Vacanta in Croatia (2)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Noi am fost trei ani succesiv imagini:


http://www.marius.rdsor.ro/croatia/index.html
http://www.marius.rdsor.ro/Croatia%202006/index.html
http://family.webshots.com/album/560595870rHOjjn

La Plitvice asa sa mergeti incat sa stai macar o zi doar acolo. Merita.
In primul an am mers putin pe autostrada. Mare greseala, nu am mai repetat-o, nu este exagerat de scump dar avand in vedere ca am mers cu 130 km/h nu am pierdut timp pe drum decat la limita. Este important pentru noi sa nu stam pe sosea ci sa stam la mare. Plus oboseala este mult mai mica pe autostrada decat sa te tot uiti ba dupa radar ba dupa nu stiu ce semn. Aveti poze si cu autostrazile. Daca ar fi autostrada direct Romania-Croatia nici prin cap nu mi-ar mai trece sa merg pe alte strazi.
De meritat merita din partea mea Croatia are 10 cu steluta 10* pt orice concediu. Nu este mai scump decat in Romania dar nu se compara serviciile. De cand am ajuns acolo nu am mai ajuns pe litoralul romanesc (si nici nu cred ca voi mai ajunge).
La primul link pe 7 septembrie aveti cateva poze de la Pltivice. Rata este salbatica si pestii erau exact la mal. Restul se vede iar in realitate este infernal de frumos.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Multam de raspunsuri!

Cristina merci de informatii! cred ca pretul pus de tine pt intrarea in Plitvice are o cifra undeva in plus, ca pare cam marisor

Marius admirat pozele, frumoase, in special cea cu scarile de sub fusta rosie a sotiei Noi suntem fani autostrazi, nici nu ne-am gandi sa mergem prin alta parte, doar Slovenia ne vom abate cca 50 km pe drumuri nationale, pt ca nu are rost sa platim cca 30 euro pt autostrada de numai 40-50 km. In rest, autobahn scrie pe noi
Pt Plitvice si noi ne-am gandit la o zi de dimineata devreme pina seara, caci e mare si minunat, din cate am vazut prin poze la tine si pe net. Noi avem "baza" in Brela asa ca de-acolo vom pleca si vom face diverse plimbari.
Mai avem in vizor Trogir, Split si Dubrovnik. Mai sunt si alte minunatii de vazut musai? ca timp nu avem f mult, doar o saptamana, deci...trebuie sa ne mai si odihnim ...sa facem si o plaja, o baitza...




Dana mama lu'Radu Stefan

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"




Hobby


www.youtube.com/watch?v=XhSx8uKdD5o" target="_blank">Melodia mea de azi :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Este ca are picioare frumoase? Numai bune de.... hmmm...
Tot ceea ce ai scris merita vazut insa tin sa precizez ca pentru a ajunge in Dubrovnik aveti destul de mult de condus ceea ce inseamna timp mai putin pentru restul dar aveti autostrada. Noi am adoptat o alta politica. In fiecare an am vazut altceva. In trei ani nu am ajuns sa vedem tot ce ne-am propus insa nu am gonit (exceptand autostrada - ma rog am mers un pic mai repede dar 130 nu e excesiv) insa nu ne-am chinuit sa vedem cat mai mult in 2 saptamani. Cred ca merita sa mergeti mai multi ani la rand si sa savurati Croatia pe-ndelete. Eu nu m-am saturat dupa trei ani.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinacsa spune:

Dana, ai dreptate am pus un 0 in plus...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Este ca are picioare frumoase? Numai bune de.... hmmm...
Tot ceea ce ai scris merita vazut insa tin sa precizez ca pentru a ajunge in Dubrovnik aveti destul de mult de condus ceea ce inseamna timp mai putin pentru restul dar aveti autostrada. Noi am adoptat o alta politica. In fiecare an am vazut altceva. In trei ani nu am ajuns sa vedem tot ce ne-am propus insa nu am gonit (exceptand autostrada - ma rog am mers un pic mai repede dar 130 nu e excesiv) insa nu ne-am chinuit sa vedem cat mai mult in 2 saptamani. Cred ca merita sa mergeti mai multi ani la rand si sa savurati Croatia pe-ndelete. Eu nu m-am saturat dupa trei ani.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


Marius nu inteleg la ce te referi cu mult de condus pina la Dubrovnik....asa cum am spus de mai multe ori, vom locui in Brela care e relativ aproape de D (cca 100 km) deci de-aia nu pricep ce vrei sa zici cu mult de mers...



