Vacanta in Croatia (2)

Vacanta in Croatia (2) | Autor: roxanaz

Link direct la acest mesaj

continuarea de la:
Concediu in Croatia

Roxana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asa cum am precizat noi am fost trei ani la rand de fiecare data pe cont propriu fara absolut nimic prearanjat cu masina. Recomand sa mergeti pe autostrada pentru ca inaintati extrem de repede evitati oboseala si soselele in Croatia sunt Ok.
Cazarea a fost de fiecare data la liber. De genul am sosit intr-o zona. Iti place? Nu. Bine mergem mai departe. Aici? Aici da. Ok atunci am cautat oferte de cazare acolo (sunt destule) si din ceea ce am vazut ne-am ales ce ne-a placut cel mai mult. Am stat cat am vrut si in functie de cati bani am avut. De fiecare data nu am depasit 800 euro 4 persoane (noi si copiii) cu totul, motorina, cazare, inghetata, mancare... deci costul global nu a depasit 800 euro la 11-13 zile petrecute.
Aveti imagini mai jos la semnatura mea desigur doar o parte ca am facut sute de poze.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

va multumesc tare mult pentru lamuriri. Am observat ca majoritatea alegeti sa mergeti prin Budapesta, cred ca asa am sa merg si eu. Ce statiuni imi recomandati? M-ar interesa in mod deosebit o zona la mare cu multe obiective turistice.
Kavi02 imi recomanzi sa cumpar kune de acolo (m-am uitat pe net si nu prea sunt case de schimb care detin kune)?
Oricum multam de info...ma speriasem din ce citisem (informatiile eronate erau de pe site-ul MAE despre acte pt. Croatia)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

depinde ce zona alegi. toata Croatia e un obiectiv turistic :)
e superba!
noi am fost pe Coasta Dalmatiei, Trogir-Split. daca ai bb poate e cam lung drumul. urmatoarea vacanta acolo am vrea s-o facem mai sus, sa putem trece cu vaporasul spre Venetia.
nu rata parcurile Plitvice si Krka daca mergi in Croatia dar si alte 'obiective' unice..sigur o sa-ti mai zica si fetele cateva.
Marius, voi tot pe coasta Dalmatiei parca ati fost,nu? pe langa Plitvice, nu?
parca m-as baga si la un rafting data viitoare, ati facut careva?

Kuna cum sa nu gasesti la casele de schimb?! pai e moneda lor nationala...ca si cum nu ai gasi aici Lei la casele de schimb :)
din cate tin minte cel mai avantajos curs il gaseai la oficiile postale.





pentru Emma
povestea mea - Agonie si Extaz,, Lyme
blog DC,Impreuna Timisoara



"mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

merci maria de info
apropo ma refeream la casele de schimb din Bucuresti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

quote:
Originally posted by andreiutasg

merci maria de info
apropo ma refeream la casele de schimb din Bucuresti



banuiam, dar m-am luat dupa raspunsul tau cum ca ti-a fost recomandat schimbul sa-l faci acolo..
aici nu cred ca ai sa gasesti kuna si daca totusi da - o sa fie neavantajos.
uite, poate te ajuta link-ul www.adriatica.net" target="_blank">asta



pentru Emma
povestea mea - Agonie si Extaz,, Lyme
blog DC,Impreuna Timisoara



"mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

vad ca e lume informata pe aici, asa ca intreb si eu: a fost cineva in Senj sau prin apropiere? thx!

edit: revin, ca sa spun si de ce intreb: am dat din intamplare peste orasul asta, cautam altceva de fapt pe net, si am vazut niste poze superbe din orasul vechi, mare+munte, m-ar interesa cum e. Ei, cum e?? :)


-----------------------------------------------
Michidutza: "Du bist meine Lieblingsmutter"
Un strigat de ajutor:
Andrei/ Teo / Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Ajutati-ma si pe mine cu cateva raspunsuri...
Am facut o rezervare pentru Porec si mergem cu copii(1an si 6 ani).....o sa am cu mine ceva euro,dar eu intreb daca nu se poate plati direct un card-ul(market-uri,benzinarie....)...eu am avut o experienta in Polonia si am iesit mai bine la conversia banilor...m-am intors cu euro-ii inapoi....
-o alta intrebare este legata de trecutul copiilor in pasaport....pana acum nu am plecat cu copii in afara tarii... ce trebuie facut?
-care ar fi cel mai scurt drum din Bucuresti ?...al meu a facut ceva traseu,dar una este pe hartie si alta din experienta ...oricum vrem sa iesim pe la Cenad sau Nadlac ......
-oprire(inoptat) sa facem in Romania sau in Ungaria....al meu zice ca ne lasa ungurii sa dormim in masina ....

Multumesc anticipat de raspuns


Razvanel soricel

Kokiy mami de Claudia (12dec.2001) si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu zic sa te duci cu euro si sa schimbati acolo.

De ce nu alegeti ruta Bucuresti - Timisoara - Belgrad - Zagreb...
De la Belgrad ai autostrada. De fapt este chiar dinainte de Belgrad, poate merita iesit de la Dr Turnu Severin, pe podul de la Portile de fier. De la Timisoara la Belgrad sunt 160 km de drum bun, drept, prin campie, fara f multe sate.

Mi se pare prea ocolit prin Budapesta.

Noi am fost in 2005, poate mergem la anul din nou.
Copiii trebuie trecuti pe pasaportul unuia din parinti. Faceti asa:
-mergeti la CEC si platiti taxa - vreo 6 RON
-mergeti la sedul pasapoatelor din N Iorga ambii parinti + copil + cert nastere + buletine si aflati acolo ce copii xerox trebuie. Ii fac poza copilului si cam atat. Mai trebuie o cerere tip probabil.
-daca nu mergeti ambii parinti trebuie sa faceti o declaratie la notar ca celalalt parinte e de acord.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CornelB spune:

EVITATI portiunea Orsova - Herculane, este CRIMINALA.
E adevarat ca drumul dintre Tms si Beograd e super ok, dar sa ajungi la Timisoara e problema...
Mai bine intrati in Serbia pe la Severin.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

merci Maria
inca nu ne-am hotarat ce ruta sa alegem, pentru ca nu ne-am hotarat in ce zona o sa stationam. Oricum, fie ca ajungem prin Belgrad sau Budapesta avem ce vedea si in una si in alta
Am niste nelamuriri fata de Croatia:
Preturile la ei cum sunt in comparatie cu noi (ma refer in special la mancare, bautura, tzoale), adik ~300 Euro/pers. bani de buzunar ajung? Si de asemenea, motorina daca e mai scumpa?
Va intreb pt. ca pana acum, pe unde am mers a fost cu avionul

Mergi la inceput