Vacanta in Croatia (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micutza spune:

Buna dimineatza!

Hop si eu cu o intrebare.. a fost cumva cineva in Sv.Filip i Jakov???
Cum se ajunge pana acolo?

Multumesc..

micutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabicighi spune:

Va rog fromos, poate ma ajutati si pe mine!Noi mergem vara asta in iulie in localitatea Duce.Poate cineva sa-mi spuna cum e?Am gasit cazare cu 18 euro pe noapte cu mic dejun inclus si mi se pare ieftin, dar nu gasesc imagini pe net cu orasul,sper sa fie frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Buna seara de la München!

Am citit ce ati scris si suna foarte bine,am vazut si o gramada de poze,suntem aproape hotariti sa facem o vacanta in Croatia.

Cei care ati mers din Germania,ati luat bilet prin agentie,unde ati stat,la hotel,pensiune?
Imi trimit si eu sotul zilele astea sa aduca niste cataloage sa alegem ceva dupa ce mai citesc pe-aici.
Danke !

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

quote:
Originally posted by gabicighi

Va rog fromos, poate ma ajutati si pe mine!Noi mergem vara asta in iulie in localitatea Duce.Poate cineva sa-mi spuna cum e?Am gasit cazare cu 18 euro pe noapte cu mic dejun inclus si mi se pare ieftin, dar nu gasesc imagini pe net cu orasul,sper sa fie frumos!



Cazare cu mic dejun, caut si eu dar nu prea gasesc; 18e/pers e un pret bun, e o vila? poti sa-mi spui si mie unde ai gasit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Am si eu cateva intrebari.
A facut cineva traseul asta:Bucuresti-Craiova-Drobeta-Belgrad-Zagreb cu masina personala?E ok?
Unde ati innoptat?
Dupa Belgrad sunt hoteluri, pensiuni decente?
Avand 2 copii dupa noi ne-am hotarat sa innoptam in Serbia,dar unde sa ne cazam?
Ajutati-ma va rog daca aveti amanunte...eu am gasit pe net in Belgrad doar hotel 3*si 5*,dar aveau niste preturi exorbitante(de la 60euro/pers).

Razvanel soricel

Kokiy mami de Claudia (12dec.2001) si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Din ce am inteles eu de la Drobeta la Belgrad e drum de munte, destul de lung si pe care faci destul de mult timp. Daca iti propui sa ajungi in 2 zile la Zagreb, de ce nu te cazezi la Timisoara? De la Tm la Belgrad sunt 160 km de drum ca-n palma.

Noi mergem din 28 iunie in Slovenia, la Bled. Prima zi Buc - TM, a doua zi Tm - Bled.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

lavi02 am vrut si prin Timisoara,dar am tot auzit ca nu se iese bine pe la granita din cauza aglomeratiei....noi oricum plecam pe 5 iunie si cade in mijlocul saptamanii...nici nu stiu cu ce argumente sa mai vin in fata sotului ca sa-l conving...deja asta e al treilea plan....primul a fost prin Ungaria,al doilea prin Timisoara,iar ultimul a fost cel cu Drobeta ...parca vad ca imi spune "tu ar trebui sa te duci cu trenul sau pe jos ca ne intalnim noi acolo"

