Vacanta in Croatia (2)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anka1 spune:

Servus,

Anul acesta am vrea sa mergem in Crotia, la Makarska. Mergem cu masina, nu stim insa cum sa alegem traseul astfel incat sa fie si mai scurt si sa vedem un pic si costurile aferente (vigneta, autostrada..etc). Unii zic ca prin Ungaria ca e mai multa autostrada, altii ca prin Serbia...
Imi puteti da va rog frumos niste detalii legate de traseu?

Multumesc,
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

lavi02 multumiri pentru detalii, folositoare!

As mai avea o intrebare, daca poti sa imi raspunzi: cum e plaja in Brela? Stiu ca sunt mai multe golfulete cu plaje, noi stam cam pe la mijloc, dupa cum am vazut eu din satelit, si as vrea sa stiu ce fel de nisip/pietris/ apa este prin brela in general?

Multumesc!

Dana mama lu' Radu Stefan




Hobby
_
www.youtube.com/watch?v=S4s16pzRYqU" target="_blank">
"If you wanna make the world a better place,
Take a look at yourself and make a Change"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Pe scurt: plaja in Brela este superba!

Daca nu ai mai fost pe acest gen de plaja la inceput ti se va parea ciudata dar la sfarsit nu-ti vei mai dori altceva.

Detalii: Pe plaja sunt pietricele mici, rotunde, albe, stralucitoare in bataia soarelui, in strat destul de gros, astfel incat iti pare moale. Majoritatea oamenilor stau pe prosop direct pe plaja. Exista si sezlonguri de inchiriat.

In perioada in care am fost noi nu era deloc aglomerat, mai erau cateva familii in acelasi golfulet cu noi, te simteai foarte aerisit si relaxat. Si era o liniste...

Din cauza pietricelelor apa este foarte limpede si curata, se vad pestisori de diverse dimensiuni si culori. Culoarea apei bate spre turcoaz, mai difera dupa momentul zilei. Am prins si 2 dupa amieze cu ceva valuri, in rest apa e linistita, poti sa inoti relaxat, sa stai tolanit la mal...

Intrarea in apa este relativ brusca (pe copii i-am lasat numai cu colac sau vesta in apa). In apa sunt pietricele mai mici si mai mari, ai neaparata nevoie de papuci de apa ca sa nu te lovesti la picioare si sa nu calci in vreun arici de mare. Aricii stau lipiti de pietrele mai mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Wow lavi02, ce spui suna foarte bine. AM vazut si eu poze, frumoase ce e drept, dar descrierile tale amanuntite m-au facut sa ma simt ca si cum as fi deja acolo, vazand sclipiciul peitricelelor si al apei in soare

Inca ceva: exista si umbrele de inchiriat? cat costa inchirierea unui sezlong?
Ma gandesc la umbra pt ca noi suntem cam rai de soare si macar din cand in cand simtim nevoia sa ne adapostim, nu mai zic de copii, care nu prea e indicat sa stea mult in soare (cu toate ca greu e sa ii convingi sa n ustea in apa sau la mal )




Dana mama lu' Radu Stefan




Hobby
_
www.youtube.com/watch?v=S4s16pzRYqU" target="_blank">
"If you wanna make the world a better place,
Take a look at yourself and make a Change"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

exista umbrele naturale
Plaja este marginita de pini, cred ca pini pitici le spune, sunt niste pini cu coroana plata, ca o umbrela. Cand te saturi de soare poti foarte bine sa te muti la umbra pinilor.
Apoi, de-a lungul intregii statiuni exista o alee-promenada, de-a lungul plajei, pe care mai sunt banci. Poti sta si pe bancile alea, practic pe plaja, mai citesti o carte...

Exista si umbrele de inchiriat. Nu am remarcat pretul, nici la sezlonguri, pt ca nu m-a interesat, noi am stat pe cearceaf + prosop.

Noi mergeam pe plaja de pe la 8.30-9 pana pe la 11-12 si apoi dupa amiaza de pe la 17 daca nu mergeam sa ne plimbam prin alta parte.

Exista si un loc de joaca in Brela, cu tobogane, leagane & co, langa hotel Soline. Mai multe distractii exista in Baska Voda unde se poate ajunge si pe jos mergand inainte pe Frankopanska.

Atentie cu parcarea, in micul port din Brela am vazut masini cu rotile blocate. Parcati numai la vila unde stati, si in toata Croatiei in parcarile amenajate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Lavi02 multumesc inca o data!
Am inteles, sper sa "prindem" loc la pinii aia, ca banuiesc ca nu sunt totusi asa multi si cred ca lumea va fi ceva mai multa peste o saptamana. Si multam' de tipp-ul cu parcarile. oricum noi suntem cuminti, unde nu e voie, nu parcam, dar e bine de stiut!

Speram ca vom avea vreme buna si nu caniculara, totusi. Am cam multe pretentii



Dana mama lu' Radu Stefan




Hobby
_
www.youtube.com/watch?v=S4s16pzRYqU" target="_blank">
"If you wanna make the world a better place,
Take a look at yourself and make a Change"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Mi-am mai adus aminte:
Fructe in Brela se gasesc la o taraba pe plaja sau in Konzum. Mai vine un nene cu barca pe plaja si vinde din barca.