Dana mama lu'Radu Stefan

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"




Hobby


www.youtube.com/watch?v=XhSx8uKdD5o" target="_blank">Melodia mea de azi :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

dana, de la Plitvice pana la D cred ca se referea Marius.
Si eu cred ca distantele sunt cam mari. Noi am stat in Trogir si n-am ajuns pana in Plitvice, numai in parcul Krk care era ceva mai aproape.


_

“Before you speak, listen. Before you write, think. Before you spend, earn. Before you invest, investigate. Before you criticize, wait. Before you pray, forgive. Before you quit, try. Before you retire, save. Before you die, give.”
Emma este IUBIRE ****** un copil creste in inima mea ****** am un inger pazitor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Pai nu are legatura , ca nu mergem din Plitvice in Dubrovnik in aceeasi zi, ca nu este timp!
Vom face "excursiile" respective in zile diferite.
Numai excursia din Brela -->Plitvice e mai lunga (cca 3 ore de condus dus+ alte 3 intors).

Oricum, mercic de lamuriri.




Dana mama lu'Radu Stefan

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"




Hobby


www.youtube.com/watch?v=XhSx8uKdD5o" target="_blank">Melodia mea de azi :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ieri ne-am intors din concediul de 2 saptamani in Croatia .
Prima saptamana la Brela, a doua la Biograd na moru.

Revin cu detalii pt cine doreste.

Brela - Dubrovnik e drum de 3 ore, sunt vreo 150 km drum de coasta, munte, mai mult prin localitati.

Brela - Plitvice, vizitat si inapoi mi se pare destul de mult, poate va opriti totusi la dus sau la intors si dormiti o noapte si acolo.

Preturi - un pranz sau cina ne ducea intre 200 si 300 de kuna, uneori am mai depasit, uneori sub. Imparti la 7 (aprox) si obtii in EUR. Noi comandam de regula 3 portii avand 2 copii. Apa minerala la 1 litru 20-25 de kuna la restaurant. Ne-am cam axat pe ea, noi nu suntem mari bautori de bere si nici de sucuri.

Pestele - in unele locuri se vinde la kilogram dar gasesti si cu pret pe portie si e mai avantajos (bucata), 70-90-100 kuna o dorada de exemplu, in diverse locuri.

Market-uri am vazut 2: un Konzum in centru, la complexul comercial de langa Hotel Soline si un Studenac mai mic in apropiere de vila la care am stat noi, pe Frankopanska spre Baska Voda.

Cazarea la vila Medic - super.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Vrem sa mergem si noi in Croatia acum in iulie si am vrea sa gasim o pensiune pentru ca la hoteluri este cam plin acum in plin sezon. Cine imi poate recomanda ceva? Am dori ceva mai in nord pentru ca venim din Germania ne gandeam la zona Rovinj, Medulin, Pola si sa facem o excursie de o zi si la Venetia.
Daca ati fost in zonele amintite cum este plaja, ca am inteles ca e cu pietricele nu cu nisip si fetele mele abia asteptau sa se joace in nisip la mare. Am inteles ca trebuie sa ne pregatim cu sandale din alea de silicon ca altfel nu se poate pe plaja.

Multumesc si astept impresii si recomandari daca aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

La Medulin am inteles ca este nisip.

Papuci de apa gasesti acolo de vanzare berechet, sunt 40 sau 50 de kuna (6-7 EUR). Niste chinezarii dar un concediu tin. Sunt buni pt ca te feresc de aricii de mare.

La Pola am fost intr-o excursie de o zi ploioasa, ne-a placut tare mult orasul si ruinele romane. Atmosfera este mai italiana, asa...

Cazare ti-as recoamanda sa cauti pe net, dar greu de crezut sa mai gasesti liber la cele care au site. Pe tot litoralul croat exista multe vile care nu au site si ai putea gasi ceva la fata locului dar intrebarea e daca ai puterea sa cauti cand vii de pe drum.

Mergi la inceput