Sezatoarea canadiana (90)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Mihaela,

mi-au facut radio la intestine (ocazie cu care au gasit si un chist pe ovare, sa tot traiesti ), restul analizelor (singe, scaun) vor fi gata luni (atunci voi stii de fapt sigur, asta e diagnosticul prezumptiv al gastroentorogului pentru ca am intestinele inflamate si a facut legatura cu antibioticul); oricum am facut greseala capitala sa merg la urgenta la spitalul din Laval, si sunt tare speriata de ce-am vazut acolo ca vrea sa fie medicina canadiana

http://www.floriinro.ro/


credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Nelia, la multi ani Tudorei scumpe! Sa va aduca numai bucurii! Si felicitari si lui Lisandru pentru rostogolirea voluntara.

Acum, am citit tot, gramada si nu mai stiu aproape nimic.

Magdone, bine ca nu a patit nimic Razvan.

Ana, sanatate. Vad ca un rau nu vine singur niciodata. Oricum bine ca stai bine cu spiritul. Cu maseaua cum esti?

Doriana, da' de ce nu va uitati si voi acolo peste gard mai in europa de plecat, de ce sa faceti atata drum? Da' sper ca stiti voi. Eu una, care am venit declarat pentru un pasaport cu care sa pot calatori in lume (adeka am luat tzeapa, hihi) si m-a uitat rutina pe-aci, nu as mai veni atata drum fara motiv serios. Da' ce stiu eu?! Nu ma baga in seama.

Dana, vezi ca am deschis io plangere la forumul de tehnice ca m-am saturat de pierdut mesaje nelogata. Da si tu o samnatura ca nu ma baga nimeni in seama, zic astia ca io-s cu defect. Cu cine ti-ai facut asigurarea. Eu m-am uitat imprejur, dar pana acum nu mi-am facut ca mi s-a parut ca la cat as fi platit pe luna nu ieseam la +.

Ktrinel, fiu-miu a fost la udat ca e in Ro. Si dup-aia a fost la club pana pe la 4 am, apoi a luat pauza o zi si azi a plecat cu cortul cateva zile da 1 mai. Se distreaza baietul, mai ales ca-i vacanta acolo, chiar ma bucur ca s-a nimerit asa, sa mai experimenteze si el veatza bohema. E asa de ocupat ca abia'l prind.

denisam, te-ai intalnit cu taxmanu'?

lorelai, asa e, s-a umflat orezul!

Eu ce sa mai zic... era 0.45 litru de benzina, 0.99 un cofrag de oua si 2.99 4 litrii de lapte, 0.99 o paine de-aia de treaba si (nu ca ar conta) 3.55 un pachet de tzigari de 25... Vremuri! Asa ca eu am vazut cum au crescut preturile constant, nu e ceva nou. Ceea ce se intampla acum e "psichological warfare", io asa zic, bombe psihologice de CNN. Partea proasta: functioneaza!

Nu mai stiu ce mai vroiam sa zic, da' nici nu-i bai ca era palavrageala fara rost oricum. Va salutez voios!



Common sense is not so common...        [Voltaire]                 DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Ana, Ktrinel, Miki - MULTA-MULTA SANATATE!
Nelia - LA MULTZI ANI TUDOREI! sa creasca mare, sanatoasa, norocoasa si fericita! Si sa avetzi un botez fain pt bb Lisandru!
Try & Denisa - imi pare bine ca link-urile au fost de folos
Lorelai - nu stiu daca ai vazut rasp meu din cap trecut ref la sun-screen cream: "eu ma gandesc sa cumpar acest produs:
http://www.weleda.co.uk/products/name/sun-cream-spf20-/product_id/106029
atat pt Gabisor cat si pt noi... Uite aici, pt cine e curios sa vada "traducerea" a ceea ce contzie:
http://en.wikipedia.org/wiki/Titanium_dioxide
http://en.wikipedia.org/wiki/Aluminium_oxide
http://en.wikipedia.org/wiki/Zinc_oxide
Nu de alta - da' eu a trebuit sa vad ce e Oxybenzone (ca habar nu am avut... ca de multe altele de altfel) :-) http://en.wikipedia.org/wiki/Oxybenzone"
Mqqm - pretzul mancarii si al benzinei a crescut CUMPLIT de mult in intreaga lume! Cand am venit aici in Suedia, la sf lui nov 2005, cumparam mancare pt noi 3 (Gaby, eu si tati) de aprox 700kr/sap (in aceasta suma nu includ mancarea lui tati la servici - pt ca aici team-ul merge la lunch impreuna... si numai chinezii isi iau mancare gatita de-acasa si mananca in birou, restul lumii merg la resto). Acum - pe aceeasi mancare (noi cumparam aprox cam aceleasi alim in fiec sapt) platesc aprox 1100-1200kr/sapt! 100kr = 16.8694 CAD = 10.7048 EUR. Nu mai vorbesc ca datorita cresterii pretzului benzinei au crescut implicit pretzurile si la haine, cartzi, jucarii, etc. Da' acolo nu am o "masura" exacta pt ca nu cumpar "in fiecare zii/sapt"... Si, on top, au crescut pretzurile la biletele de intrare la parcuri si muzee - presupun pt ca s-a scumpit intretzinerea (electricitate, caldura, apa)... de ex - anul trecut in plin sezon turistic la Skansen era 75kr/bilet adult - anul acesta va fii 100kr/bilet adult.

