Sezatoarea canadiana (90)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

LA MULTI ANI TUDORA! Sa va traiasca si sa fie sanatoasa, Nelia! Asteptam pozele ...


POZE NOI

Carmen si Matei Gabriel + Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

quote:
Originally posted by doriana_lee

try, merci mult pentru reply.l-am citit fugitiv dar il voi mai relua.
vreau sa te mai intreb ceva, insirand o mare nedumerire totodata.Am 3 intrebari:
1. o vecina si-a inscris fetita la day-care de la stat cu $2/zi program prelungit - exista sau ba asa ceva,pana la urma?

2.Prietenii nostrii plecati de 4 ani iau $700 alocatie pentru cele 2 fetite.Una e in cls 1 una e la gradinita - cum de sunt asa de mari alocatiile in cazul lor?

3.voi cum reusiti sa traiti ,cu un pret asa de mare la day care?pai nu emigram sa ne fie mai bine? awww :(
ah, m-am speriat rau de tot




Dar prietenii tai nu sunt in provincia Quebec? Ca ar corespunde suma de la alocatie cu ce e aici. Pt. ca acorda si provincia quebec o alocatie de max. 170, parca, pe luna.
Iar 2 cad pe zi ( nici macar daca ar fi euro nu ar fi adevarat), nu exista. Minimum e 7 cad in Quebec la locuri subventionate, care se gasesc foarte greu. De subventii pt gradinite nu stiu nimic in Ontario, dar ma indoiesc ca iti plateste pana la 2 cad.......

Despre cum se descurca lumea cu copii......De ce crezi ca nu se prea fac copii ?sau oricum se fac la o anumita varsta( in mare vorbesc) cand iti prmiti sa-i faci. Si oricum exista multe mame care raman cu copiii acasa.

www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

La multi ani printesei mici Tudora

Nelia sa va traiasca, sa fie sanatoasa, sa creasca frumos si inconjurata numai de iubire si bunatate si sa se bucure de cadourile primite si de tortulete (ca numai cand povesteai de ele eu pe tastatura).


Monica, mami fericita de papusica Aylin Nicole (27 iulie 2007) si nazdravan de Alex (18 iunie 2006)

Pozici Aylin
Pozici Alexutu

"Happiness is nothing more than good health and a bad memory" - Albert Schweitzer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


eu acum am iesit din spital; de trei zile sunt pe perfuzii-glucoza, urmare a unei diaree-datorata tratamentului cu antibiotic pentru dinte ; senzatia mea e ca am iesit in stare mai proasta decit am intrat, sper sa fie falsa senzatie :((

in legatura cu viata in Canada, eu nu mai zic ni-ka, soselele aici sunt praf si pulbere-nu cred ca mai sunt in vreo tara asa zisa civilizata in halul asta...iar pretul benzinei duce costul vietii in sus rau.

http://www.floriinro.ro/


credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Am si eu nevoie de putin ajutor. Ma aflu intr-o situatie (dpdv financiar) si nu stiu cum sa fac sa nu am probleme pe viitor legate de taxe, asa ca as cam avea nevoie de un sfat avizat. Daca este vreo fata contabila care ma poate ajuta cu un sfat (nu este nimic complicat), ii pot trimite un pm cu explicatia mai detaliata, ca nu stiu cum sa procedez mai departe.

Am deja dureri de cap la noul job din cauza fostei angajate care la prima impresie ziceai ca este super-experta. Acum cand incerc sa aduc la zi situatia contabila, descopar numai greseli sau pur si simplu aiureli. Ce durere in basca au unii cand muncesc, nu au pic de responsabilitate.

Incerc sa mai scriu si in pauza de pranz.


Monica, mami fericita de papusica Aylin Nicole (27 iulie 2007) si nazdravan de Alex (18 iunie 2006)

Pozici Aylin
Pozici Alexutu

"Happiness is nothing more than good health and a bad memory" - Albert Schweitzer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doriana_lee spune:

quote:
Originally posted by mikiion

Dar prietenii tai nu sunt in provincia Quebec? Ca ar corespunde suma de la alocatie cu ce e aici. Pt. ca acorda si provincia quebec o alocatie de max. 170, parca, pe luna.
Iar 2 cad pe zi ( nici macar daca ar fi euro nu ar fi adevarat), nu exista. Minimum e 7 cad in Quebec la locuri subventionate, care se gasesc foarte greu. De subventii pt gradinite nu stiu nimic in Ontario, dar ma indoiesc ca iti plateste pana la 2 cad.......

Despre cum se descurca lumea cu copii......De ce crezi ca nu se prea fac copii ?sau oricum se fac la o anumita varsta( in mare vorbesc) cand iti prmiti sa-i faci. Si oricum exista multe mame care raman cu copiii acasa.

www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc






da, intr-adevar sunt in Montreal.Nici nu mi-a trecut prin cap ca alocatiile ar fi diferite de la o provincie la alta.
Aici o alocatie este la fel in toata tara (de fapt stiti si voi asta).
Ma mira foarte tare faptul ca sunt asa de scumpe day-care. La noi in Timisoara fiul meu mai mare merge la o gradi private crestina cu 180 euro dar stiu si gradinite ieftine. Sau cele de la stat la vreo 30 de euro. Sunt absolut socata de preturile din canada.

daca o mama ramane cu copilul acasa o face pana la 6 ani?si se poate trai din salariul tatalui? cate slujbe trebuie sa aibe bietu' om? sau mai bine zis ce venit asigura un trai decent?

