Vacanta in Croatia (2)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns croitorualin spune:

M-as duce si eu in Croatia!!! Dar am cateva intrebari :
1. nu vreau sa cheltui mai mult de 700 EUR? e posibil?(sunt doar eu cu sotul)
2. cum sa fac cu cazarea? ar trebui sa-mi fac rezervare? ma gandeam la particulari ca poate au preturi mai rezonabile
3. sa ma duc cu masina personala? ce-mi trebuie?asigurare? taxa de drum?

Poate ma ajutati voi cu ceva informatii, ca eu vreau tare mult sa ies din tara anu' asta.

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

lavinia citeste din urma, ce s-a postat vara trecuta, mai multe fete au fost in zona si au povestit ce se poate vizita.
In mare ar fi orasul Pola (scris cu u), Rovinj, Porec are o catedrala monument Unesco, insula Briunj. Pt detalii vezi ce au scris fetele.

croitorualin in 2005 noi ne-am scos la vreo 1000 EUR pe 10 zile (9 nopti). Pt masina iti trebuie carte verde (cred ca vine cu RCA), extindere de CASCO (daca vrei). Nu exista vigneta dar se plateste autostrada si e destul de scumpa. Poti insa sa mergi mai putin pe autostrada.

Poti gasi cazare la particulari la fata locului daca nu mergi in august cand e cel mai aglomerat. Poti reduce costurile daca iti mai si gatesti (se gasesc apartamente cu chicineta)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:

Si noi vrem sa mergem in Croatia peste o saptamana, in insula Hvar. A fost cineva acolo? Ne puteti face recomandari?
Drumul cel mai scurt este prin Serbia si Bosnia. Trebuie cumva viza?
Va multumesc pentru raspunsuri!

Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Wow, nu a mai scris nimeni de 3 saptamani aici! Nu a plecat nimeni pina acum in vara asta?

Am si eu niste intrebari suplimentare:
1. ma intereseaza detalii despre parcul national Plitvice. Exista o singura intrare? Exista taxa de intrare, am inteles ca sunt mai multe trasee, se plateste in fct de ce alegi?.
Noi suntem 2 familii, fiecare cu cate un copil (de 6, respectiv 8 ani) , credeti ca rezista copiii sa se plimbe acolo? E plictisitor pt ei? Exista si ceva amenajat pe alocuri unde sa poti sta jos, sa iti tragi sufletul?
Noi suntem in Croatia in prima saptamana de iulie, credeti ca e f cald atunci?
2. Vom fi cazati in Brela, stiti ceva detalii, de unde ne putem cumpara mincare, exista supermarket in zona?
Si cam care ar fi preturile pt restaurant, un prinz de exemplu? O bere, o inghetata?


Multumesc




Dana mama lu'Radu Stefan(Fecioras de 2003)

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"




Hobby


www.youtube.com/watch?v=filOCRsFmXI" target="_blank">Melodia mea de azi :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

dana
noi vom merge in Zagreb 2 zile la concert U2 si pe urma cateva zile si pe coasta, vedem noi unde ne oprim...ai de unde alege!
desi mi-era un dor de Croatia de ma durea inima, ca sa zic asa, vacanta asta acolo e cumva nesperata, asa ca abia astept ca calc pe pamant croat si sa ma balacesc in Adriatica. iubesc tara asta efectiv.

nu-ti fa griji ca de mancare ai sa gasesti oriunde au mare experienta in turismul cu nemtii, elvetienii, austriecii si alte natii civilizate nu-si permit magarii...
noi acum 3 ani mancam un pranz cu 30 euro. cine stie cat de aproape de adevar mai e acum...poate te ajuta cineva care a fost deja anul acesta.

nu uitati ca aveti nevoie de pasaport ca sa intrati in Croatia!



_

“Before you speak, listen. Before you write, think. Before you spend, earn. Before you invest, investigate. Before you criticize, wait. Before you pray, forgive. Before you quit, try. Before you retire, save. Before you die, give.”
Emma este IUBIRE ****** un copil creste in inima mea ****** am un inger pazitor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory1974 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mariaa

dana

nu uitati ca aveti nevoie de pasaport ca sa intrati in Croatia!


In Croatia se poate intra doar cu C.I. daca nu intri prin Serbia, Bosnia, Muntenegru. Si daca nu credeti verificati direct pe siteul Ministerului de externe croat : http://www.mfa.hr/MVP.asp?pcpid=1615&dmid=155#pocdrz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

agentia prin care am cumparat noi acum doua saptamani biletele pentru concertul din Zagreb ne-a specificat in mod clar ca trebuie sa avem pasapoartele la noi.

posibil sa se fi schimbat ceva in ultimele zile insa noi le vom lua oricum.



_

“Before you speak, listen. Before you write, think. Before you spend, earn. Before you invest, investigate. Before you criticize, wait. Before you pray, forgive. Before you quit, try. Before you retire, save. Before you die, give.”
Emma este IUBIRE ****** un copil creste in inima mea ****** am un inger pazitor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinacsa spune:

Si noi am fost anul trecut si sotul meu a avut doar CI si nu a avut probleme...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Mariaa multam de info!
Noi oricum circulam cu pasapoartele in concediu, ca fiind cetateni romani care locuim in Viena, e oricum complicata situatia, iar copilul este trecut in pasapoarte si nicidecum in CI. Asa ca, asta cu pasaportul este "by default" in cazul nostru.

Oricum...nu m-am lamurit cu intrebarile mele de mai sus privitoare la parcul Plitvice...







Dana mama lu'Radu Stefan

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"




Hobby


www.youtube.com/watch?v=XhSx8uKdD5o" target="_blank">Melodia mea de azi :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinacsa spune:

Dana, la Plitvice exista cred 2 intrari. Un bilet pt adulti costa parca 1100 kuna, pt copii nu mai stiu exact cit. Sunt locuri de odihna,, te poti plimba si cu vaporasul...fETELE MELE AVEAU 6 ANI SI NU AU AVUT PROBLEME.Sunt mai multe trasee, dar pretul e acelasi. Se plateste si parcarea. Sa aveti kuna la voi, nu se poate plati cu cardul si nu cred ca exista nici schimb valutar...
Scuze pt greseli dar ma grabesc si nu am timp sa corectez...
Cristina si gemenele

Mergi la inceput