Razvanel soricel

Kokiy mami de Claudia (12dec.2001) si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Votez si eu, cu toata inima, pentru Croatia!
Noi am ales traseul Arad, Nadlac/Szeged - Baja - Pecs - Croatia. Am ales aceasta varianta deoarece nu aveam pasapoarte ca sa trecem prin Belgrad si nu aveam chef sa ocolim prin Budapesta.
O alta idee era de ajuns prin Muntenegru, puteai ajunge direct aproape de Dubrovnik (partea cea mai sudica a Croatiei si un obiectiv turistic pe care ar fi pacat sa-l ratati).
Din experienta proprie:
- in Ungaria ne-am grabit sa cumparam vigneta; la intorcere eram disperati ca nu gasim sa cumparam la benzinarii; la una din ele, cineva mai binevoitor ne-a dat o harta pe care erau trecute drumurile/portiunile de drum pe care NU este nevoie de plata vignetei; poate merita sa va interesati, mai faceti o economie;
- intrarea in Croatia dinspre Pecs a fost extrem de rapida (in ciuda emotiilor noastre ca nu ne primesc fara pasaport), dar poate am avut noi noroc;
- am folosit saitul Michellin ca sa ne facem traseul, a fost o initiativa salutara! Am avut astfel descris drumul pe etape (gen: "leave Arad, continue along E 68/Route 7, entry Hungary, continue straight on", sau la "Pass Szeged": "continue along E68/43, turn right Kossuth Lajos Sugarut, continue along E75/5, turn left Fonogyary ut., turn right..., exit Szeged", adica iti explica si traseul prin localitati tranzitate (la semafor faci dreapta ) Daca nu intelegi ceva (ex: "Fonogyary ut.", poti pur si simplu sa arati pe hartie unui localnic si te indruma - in ex meu, "ut." inseamna strada (pt cine nu stie ungureste))
- am folosit intensiv cardul bancar! Desigur ca aveam si cash la noi, aveam grija sa avem si euro si kuna, dar am platit de multe ori cu cardul, uneori am scos si kuna din bancomat; in afara de faptul ca, in timpul excursiei in Plitvice (am fost mult mai incantata de el decat de Krka) am primit un tel de la banca: "am observat operatiuni repetate cu cardul dvs in Croatia, vroiam sa ne asiguram ca nu v-a fost furat"), am iesit f convenabil la schimbul valutar (nesperat de bine ;
- ca si Marius, am preferat sa nu rezervam cazarea si ne-am oprit pe unde ne-a placut (pe malul marii gasesti cazare aproape la fiecare casa de pe marginea drumului);
- fiti atenti cand va programati o excursie cu vaporasul in insule! (nu stiu daca peste tot e la fel sau doar unde am patit-o noi); in aceste excursii se pleaca doar dimineata la 8 - 9, daca ai pierdut vaporasul (ca ai ajuns cu masina in localitate la 10, de ex) mai gasesti altul doar a doua zi! (pt asta, noi a trebuit sa decalam programul cu o zi, si sa dormim acolo);
- stabiliti-va doar o zona a Croatiei pe care s-o vedeti, nu puteti vedea toata tara in 2 sapt, de ex;
- daca vreti sa mergeti la plaja, cumparati pt toti papuci din aceia de silicon (nu stiu daca au un nume), pt ca plajele si fundul marii sunt pietroase (maine poate voi reveni ca sa pun linkuri cu cate o poza), rare sunt plajele cu nisip; in compensare, puteti sta la soare si face baie oriunde de-a lungul tarmului; si tot asta este explicatia limpezimii extraordinare a marii, nu mi-am inchipuit ca pot sta vertical in apa, abia miscand bratele (nu prea sunt valuri, sau cel putin acolo, intre insulele Kornati unde am experimentat asta, nu erau), sa ma uit in jos si sa-i vad picioarele, labele piciorelor, fundul marii cu pietre si alge la o distanta pe care nu o puteam aprecia!! - marea este destul de sarata, e foarte grozav cand nu esti un innotator experimentat;
- in Zagreb, precum si in alte orase, parcarea se face contracost, in general; teritorul este zonat dinspre centru spre periferie, parcarea in centru costa mai mult, desigur; exista aparate in care bagi banuti in fct de cat stai; am si vb cu un nene care verifica daca masinile parcate au platit, cam asa: avea un aparat (ca cel pe care il au acum controlorii RATB) cu care scana nr de inmatric al masinii si afla daca si-a platit, deoarece plata se putea face si de pe telefonul mobil); poate pt unii asta nu e o noutate, dar pt mine, care nu prea am iesit din tara, a fost;
- va recomand, celor carora le plac, fructele de mare! sunt ieftine si portiile mari, in RO nu mi-as permite atata! Ca o curiozitate (repet: pt cei care n-au mai vazut, asa ca mine ): am mancat un orez negru, facut cu pigment de sepie, fooooarte interesant;
Nu-mi mai vin acum idei, daca vreti puteti sa ma mai intrebati.

Si un ultim sfat: daca aveti ocazia sa ajungeti la Zadar, chiar daca nu veti gasi cazare si toate stradutele sunt cu sens unic si nu poti parca niciunde masina decat in parcari cu plata, nu ratati orasul vechi si, mai ales, o minunatie de pe faleza: au construit faleza ("promenada") cumva orizontal peste mare, au facut un sistem de gauri, astfel incat cand vine valul, impinge aerul afara prin aceste gauri si se creaza un efect de instrument de suflat, se aud sunete superbe, parca marea canta!! Mie mi-a placut foarte mult sa stau pe trepte si sa-mi cante marea pe sub picioare .
A, si inca ceva si inchei polologhia: documentati-va de pe net sau din ghiduri turistice despre locurile unde ajungeti; e pacat sa fiti acolo si sa nu stiti ce puteti vedea sau ce reprezinta obiectivul turisctic respectiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Rozi ai povestit atat de frumos incat mi se rupe sufletul de dor de Croatia


pentru Emma

Lyme
blog DC,Impreuna Timisoara



"mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by Mariaa

Rozi ai povestit atat de frumos incat mi se rupe sufletul de dor de Croatia


Of, si numai cine a fost acolo stie ca nu poti descrie nici 10% din acele frumuseti! As povesti si despre peisajul din interiorul tarii, pietros si arid (vegetatie de stepa), dar impresionant, despre cum, trecand prin serpentine muntoase, se trezesti cu marea in fata, despre cum se bucura nenea politistu', ascuns sub un pod, ca te-a "impuscat" cu radarul tocmai cand, dupa ce ai respectat viteza legala zeci de km, tocmai atunci te-ai saturat si ai riscat, despre vilele mediteraneene, albe si inflorite, construite in trepte pe tarm, despre tunul care trage in fiecare zi la ora 12 in Zagreb, despre extraordinara organizare turistica - peste tot, absolut, centre turistice cu harti gratuite, indicatoare catre obiectivele turistice, traseuri speciale pentru calatorii doar cu bicicleta, cactusi, smochine furate din pom, kiwi atarnand deasupra ta la terasa, despre muzeul in aer liber de la Karlovac, cu resturi de avioane doborate in razboiul din '91, tancuri si ziduri de case bombardate intre care acum cresc pomi..., zau ca-s atat de multe...
Uite, desi e tarziu, o sa caut totusi sa dau link catre cateva poze, pentru cine doreste: www.kodakgallery.com/BrowsePhotos.jsp?UV=619458873557_51349458413&collid=54229160213.51262485413.1212180019974&page=1" target="_blank">Dubrovnik
www.kodakgallery.com/BrowsePhotos.jsp?UV=619458873557_51349458413&collid=54229160213.83082865213.1212180019974&page=1" target="_blank"> Sisek, Zagreb, Karlovac, feribot

Mergi la inceput