Puiuti de Randunici 2008!! (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ali_bia spune:

LA MULTI ANI SIMONETTE, SA AI PARTE IN VIATA DE COPII SANATOSI SI TOT CEEA CE-TI DORESTI TU!!!




LA MULTE LUNI SI MULTI ANI PENTRU ESSAM DE RIRIAN



NOAPTE BUNA TUTUROR SI MULTI PUPICI...........

_
Mami fericita de:
Bianca(23.10.2003)__
Alexandra(17.04.2008)

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursuleata spune:

LA MULTI ANI SIMONETTE!!!

www.dropshots.com/ursuleata14#albums/Vlad%20cel%20mic" target="_blank">Vlad cel mic

http://community.webshots.com/album/563181446vZzIjK

http://b1.lilypie.com/P27rp3.png
Mami de ursulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicol_conte spune:

HAI DEEA!!NASTERE USOARA!!

Sovi de DANA INDIANA mai stii ceva?O fi nascut?
Si zici ca bebe Sasha s-a usurat de pipi chiar la tine-n gura!Da' are tinta, nu gluma...

Stela ma bucur ca esti mai bine cu sanii..

Ana si Antonia doarme cel mai bine pe burtica, e foarte linistita si o calmeaza la burtica.

Ali raportez si eu sughituri dupa fiecare masa, si ma dispera,asa mi-e o mila de ea ca se zgaltaie toata mititica...

Simo lasa nu mai fi suparata ca nu mai vezi Passatul; stie randunoiul ce stie de vrea el un gip. Si noi am dat Audi ca avans pt un Range Rover ,dar mai dureaza pana vine vreo luna jumate, asa ca momentan am cam ramas fara masina, noroc ca nu prea-mi trebuie momentan. I-am spus randunoiului ca poate sa-si ia ce-i pofteste inima la capitolul masini, numai cu motocicleta sa nu-l vad, ca are 3 copii de crescut..

Gherman_in multa bafta la operatie, tinem pumnii si ne rugam pt bebe

Ioana -am vazut poze cu bebe David smecherasul- e un dulcic de baiat!

Bun venit pe crenguta proaspetelor mamici de puiuti de randunici Adrianadana, Cenia si LyMaria !

[b]Naty , Zoze


Raportez ca azi am avut si noi prima iesire afara si ne-am cam facut de cap ca am stat o ora si ceva ,dar nu ne mai venea sa intram in casa de vreme frumoasa ce era si bebelina dormea asa de bine.Sper ca e si maine frumos afara, ca nu mai suport sa stau aici inchisa in casa toata ziua si sa ma impiedic de mama-soacra care nu stie decat sa ma toace la cap; ii e frica ca tin copilu nemancat, ca moare de frig...etc, etc...stiti si voi placa..



V-am pupat si ma duc si eu la somn, poate apuc sa dorm macar un pic pana se trezeste flamanzila.

Noapte buna stol!



Mami de Antonia(23apr2008) si Alexia(24aug2005)

Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicol_conte spune:

La multi ani Simonette!! Sa ai parte de o familie fericita, copii sanatosi si mult noroc in viata!

Floriio am vazut pozici cu bebe Andrei Radu- sa va traiasca, un ingeras de copil!

Mami de Antonia(23apr2008) si Alexia(24aug2005)

Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

Chiar vroiam sa va intreb cum faceti cu scosul aerului. desi ne chinuim sa il scoatem (si mers prin casa in timp ce batucim spatele fetei ) tot il scoate greu sau deloc. cind nu il scoate incepe sa sughite! la primul iidadeam o picatura de lamiie sau de vitamina C solubila, dar acuma nu mai chinui copila, ii dau un pic de sin( ca e amatoare de obicei) si ii trece.

dar cu scosul aerului m-am blocat! nu iese si basta!

Cenia cu Naomi(28 apr. 08) si David (9 apr.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

SIMONETTE, oriunde ai fi! Ne e tare dor de tine!
Simo, am rezolvat . Dar sa mor eu de pricep ce se intampla...cred ca tot copiez gresit ceva din urma, niste ghilimele lipsa...in fine! Esti la loc cu Sam al tau si Ioana cu David
Cenia, uneori e greu...aplecat cu ea in fata si in spate si mai ales ridicat si asezat jos relativ brusc-bula de aer va iesi in sus.

