa aiba mai multe distractii pt copii (gen saltele de topait si de-astea). In Brela este un loc de joaca mai mare cu topogan, leagan, samd.

Mergi la inceput