Fetele din America (108)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Felicitari Lia!!!

Si eu fac 4-5 mile... cu bicicleta ha ha!!! ca i mai usor.

Pe mine ma tot intreaba teacher i daca nu vreau s o pun pe Ralu in scoala privata. care i diferenta?( in afara de mangotzi).

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

si eu, si eu ca am intrebari cu scoala. in primul rand ma strange in spate ca philip la anul incepe kindergarten si mie nu-mi vine a crede ca nu mai e bebeul pe care-l stiam eu...scoala de care apartinem are program scurt de kinder, numai 3 ore ceea ce evident nu ne ajuta in nici un fel (noi lucrand full time amandoi).
am gasit o scoala privata catolica unde are avea program normal si m-ar costa cat ma costa si acum daycare-ul. apoi mai e un charter school care, evident, nu costa nimic, dar la care se intra prin loterie. a, si mai e montessori, dar tot cu program scurt...
care ati mai trecut prin asta cu copilasi mai mic, poate imi dati si mie ceva sfaturi...
eu tare l-as duce numai la programul scurt la publica si eu sa stau acasa sa ma mai ingrijesc de un baby. uf, dar am asa pareri impartite in privinta asta ca nici nu stiu ce si cum e mai bine.

in alta ordine de idei bulbi de lilly of the valey am cumparat de la walmart si i-am plantat acum vreo luna

nici mie nu-mi place nici un candidat asa ca nu-s asa incantata ca voi putea vota anul asta.

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Snee, poate ca scoala privata e mai buna in cazul vostru. School district al nostru se pare ca are renume bun in privinta copiilor cu "learning differences" (parca asa zic, nu?) si chiar scoala noastra am citit ca e printre cele mai bune in privinta asta. Alexandru are vreo doi copii in clasa (nu cunosc diagnosticul) si se lucreaza cu ei si separat, ma rog - am citit pe alte forumuri ca parintii sint multumiti. Dar fiecare scoala si fiecare district e altfel, se pare ca e o raritate sa gasesti un program bun de genul asta la scoli publice.
E frumos la Stony Brook, sper sa folositi casa pe bune, nu doar pentru vacante.
Eu as fi vrut sa cistige Hillary, dar pare imposibil. Andrada, eu zic ca nu-i asa greu cu universal health insurance. Bogatii si cei cu joburi au asigurare, saracii sint acoperiti de stat. Cel mai greu o duc cei care n-au asigurare de la job, isi permit cu greu sau deloc asigurare privata si sint "prea bogati" pentru ajutor de la stat. Daca ar fi asigurarea mai "affordable" ar putea sa aiba toata lumea. Tot platim din impozite pentru cei care merg la "emergency room" si apoi nu platesc. Daca sistemul ar functiona putin diferit ar putea avea si ei asigurare.
Pe mine ma doare chestia asta, ca avem asigurare pe cont propriu si platesc mult pentru nimic.
Andreea, solutia cu copil la scoala publica si eu stat acasa cu bebe am adoptat-o si noi. So far so good.
Anamaria, esti tare mai cu milele alea! Daca te mai antrenezi un pic la anul organizam o intrecere Anamaria - Gabbriela .
Nu stiu cum alergati voi, eu am renuntat ca ma accidentam mereu si acusi nu mai puteam sa merg. Cind te gindesti ca pe vremuri am facut atletism... Sint ramolita rau!
Merg la clasele mele la Recreation Center. Abia astept sa se termine si alea, ca una dintre ele ma enerveaza rau... Nu stie tipa aia ce face, ma reorientez spre alt curs.


The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Aspergerul nu e asociat cu learning difficulties, chiar opusul..
Dar unii au nevoie de un mediu special in care sa "thrive",
Acu vad ca ai zis "differences", habar n-am daca asta inseamna, ma intreb daca scolile publice nu ii baga pe toti "special" in aceeasi oala cind ei au nevoi de multe ori opuse.

Unele scoli private sint excelente, si eu tot m-am invirtit dar costa cam mult sa invete alfabetul si impartirea cu 3 (asta care imi place mie mult e $28,000). Poate mai tirziu, dar cu siguranta sint de considerat cele bune (au librarii mai dotate, activitatile extra: inot, vioara, pian, teatru etc se fac in timpul scolii, propria piscina, studenti/profesor ratio e mica...etc).

Anamaria, sigur Gabbriela poate n-are 18 ani si 32 de kile?
Vorbeam de categoria "cocos" nu super-pana


Snee aveti proiect frumos cu casa, numai bani si timp sa aveti. Daca aveti unde sta, puteti s-o luati incet ca nu e graba si sa va faceti ce vreti voi. Si noi avem ceva proiecte cu casuta noastra si stiu ce zici sa balansezi si ideea de scoala privata si vacante si remodeling la casa...
A



www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Ruxij, felicitari din toata inima pt grant! Eu zic sa intrebi despre early tenure, trebuie profitat de "momentum" (ca tot se foloseste zilele astea des cuvantul in politica ).

mami de Sonia Elizabeth (4 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

6 mile in 40 de minute?? Adica cu o viteza de aproximativ 14-15 km/ora! Asta da antrenament. Poate nu am retinut eu bine timpul... De admirat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Ruxij felicitari pt grant!

Se poate Simina, eu faceam cam 4 mile in 45 de minute si nu era o alergare continuua, alternam un ritm mai vioi cu portiuni in care alergam.



“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


My baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Deiul meu a fost promovat in urma unui test dat saptamina trecuta la cea mai avansata clasa de engleza. Normal, daca citim tot felul de carticele si chiar carti de science, tot ce ne pica in mina... A zis invatatoarea ca performanta este cu atit mai mare cu cit copilul invata limba engleza de doar 2 ani, adica inca o invata, iar el e "tzitziit" in limba materna (adica foloseste "tz" prea mult).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Nici nu am zis ca nu se poate. E de admirat! Ma miram doar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Da, de learning differences ziceam - adica in toate directiile.
Andrada, ai nimerit-o cu scoala aia! Noroc ca ai un singur copil.
Mie mi-a placut una cu $15,000. Oficial, ca esti incurajat sa faci fundraising si mai mereu erau "oportunitati" sa mai ajuti scoala financiar. Chiar ne-am gindit la varianta asta (mai mult sotul ), dar pe atunci a intrat in schema si Anuta si m-am socotit ca la doi nu putem face fata cu "private". Nu alea la care as fi vrut eu. Anyway, noi sintem happy cu scoala publica. La disciplina e loc de mai bine, dar mai bine depun eu eforturi in sensul asta decit sa platim o caruta de bani. Plus ca urmeaza anii de college, nici nu vreau sa ma gindesc!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput