Vacanta in Croatia (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

In Croatia nu exista vigneta, se plateste doar autostrada, cat mergi atat platesti.

Vigneta de 35 de euro valabila 6 luni este pt Slovenia.

gabicighi despre cazare? Ati rezervat din tara sau gasit la fata locului? Poti sa ne spui pretul si conditiile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabicighi spune:

quote:
citat din mesajul lui lavi02

In Croatia nu exista vigneta, se plateste doar autostrada, cat mergi atat platesti.

Vigneta de 35 de euro valabila 6 luni este pt Slovenia.

gabicighi despre cazare? Ati rezervat din tara sau gasit la fata locului? Poti sa ne spui pretul si conditiile?


Am primit de la prieteni care au fost anul trecut numarul de telefon si am sunat.Gazda a fost o doamna tare de treaba, la plecare am primit chiar si cadouri, cate o sticla din bautura lor traditionala.Vila a fost la 10 m de mare, plaja cu nisip.In vila au fost camere cu baie sau fara baie, terasa, bucatarie, totul frumos si curat.A costat 18 euro de persoana cu mic dejun inclus.Noi am fost multumiti.Statiunea este un fel de sat lipit de Omis, ft linistit dar se pot vizita statiunile din jur.Cazare se poate gasi si acolo, direct, e ca la noi la Costinesti, toata lumea cazeaza(cel putin in Duce).Dar cred ca dupa 12 ore de mers cu masina e mai bine sa stii ca ai cazare asigurata .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinacsa spune:

Gabicighi, vad ca nu ai activat PM. Poti sa imi scrii un pm? Ma intereseaza si pe mine loc de cazare. Pt copii cit ati platit?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

lavi ėti multumesc mult pt.informatii, eu am fost anul trecut ėn Croatia dar am stat putin si din cėnd ėn cėnd anumite lucruri se schimba, ma refer la vigneta de la Sloveni care anul trecut nu sxista.Anul acesta ėnsa am vrea sa stam mai mult si de cėnd v-am descoperit povestirile vacantelor voastre, va urmaresc aproape zilnic,ėmi plac mult ėn plus sėnt destul de utile pt.cine nu calatoreste zilnic e bine sa ai cėt mai multe inf.ėnainte de a pleca la drum.Nu de alta dar cėtiva ani buni am mers prin Austria fara sa cump. vigneta (nu stiam)si am avut si mult noroc pt. ca nu ne-a oprit niciodata politia ca altfel amenzile sėnt destul de mari.
Daca a-ti trecut pe la sėrbi m-ar interesa daca se uita la pasaport sau ajunge cartea se identitate?(am o prietena careia i-a exp.pasaportul) si ar vrea sa treaca pe la sėrbi cėnd vine ėn tara.



Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Sarbii si croatii nu sunt in UE asa ca trebuie pasaport. Ne-au si pus viza pe pasaport, nu la toate intrarile & iesirile dar ne-au pus.

Concediu placut in Croatia!

Gabi multumesc de raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Am fost anul trecut in Croatia, DOAR CU BULETINUL (ca sa parafrazez)!! Nu am avut nevoie de pasaport! Am avut emotii pe drumul spre Dubrovnik, este o portiune de coasta care apartine Muntenegrului, unde ne temeam ca nu ne vor lasa sa trecem. Dar nu ne-a oprit nimeni, cred ca verificarea se face doar daca o iei spre continent, nu pe soseaua aia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

Buna ziua la toata lumea
O intrebari pentru Andanii: cat v-au costat (asa rotund)taxele de autostarada dus-intors si cam cat e pretul motorinei pe la croati? sper ca nu-s prea cicalitoare
Noi plecam pe 05 sept. in insula Krk, deja am platit avansul si as vrea sa stiu orientativ.
Stie cineva de aici, daca la vama pot sa treci cu motorina in canistre? (ca rezerva )
Multam anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Autostrada in Croatia de la intrarea dinspre Belgrad pana la Zagreb a fost 105 kuna. (aprox 50 RON)

Motorina si benzina sunt ceva mai scumpe decat la noi, nu retin pretul; dar nu exorbitant, sa te socheze: vreo 20-30% in plus, nu mai mult.
In Serbia sunt mai ieftine decat in Croatia dar mai scumpe decat la noi.

S-a facut multa bisnita cu combustibil in perioada embargoului Serbiei, deci probabil s-o fi putand sa treci canistre, dar nu stiu daca e legal. In plus e si periculos. Eu una n-as risca. Mai bine faci economia aia din alta parte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

merci de info
noi vrem sa mergem pe la unguri, iar o cunostinta a ne-a zis ca a trecut cu 40l in canistre speciale (conf. legiilor in vigoare) si nu au fost probl.
oricum, decat sa avem probleme....mai bine lipsa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

M-am uitat acum pe viamichelin:

Bucuresti - Zagreb prin Portile de Fier - Belgrad (ii dati la stopover Golubac, Serbia) = 990 km din care 533 pe autostrada

Bucuresti - Zagreb prin Budapesta (am dat la stopover Szeged, Ungaria) = 1165 km
din care 540 pe autostrada

Cred ca taxele pe autostrada prin Serbia si Croatia sunt mai mari decat vigneta in Ungaria, dar ce iei pe mere dai pe pere (benzina pt 175 km in plus si o ora si ceva de mers in plus).

Mergi la inceput