Lorelai

http://community.webshots.com/user/UndevaCandva

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

O idee - daca nu vretzi sa "pierdetzi" mesajele cand le "compunetzi" pe DC - scrietzi intr-un doc word sau intr-un new mesasge draft pe gmail/yahoo si cand atzi terminat facetzi doar copy & paste pe DC... In felul acesta daca se "pierde" mesajul pe DC il mai ai o data salvat ca draft si il potzi re-copia. Eu asa fac si functzio. Cred - da' nu sunt sigura - ca mai "crapa" server-ul lor din cand in cand... sau ia o pauza... pt ca mie imi cam "intzepeneste" DC-ul uneori si trebuie sa-l inchid (ii dau o pauza) si sa-l redeschid.
In legatura cu emigrarea in Canada - totul depinde de norocul fiecaruia in viatza... Adica este extrem de relativ...
Eu am emigrat singura in sept 99 in Toronto si mi-am gasit servici in mai putzin de 5 sapt intr-un domeniu in care nu mai profesasem anterior, cu 20k/an + comision. In anul 2000 pe T4 scria ca facusem 45k/an. Apoi in 2001 m-am mutat in Montreal (dragostea bat-o vina :-)) si in anul in care am ramas in concediu de maternitate an avut 30k+comision si T4 arata 70k. In anul urmator cand am revenit la servici am primit o oferta de 60k/an + bonus... da' din pacate (sau poate ca nu...) dupa 3 luni de la inceperea serviciului am plecat in Suedia.... mi-am urmat sotzul care venea aici pe contract.
In schimb sotzul a venit in singur in mai 1996 si desi in Tim a fost ing la Alcatel - in Montreal nu si-a gasit servici. A fost un an CUMPLIT de greu pt el... A beneficiat si de ajutor social la un moment dat... era asa de disperat ca nimeni nu-l angajeaza (mergea la interviuri pt ORICE job! - numai sa faca si el un banutz). Chiar si asa - nu si-a pierdut vremea - a invatzat singur engl - el stia DOAR fr. (acum la servici vorbeste NUMAI engl :-)) Cu recomandarea unui fost coleg din Alcatel care lucra in To - a fost angajat la o firma de telecom de-abia dupa mai bine de un an si a inceput cu 30k/an. Apoi, dupa inca un an, recom de 2 colegi ro tot de la Alcatel, a gasit un post la firma unde lucreaza si acum, si salarul i-a crescut la 45k/an. cand am plecat avea deja 6 ani lucratzi la aceeasi firma si un sal de 80k/an + bonus. Multzumim bunului Dumnezeu - da - noi am facut parte dintre cei norocosi care s-au realizat in Canada. Doresc insa sa precizez ca am lucrat "in draci": adica seri lungi, weekenduri. Nu aveam copil si lucram si acasa (cautari pe Monster, Jobboom, Workopolis), trimiteam e-mail-uri la candidatzi, faceam interviuri telefonice, etc. Nu o data am sta la birou pana pe la 11pm ca sa fac toate cautarile posibile in baza de date sa stiu ca nu a ramas "nici un" candidat ne-vazut si ne-contacta... Si plecam acasa pe trei carari cand simtzeam ca deja mi se lipisera ochii de ecranul calculatorului. Aveam doar 2 sapt de concediu si nu mai vroiam sa mergem niciunde (ce sa mai pierdem timpul cu calatoriile - direct ODIHNA)... doream doar sa stam in Jardin Botanique sub un pomisor si sa sforaim linistitzi... A fost epuizant dar si rewarding intr-un fel...
Cand a venit pe lume Gabisor - prioritatzile s-au schimbat dramatic! De aceea suntem in Suedia, de aceea stau acasa si cam fac spume la gura... da' accept situatzia cum e pt ca stiu ca e spre binele progeniturii. Mai putzini bani, dar mult mai multa liniste. Ioc viatza sociala - dar 3-5h de stat afara nu 9-11h de stat cu fundu pe scaun in fatza compu. Nu tu plasamente si chiuituri de bucurie cand candidatul semna oferta, nu tu out-fit-uri elegante - doar aceeasi "uniforma" zii de zii (ca doar cine sa ma vada cand sed cu fundu'n nisip)... boring-boring-boring... dar e in alt fel rewarding... cand o vad pe Gabisor razand in hohote, cand o vad alergand pe pajiste, cand e toata o explozie de energie si buna dispozitzie :-) Nu avem apt/casa, nu avem masina, nu facem excursii prin lume (tre' sa recunosc ca si suntem f comozi si preferam sa ne plimbam prin parcuri si sa ne jucam pe pajisti... decat sa ne imbarcam in avion si sa vizitam ceva), nu ne prmitem f multe (cartzile sunt marea noastra "nebunie") dar avem o viatza calma si cata-cat tihnita. Mutumim lui Dumnezeu ca suntem sanatosi... ca in rest le-om duce la liman pe toate!
Deci - musai tre' sa renuntzi la ceva ca sa potzi primi...
Emigrarea e grea - e solicitanta - te consuma - dar exista si multe avantaje... Depunde de la fam la fam, de la om la om, de la situatzie la situatzie...
Am fugit ca s-a tezit prunca!
Un weekend fain va doresc! (nu de alta dar tati e liber 1 si 2 mai si noi avem weekend f lung... din pacate ploua... da' o sa iesim la tzopait in baltzi!)