Ana Stroe, de ce esti suparat pe benzina, mami? iarasi quebecosii prieteni de-ai nostrii - se laudau ca isi fac un plin cu $ 60 si ce bine e asadar in canada.Ma tot gandesc ca adevarul e undeva la mijloc.
voi sunteti multumite ca ati schimbat viata? ma refer la batranul motto ''viata de la zero''.

ma bucur foarte mult ca am gasit sezatoarea voastra.nici nu stiti cat de mult.imi prind tare bine raspunsurile voastre.probabil si voi ati trecut pe aici.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Miki, pai crezi ca acea cana alba nu foloseste vopsea? Ca e verde, maro sau alba, cana tot foloseste vopsele si lacuri la finisaj.

Nelia, la multi ani tudorei, sa creasca mare si sanatoasa, cuminte si isteata. Am crezut ca Tudora e oarecum mai mare ca alex al meu, dar de fapt e mai mica decat el cu o jumatate de an. Pofta buan la tort… hmmm ce-mi ling si eu buzele in gol.

Doriana,
1. Esti sigura ca nu a vrut sa spuna/scrie 20$ in loc de 2$? Probabil ca pretul ala de 2$/zi e pe la vreo gradinita din Quebec, desi parca nici acolo n-am auzit de preturi asa de mici).
Tu ai intrebat de gradinitele torontoneze, de-aia m-am grabit sa-ti raspund si de-aia n-am dat nici un detaliu legat de daycare-urile din Quebec. Acolo guv provincial acorda subventii suplimentare si omu’ plateste doar 7$/zi/copil, restul suporta guv provincial (asta daca prinzi loc la un astfel de daycare caci sunt si daycare-uri care nu lucreaza cu statul, deci nu primesc subventia). Dar te asigur ca in toronto nu vezi asa ceva. Eventual daca ambii parinti sunt pe welfare, nu stiu altfel ce fel de venit sa ai sa suporte statul aproape tot costul daycare-ului. Si eu am prieteni care intr-o perioada cand plateau pt fetita lor la daycare doar doar vreo 200 $/luna (gradinita fiind de 800), dar ea lucra doar part-time 3 zile/sapt cu sal. mic, iar el parca nu avea inca servici atunci, dar oricum 200 nu inseamna 50$/luna. Cum s-a angajat sotul ei, cum au pierdut toata subventia caci s-au incadrat la alte venituri. Oricum, statul iti suporta o anumita suma fixa corespunzatoare venitului, restul pretului daycare-ului il suporti tu, n use acorda subventii ca procent din costul daycare-ului. Sa zicem ca te incadrezi la 500$ subventie pt daycare pt un copil, atunci diferenta o platesti tu. Daca alegi daycare de 600, platesti in plus doar 100$. Daca alegi daycare de 1000, tu mai platesti 500$/luna. Asta ca principiu, caci nu orice daycare este acreditat sa lucreze cu subventiile de stat, deci in principiu trebuie ca si gradinitza sa faca parte din lista guvernului.

2. Nu stiu ce fel de venit sau statut au prietenii tai de primesc 700$/alocatie pt doau fetite, mai ales ca una e de varsta scolara (alocatia scade pe masura ce creste copilul in varsta). E important de stiu si unde stau prietenii tai, caci, inca o data, una e situatia, in QC, alta in ON. De vazut si ce inteleg prietenii tai prin alocatie, caci daca aduna in cei 700 si subventia pt daycare sau after school, e alta mancare de peste. Oricum, alocatie de 700$ pt Ontario mi se pare o suma oarecum fantoma. N-am auzit de alocatii mai mari de 100$/copil +100 universal Child Tax benefit, adica ajungi la un 200$/copil. Hai pune inca 50$ si ajungi la 250/copil/luna, adica 500/2 copii. Nu stiu cum de iau amicii tai 700/doi copii. Probabil au venituri care tind catre zero, ca altfel nu-mi explic. Si intr-o astfel de situatie, nu stiu daca prietenii tai mai sunt de invidiat. Oricum, o alocatie de 700$/2 copii/luna nu sunt o situatie obisnuita in Ontario. Mi-e greu sa fiu foarte categorica pt ca nu le stiu nci ieu pe toate, insa mi-emi suna a exagerare o alocatie de 700$/luna pt doi copii din care unul de scoala in Ontario.
Probabil ca 90% din romanii din ON nu iau mai mult de 200$/copil/luna alocatie.

