Fetele din America (108)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Eu tocmai am facut o descoperire socanta, my due date este aproximativ 6 ianuarie, exact la sase zile dupa ce imi expira health insurance-ul, fiindca eu graduez in decembrie. Lucian nu ma poate pune pe insurance-ul lui, pt ca nu suntem casatoriti si oricum la el tb asteptat sase luni pana intra insurance-ul. Cred ca ramane Medicaid, dar nu stiu daca ma calific pt ca ei iau in considerare household-ul, adica venitul meu plus al tatalui in cazul in care locuim impreuna, chiar dc nu suntem casatoriti. Ar mai fi un card, Medicard, un fel de discount card pt pregnant women,care nu are nici un fel de pre-conditii si care iti dau un 50% discount la nota de plata...

Voi aveti ceva idei? Ce as putea face in cazul asta?

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


My baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Miericica, vezi ca pt. Medicaid (daca o fi ca la Medi-Cal) se ia in calcul si copilul nenascut, nu numai voi doi. Altfel e ok asigurarea de stat, ca spitalele si doctorii sint siguri ca-si iau banii asa cum vor ei, deci o sa ai parte de ingrijire ca lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

irina, medicaid as fi recomandat si eu, dar nu's ce sa zic. ori sa te angajezi undeva si sa-ti iei asigurare acum in timpul sarcinii (nu stiu daca poti cu tipul tau de viza, e numai de studii?).
sarcina usoara!

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Miere, cam nasol. Habar n-am ce se poate face, poate gasesti o cale cu Medicare. Poate vine bebe putin mai repede, Alexandru s-a nascut cu vreo 16 zile inainte... Dar Ana cu vreo 3 zile dupa...
Cum esti, cum te simti?
Oare ce mai fac proaspetele mamici Cenia si Cami?
Am tot uitat sa spun ca am fost la Tom Thumb, care e tot Safeway si n-am vazut tortul minunat de care spunea Andrada. Astia de ce n-or avea? Era doar un dark chocolate truffle si niste cheesecake. Fac reclamatie!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Simina, stiu ca se ia in calcul si copilul, dar chiar si asa noi depasim cu mult minimul (daca ar lua in considerare doar bursa mea, as fi OK).

Philip, eu am GC, ma pot angaja oricand, numai ca nu am timp, sunt destul de ocupata cu scoala, si am doua job-uri part time in cadrul universitatii, dar care vor expira odata cu graduarea mea.

Medicaid-ul e varianta ideala, tb sa merg acolo sa discut cu cineva.

Ramona, ma simt foarte bine, nici nu zici ca sunt insarcinata. M-a cam durat burta aseara, dar imi pun Progesteron in fiecare seara si vad ca azi m-a lasat. Cred ca e normal in perioada asta. Ma doare in schimb capul, pt ca nu mai fumez, le-am lasat brusc. Maine plec la Bucuresti si o sa merg la ultrasound.De abia astept!

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


My baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

A...si nu pot dormi. Adorm dimineata pe la cinci-sase cand ai mei pleaca la servici, si dorm pana pe la trei dupa amiaza. Nopateama uit pe pereti.Parca randul trecut cand am fost in Ro m-am acomodat mai repede la fusul orar.

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


My baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arminad spune:

"ma intreb daca scolile publice nu ii baga pe toti "special" in aceeasi oala cind ei au nevoi de multe ori opuse."

Nu ii baga in aceeasi categorie pe toti .Se face o evaluare de catre comisia scolara la cererea parintilor si comisia stabileste in ce acategorie de disabilitati se incadreaza ,learning disability ,Asperger,autism etc .Pe baza evaluarii se stabileste un IEP(plan de educatie individualizat)in care sunt trasate obligatiile pe care le are scoala, adica terapii (logopedie,terapie ocupationala),sprijin in clasa ,acomodari etc .Nu are nici o importanta districtul scolar ,legea e la fel peste tot in USA,doar ca sunt scoli mai bune si altele mai putin bune .
Fiul meu a fost evaluat inainte de a incepe preschool ,a fost incadrat la learning disability ,beneficiaza de logopedie ,terapie ocupationala ,sprijin in clasa ,acomodari .Esta acum in kinderagarten,se descurca excelent dpdv academic are inca probleme de limbaj ,inatentie .Va merge anul viitor la scoala si va beneficia de acelasi spijin.
Avantajul scolii publice in cazul in care ai un copil cu probleme este acela ca scoala publica este OBLIGATA sa iti asigure acest sprijin pe cind scoala privat nu are aceasta obligatie .
Dezavantajele scolii publice ar fi nr mare de copii dintr-o clasa ,daotari mai putine,profesori mai slab pregatiti etc.
Cunosc mamici de copii cu probleme care au optat pt scoala privat si sunt multumite dar si mamici care au revenit de la scoala privat la public tocmai pt ca la scoala publica ai dreptul sa ceri tratament special pt copilul tau pe cind la privat depinde de bunavointa lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Good points arminad!
Miereamara eu am United Healthcare unde si partenerii (de oricare sex) nelegalizati pot fi acoperiti de asigurare.
Intreaba friendul daca nu e si la el la fel.
Vezi ca sarcina nu se mai considera pre-existing condition, si pentru cazuri exceptionale, cind partenerul isi pierde asigurarea, la noi intra in functiune imediat, mai ai timp daca demarati acum,
Simina felicitari pentru Deiu!!! Citi ani are acum?
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Andrada, si el mi se pare ca are tot United HealthCare. Cred ca tb sa sun eu acolo si sa intreb, ca el nu prea se descurca cu astia. A discutat cu niste colegi de serviciu si asta a inteles de la ei.
Eu am tot la United, dar este asigurare speciala pt studenti, valabila doar pe perioada studiilor.

Stiu ca sarcina nu este pre-condition under a law known as HIPAA, dar de multe ori iti pun bete in roate, tb sa stii foarte bine legea.

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


My baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Daca compania lui are mai mult de 50 de angajati si are United Healthcare sanse sint sa te poata acoperi sub opposite sex domestic partner,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput