PCOS (7)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

raluka.miss ceea ce am citit scris de ginecologi si ce am vazut la persoane care au luat este ca nu intotdeauna se instaleaza o sangerare la cateva zile.Nu cred ca ovulul fusese fecundat si s-a eliminat prin aceea scurgere maronie.Scurgerea cred ca se datoreaza mai degraba faptului ca menstruatia iti intarziase foarte mult si ai mai luat si postinor care te-a dereglat.Avem cam aceleasi probleme legate de PCOS, si nici eu nu vreau AC.Du-te totusi la endocrinolog si cere-i sa-ti dea bilet de trimitere sa-ti verifici glicemia/insulina.Stii ca PCOS da rezistenta la insulina.Cel mai bine e sa citesti capitolele din urma sunt atat de multe informatii utile, pe care eu in romana nu le-am gasit in alta parte.Exista alternative la anticonceptionale(AC), important e sa gasesti un medic deschis.
Cand am probleme cu intarzierea menstruatiei beau zilnic 2-3 cani dintr-un amestec de coada soricelului si cretisoara, intr-un interval destul de scurt se instaleaza.Sunt plante indicate in sindromul nostru.Poti incerca un tratament homeopat, iar pentru sfaturi mai avizate legate de naturiste gudinde e mai avizata sa-ti recomande.
Iti doresc multa sanatate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

denisabia,

Nu cred ca as mai putea adauga ceva. Tu ai atins toate punctele problemei.

off-topic: Iti tin pumnii strans, strans la examene. Sa sti ca e nevoie mare de doctori ca tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

gudinde esti draguta ca intotdeauna.Sesiunea incepe peste 3 saptamani, asa ca un gand bun e mai mult decat bine venit.Am inceput sa iau deja lecitina din soia vad ca are multe beneficii, chiar sunt curioasa de rezultate.Mi-ar placea sa am mai multe cunostinte pe partea asta, dar nu intra in specialitatea mea asa ca trebuie sa ma informez singura.Veaneam cu placere la orele tale, cred ca esti un bun orator, pacat ca n-ai ales meseria asta.In caz ca ajung la vara in Buc, mi-ar face mare placere sa stam de vorba.
Va imbratisez fetelor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Denisa,

Ce sa zic? Viata e uneori ciudata si din nevoie, din multa durere ne descoperim atribute pe care nu credeam ca le avem.

3 sapt??? Ptiuuuu ... practic sesiunea e dupa colt. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avdoral spune:

eu nu inteleg de ce dr. ginecologi sunt asa de circumspectii cand vine vorba de administrarea de metformin.mi s-a spus ,dupa o discutie cu un asemenea dr. ca sa nu ma astept la minuni in cazul administrarii acestui medicament.dar nu inteleg ,sunt diagnosticata cu pcos,e clar ca buna ziua,si in plus cand sunt atatea cazuri de fete care nu numai ca au ovarele curate de chisturi si obtin ovulatie dar au mai si reusit sa ramana insarcinate in mod natural.si inca ceva,imi spunea ca doar daca am rezistenta la insulina si insulinemie metforminul isi face efectul.pai nu rezistenta la insulina are toata lumea in pcos?
va rog luminati-ma si pe mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluka.miss spune:

Denisabia, iti multumesc din inima pentru lamuriri si pentru informatii. Pun si eu un gand bun acolo sus sa faci fata cu brio la examene.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Am sa fiu scurta pt ca tocmai am primit rezultatele analizelor mele si sunt foarte trista. Asa ca scuzati tonul pesimist.

avdoral,

PCOS-ul nu este o boala simplu de tratat, are multe variabile si este o realitate ca nu toti medicii au aceeasi parere in ceea ce priveste tratamentul care ar trebui urmat.
La fel de adevarat este ca tratamentul cu metformin este doar un prim pas care poate aduce mult doriata ovulatie sau poate nu. Este o sansa de a obtine ovulatia fara riscurile asociate cu stimularea. Dar nu este nici pe departe o garantie.
La fel si stimularea cu clomifen. Este un al doilea pas. O stimulare usoara, la care insa multe fete cu PCOS nu raspund.
Cu alte cuvinte eu le vad ca primele etape. Sunt sanse. Nici pe departe certitudini sau macar procente mari de reusita. Insa, uite apare din cand in cand cate o fata, cum e cumnata marrinei care a reusit sa obtina sarcina dupa tratamentul cu metformin si clomifen.

De ce sunt unii medici sceptici cu privire la metformin ...

