Clopotei de Ianuarie-Februarie 2008 (36)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Vai, fetelor... nu-mi vine sa cred.

Stiti ca ma plangeam acum ceva timp de acea galma chiar pe taietura cezarianei, inauntru. Care a crescut si...daca o apuc ..e cat o sarma ardeleneasca.
Anyway...saptamana trecuta, am fost iarasi la doctor, caci ma si doare in ultimul timp... cumva ca si cand cineva m-ar lovi cu un ciocan ...si durerea iradiaza in jos...destul de nasol si aiurea de explicat.
So...doctorul...inca zice ca e... un vas de sange spart si coagulat (dar..n-ar fi trebuit sa treaca pana acum? sunt deja 10 sapt)...si m-a trimis in Spital, pe 13 Mai sa fac un CAT scan (raze la abdomen si pelvis).

Acum insa, m-a sunat de la spital...pentru pre-regitrare si au sunat si asigurarea medicala...care imi plateste 90 % din cost...restul de 10 % sa-l suport eu. Care, nu va fi nici mai mult nici mai putin de 485 $.Caci factura pentru niste amarate de raze... costa 4.824 $.!!!!
!


Asa ma enerveaza...de ce trebuie sa scot eu din buzunar 500 $...pentru o chestie facuta de doctori???

POZICI DE TOT FELU'
POZE ANDREW-JOHN
ANDREW LA 2 LUNI-POZE NOI
FILMULETE ANDREW-JOHN
BOTEZ ANDREW
My silly cats
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Ah, la baita - am uitat daca am mai spus sau nu - am pus: petale de trandafiri, lapte (se punea si miere dar nu avea mama si mi-am dat seama too late...), busuioc, banuti si aur... verigheta nashei... Voiam sa mai pun diverse chestii, am auzit de ciulini de la o prietena a alinei tudor, dar nu am gasit decat la plafar d'aia uscati , se mai poate turna putin parfum, etc. Chestii pe care le credeti voi bune pentru bebe... Simbolice... O mladita verde... Vedeti voi...


Lavi, de baby Conrad

Filmuletse cu iubirea lui mami

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem mari!
www.youtube.com/profile_videos?user=lavibebe" target="_blank">NOU!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Honey, mda, am avut ocazia sa aud de preturile fabuloase care se practica pe meleagurile alea... Am o cunostinta care a avut probleme pe teritoriul lu' za Empire State si noroc ca avea asigurare... Caci 3 zile de spitalizare + o tomografie faceau ... Nici mai mult nici mai putin ca 18000 $ !!!


Lavi, de baby Conrad

Filmuletse cu iubirea lui mami

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem mari!
www.youtube.com/profile_videos?user=lavibebe" target="_blank">NOU!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_baby spune:

Honey, raspunsul este simplu...pentru ca este America!! Chiar ma uitam astazi la Oprah si vorbeau cat de scumpe sunt serviciiile medicale si ce mult isi bat joc casele de asigurari de oameni...erau bolnavi de cancer carora casa de asigurari nu le platea spitalizarea!!
Nici daca m-ar plati cineva nu m-as duce sa locuiesc acolo. Eu stiu ca n-ai avut de ales, ca ti-ai urmat sotul...dar daca aveti vreodata ocazia sa va mutati in Europa si mai ales in tarile nordice , nu ezitati!! Aici sistemul medical este foarte foarte bine pus la punct!! Plus ca oamenii sunt mult mai civilizati decat in alte tari!

Miki de Saara Maria 7.01.2008

Miki
www.flickr.com/photos/timonyyssonen/" target="_blank">Saara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Acuma, bine, ca in banii astia a intrat si medicatia al naibii de scumpa, si o monitorizare ecografica frecventa, conectarea la un aparat care ii lua tensiunea/ pulsul non-stop, etc. etc. Plus analize peste analize... Adica asta i-au facut aia in 3 zile. Nu mai stiu ce avea...


Lavi, de baby Conrad

Filmuletse cu iubirea lui mami

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem mari!
www.youtube.com/profile_videos?user=lavibebe" target="_blank">NOU!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Mai... cezariana mea a costat 9.500 $.Pe cre i-a platit asigurarea.
Imi mai vin acum facturi separate... pentru plata anestezistului, a moasei...ar sunt mici si tot asa, plateste asigurarea.
Dar niste amarate de raze.... mi se par extraordinar de scumpe. Acum stau sa ma gandesc daca ma mai duc sau nu.
Eu ii inteleg ca folosesc masinaria aia a lor scumpa...in care te baga si-ti vad toate alea...dar tot nu-mi revin cu pretul lor!!!!

De venit in Europa...ce-as mai veni.Mie, care cand eram in Germania nu-mi placea 9aveam complexul limbii germane, pe care in 2,5 ani n-am reusit s-o "prind").... am ajuns acum s-o regret.Dar sotul e "sick of Europe".

C'est la vie.

POZICI DE TOT FELU'
POZE ANDREW-JOHN
ANDREW LA 2 LUNI-POZE NOI
FILMULETE ANDREW-JOHN
BOTEZ ANDREW
My silly cats
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_baby spune:

Honey..foarte frumos costumasul de botez al lui AJ! L-a cumparat nasica din Franta sau din State?

Miki de Saara Maria 7.01.2008

Miki
www.flickr.com/photos/timonyyssonen/" target="_blank">Saara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Mersi frumos, Miki. L-am comandat de-aici, de la JCPenney.A fost 45 $.
A trebuit sa il comand cu 2 saptamani inainte, ca a venit direct de la fabrica.Apoi nasica mi-a dat banii pe el.
Am vrut ceva lejer, avand in vedere ca aici au fost temperaturi de 25-33 grade.
E o simpla salopetica cu vestuta si papionul cusute de ea....pe mine m-a amuzat... l-am numit pe AJ ..Alladin, cat a purtat-o.

