PCOS (7)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

raluka.miss esti draguta, azi am luat un 10 la un examen deci gandul tau a fost ascultat.Nu stiu in ce masura doar naturistele te-ar putea ajuta sa-ti curete ovarele.Poti sa cauti in sectiunea asta discutiile cu privire la tincturi, ceaiuri, suplimente gen Vitex.Gasesti lamuririle necesare, eu am incercat din marea majoritate cu branca-ursului mi-a mers bine, dar cum nu-mi place alcoolul din tincturi in genere, am incetat sa mai iau.Te atentionez doar sa ai grija cum le administrezi, un medic dadea un simplu exemplu legat de ceaiurile luate in exces:priveste o oala in care ai tot fiert apa si ai pus ceai , fara a o mai spala ulterior,s-a adunat reziduu, asa si in organism.
gudinde imi pare asa rau sa aud ca nu ai primit rezultate favorabile.E vorba de insula, in caz ca nu-s indiscreta?Poate ar trebui sa primesti un tratament mai complex, sa actionezi pe mai multe cai.
Fetelor nu e nevoie de protectoare hepatice, daca stiti ca n-aveti probleme sau nu urmati o medicatie care sa o necesite, cum sunt antiandrogenii spre exemplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avdoral spune:

imi pare rau gudinde,pt. tot ce ti se intampla rau stiu cat de frustant este sa nu obtii intotdeauana vesti bune si sa vezi ca in pofida tuturor eforturilor pe care le faci in acest sens.sa stii ca tu ai reusit sa-mi redai optimismul cu sfaturile tale si tot datorita tie am invatat multe lucruri despre acest nenorocit pcos.
dar nu voi fii pesimista stiu ca trebuie sa apelez la stimulatoare de ovulatie si ca nu voi putea (poate0 sa obtin ovulatie natural.te pup si-ti doresc multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

quote:
Originally posted by denisabia

raluk16 multumesc pentru sfat.Am incercat Vitexul acum mai bine de un an, insa am luat mai putin de o luna si nu m-am simtit bine cu el si am renuntat, desi trebuia 2 luni pentru o parere finala.Am si tinctura de zmeur prin casa aproape nefolosita, parca numai suport alcoolul din tincturi, desi am luat o buna perioada branca-ursului cu rezultate bune.Ma bucur mult ca tie ti-au priit.Apropo locuiesti in Cluj sau Baia Mare?
Va trebui sa-mi fac timp dupa sesiune sa-mi refac analizele si sa merg din nou la endocrinolog, pacat ca n-am dat de unul bun in Cluj.Vreau sa intreb daca ar fi potrivita dexametazona ca tratament.Efectele SOP-ului imi pun greu la incercare psihicul.Oamenii nu inteleg, nu au educatie medicala.Mai ales trebuie sa gasesc o solutie cu acneea recurenta si cred ca voi apela la roaccutane, fiindca prea ma chinuie tratamentul la cosmetica si degeaba investesc in creme scumpe, cand mi-e lumea mai draga ma trezesc cu o explozie.Uff scuzati ca m-am intins, dar stiu ca cele ce avem sindromul intelegem cel mai bine.
gudinde m-am uitat pe tabel, scuza-mi indiscretia si ti-am vazut varsta.Esti tanara organismul are resurse sa indeparteze raul daunat de tratamentele gresite.Cum mai stai cu plamanii?De putin timp mama a intampinat cam aceeasi problema ca tine si imi imaginam prin ce ai trecut.Scuze ca poate am insistat cu Proscarul, dar ma gandeam sa nu irosesc banii.
O seara placuta fetelor!

http://community.webshots.com/user/denisabia



Scuze de raspunsul intarziat, de atunci nu am mai avut timp sa intru...

Eu am inceput sa le iau imediat dupa renuntarea la AC, asa ca nu stiu cat a mai durat efectul AC si cand au inceput ele sa-si faca efectul. Important e ca in pauza trecuta de AC dupa 2 luni deja eram plina de acnee pe spate si decolteu (si culmea, in pubertate nu am avut in zonele astea, deci atunci trebuia sa ma trezesc ca nu mi-s bune AC...). Dar acum inca sunt ca si cum as fi pe AC, fara acnee.

In legatura cu alcoolul din tincturi, nici eu nu-l suport, chiar am pus intrebarea asta la naturiste... mi se parea aberant ca eu nu mai consum nimic rau (cafea, prajeli, e-uri), dimineata mi-o incep de ani de zile cu apa cu lamaie, iar acum sa-mi incep dimineata cu miros de alcool... bleah... Dar extractul gemoterapic de zmeur pe care il iau acuma cu un pahar mare plin cu apa nu simt asa de rau mirosul si gustul de alcool ca si la tincturi.