Lorelai

http://community.webshots.com/user/UndevaCandva

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doriana_lee spune:

quote:
Originally posted by Lorelai
daca vrei sa stii care e un salariu decent trebuie sa ne zici mai multe, adica ce meserii aveti, unde vreti sa stati (casa/bloc), in ce oras vreti sa va stabiliti etc. un salariu decent in winnipeg nu iti ajunge nici de piine in vancouver unde o casa costa $700K, pe medie.



fetelor,
va multumesc mult pentru raspunsuri!ma bucur ca am scapat de bazaconiile citite pe forumurile de specialitate satula fiind de topicuri de genul ''nu veniti aici, faceti o greseala uriasa'' ''canada e de rahat'' etc. si ca pot sa va adresez voua intrebari.

lorelai, noi nu suntem din-aia snobi care vor din prima sa manance cireasa de pe tort.si pana la urma nici tort nu ne trebuie,nu-i musai.
eu sunt de profesie profesor dar am lucrat de toate de la secretara facultate in bucuresti pana la pedagog la clasa 1. Sotul a terminat Management contabil financiar si administrativ, dar lucreaza in Sales sef adjunct aici www.real-hypermarket.ro. Salariul e de mizerie in conditiile in care suportam cu greu o rata la banca pentru apartam in care locuim. La un venit de 20 mil amandoi platim 14 mil rata bancara.
Avem 2 baieti unul de 7 luni si unul de 3 ani.Efectiv ma doare sufletul cand cu tot cu conditiile bune de trai din Timisoara, nu imi pot permite sa le iau sa manance tot ceea ce mi-as dori.Motivul eontru care am ajuns la credit imobiliar a fost chiriile imense din Tm.

La un venit minim de 5 milioane si ceva ,cea mai decenta chirie este la 300 Euro asta nemaipunand la socoteala cele vreo 2 mil 500 cheltuieli la bloc (asta in cazul in care NU ai repartitor de caldura, caci daca exista unul montat, costul se ridica la 5 milioane lei pe luna )Este practic imposibil de trait !

Stiu ca nu va fi usor, dar nici pentru noi nu a fost viata luata de la 1 luata ci de la zero, odata ajunsi in Timisoara, la 5 ani de vietuire in Bucuresti intr-un campus particular unde primeai para malaiata in gura lui natafleata...Si am mai aterizat aici si gravida cu primul copil. Cand am stat in prima chirie ma bantuia un sentiment straniu si tresaream de fiecare data cand auzeam usa liftului ca se deschidea.Acum ma amuza chestiile astea, atunci regretam alegerea facuta.sotul meu a stat in timisoara 2 luni fara job si numai noi stim cum am dus-o...Deci nu prea suntem invatati cu ''puf-ul''.

Un lucru ne-a motivat si ne va mai motiva in vederea plecarii.Nu ni se pare normal ca la varsta de 30 ani sa fim AJUTATI de parinti.Lucrurile ar trebui sa stea tocmai invers. Mi se pare penibila situatia.


Noi dorim sa ne stabilim in Ontario. Recomandati-mi unde e mai bine Initial am vrut toronto, avem o prietena acolo consultant in imigrari si ea ne-a ajutat cu multe sfaturi.De gradinite nu prea stia ce sa imi zica ca nu are familie.

Da, si mie mi s-au parut ciudata suma de $700 alocatii, ei sunt intr-adevar in Montreal deci nu o sa ii mai aduc in discutie caci vad ca nu prea se potrivesc treburile.veniturile nu le au f mici.ea e profesoara cu $2000/m si el ia aproape $ 2000/m.

printre altele ma mai ocup si cu fotografia.avem si noi pozici aici www.flickr.com/photos/Marissa81

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Doriana, solutii exista pt orice situatie, depinde foarte mult de pretentiile voastre, de ceea ce numiti voi sa traiti mai bine ca in Ro, depinde de foarte multe lucruri. Legat de daca paote sa munceasca tata sa intretina pe restul: stiu tatici care sunt dispusi sa munceasca doar ei si sa tina acasa mama cu cei minim doi copii in ingrijire (zicem si noi ca mama ia si ea acolo un ajutor de somaj ceva, macar pt o perioada limitata), eventual au un job full-time si altul part-time ca sa completeze nevoile financiare ale familiei (oricum impozitarea e diferita cand numai el munceste si tine in carca alte 3 persoane dependente) – dar asta se intampla cand taticu a re o calificare/pregatire care-i permite sa castige cat de cat bine ca sa tina toata familia. Stiu si familii unde el nu concepe sa se streseze prea mult si considera ca si femeia trebuie sa munceasca si prefera sa plateasca daycare, chiar daca una peste alta nu obtin prea multi bani in plus. Stiu familii unde mamicile nu concep sa stea acasa mai mult de un an cu copilul si prefera sa se intoarca la servici. Stiu si familii unde amandoi se spetesc si muncesc peste cele 40h/sapt norma obisnuita. Si tot asa, exemple si combinatii exista de toate felurile, depinde si de voi ce stil sunteti, cum vedeti lucrurile, depinde de pregatirile voastre si de cu mse pupa ele cu realitatea pietei de munca din Toronto.
Din punctul nostru de vedere a meritat cu varf si indesat emigrarea, din punctul meu de vedere nu exista grad de comparatie. Si nu spun asta de pe pozitia celui cu conturi grase sau cu noroc cat casa. Viata e diferita in QC fatza de ON, provinciile din preerie sau viatza de pe coasta de vest. Deci depinde iarasi de rezolutiile pe care si le fixeaza fiecare familie in ce parte/loc ar fi mai nimerit sa se stabileasca.
Insa si dupa 6 ani de canada continui sa cred ca o mare diferenta in succesul sau multumirea de sine a unui emigrant (cel putin in primii 3-4 ani) o constituie comunitatea. Adica e important sa nu vii in necunsocut, ci sa ai pe cineva, niste prieteni/cunsotinte/rude care sa te poata ghida, sfatui, ridica moralul (daca e nevoie), chiar daca uneori aceste sfaturi sau ghidari nu sunt cele mai pertinente, dar macar ai pe cineva care e facut din acelasi melanj cu tine si comunicarea e diferita. E mult mai greu cand ai venit aici si nu cunosti pe nimeni.