Dar cel mai bine, daca mergeti sa vizitati Split-ul sau Trogirul opriti-va si in piata, este piata chiar langa orasul vechi. Caisele, piersicile, nectarinele si pepenele galben sunt f f bune si aromate, si am luat de mai multe ori din fiecare. Mai bune ca cele romanesti. Pepenele rosu nu a fost grozav si nici rosiile, sunt mai bune cele romanesti. Castravetii ei ii lasa sa creasca mai mult si nu sunt buni, luati-va de acasa daca nu va e greu Smochine proaspete in piata, nu foarte coapte in iunie, totusi bune.

Preturile, normal, sunt binisor mai mici in piata si oferta mai larga.
Mai exista piata si in Omis, treceti pe langa ea cand mergeti la Split.

Pentru ducere recomand clar autostrada, drumul de coasta trece din statiune in statiune si nu poti merge repede. Slovenia s-ar putea sa introduca o vigneta mai ieftina pe o saptamana de la 1 iulie, verificati cand intrati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavi02

Mi-am mai adus aminte:
Fructe in Brela se gasesc la o taraba pe plaja sau in Konzum. Mai vine un nene cu barca pe plaja si vinde din barca.

Dar cel mai bine, daca mergeti sa vizitati Split-ul sau Trogirul opriti-va si in piata, este piata chiar langa orasul vechi. Caisele, piersicile, nectarinele si pepenele galben sunt f f bune si aromate, si am luat de mai multe ori din fiecare. Mai bune ca cele romanesti. Pepenele rosu nu a fost grozav si nici rosiile, sunt mai bune cele romanesti. Castravetii ei ii lasa sa creasca mai mult si nu sunt buni, luati-va de acasa daca nu va e greu Smochine proaspete in piata, nu foarte coapte in iunie, totusi bune.

Preturile, normal, sunt binisor mai mici in piata si oferta mai larga.
Mai exista piata si in Omis, treceti pe langa ea cand mergeti la Split.

Pentru ducere recomand clar autostrada, drumul de coasta trece din statiune in statiune si nu poti merge repede. Slovenia s-ar putea sa introduca o vigneta mai ieftina pe o saptamana de la 1 iulie, verificati cand intrati.


Multam' mult lavi02 pt orice adaugiri, daca iti mai amintesti, le astept cu placere
Slovenia nu am fi traversat-o pe autostrada, ci pe un drum national pe care il stie sotul meu, a mai fost de cateva ori prin zona si zice ca oricum sunt putini km de mers in tara aia. Dar daca exista varianta de vigneta ieftina, de ce nu? iar in rest, noi suntem mari fani autostrazi, asa ca nici nu ne gandeam la alta varianta.
La fel si cand vom merge la Plitvice, pe cat posibil pe autostrada sa scurtam din timpul consumat pe drum.

Voi cum va rezolvati cu mesele? Dimineata, mai ales?

A, si inca ceva: stii vreo zona din plaja Brelei unde sunt niste scari de urcat spre vile? Ca se pare ca acolo vom sta noi, ca asa scrie pe site-ul vilei, ca sunt 100 de trepte pina la plaja.

Pup





Dana mama lu' Radu Stefan




Hobby

**************************************************************************
www.youtube.com/watch?v=S4s16pzRYqU" target="_blank">
"If you wanna make the world a better place, take a look at yourself and make a Change"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Dimineata cel care se simtea mai in forma dadea o fuga la magazinul de la cateva case distanta de unde lua ciabatta proaspata (au multe feluri de paine care mai de care mai faina, noi ne-am fixat pe ciabatta). Si diverse alte chestii: unt, cascaval tare de-a lor (iti taie din roata cat vrei), iaurt, crema de branza, gem de smochine la borcan. Rosii din piata. Pateu de ficat, de ton, de somon, din ce am experimentat eu marca Argeta mi-au placut cel mai mult. Podravka mai slabut. Am mai luat prociutto-ul lor numit prsut. Foarte bun. Lapte am avut de acasa pt fete la cutii UHT de 250 ml cu pai. Cand s-au terminat am mai cumparat de acolo. Am mai avut un borcanel de ness si unul de zahar luate de acasa. Sotul si-a luat pliculete de capuccino de acolo.

In a doua saptamana am avut mic dejun inclus si nu a fost la fel de bun ca cel pe care ni-l "includeam" noi. Mancam pe terasa apartamentului, aveam vedere la mare, super!

La pranz si cina la terase, in zona portului la Arca (au o terasa deasupra plina de flori), Konoba Ferral, si am mai gasit una misto spre Baska voda. Cina am luat-o de fapt mai mult in alte parti pe unde ne plimbam.

Trepte cred ca sunt in zona centrala a statiunii, noi am stat la margine, plaja e frumoasa peste tot.

Drumul de coasta este totusi de recomandat pt plimbari scurte gen Split, Dubrovnik; este foarte frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Si noi vrem sa mergem in septembrie in croatia si desi am citit ambele capitole ale acestui subiect, inca nu ne-am decis ce sa vizitam: istria ,plitvice si venetia, sau coasta dalmata si plitvice... Nu putem sta decat 7 nopti si de aceea suntem in dilema.Din cate am inteles nu putem vedea totul in asa timp scurt, dar am vrea sa vizitam cat mai multe. Vrem sa inchiriem apartamente pentru k mergem 2-3 familii si e mai frumos seara la un gratar si dimineata toti la cafeluta...
Ce m-ati sfatui, prin ce statiuni sa luam cate 2 seri de cazare k sa vedem ce e mai frumos in croatia?
Cat costa vaporul pana in venetia?

Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

Blogul nostru-Viatza intre roz si bleu
NASI 2009

Mergi la inceput