Naty
mamica Iuliei Elena (30.01.2008)
DOAMNE,TINE-O SANATOASA PE MINUNEA MEA!
Iulia mea
www.onetruemedia.com/shared?p=524cc5223d57ca1ff422c0&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Minunea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gecko spune:

La Multe Luni si Anisori!!!

bb Essam de Ririan!!!

La Multi Ani Simonette!!! o viata frumoasa alaturi de barbateii tai!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gecko spune:

Bine ati venit!!! noilor mamicute. LyMaria, Cenia, Gherman_in.

Sanatate Dariei si intreaba-ne concret ce vrei sa stii. incercam sa iti zicem din carti, caci eu una nu am experienta cu caz real. vi s-a recomandat unde sa faceti operatia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gecko spune:

in legatura cu mastita. eu nu inteleg de unde teoria conform careia nu se poate alapta nou-nascutul. in toate informatiile ce le am eu scrie ca este chiar recomandat sa se puna copilul la san. chiar daca mama este pe antibiotice...ca pana la urma si daca copilul ar avea o infectie tot antibiotice i s-ar administra.

am dat un search scurt pe net:
http://children.webmd.com/tc/mastitis-while-breast-feeding-topic-overview?page=2

"Antibiotics can usually cure mastitis. If your doctor prescribes antibiotics, take them as directed. Do not stop taking them just because you feel better. You need to take the full course of pills. The antibiotics will not harm the baby. If treatment doesn't work at first, your doctor may send a sample of your breast milk to a lab to help identify the type of bacteria causing the infection.

You can help yourself feel better by getting more rest, drinking more fluids, and using cold packs on your painful breast.

Before breast-feeding your baby, place a warm, wet washcloth over the affected breast for about 15 minutes. Try this at least 3 times a day. This increases milk flow in the breast. Massaging the affected breast may also increase milk flow.

You can safely take acetaminophen Paracetamol (such as Tylenol) for pain. You can take ibuprofen (such as Advil) along with acetaminophen to reduce inflammation.

Breast-feeding from your affected breast is safe for your baby and helps to treat your mastitis.1 If starting with the affected breast is too painful, start feeding on the other side, then switch sides after your milk lets down and starts flowing easily. If your nipples are too cracked and painful to breast-feed from that breast, use a breast pump to empty the breast of milk. Use it each time that you cannot breast-feed.

This is a good time to consider getting help from a lactation consultant. This person-usually a nurse-specializes in helping women with breast-feeding. You can breast-feed more effectively with less pain and help prevent future mastitis if you remember to change positions and make sure that your baby is latching on properly.

It’s important to get treatment for mastitis. Delaying treatment can lead to a breast abscess, which can be harder to treat."

alt site:

http://www.bflrc.com/newman/breastfeeding/mastitis.htm

ce mi se pare bun e paragraful asta:

Note: Amoxicillin, plain penicillin, and some other antibiotics often prescribed for mastitis are usually useless for mastitis. If you need an antibiotic, it must be effective against Staphylococcus aureus. Effective for this bacterium are: cephalexin, cloxacillin, flucloxacillin, amoxicillin-clavulinic acid, clindamycin and ciprofloxacin. The last two are effective for mothers allergic to penicillin. You can and should continue breastfeeding while taking these medications.

in australia se foloseste cefalexin sau flucloxacilin in tratamentul mastitei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gecko spune:

in ceea ce priveste algocalminul in timpul alaptarii...aveti mai jos un site cu medicamente si riscul lor pe alaptare.

http://health.ucsd.edu/specialties/pharmacy/resources/breastfeeding.asp

algocalminul il gasiti la metamizol adica la cele ce trebuie evitate.

Avoid
These drugs should be avoided during lactation if possible. If they are essential to the mother's health, breastfeeding may have to be discontinued temporarily or permanently.

Amantadine*
Amiodarone
Antilipemics (excluding resins)
Antineoplastic Agents
Aspirin (large doses)
Bromide Cocaine
Chloramphenicol**
Clozapine
Dipyrone (dipirona in Mexican drugs)
Gold Salts
High-dose Iodide (including topical) Indandione Anticoagulants
Metamizol (same as dipyrone)
Radiopharmaceuticals
(withhold breastfeeding temporarily)
Salicylates (large doses)


Potentially Hazardous
Although not absolutely contraindicated, an alternative drug in the same class should be used from one of the lists below, particularly while breastfeeding an infant of 2 months of age or less.

Acebutolol
Alcohol (daily use or large amounts)
Atenolol
Antihistamine/Decongestant
Combinations*
Benzodiazepines, long-acting
(e.g., diazepam)
Chlorthalidone*
Citalopram
Clonidine*
Contraceptives, Estrogen-Containing*
Doxepin
Ergotamine Ethosuximide
Fluorescein, Intravenous
Fluoxetine
Iodinated Contrast Media
(withhold breastfeeding temporarily)
Lamotrigine
Lithium (monitor infant serum levels)
Metronidazole**
Nadolol
Narcotics
(especially with meperidine, in
addicts or with high doses in
neonates)
Nefazodone
Nicotine/Smoking*
Nitrofurantoin
Phenobarbital (anticonvulsant doses)
Piroxicam
Primidone
Quinolones (norfloxacin preferred)
Reserpine
Sotalol
Sulfonamides, Long-Acting
Thiazide Diuretics, Long-Acting
or in High Doses*
Venlafaxine



Probably Acceptable in Usual Doses
There are insufficient data to absolutely ensure that these agents have no adverse effects in breastfeeding infants, but if they occur they are probably infrequent and/or mild. The potential for rare allergic or idiosyncratic reactions should be kept in mind.

ACE Inhibitors (eg, enalapril)
Aminoglycoside Antibiotics
Anticholinergic Agents*
Anticonvulsants
(except ethosuximide, lamotrigine,
phenobarbital primidone)
Antihistamines*
(nonsedating types preferred)
Antituberculars
Azathioprine
(immunosuppressive doses
following organ transplantation)
Barbiturates (except phenobarbital)
Bupropion
Clindamycin
Decongestants, Oral*
Ergonovine (short courses)*
Fluvoxamine
Gadolinium MRI contrast agents
Haloperidol (used alone)
H2-Receptor Antagonists Hydrochlorothiazide (low doses)
Lorazepam
Macrolide antibiotics
Methimazole (£20 mg/day)
Metoclopramide (£14 days)
Midazolam
Nonsteroidal Anti-Inflammatory Drugs
Oxazepam
Paroxetine Phenothiazines (used alone)
Propofol
Propylthiouracil
Quinidine
Salicylates (occasional use)
Sertraline
Spironolactone
Sulfisoxazole
Sumatriptan
Tetracyclines (£14 days)
Trazodone
Tricyclic Antidepressants
(nortriptyline, desipramine,
preferred; avoid doxepin)


Little Risk in Usual Doses
Although the potential for rare allergic or idiosyncratic reactions should be kept in mind, usual doses pose little risk for the breastfed infant.

Acetaminophen
Acyclovir
Antacids
Bupivacaine
Caffeine
Cephalosporins
Clotrimazole
Contraceptives, Progestin-Only
Corticosteroids
Decongestant Nasal Sprays
Digoxin
Fexofenadine
Fluconazole
Heparin & LMW Heparins
Ibuprofen
Inhalers, Bronchodilators
& Corticosteroids
Insulin (requirement may drop)
Labetalol
Laxatives, Bulk-Forming and
Stool Softening (eg, Psyllium,
Docusate)
Lidocaine
Loratadine
Magnesium Sulfate
Methyldopa
Methylergonovine (short courses)
Metoprolol
Miconazole
Nifedipine
Penicillins
Propranolol
Theophylline
Thyroid Replacement
Vaccines (except smallpox)
Valacyclovir
Vancomycin
Verapamil
Warfarin




Mergi la inceput