Mey, lorelai, si eu ma minunez cati bani cheltuim noi pe mancare. E adevarat ca in ultimii 3 ani am avut mereu ba pe mama, ba pe amandoi, ba pe socri la noi, asa ca gurile infometate sunt mai multe. Cand am venit i nCanada m ise spusese ca un cuplu in doi poate trai lejer cu 300$/luna pt mancare. Ei uite ca eu n-am apucat vremurile alea. Oricum, la noi cred ca ajunge la minim 800-1000 (Dumnezeu sa mai stie cat cheltuim pe mancare caci mie si frica sa mai fac calcule – la mine sotu lface cumparaturile si el e mana larga cand vine vorba de mancare), in conditiile in care suntem 3 adulti si 2 copii. Si am exemple concrete de aliemnte care s-au scumpit in timp. Cand am inceput diversificarea la alex era 1 doalr si cutia mare de Astro Plain Yougurt. Acum sub 3$ si ceva nu o mai iei. Am incercat alternative mai ieftine de la alte firme si nu e la fel de bun, iar pt baieti e un strict necesar. Lui alex ii dau si din cele cu fructe, insa celui mic nu-i dau si nici n-as vrea sa ajung acolo (am motive diferite). Stiu ,se spuena mereu ca mancarea e super ieftina in Canada, cel putin asta era trendul informational cand am emigrat eu. Si am constatat ca nu e chiar asa. Maica-mea zice ca mancarea e mai ieftina aici decat in Ro (acuma nu stiu daca in general sau doar pe anumite articole), insa nu pot sa nu ma intreb cum se descurca cu mancarea cei din tara?

Doriana, Ktrinel, a propos de costul benzinei, cand am venit eu in Ca, era benzina 64 centi. Boierie, comparativ cu romania. Acum s-a dublat. Dar ma rog, asta e chestiune mondiala, nu e o caracteristica a Canadei.

Miki, ptii, poza aia din leganus parca e rupta din alta epoca si vreme: lumina aia deasa, sinele de tren, natura etc. Iar fi-tu se potriveste exact in peisajul ala fara pantofi si sosete, cu pantalonii suflecati, zambetul sugubet. Zici ca e reala sau e facuta-n studio ca prea-i perfecta poza.

Magdone, cum adica sa iei alt carut daca flacau’ al mare nu-l mai foloseste? Pai tu te iei dupa ce-ti spune el? El zice sa iei altul ca, deh, stie una si buna ca ala e carutul lui, dar asta nu inseaman ca o sa se termine lumea daca ii iei carutul. O sa se obisnuiasca el. Oricum o sa dea el de multe, mult mai grele dupa ce-o aparea fratioru’ acasa. Noi avem experienta deja (desi nu-i musai sa fie in toate casele la fel). Insa parol de nu-i risipa sa mai iei un carut nou daca ai deja unul acasa. Si alex facea mutre la inceput ca ala e carutul lui (n-avea nici doi ani cand l-am adus pe frate-su acasa), dar parca eu am stat sa-l ascult. Mai ales ca vad ca razvan al tau e chiar mai mare ca alex al meu, unde mai pui ca atunci cand a venit frate-su era cu mult mai mic decat e razvan al tau. Face acusi 5 anisori, ce-i mai trebuie lui carut? La varsta asta poti sa negociezi cu el lejer sau sa-i oferi altceva in schimb care sa-l motiveze sa cedeze carutul. I-a intreaba-l daca nu si-ar dori mai bine o bicicleta noua (sau orice altceva ce stii tu ca-si doreste mult) cu banii cu care tu ai lua un carut nou. Si-n felul asta toata lumea iese mai castigata.

Lorelaim, citindu-ti povestea nu pot sa nu constat ca pana la urma toate cate ni se intampla in viatza sunt rezultatul a ceea ce numesc eu mentalitate (mod de gandire) si prioritati. Cand nici una nu e bine definita, totul e anapoda in viatza omului. De-aia oi fi eu asa de nemultumita de sine uneori si nu stiu incotro s-o apuc. Cred ca mi-e greu sa iau decizii cu care sa fiu 100% impacata. Sunt prea oscilanta, chiar daca in afara nu se vede asa.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I, www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank"> II si III