Locuiesc in Baia Mare dar am fost studenta de Cluj, si stiu ca doctorii sunt mult mai buni acolo (chiar am dat-o in bara cu o doctorita renumita din BM...). Si merg des pentru ca sotul meu e clujean, mergem la parintii lui in vizita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

quote:
Originally posted by denisabia

gudinde maturitatea vine odata cu experientele acumulate si asa se duc anii.Ce bine ar fi sa ne nastem intelepti!Sa ne ingrijim de sanatatea noastra e atata suferinta in jurul nostru.Am fost la o consultatie la sp. de Oncologie din Cj si m-am intristat sa vad atatea femei atinse de boala, cele mai multe la a doua tinerete erau si de varsta mea cateva.Daca ele gasesc resorturi sufletesti cu atat mai mult noi.
Sa faci peste cateva luni o radiografie la plamani!Mama s-a chinuit mai bine de o luna, acum i-a trecut, dar inca e slabita.Ia Vitamax la recomandarea medicului, sper ca dupa urmatoarea folie sa isi faca efectul.Chiar vroiam sa te intreb ce parere ai de silimarina?Efectul e comparabil cu liv52?E ceva mai ieftina, dar nu stiu cat de eficienta e.
Mai studiez un pic si apoi somn!Vise placute!

http://community.webshots.com/user/denisabia



Ma bag putin in seama, ca le-am incercat pe amandoua. Eu am avut si o operatie de scoatere a colecistului, iar dupa operatie vreo 2-3 ani m-am simtit groaznic cu digestia, nici un bol de supa de legume nu puteam manca linistita, fara sa-mi trebuiasca un triferment sau fara sa ma simt rau. La oboseala, din nou, aveam greturi, deci a trebuit sa iau astfel de medicamente destul de des.

Cat am citit pe net, in lume se cam recomanda silimarina pentru PCOS, bine, poate si pentru ca LIV e o marca comerciala, iar silimarina e o planta pe care o vand multe alte firme.

Eu am simtit ca ma ajuta mai mult LIV-ul (poate si pentru lipsa colecistului, ca pe silimarina scrie cat de buna e pentru tot felul de probleme de colecist). Adica simteam ca am o digestie cam ca inainte de operatie. Dar LIV-ul imi facea o pofta nebuna de mancare, asa ca eu sunt pe silimarina acum. Le mai alternez din cand in cand, sa iau beneficiile de la fiecare. Dar altele n-am incercat, essentiale, sau mai stiu eu ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Am terminat de citit, desi sunt foarte foarte ocupata si obosita, am de cateva saptamani un program de la 8 dimineata pana dupa 7 seara, apoi merg la piscina si ajung si eu acasa la sot cam pe la 10 si tot mergem la culcare... cred ca nici stresul asta nu e bun...

Legat de protectoarele hepatice, eu am citit ca sunt bune in PCOS si daca nu iei nu stiu ce medicamente, cica ar fi bune ca sa metabolizeze bine ficatul hormonii (scuze daca scriu prostii, nu tot timpul retin bine exprimarea, mai mult ideea de baza )

tracy si eu am probleme cu tiroida, am anticorpi tiroidieni (tiroidita autoimuna Hashimoto), care in timp scurt da hipotiroidism. Deocamdata incerc sa fiu doar la curent cu analizele si sa merg la doctor regulat cu tiroida. Pentru ca atunci cand am citit despre Hashimoto, chiar si aici pe forum, m-am speriat. Imi da foarte mare posibilitate de pierdere de sarcina, pe langa PCOS. Nu vreau sa ma speriu si sa cercetez... Ma las pe mana doctorilor si nu vreau sa stiu mai multe. Cand am citit am ajuns la concluzia ca nu pot face copii in viata asta si nu-mi place concluzia... Sunt atenta insa la mancaruri care stiu ca mi-ar strica, atat.

gudinde imi pare rau ca ai primit vesti proaste. Doamne ajuta sa fie bine data viitoare! Am reusit sa imi franez ingrasarea ca mi-a scos dentistul toate 4 maselele de minte deodata. Si chiar daca din pdv caloric mancam ca inainte, antibioticele sau cine stie ce mi-au facut cantarul sa scada...

