Vacanta in Croatia (2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

Din 23 august vom fi si noi, langa Pola, la vila unde a fost blackpanterro...Asa ca cine stie,Alina, poate ne intersectam prin zona...
Planul nostru e ca anul asta sa facem Istria, Plitvice si Slovenia iar la anul in jos,Dalmatia...daca mai avem rabdare pana la anu' ca din ce povestiti coasta dalmata e superba...Vedem atunci, in august, of mai e o luna ...

Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
citat din mesajul lui mirela68

Din 23 august vom fi si noi, langa Pola, la vila unde a fost blackpanterro...Asa ca cine stie,Alina, poate ne intersectam prin zona...
Planul nostru e ca anul asta sa facem Istria, Plitvice si Slovenia iar la anul in jos,Dalmatia...daca mai avem rabdare pana la anu' ca din ce povestiti coasta dalmata e superba...Vedem atunci, in august, of mai e o luna ...

Mirela


Da,Mirela,poate ne intersectam,eventual schimbam numere de tel,off,mai e ceva pina atunci.Aici ploua si e frig,numa'vara nu se cheama .

Noi inca nu am stabilit unde mai mergem de-acolo,undeva pe coasta dalamata,mai avem putin timp sa hotarim.Oricum cred ca plecam cu o zi-doua inainte in Slovenia.


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

lavi da e bine bucuresti belgrad , desi prin Romania mi se pare cam mult , ar fi bine sa te opresti la granitza , poate timisoara
si apoi belgrad split iti ia cam 10 ore cu opriri in parcari zic eu .... deci daca pleci la 8 dimi la 18 esti in brela .... e suficient sa poti gasi cazare

da baska voda e mai aglomerata decat brela
e destul de lunga baska, nu stiu cat ... la brela stiu ca m-a intersat direct

pove din slovenia ca ma intereseaza si pe mine , te roooggg

ANDANII

In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

cat am avut ... si ... cat mai am
s-au topit 18 kg, mai am 2 kg pana la targhet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Fetelor, in Umag a fost careva? Mergem acolo de pe 9 august si vroiam sa aud niste pareri...
Din ce am citit, e super in Croatia. De abia astept sa mergem, parca nu mai am rabdare la serviciu

Concediu placut
Arina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

andanii ma bucur ca v-ati intors cu bine din croatia,daca nu intervine nimic vineri plecam si noi.as avea doua intrebari pt tine daca se poate:de ce ati ales ruta timisoara-szeged-budapeste-zagreb si nu timisoara-szeged-pecs-zagreb?ati facut vre-un popas de o noapte pe undeva si daca nu ti-a"sarit in ochi" ceva pensiune?pt ca eli a mea are doar un an vrem sa facem drumul(arad-istria-novigrad) in doua bucati si nu stiu unde sa ma opresc pe drum....


alina mamica bulinei www.youtube.com/watch?v=54C4rgga0L0" target="_blank">Elisa (20 iunie 2007)


povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

andanii, anul asta cand am fost in Slovenia ne-am oprit la Timisoara la sora-mea (eu sunt nascuta si crescuta in TM ). Dar cred ca pt Croatia ne vom opri la Belgrad sau imediat dupa intrarea in Croatia; distanta Buc-Belgrad daca treci granita pe la Portile de Fier sau pe la Naides e cam aceeasi cu Buc-Tm. Si astfel economisim cei 160 km Tm->Bg in a doua zi.

alina.a de ce nu popositi la Zagreb?

Slovenia
--------
Am stat 9 nopti la Bled, e o statiune cu un lac, intre munti. Exista si o insulita si un castel pe o stanca.
De acolo am facut excursii in restul tarii. Am vazut:
-cheile Vintgar (langa Bled)
-oraselul Piran
-lacul Bohinj
-pesterile Postojna si Skocjanske jame
-castelul Predjama (langa Postojna)
-Ljubljana, Skofija Loka, Kranj
-pasul Vrsic (un fel de Transfagarasan al lor) si valea raului Soca
-Logarska Dolina

Ne-am simtit foarte bine; este o tara foarte curata si civilizata, ingrijita, case frumoase, pline de flori. Peisaje deosebite.
Noi ne-am facut veacul in zona montana; vegetatia pe muntii lor e ca si pe la noi, foioase, conifere, nu sunt munti golasi ca mai la sud.