POZICI DE TOT FELU'
POZE ANDREW-JOHN
ANDREW LA 2 LUNI-POZE NOI
FILMULETE ANDREW-JOHN
BOTEZ ANDREW
My silly cats
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Am mai pus cateva www.flickr.com/photos/21448537@N03/2472308866/in/set-72157603473968501/" target="_blank">poze noi, dar nu de la botez... Abia astept sa vina si alea!


Lavi, de baby Conrad

Filmuletse cu iubirea lui mami

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem mari!
www.youtube.com/profile_videos?user=lavibebe" target="_blank">NOU!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Buna dimineataaaa!!!!
Eu sunt la cafeluta si sper sa-mi doarma copii macar inca o jumatate de ora ca sa "forumesc" si eu cu voi...
Imi place la nebunie atmosfera de dimineata... este un aer asa de curat (comparativ cu restul zilei ...) iar pasarelele ciripesc in copacii din parcul din fata blocului...

LalaD, chiar ma intrebam ieri unde esti ca nu mai vazusem nicio postare de a ta.... Aceeasi problema - cu cantitatea de lapte - o am si eu cu eleni... De vreo doua saptamani tot cu 600 de grame de formula ne "laudam" zi de zi..... Si a mea mananca cu mult cantec.... Da din maini, din picioare si intoarce capul dreapta-stanga de zeci de ori iar eu ma plimb cu biberonul dupa cum doreste ea... Tu ai intrebat vreun medic ce cauza ar putea fi pentru lipsa lor de apetit???
De fapt, lui eleni se pare ca-i este foame dar ea ar vrea sa manance cate 70 de ml. la fiecare ora....Am facut si cum vroia ea si sa vezi atunci dureri de burtica....
Habar n-am de ce, aseara mi-a mancat totusi 200 de ml si a dormit de la 21.30 la 5.30 in dimineata asta cand a ras 170 ml. ...
Sper sa o tina!

Miri, imi manca si mie eleni foarte mult cand am trecut de la san la formula... Chiar ma vaitam pe aici ca la 1 luna si jumatate ajunsese la 180 ca apoi, in timp sa se plictiseasca...
Ce faci cu regula dormit in patutul lui?? Doarme sacha in pat cu tine?! Lasa, regulile sunt facute pentru a fi incalcate.... A mea eleni doarme foarte putin si foarte greu ziua si, cateodata, cand am treaba, il mai pun pe iannis sa o ia in pat si sa doarma cu ea ca asa stiu ca va dormi o ora-doua legate...

Anca B, ginette, de unde stiu aia de la serviciu ca nu alaptati ???? Ca sa ceri program redus trebuie sa duci vreo hartie de la medic??? Si medicul nu poate spune ca alaptezi chiar daca nu o faci ???

Irinuka, se mai intampla sa ai si stari d'astea... stai linistita si fa ce ai tu chef. Cu siguranta noi suntem aici si citim cu drag si interes tot ce vrei sa ne spui! Cum sa nu fii mama buna...?! Nu vezi ce mandrete de flacau ai facut ?!
sa treaca supararea!!!!

Honey, si la mamica si la puiutul AJ !!!!
Ce frumos ai descris iubirea ta pentru puiut..... Si, stai linistita ca si eu ma simt mai "denaturata" pe la 2 dimineata daca o aud ca se foieste....
Felicitari pentru marele "pas" facut reprezentat de primul raset!!!!!
Cat despre temperatura... eleni a mea de cand s-a nascut are tot 37.4 - 37-6, ba chiar si 37.8 uneori .... Acum, scazand cele 5 gradatii ar ajunge la un 36.9 - 37,1 . Oricum, peste 37.... dr. ei a zis ca este ok. Eu m-am ingrijorat ca am aflat de la laurici de PN ca asta ar putea insemna o infectie undeva in organism... Dar eleni nu da semne ca ar avea ceva... Habar n-am !
Andrew avea de obicei alta temperatura ?

La preturile serviciilor medicale de care vorbeai cred ca salariile medicilor sunt impresionante...

Alina Tudor, esti gand la gand cu barbata-meu in privinta ploiestiului...Al meu este innebunit dupa ploiesti.... Si uraste bucurestiul. Dar, mie sincera sa fiu imi place aici. Asa este, ploiestiul este linistit si parca mai putin prafuit dar... eu sunt dependenta de agitatie... si ma relaxez suficient in week-end la ploiesti

Eliza, sa ai un drum bun cu copilul pe avion !!! Unde vei veni in romania? In bucuresti? Chiar, cate ore vei zbura? Trebuie sa faci escala undeva...

Ereena,
Hai ca trebuie sa-ti multumesc ca m-ai facut sa rad asa de dimineata cu faza cu telefonul...!!!

Mitsule, urata faza cu incendiul in cladire.... cred ca m-as fi speriat foarte tare! Vazut fotografiile....este tare frumos C!!!! Cred ca te voi certa serios daca mai spui o singura data ca bebeC nu este frumos !!! Mama nebuna ce esti!!! Si mie, nu mi se pare nici asa serios cum spuneti voi... Bine, la faza asta tu il stii mai bine ca stai cu el. Dar eu il vad in fotografii ca are un zambet ghidus! Si ce colectie impresionanta de jucarii are!!!!
Pupa Laura pe el de "caine rosu" ce este !!!!








Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

povestea nasterii lui eleni

Mergi la inceput