Ai citit despre dialevel asta de la walmark? Am vazut ca are acid alfa lipoic, substanta despre care povestea miki. Si scortisoara, deci cred ca ar fi ok de adaugat pe langa tratamente pentru insulina asta a noastra... Eu cam incerc sa-mi introduc scortisoara, presarata pe mere, ca numai de bine am citit despre ea referitor la insulina.

Eu stau foarte prost, sunt in ziua 63 si nu pare sa vina. Reamintesc ca am avut un singur ciclu dupa AC, acela a venit la 43 de zile. Data trecuta cand am facut pauza de pilule am avut ovulatie si am avut ciclu la 5 saptamani. Stiu abia acum ca nu ma pot baza, pentru ca inca un an de pilule a facut mult rau in organism. Nu stiam atunci ca imi poate inrautati situatia, nu stiam de site-ul asta, nu stiam multe. Eu acum sunt doar pe naturiste inca, desi doctorul a spus sa ma duc dupa doua luni de pauza daca nu-mi vine la 28 de zile sa-mi dea metformin. Eu mai aman putin, pentru ca ma simt foarte bine pe naturiste din toate punctele de vedere in afara de ovulatie si menstruatie. Testul de sarcina e negativ. Nu stiu ce sa ma fac sa vina o data mesntruatia.

denisabia (apropo, succes in sesiune!) am vazut ca ai zis de ceai. Eu pe langa zmeur si vitex dintre naturiste mai iau ceai de coada soricelului si cretisoara zilnic. Dar numai cate o cana din fiecare. Vrei sa spui ca daca as bea mai multe cani as avea o sansa sa-mi provoace mesntruatia? Sunt foarte ingrijorata.

Va pup pe toate, sper sa mai pot intra, si acum m-am grabit, sper sa nu fi facut greseli mari. Sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

raluk16 ai pofte de mancare din cauza AC sau a faptului ca iti intarzie menstruatia?Nu e bine si trebuie sa gasesti cauza.Am vazut ce mult conteaza o alimentatia pe cat se poate de moderata si sanatoasa.De cand ma stiu am fost slaba si a fost de ajuns pe la 16 ani sa iau vreo 2 luni AC la recomandarea endocrinologului, dupa ce imi intarziase menstra 6 luni, acnee etc ca mancarea sa se si depuna.Chiar ma gandeam ca in cazul in care alegeam ginecologia, prezentam pacientelor ambele fete ale monedei.Mi se pare inadmisibil usurinta cu care se prescrie fara sa se mentioneze obiectiv efectele secundare.
Merci ca mi-ai impartasit din experienta cu hepatoprotectoarele.Data viitoare o sa incerc silimarina, sa vad cum imi merge.
Cat priveste ceaiul, stiam ca pentru o mai mare eficienta 2 cani pe zi.Ai luat omega 3 pana acum?Cred ca ti-ar fi de folos, s-a tot vorbit pe naturiste de el.M-am simtit bine cu el.Defapt fiecare din noi ar trebui sa urmam anual o cura, nu consumam sufiecient peste, iar cel congelat contine intr-o mai mare proportie omega 6 care e daunator organsimului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

quote:
Originally posted by denisabia

raluk16 ai pofte de mancare din cauza AC sau a faptului ca iti intarzie menstruatia?Nu e bine si trebuie sa gasesti cauza.Am vazut ce mult conteaza o alimentatia pe cat se poate de moderata si sanatoasa.De cand ma stiu am fost slaba si a fost de ajuns pe la 16 ani sa iau vreo 2 luni AC la recomandarea endocrinologului, dupa ce imi intarziase menstra 6 luni, acnee etc ca mancarea sa se si depuna.Chiar ma gandeam ca in cazul in care alegeam ginecologia, prezentam pacientelor ambele fete ale monedei.Mi se pare inadmisibil usurinta cu care se prescrie fara sa se mentioneze obiectiv efectele secundare.
Merci ca mi-ai impartasit din experienta cu hepatoprotectoarele.Data viitoare o sa incerc silimarina, sa vad cum imi merge.
Cat priveste ceaiul, stiam ca pentru o mai mare eficienta 2 cani pe zi.Ai luat omega 3 pana acum?Cred ca ti-ar fi de folos, s-a tot vorbit pe naturiste de el.M-am simtit bine cu el.Defapt fiecare din noi ar trebui sa urmam anual o cura, nu consumam sufiecient peste, iar cel congelat contine intr-o mai mare proportie omega 6 care e daunator organsimului.

http://community.webshots.com/user/denisabia



nu m-am exprimat eu bine. Poftele de mancare le aveam cand luam LIV. Omega 3 iau zilnic, dar de in (nu l-am mentionat mai inainte, pentru ca am amintit numai naturistele cu efect hormonal pe care le iau) . Am citit mult pe site-urile straine si se spune ca e mult mai bun pentru PCOS decat omega 3 din peste. Nu e bun in sarcina, deci daca voi banui candva o sarcina voi schimba. Eu sunt si ovo-lacto-vegetariana, deci peste nu pap deloc.

