Vacanta in Croatia (2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebi spune:

Noi suntem in insula Pag. Superb totul, n-am cuvinte. Ce mai mult mi-a placut in Dubrovnik si Split. Sunt orase ocrotite de UNESCO, cu vestigii istorice. La Plitvice este superb, apa mai limpede si albastru azur n-am mai vazut vreodata! superb totul, coasta dalmatiei este impresionanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

distractie placuta in continuare!

alina mamica bulinei www.youtube.com/watch?v=54C4rgga0L0" target="_blank">Elisa (20 iunie 2007)


povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

m-am intors din croatia , dupa doua saptamani de vis... pe cuvant .... tara asta e un vis pentru mine , m-as muta maine acolo revin cu povesti

ANDANII

In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

cat am avut ... si ... cat mai am
s-au topit 18 kg, mai am 2 kg pana la targhet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

ANDANII
Asteptam povesti din Croatia !
Si poze!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

andanii pana la urma ai facut turul? Pe unde ai fost? Asteptam relatari si poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Nu am eu talent de povestitor dar incerc sa va relatez cat de cat ...

Am plecat de la TImisoara dis de dimineata, la ora 5 am iesit pe usa casei ....eram disperati ca uitasem sa ne facem asigurarea medicala (nu plec fara nici sa ma bati ca nu stii ce se poate intampla .... am prietena care a patit-o si daca nu aveau asigurare plateau 20 000 E spitalizarea si interventiile care i le-au facut acolo)am dat un tur al orasului sa gasim vreo agetie unde sa ne facem asigurare si pana la urma negsind am schimbat planul, adica ... nu am mai mers prin Serbia si am luat-o spre Cenad adica prin Ungaria pentru ca stiam ca in satele dinaintea granitei sunt multi particulari care au afise pe casa cum ca fac asigurari ... numai bine cand am ajuns la satele acelea era deja 7 si ceva , am gasit pe unul treaz si am rezolvat problema ... deci am plecat linistiti ....... nu am avut nevoie , da am mers eu linistita
Pe la 8 am fost la granita , am trecut rapid si am continuat drumul ....
Deci : TIMISOARA - SZEGHED - BUDAPESTA - LATENYE (granita Ungaria - Croatia) - ZAGREB - RIJEKA - POLA - MEDULIN .... la ora 15 am fost in Medulin , cautam cazare ... la prima chestie vazuta ne-a placut si am platit 5 nopti .... aici cazarea a fost 35E camera (3 persoane , copilul meu are deja 10 ani si jumatate si e deja considerat la numar cam peste tot) ieftin , camera cu aragaz, chiuveta, frigider, televizor , terasa, vedere spre mare
Timp de 5 zile dimineata eram la plaja si de pe la 2 plecam la colindat .... Pola , Rovinj, Porec .... tot ce era de vazut , PRemantura, Pomer , Punta Verundella, Rijeka ... nu scriu tot aici acu ... ..... concluzia despte Istria .... frumoasa dar nu asa spectaculoasa ca restul coastei ... nu se compara cu Golful Kvarner si nici pe departe cu coasta Dalmata ..... acuma stiti cum e ... gusturile nu se discuta ... noua ne plac peisajele alea de ti se taie rasuflarea cu munte mare la mii de km jos .... marea cu albastrul ucigator de frumos si limpede
Ok mai departe am plecat pe la 7 dimineata din MEdulin sa avem timp de colindat coasta .... si am luat-o frumos in jos de la Rijeka - Senj - Karlobag - am deviat putin spre Nin - apoi Zadar - Troghir - Split - BRela .... cand am ajuns la Zadar ... avand timp suficient si vazand toata coasta am decis sa mergem sa ne oprim la BRela (langa Makarska) care ne-a ramas la suflet de anul trecut ..... nu mai stiu exact ora la care am ajuns la Brela ... seara oricum ... in jur de 6-8 ... am vazurt cateva camere ... ne-am oprit la una .... cu o terasa imensa cu vederea spre mare , aragaz, chiuveta, frigider, Tv, Aer conditionat ... 60E pe camera ...inclusa si taxa statiunii si parcarea (altfel parcarea ar fi fost cam 6.5E/zi deci la 6 zile 39E si taza statiunii 7 E pe zi de persoana 7x3=21E) .... era destul de cald era nevoie de aer conditionat ... la Medulin si mai si ar fi fost bun ...
inca o chestie ce nu mi-a placut la MEdulin ... tantarii .... m-au disperat, nu ii suport ... da ... e tare nasol sa te plimbi si sa te muste seara
Concluzie .... coasta Dalmata e fascinanta ... e pacat sa nu o vezi si sa o simti
Dupa 6 zile de stat la Brela ... am plecat spre Plitvice .... Deci BRELA - SPLIT - PLITVICE .... mers si pe autostrada si prin munti pana la Plitvice , frumoase sate de munte ... mi-a placut .... acolo am gasit cazare cu 40E pe zi ..... fara chicineta ... doar mobila si baia .... am vizitat parcul Plitvice ... un vis .... e mare pierdere sa mergi in Croatia si sa nu il vizitezi .... parcarea 1E/ora ... si intrarea in parc a fost 110 K de adult si 55 K de copil .... in total cam 40 E pentru noi trei, plus parcarea 10E ca am stat 10 ore ..... 50E pe zi .... destul de mult da merita banii macar odata in viata