3. traim linistiti si mult mai putin stresati ca-n Ro. In cazul meu, imi aduc parintii pe rand aici ca sa vada de baieti (am doi sub 4 ani). Alti parinti isi permit sa plateasca daycare pt copii, alte mamici stau acasa pana se fac copiii un pic mai mari si mai scad costurile, deci fiecare cum se descurca si cum se potriveste mai bine situatiei lui.

Ma uit la mesajul tau si nu pot sa cred ce informatii circula de aici catre Ro. Chiar daca informatiile sunt adevarate, insa asa se prezinta adevarul de trunchiat ca deja nu mai are aer de adevar, ci de fabulatie. La cum ai povestit tu aici de daycare de 2$/zi si alocatii de 700$/luna zici ca aici banul curge din cer si singura conditie aici e sa traiesti, ca restul vine de la sine. Astfel de situatii, chiar daca exista, sunt rarisime, media se situeaza in cu totul alte baremuri.
Viata-i mai grea sau mai usoara peste tot, adica peste tot ai probleme de rezolvat, situatii mai grele, mai complicate, doar ca difera genul de probleme cu care te confrunti.

Ana stroe, multa sanatate.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I, www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank"> II si III

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Nelia, sa va traiasca domnisoara Tudora, sa creasca mare, desteapta, frumoasa si sa aiba mult noroc!
La fel si pentru bebelusul Lisandru si petrecere frumoasa la botez simbata. Neaparat sa ne arati poze.

Ana, multa sanatate si refacere rapida . Multumesc pentru idea cu sistemul solar, am achizitionat si noi unul pentru ziua Antoniei, ca isi doreste de mult.

Acum 8 ani cind s-a nascut Antonia am cumparat carutul de la Sears, nici nu a fost scump (125.00$) si mie mi-a placut mult modelul: la inceput era landou, mai tirziu l-am transformat in "scaun", avea cos maricel dedesupt, se plia si nu era greu nici voluminos si in plus bara de impins se putea muta in ambele parti: daca era soare impingeam carutul in asa fel sa feresc copilul de soare, pe urma cit a fost mica o tineam mai mult cu fata la mine, mai tirziu o puteam tine cu fata la trecatori. Recunosc ca a fost un model f.practic, nu stiu daca se mai fabrica. Singurul defect au fost rotile mici, care atunci cind a dat zapada au fost un chin la impins. Asa ca pentru iarna urmatoare am luat un nou carut cu roti mari (gen bicicleta) (asa zis de jogging), care a fost o placere sa-l folosesc. Era asa de mare, ca am dus-o pina tirziu cu el (3-4 ani), atunci cind trebuia sa ajung undeva pe jos si nu aveam timp sa stau dupa funduletul ei



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

quote:
Originally posted by doriana_lee
daca o mama ramane cu copilul acasa o face pana la 6 ani?si se poate trai din salariul tatalui? cate slujbe trebuie sa aibe bietu' om? sau mai bine zis ce venit asigura un trai decent?

se poate, zic eu. am exemplu 2 familii de romani prietene cu mine si multi alti canadieni vecini. prietenii au fiecare cite 2 copii. gradinita ar fi $2000 pt ambii copii. e mai rentabil sa stea mama acasa decit sa munceasca. au chiar si mortgage. la mine in cartier e plin de mame care stau acasa, e drept au cel putin 2 copii. tatii muncesc, cei mai multi la guvernul federal unde nu fac mai putin de $65K, cel putin cei pe care ii stiu eu. se descurca bine-merci cu banii astia. e drept ca aici casele sint relativ ieftine si nu te omoara ratele.

daca vrei sa stii care e un salariu decent trebuie sa ne zici mai multe, adica ce meserii aveti, unde vreti sa stati (casa/bloc), in ce oras vreti sa va stabiliti etc. un salariu decent in winnipeg nu iti ajunge nici de piine in vancouver unde o casa costa $700K, pe medie.

ca veni vorba, voua nu vi se pare ca au crescut fff mult preturile la mincare? luna asta mi-am propus sa fac o contabilizare exacta a cheltuielilor. mi se pare ca se duc foarte multi bani pe mincare, mai multi decit anul trecut, de ex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

nelia, LA MULTI ANI pt TUDORA!

ana, am citit de 2 ori mesajul tau azi dimineata ..si tot sosete am citit in loc de sosele...am fost la ceva cumparaturi si chiar ma uitam la sosete, zicandu-mi ...bey , oare nu am fost eu atenta pana acum la calitate, sau ce? ...de acord cu soselele !

doriana: cu 60 cad la 1.4cad l bagi 40 si ceva de litri...deci nu e chiar fals, insa..alocatiile alea sunt cam dubioase...ori au ei venituri f mici...ori fac misculatii..de s-or putea...grija mare la ce auziti..dupa cum vad eu ca se traieste acum in romania,mai ales in timisoare, adica la ce standarde materiale, o sa aveti o mare dezamagire...iar cu 2 copii viata nu e tocmai usoara, decat daca unul ar castiga probabil un 80k pe an si plus...

mqqm unde si pe cine a stropit fiu-tau??



Mergi la inceput