Eu nu sunt medic. Nu imi permit sa contrazic medicul care ti-a dat informatia despre metformin.
Ceea ce pot sa-ti spun este atitudinea mea ca pacienta. Am o dr-ita in care am incredere, care m-a vazut personal, care a avut in mana analizele mele hormonale si ea a considerat ca acesta este tratamentul care mi se potriveste. Iar eu dupa tot ce am citit ii dau dreptate si am incredere in dansa. Personal, decizia mea este sa urmez tratamentul prescris.

Repet ceea ce am mai spus. Eu in acest moment nu urmaresc ovulatia pt ca tinta mea in acest moment nu este bb. Deci, nu as putea sa-ti spun daca eu personal am obtinut sau nu ovulatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirimir spune:

Buna seara Gudinde,
Imi pare rau ca esti trista, dar tu nu de mult timp m-ai icurajat pe mine.Sunt alaturi de tine.Sper sa intrevezi razele de soare despre care-mi vorbeai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Buna fetele,
Nu am mai scris deoarece am fost intr-un stres cumplit.Stau si ma intreb cind o sa ma relaxez si eu...In sfarsit sant ceva mai linistita si m-am gandit sa mai trec sa mai vad ce faceti si cum va mai simtiti.
Eu am luat 2 luni tratament , o sa mai iau momentan m-am oprit pentru ca m-au apucat foare mari dureri de stomac si dr cu care lucrez mi-a zis ca sa fac o pauza sa vad daca ma mai doare asa.Nu ma mai doare, deci va trebui sa merg la endocrinoloaga sa vad ce zice!!Voi stiti ceva daca metforminul da probleme gastro intestinale grave? Pentru ca eu am avut niste dureri cumplite.
In alta ordine de idei pot sa va spun ca (desi v-am mai spus) mie mi-a redus pofta de mancare.Am slabit cam 12 kile , dar cred ca m-am oprit pentru ca dupa cum v-am spus am avut ceva probleme si eu cind sint stresata maninc.Deci am mincat!!!! Si m-am oprit din slabit.
Cu ovulatia nu stiu ce sa spun daca am ovulat sau nu cert e ca luna asta am avut niste dureri noi in partea dreapta. Eu zic ca au fost de la ovare.Vreau sa merg din nou la endocrinolog si sa vad daca sa mai iau sau nu.Am citit ca voi luati protectoare hepatice.De ce?
E musai? Am comandat si eu sa-mi aduca Liv 52 din Romania dar...sa vad daca mi-o aduce.Am citit pe aici pe undeva de ceaiul de cretisoara.E bun pentru asa ceva? O sa ma apuc sa-l beau si eu.Cu dexametazona nu sint de acord...pentru ca nu intr-un singur loc am citit ca duce la osteoporoza.Asta am citit.Daca gresesc cu ceva corectati-ma.Oricum nici dr mea nu e super incintata, insa , eu i-am explicat ca nu o iau musai pentru slabit ci ca sa fac si eu un bebeeeeee.
Va pup fetele numai bine,
Crisa


http://tt.lilypie.com/5ygUm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tracy spune:

gudinde
imi pare foarte rau ca esti trista din cauza rezultatelor tale. Astea le-ai facut dupa o perioada de tratament si tratamentul nu a dat rezultatul dorit?

Eu am facut deja 3 luni de tratament, dupa care mi-am facut rezultatele, care nu au fost conform asteptarilor, dupa care doctorul mi-a schimbat doza la medicamente. Inainte luam Siofor 500 de 3 ori pe zi, acum iau Siofor 850 de trei ori pe zi. (mi-a schimbat doza si la Euthirox pe care-l iau pt. tiroida. Apropo, mai este cineva, care are PCOS si are probleme si cu tiroida?) Urmeaza sa fac iarasi analizele dupa 3 luni de zile. Asta o sa fie undeva pe la sfarsitul lui iunie.

Acum sunt in ziua 30 si sunt foarte emotionata, dar din pacate cred ca nu am nici un motiv, azi dimineata TB a fost 36.2 grade. Sigur nu sunt insarcinata cu temperatura asta
Si pe mine m-ar interesa ce a intrebat CrisaS, cum e cu protectoare hepatice? Mie doctorul nu mi-a spus nimic in acest sens...
Si citind in urma pe forum despre efectele secundare a metforminei mi-am dat seama ca ar trebui sa ma apuc sa iau si vitamina B.

Am citit foarte mult pe forum, am inceput de la inceput dar inca nu am ajuns la sfarsit, pt. ca sunt foarte multe informatii si nu as vrea sa repet intrebari, la care au fost deja date raspunsuri.

Va pup,

Mergi la inceput