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

quote:
Originally posted by mQQm
Eu ce sa mai zic... era 0.45 litru de benzina, 0.99 un cofrag de oua si 2.99 4 litrii de lapte, 0.99 o paine de-aia de treaba si (nu ca ar conta) 3.55 un pachet de tzigari de 25... Vremuri! Asa ca eu am vazut cum au crescut preturile constant, nu e ceva nou. Ceea ce se intampla acum e "psichological warfare", io asa zic, bombe psihologice de CNN. Partea proasta: functioneaza!

mQQm, si eu mi-aduc aminte cind plateam 35c pe benzina. recordul low a fost 29c, in vara lui 1996. e adevarat ca tot atuinci plateam $1.5 pe minute cu Romania. imi amintesc cind venea bilul de telefon si plateam cu sutele.

ma bucur ca si altii au observat clar scumpirile, nu m-am tzacanit eu. si nu cred ca e de la orez, o fi acum un jump in preturi dar scumpirile de care vorbesc eu au fost gradate, nici nu bagi de seama. cum traiam frate cind eram studenti cu $700/de caciula cash pe luna? plateam si rent, benzina, mincam si mergeam si in rom o data pe an. ce vremuri.

doriana, eu te sfatuiesc ce sfatuiesc pe toata lumea care vine. am si eu un fix. mergeti la scoala aici. daca aveti facultate, faceti un master, daca nu, faceti faculta aici. situatia voastra pe piata muncii dupa scoala facuta aici nu se compara cu situatia in care cauti job cu scoala din rom. e un efort mare dar merita facut. multe fete de pe forum merg la scoala si iti pot da detalii.

eu am venit pe viza de student deci situatia mea e diferita dar iti dau exemplul sotului meu. stia ca ii vine viza si a inceput sa caute info de scoli. a dat TOEFEL, GRE si a aplicat la master la toate universitatile canadiene. 6 l-au primit si 3 i-au dat si financial assistance (adica job de teaching assistant care acoperea fee-urile si ceva in plus). a acceptat oferta de la universitatea care m-a acceptat si pe mine. cind a intrat in Ca avea deja aranjata intrarea la scoala si prin urmare un venit. amarit, ce e drept dar suficient sa traiesti. daca nu primesti financial asistance poti aplica pt student loan pe care il rambursezi cind termini scoala. posibilitati sint, important e sa vrei sa mergi la scoala.

maru, am pus leusteanul la posta azi dimineata. sper sa ajunga cu bine.

nelia, La multi ani Tudorei!!

lorelaim, vazut linkul. merci mult. eu nu cumpar pina nu le incerc. am gasit unele care se intind greu si mie alea nu imi plac. maimutele nu stau la dat cu crema si vreau ceva care sa se intinda repede si bine. anul trecut am avut Kinesys pe www.kinesys.com/retailers/images/2006-USA/4oz/US-KIDSspray.jpg" target="_blank">asta am fost foarte multumita, inca mai am un tub si pt vara asta dar caut ceva mai natural.

inca nu l-am prins pe sot sa imi dea detalii in ce priveste DVD-ul. sintem pe invers cu programul si ne vedem 10 minute seara. dar sa stii ca nu te-am uitat.

Ana, Ktrinel, Miki, insanatosire grabnica.

Magdone, sper sa fie numai un cucuiash. maimutele mele au picoarele pline de vinatai, si abia a inceput vara. am numarat 7 pe un picior la Livia. nu cred ca le mai pot pune rochite vara asta, zice lumea ca le abuzez. ce sa le fac, sint mai rau ca baietii, se catara pe unde pot si, fiind fete, sint si mai impiedicate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

MQQM , acu mi-am amintit de fiu-tau ..ca e plecat.

Lorelaim, pe vremea cand ati venit voi, poate chiar si acum 5 ani cand am venit noi…inca se mai putea si se mai merita…acum , ii inteleg pe cei veniti in ultimii 2-3 ani ca se intorc…de fapt, majoritatea cred ca s-au si intors…noi nu am avut timp sa gustam din binefacerile integrarii, ale creditelor, etc…am plecat cand inca se misca greu…ne-am vandut casele pe 2 bani…daca ne-am intoarce ar fi infinit mai greu , cred, sa o iei de la zero absolut in romania , decat a fost sa o iei in canada …ma refer la conditii egale de acces la piata muncii, la credit, la o casa, etc…tinand insa cont ca ne-am intoarce acasa, la limba noastra si mentalitatile cunoscute, plus relatiile…poate ca totusi reintegrarea ar merge mai repede..insa cate bordeie…stiti voi continuarea.