AC consider ca mi-a agravat PCOS, sunt mult mai rau acum decat anul trecut sau decat inainte de a lua AC. Dar eu pe AC slabesc, foarte tare, mancand exact la fel. Am o disciplina foarte riguroasa cu alimentatia, de mai mult de 10 ani, asa ca nu imi schimb obiceiurile alimentare in functie de pofte, stau si rabd. Dar chiar am slabit vreo 10 kg in prima luna de AC mancand la fel si facand acelasi sport... bizar...

Pupici si sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Scuze am inteles eu gresit.Nu stiu daca ai mentionat de cat timp ai intrerupt AC, in primele luni e posibil sa iti vine neregulat.Am inteles ca la vegetariene, menstra vine la intervale mai mari de timp, poate fi si asta o cauza.Din proprie experienta iti spun ca psihicul conteaza enorm, cu cat te stresezi mai mult cu privire la prb-le hormonale si la bebe, cu atat iti faci singura mai mult rau.Mai asteapta un pic si daca nu, ia Utrogestan intravaginal, in caz ca nu se va instala.N-am mai auzit de omega 3 din in, de la ce firma le cumperi?
Felicitari pentru alimentatia adoptata, si eu mananc mai rar carne, insa are multe beneficii pentru organism, asa ca nu renunt la ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

quote:
Originally posted by denisabia

Scuze am inteles eu gresit.Nu stiu daca ai mentionat de cat timp ai intrerupt AC, in primele luni e posibil sa iti vine neregulat.Am inteles ca la vegetariene, menstra vine la intervale mai mari de timp, poate fi si asta o cauza.Din proprie experienta iti spun ca psihicul conteaza enorm, cu cat te stresezi mai mult cu privire la prb-le hormonale si la bebe, cu atat iti faci singura mai mult rau.Mai asteapta un pic si daca nu, ia Utrogestan intravaginal, in caz ca nu se va instala.N-am mai auzit de omega 3 din in, de la ce firma le cumperi?
Felicitari pentru alimentatia adoptata, si eu mananc mai rar carne, insa are multe beneficii pentru organism, asa ca nu renunt la ea.

http://community.webshots.com/user/denisabia



La sfarsitul lunii ianuarie am luat ultima pilula AC. Ai mare dreptate cu stresul. Am tot citit pe aici pe forum, multe fete au ramas insarcinate dupa ce au renuntat sa mai spere.

http://www.naturashop.ro/ulei-seminte-bromega-p-1484.html asta e inul pe care il iau. Dupa cate rezultate bune am citit in probleme hormonale despre in ma bate gandul sa cresc ratia prin adaugarea semintelor direct in salate. Poti cauta "flax", "flaxseed", "flaxseed oil" sau "lignans" si "PCOS" pe google si vei gasi multe chestii.

Eu nu pentru beneficii am renuntat la carne. Chiar pentru PCOS am citit ca dieta vanatorului e recomandata, deci carne, seminte, fructe, chestii pe care le-ai putea culege tu din salbaticie. Am renuntat ca nu mi-a placut, nu ma simteam bine dupa ea si ... nu in ultimul rand de mila... . Din ceea ce mi-a ramas mananc doar alimente sanatoase, dar decizia de a nu papa carne nu consider ca are a face cu sanatatea. Poti fi vegetarian si sa papi ciocolata si poti fi super carnivor si sa papi peste, pui si curcan sanatos.

Sa stii ca voi mari doza de ceaiuri cateva zile si daca nu vine... voi lua utrogestan, n-am luat niciodata. Se poate lua fara acordul medicului?

Pupici si sanatate! Si bafta pe mai departe in sesiune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aryjul spune:

Buna fetelor,
Si eu sunt in aceiasi situatie, astept sa-mi vina CM dar culmea, eu am luat utrogestan intravaginal 2seara la culcare, sunt 15zile de cand am terminat si nici gand de CM. NU MAI STIU CE SA MAI FAC, SUNT DISPERATA.Maine vreau sa o sun pe doctorita mea sa vad ce-mi zice.
Va pup si va doresc sa aveti multa rabdare, numai asa vom putea invinge.

Mergi la inceput