De mers iese mai ieftin prin Budapesta decat prin Serbia .... scazi autostrazile din Serbia care sunt cam 25 E dus si 25 intors ....cam 50E mai putin ... in Ungaria vigneta e cam 6E dus si 6E intors ... deci cam 12 E .....iar prin Croatia am platit cat am mers ... de ex pe dumul de la Letenye Zagreb si pana la Rijeka cam 15 E .... sau Zadar - Plit .... vreo 25E ....

Ce sa va mai spun .... intrebati
Astept intrebari

ANDANII

In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

cat am avut ... si ... cat mai am
s-au topit 18 kg, mai am 2 kg pana la targhet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

andanii ati fost tari ca ati mers cu copil fara nicio cazare rezervata dinainte! Adevarul e ca gasesti acolo mai bine, dar ai tupeul?

Eu as vrea sa merg din nou in Croatia la anul, de data asta cu copiii, sa stam intr-un loc si sa mai facem cate o excursie din cand in cand in cate un orasel. Oscilez intre Istria si zona Split-Dubrovnik. Ce-i drept noua data trecuta in sud ne-a placut mai mult, plus ca si peisajul e mai exotic/mediteranean.

Poti sa-mi spui cate ceva despre Brela?
Cum e plaja, genul amenajat sau mai salbatica? (Noi am avut data trecuta la o cazare o plaja mica, neamenajata si neaglomerata, cu ceva umbra de la o padurice; ne-a placut tare mult, chiar simteai ca te odihnesti acolo)
Cam care e structura statiunii?
Locuri de distrat copiii gen saltele gonflabile, etc exista?
Mi-e cam clar, daca vreau plaja mai pustie langa cazare, voi avea distractiile de copii mai departe, si reciproc.

Ai poze?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

lavi da , am tupeu ... stii de ce? pentru ca de fiecare data cand am mers cu rezervare nu mi-a cam placut unde am stat ... una este ce mi-a spus de la agentie si alta am gasit acolo ...
poate daca rezervi pe net tu si discuti cu propirietarul e altceva ca vezi poze , da nici atunci nu iti dai seama de locatie exact cred .... plus ca pretul intotdeauna e mai mare cu rezervare decat la fata locului ... cand mergi si cauti iti arata tot ce are mai bun sa iti placa , apoi negociezi si in general mai lasa la pret numai sa ramai ... cand rezervi , rezervi cu cat e nu?
sa stii ca si sotul meu e reticent la chestiile astea , dar el sta in masina si eu cu copilu mergem sa vedem si sa negociem cu gazdele ... in general merge tare repede ... max. 1 ora de cautat, minim 5 min