lorelai, asa e si julia, plina de vanatai, plus zgarieturi de la grdi...e fata plina..si da, si ia :))

ana, wow...oare antibioticele de aici sunt tari, sau de ce atat lume se deranjaza la intestine dupa o cura de antibiotic?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

doriana, pe bune...tu esti autoarea pozelor ?...wow...cine stie, poate ai deja job asijurat aici...in legatura cu scolile, am impresia ca in ontario e altfel decat in quebec..sa te interesezi si de asta..
e destul de greu , sau mai bine zis frustrant, dupa cum povestesti despre voi...sa dea D-zeu sa faceti un pas bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Doriana,

Se implinesc cinci ani pe 3 mai de cind am plecat din Romania,

Hai sa-ti prezint si eu cealalta fatza a monedei : mie imi place Canada, ii recunosc avantajele, dar...nu ma simt deloc bine aici, si cum trece timpul ma simt tot mai rau; parte a problemei e cred, ca am emigrat destul de tirziu (la 35 de ani), cind aveam deja in Romania tot ce se numeste o situatie materiala peste medie, un job excelent (coordonator financiar-contabil intr-o firma foarte buna), un cerc de prieteni buni, familia linga mine; lucram cu sora mea, ea este si acum director de productie intr-una din firmele din grupul unde lucram; parintii locuiesc la tzara si au dus-o bine financiar dintotdeauna, aveau o micro-ferma de unde noi aduceam totul: carne, legume-fructe, cereale- mincare sanatoasa, ne intilneam acolo toate weekendurile toti, viata mergea ok; Problemele de sanatate a copilului si situatia generala din Romania, nemultumirile sotului meu care, spre deosebire de mine n-a reusit profesional sa-si gaseasca ceva sa fie multumit (el oricum mai lucrase prin Europa inainte si vroia sa iasa din Romania), ne-a facut sa ne hotarim sa plecam;

A nu se intelege ca nu suntem multumiti profesional, material (lumea in general la asta face referire cind vorbeste de realizari- frustrarile mele insa sunt de alta natura); eu am mai facut un an de universitate, un certificat in domeniul meu, si am un job-sa-i spunem ok- nu am salariu foarte mare, am in schimb orar flexibil-esential pentru mine, si imi practic meseria; sotul are un job foarte bun si cu perspective dupa ce-si termina examenele de ordin, sa obtina un job de inginer in aceasi companie, suntem la a doua casa, in cinci ani de Canada am fost in Romania de trei ori, mergem in vacante, ne plimbam prin Canada in we, etc, deci grosso-modo s-ar spune ca nu ne merge rau;
Daaar...eu ma lupt cu homesickness, nu imi place aici-nu imi place mentalitatea quebecoasa, nu imi plac unele concepte ale societatii asteia, nu ma impac cu ipocrizia, robotismul, nationalismul-duse uneori la extrem; vorbesc de Quebec; iar de mutat de aici, sotul meu nu vrea sa auda, iar copilului ii merge foarte bine si ar fi o crima sa-l iau de aici acum; poate cind va fi mare;
Eu n-as mai veni in Canada, in nici un caz; sunt patru tirguri intre care ai de ales (Montreal-daca vrei Quebec, Alberta- unde-spune sotul meu, nu e de trait pe termen lung-si problemele lor cu mediul au sa pocneasca mai devreme sau mai tirziu, Vancouver-unde relieful e raiul pe pamint, dar viata extrem de scumpa, si ar ramine Toronto- cea mai decenta alegere-parerea mea); nu ai cum sa-ti pui curu’n masina si sa vizitezi, ca-n Europa, pentru ca distantele sunt uriase si vezi doar pustiul monoton; mincarea e plina de hormoni, cea organica e scumpa, si produsele par tot mai uzate moral (aparatura electrocasnica, telefoane, etc, ramase tehnic in urma Europei);

Ar mai fi multe, si nu vreau sa transform sezatoarea-n dezbatere pe tema asta, clar e ca eu as incerca mai intii in Europa- intr-o tzara ca Germania, Austria, Elvetia, si numai daca acolo n-ar merge si nu m-as adapta as mai opta pentru Canada, ca ultima solutie.


http://www.floriinro.ro/


credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul

Mergi la inceput