Am stat la o pensiune cu 70 euro pe noapte, 2 adulti si 2 copii, mic dejun inclus, curatenie zilnica.

Moneda oficiala este euro.
Vigneta minima pt Slovenia este pe 6 luni si costa 35 de euro. Am impresia ca e necesara doar pt autostrada si drumurile expres, nu stiu exact, noi oricum am avut nevoie de ea.

Preturile - o idee mai mari decat in Croatia, sau cam pe acolo.

Cui vrea ii pot trimite link la poze pe PM, nu vreau sa le pun publice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

alina scuze nu am intrat cateva zile pe aici .... raspunsul meu e foarte simplu , nu am mers prin Pecs deoarece Szeghed Pecs Zagreb nu e autostrada ..... pe traseul ales de mine la Szeghed am intrat pe autostrada si pe autostrada am mers continuu pana la Rijeka ... apoi Rijeka Pola intr-adevar nu e autostrada dar e drum de mare viteza ... se merge lejer cu 90-100 ceea ce e fff bine
Ca distanata este cam aceeasi , dar mers pe autostrada e timpul mai redus si zic eu si consumul mai mic de motorina mergand constant
Anul trecut am mers prin Beograd ..... deci Timisoara- Stamora-Beograd-Zagreb-Rijeka .... spun doar pana la Rijeka ca reper in Croatia
Cam asta e cu drumul, iar despre pensiuni nu stiu sa-ti spun , de pe autostrada nu am vazut mare lucru ... dar sunt 10 ore de mers cu opriri, crezi ca trebuie sa imparti in doua ??? bebe nu doarme in masina ????

lavi ai vazut multe in slovenia
da as vrea pozici dac poti sa-mi pui pe PM , te rog , te pup

arina draga e tare faina croatia , astept cu mare interes parerile tale despre acest oras ... oricum sejur placut iti doresc

alina Porec e superb, mi-a placut tare mult

ANDANII

In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

cat am avut ... si ... cat mai am
s-au topit 18 kg, mai am 2 kg pana la targhet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Merci Andanii De abia astept sa vad cum e in Umag. Cum ma intorc, va impartasesc impresii.
Din ce-am citit pe aici, e super in Croatia. Am mai intrat si pe alte sit-uri straine, si am vazut ca parerea generala e buna. Asta ma face sa fiu si mai nerabdatoare si fara nici un fel de chef de munca.

Va pup, drum bun, vreme super si concediu excelent celor care va pregatiti de plecare
Arina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabicighi spune:

noi am venit ieri dimineata din croatia, a fost ft frumos. Am stat langa Omis dar am vizitat si Split, Trogir, Brela, Makarska si lacurile Plitvice. Trogiul este superb , mi-a placut cel mai mult, si plaja din Brela e ft frumoasa, cu ape albastru turqoise.
Ca si sfaturi ar fi sa va luati apa minerala ca e mai scumpa, cam 1 euro, si sa evitati sa calatoriti sambata ca e o aglomeratie groaznica.La intoarcere,sambata, la tunelul Sveti Rok am stat la o coada de 10-12 km.
in rest, distractie placuta si sa vizitati cat mai mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Am si eu o ėntrebare pt.cine s-a ėntors de curėnd din Croatia,vigneta nu se poate cumpara si pt.o saptamėna sau pt.cėteva zile si cam cėt costa,si daca -mi puteti spune cėt e schimbul cu e. si unde este mai convenabil pt.ca ėn august intentionam si noi sa stam putin ėn Croatia.Va multumesc si vacanta placuta la toate!






Poze

Mergi la inceput