Si acuma despre BRela .... draga Brela ... dupa mine cea mai frumoasa statiune dalmata , micuta cocheta cu plaje multe amenajate , pietris mai mare,mai mic ,mai nisipos, ok pentru copii, pliiiinnnnnnn de copiii ..... pini pe margine unde poti sta la umbra , magazine, stradute cu trepte (eu urcam 220 de trepte de la plaja pana la camera ... ma rog si le coboram de mai multe ori pe zi .... mi-a prins bine .... copilul era in delir ce ii placeau poti merge si pe drum in panta nu neaparat trepte , e mai lin dar ocolitor, locuri de joaca nu prea .... in Baska Voda da erau , asta e o statiune langa, mergi pe jos pe faleza sau pe strada , treci din brela in baska nici nu observi decat indicatorul care spune ca e alta loc .... e muuuuulllttt mai aglomerata si mai mare, dar seamana cu brela, acolo sunt chestii de sarit copii, si parculet cu hinte ....copilu meu de deja mare nu-l prea mai incanta asa
Sunt de cumparat orice ... papuci de plaja, saltele, colaci .... ochelari de scufundat ..... tot ce vrei da nu prea ieftine .... e de preferat luate din tara
Sunt si plaje mai goale , golfulete mai izolate ... mult mai fain, dar ai de mers ceva pana la magazin sa iei o paine , pe faleze mergi cu zecile de minute .... ne plimbam seara si vedeam
Brela e lunga ... are coasta multa 6 km cu plaja din loc in loc si paduri de pini ... e ffff frumos
Mi-ar fi placut si mie sa stau asa mai izolat dar mai greu cu aprovizionarea ... noi am stat cam in centru dar nu pe primul rand de case langa apa, dar ajungeam repede peste tot .... plaja, magazin , paine .... plimbari faceam si cu masina ca mergeam departe in alte orase
sper ca am cuprins tot ce ai intrebat .... daca nu mai intreaba
poze nu am puse pe site inca ... da le fac si iti arat

ANDANII

In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

cat am avut ... si ... cat mai am
s-au topit 18 kg, mai am 2 kg pana la targhet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

andanii ai perfecta dreptate cu cautatul la fata locului, vezi bine ce iei si in plus gazda mai bine lasa la pret decat sa ramana cu camera neocupata.
Camd am fost in Croatia in 2005, in circuit, fara copii asa am facut si a fost f bine. Ne-am rezervat pe net doar prima cazare, la Zagreb.
La anul vreau sa mergem cu fetitele (vor avea 7 ani si respectiv 3 ani jumate) sa stam intr-un singur loc, maxim in 2 si sa mai vizitam cate un orasel in imprejurimi. De-asta ma gandeam la Brela.

Problema e ca stam in Bucuresti. Sa zicem ca intr-o zi ajungem la Belgrad si in urmatoarea zi Belgrad -> mare croata. Faza la care ajungem pe litoral seara obositi, fara chef de cautat cazare. Pana atunci mai am timp sa caut variante si posibilitati...

Baska Voda e tot asa lunguiata (6 km)?
Zici ca e mai aglomerat in Baska Voda decat in Brela?

--------
Fetelor, din 29 iunie pana in 8 iulie am fost in Slovenia. Ne-am simtit extraordinar de mine. Stiu ca sunt "near-topic" ; dar daca intereseaza pe cineva amanunte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Lavi ,da,te rog,povesteste putin despre Slovenia.
Noi mergem din 23 august in Croatia(Porec,Hotelul Istra Laguna)si trecem prin Slovenia,ne gindim daca sa plecam cu o zi mai devreme si sa dormim la sloveni si sa ne mai plimbam.
Am inteles ca au introdus de foarte curind vignieta?


In rest,f interesant tot ce s-a scris despre Croatia,ne-am facut si noi un plan pe 2 saptamini,deocamdata am rezervat 10 nopti in Porec si mai urmeaza...
Mai scrieti,mai puneti poze,astept cu interes .

Alina

Mergi la inceput