Sezatoarea canadiana (90)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Ktrinel, , asa-mi trebuie daca nu-mi citesc niciodata propriile mesaje:))


Nelia, LA MULTI ANI Tudorei, si asteptam poze cu micutzul crestin si cu torturile alea mmm :))

Oana, ma bucur ca v-am dat idei de folos cu sistemul solar; uneori e dificil sa gasesti jocuri care sa fie si educative si sa le si placa.




http://www.floriinro.ro/


credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Ana si tu cu stomacul!!!!!!Nu da vina neaparat pe antibiotic, ca acum e sotul cu aceleasi simptome ca Marc, deci a luat de la el virusul ala stomacal.
Multa Sanatate si sper ca nu te mai apropii de nici un spital.

Doriana nu stiu daca fetele s-au lamurit, dar de fapt tu ai informatii despre Quebec si ai pus intrebari despre Ontario.
Sunt diferente pt. ca nu e «aceeasi tara», ca in Romania. Canada e federala, adica are provincii cu guvern propriu, cu buget propriu. Si legi diferite. Inclusiv pt. alocatiile pt. copiii. Pt. sustinera finciara a familiilor cu copii.
In Quebec salariile sunt mai mici, se gaseste si mai greu de lucru dar mie personal mi se pare ca sunt mai bune conditiile pt . familiile cu copii si pt cei care fac studii, de ex.( mai ales daca le faci in acelasi timp ca mine)Deci ce-i bun pe o parte e rau pe de alta si invers.Oricum eu deja ma uit peste gard spre Gatineau Ottawa dupa ce termin scoala peste un an.
Despre alocatii. Eu sunt considerata cu venit minim pt. ca bursele si imprumuturile( logic) pt. scoala nu se iau in calcul. Asa ca am alocatia maxima. 270 + 100 federal. Plus 170 provincial. Cei 100 sunt pt. un copil de sub 6 ani cadou de la Harper.
Dar atunci cand calculeaza pt. al doilea copil nu se dubleaza se calculeaza altfel, si nu stiu cum.
Despre emigrat totul e foarte dificil de comentat, si ma abtin, pt. ca sunt atatea realitati atatea prealabile ca nu se pot face comparatii. Prealabile ( salariu, pozitia sociala, grupul de prieteni din Romanai) sunt diferite dela familie la familie.
Eu cred ca inainte de a veni intereseaza-te serios de toate amanuntele. Eu cand am venit stiam si ce linie de autobuz trebuia sa iau pana la minister ca sa-mi fac actele. Si era in 2004, si totul am aflat de pe internet sau bazaind lumea pe forumuri.
Asa ca hai cu intrebari daca ai nevoie.

Cine spunea de preturi. Pai eu am listele din 2004 pana acum, intr-un caiet. Si s-au scumpit clar produsele de prima necesitate, lapte, unt. Dar asta e pe plan mondial. Nimeni nu zice dar omenirea trece print-o grava criza mondiala. Mie imi aduce aminte de anii 30. Asta ca istoric spun, sau mai degraba de socul petrolului din anii 70.
Dar parca mass-media practica politica strutului. Sau trebuie sa citesti printre randuri. De ex. citisem zilele trecute ca pretul orezului va creste cu 70 la suta, datorita unor recolte proaste prin asia.

www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

eu de fapt intrasem sa ma laud cu un motanel scump si fotogenicwww.dropshots.com/mikiion#date/2008-04-30/18:29:39" target="_blank">Marc la fotograf
A facut poze la gradinita si sunt moarta dupa ele.
Mihaela

PS. Nelia vrem poze!!!!!!

www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

Lorelai, DA au crescut cu vreo 25% as zice eu, in medie..si poate la unele chiar mai mult...ati vazut despre criza alimentare mondiala...s-a umflat pretul la orez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Mikkion, chiar ca e scump foc in leaganul ala.

Nelia, sa-ti traiasca mica printesa si petrecere frumoasa simbata. Neaparat poze...

Monicutza-bb eu sunt contabila, scrie-mi pe pm ce te doare.

Ktrinel, am mai scris un mesaj acum vreo 2 zile in care te compatimeam ptr vacanta avuta dar se pare ca la sf mesajului scris nu mai eram logata asa ca s-a dus tot... Tu ziceai ca sotul tau nu e acoperit de asigurarea ta, doar tu si Julia? De ce???


Ana, am primit azi la posta o oferta ptr New York (asta in cazul in care te mai intereseaza) www.beltour.ca cica 269/pers transport, 2 nopti la hotel, 2 dejeuners, Empire State Building, statuia Libertatii si altele. Suna tare bine.

doriana, alocatia aia nu e ireala daca au veniturile mici. Pretul gradinitei insa e complet eronat. Si sa raspund la intrebarea ta, noua ne place tare mult, ne-am acomodat si nu ne-am intoarce inapoi. Deh, cu binele te obisnuiesti repede/...






Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Ana, multa sanatate!

si noi am stat aseara la spital 4 ore, convenabil as zice cu Razvan care si-a spart capul la inot. Era cu taica-su la dusuri si cica sa faca el o figura sa-i arate lui taica-su, si i-a aratat de a cazut pe spate cu capul de ciment.
Sa innebunesc cand au venit acasa, cu ditamai cucuiul si curgea si sange. Ne-am speriat si ne-am dus la spital, dar aia nu ne-au facut nimic, normal, l-au testat ei de reflexe, dar faptul ca n-a lesinat, n-a vomitat si era in verva lui obisnuita, au considerat ca nu e cazul de raze sau ceva si ne-au trimis acasa.
Cred ca daca mai statea mult acolo nasteam. Ma rog acum sa nu fi luat vreun virus ceva de pe acolo, ca umblau aia mascati ceva de groaza.

Nelia, LA MULTI ANI! pentru TUDORA, sa creasca mare si sanatoasa!

Cu caruciorul nu sunt lamurita inca, tre sa mai cercetez problema, oricum ma uit si la marime clar. Eu mai am un carucior sport de la Sears, care l-am foit saracul 2 ani si inca e in stare de functionare, dar e al lui Razvan si nu ma lasa sa-l folosesc deocamdata, chiar daca el nu mai are de-a face cu el mai vedem mai incolo. Mi-a spus clar, pentru bebe luam alt carut. Ma conformez ce sa fac.
Multumesc tuturor pentru sfaturi!

si pe aici soselele arata ca dupa bombardament, nu alta, iarna asta a distrus totul.



Magdone 35+ si Razvan (19.07.2003)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Doriana, despre emigrare...noi am venit acum 2 ani si ne-a mers tare bine, nu pot sa ma plang. Conteaza si un dram de noroc acolo. dar cel mai bine vii tu cu intrebari si asa poti sa-ti faci o idee proprie.


Magdone 35+ si Razvan (19.07.2003)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

quote:
Originally posted by Podeanu
[brKtrinel, am mai scris un mesaj acum vreo 2 zile in care te compatimeam ptr vacanta avuta dar se pare ca la sf mesajului scris nu mai eram logata asa ca s-a dus tot... Tu ziceai ca sotul tau nu e acoperit de asigurarea ta, doar tu si Julia? De ce???




Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face...



raspunsul e D-AIA.CA NU A VRUT! ...nu are rost sa mai comentez ca iti dai seama ce nervi ma apuca.

apropo, el e self-employed. inteleg ca si tu, si ti-ai facut asigurare privata. poti sa imi dai detalii: cu cine, pt ce, cat?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Fetelor, mersi, sper sa merg spre bine, ca am crezut ca dau coltul, si inca nu vad capatul tunelului:)) sunt la regim cu cereale de bebe si orez fiert ; m-am dat peste cap sa caut miel, am facut cozonaci de Pasti, si n-am gustat nimic...barbatu'meu a zis c-a mincat miel pentru urmatorii 10 ani (oricum eu eram amatoarea). Mihaela, gastrologul spune ca m-am incaltat cu C difficile...o fericire.

Dana, mersi, dar dupa saptamina asta pe blat (n-am asigurari si cred ca nu iau ni-ka de la job pentru zilele de spitalizare), se largeste gaura in buget asa NY trece pe lista de asteptare.

http://www.floriinro.ro/


credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Ana dar e nasol asta. Ti-au facut un test ca sa iti dea un astfel de diagnostic? Stiu ca tare tare contagioasa asa ca blindeaza casa cu dezinfectant sa nu o dai si la copil.

Tu nu ai apucat sa manaci, eu nu am apucat sa fac, ca ingrijeam copilul sambata dimineata cand programasem si eu sa fac ceva.
Mihaela

www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput