PCOS (7)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Fetelor deci Utrogestan se ia mai degraba de gravidute pentru a-si sustine sarcina, luat intravaginal nu se metabolizeaza in ficat,spre deosebire de Duphaston care mai este si progesteron sintetic.Cel din urma fiind totusi recomandat prioritar in caz de amenoree.Nu sunt medic sa spun ce sa luati, vorbesc strict din cunostintele si experienta personala.De vreo 5 ani de cand au inceput prb-le mi s-a prescris Duphaston, doar in vreo 2 randuri am luat Medroxiprogesteron.Multe femei au efecte secundare de la Duphaston, din fericire eu n-am avut, asa ca Utrogestanul e o alternativa luat pe cale intravaginala, caci se poate lua si pe cale orala, insa va loviti din nou de efecte secundare gen greturi etc. Se ia si fara prescriptie medicala.E preferabil sa fie consultat medicul inainte.
raluk16 si eu sunt in asentimentul tau privind alimentatia.Am cateva reguli fara mancare dupa ora 18, fara mezeluri, fainoase, dulciuri in exces, mancare la minut etc Asta din respect pentru sanatatea mea.Cred ca voi lua ulei din seminte de in ceva mai incolo, sper sa gasesc firma recomandata de tine, momentan iau destule suplimente.Mie branca-ursului mi se pare mai buna ca cea de zmeur.Tine-te de ceaiuri sunt doua plantute extrem de benefice, iar gustul ceaiului e chiar tolerabil.
gudindene-ai parasit?Spune-ne ca te simti mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Denisabia,

Nu v-am parasit
Doar ca sunt super ocupata cu culesul de informatii pt saptamana viitoare cand sper sa am niste raspunsuri si un plan pt problemele mele cu insulina.

Intre timp vad ca tu ai raspuns super la toate intrebarile. Ti-am spus eu ca o sa fi o doctorita extraordinara.

Despre progesteron as vrea si eu sa povestesc din experienta mea. Si mie initial mi se prescrisese Duphaston cu care nu m-am impacat, iar ficatul meu nici nu vrea sa auda de acest medicament. Asa ca am discutat cu doctorita si iau Utrogestan pe cale intravaginala. Eu sunt fan Utrogestan pt ca nu am toate efectele secundare date de metabolizarea progesteronului de catre ficat, nu "supar" ficatul si este si un progestativ natural.
Iar Duphastonul eu nu pot sa-l iau.

A venit un moment in care din pacate, doar progesteronul nu a mai fost suficient si am avut nevoie si de altceva pt menstruatie. In acel moment am inceput sa iau metformin. Tot asa, dupa ce am discutat cu doctorita.

aryjul,
Din pacate la noi nu exista o regula dupa cate zile de la stoparea progestativului iti vine CM. In mod normal ar fi trebuit sa-ti vina deja. Asta clar. Dar la noi CM sunt atat de neregulate uneori incat eu una ma astept la orice.
In orice caz, sfatul meu este sa-ti notezi toate aceste date, simptome etc si sa i le comunici medicului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

gudinde pana ajung stomatolog mai sunt vreo 4 ani Pana una alta imi doresc sa fiu un invatacel destoinic.
Credeam ca ai patit ceva, tu mereu erai prompta cu raspunsurile.Nu inceta sa speri ca vei gasi solutia potrivita pentru tine.Tu deja ai vazut rezultate pe celelalte planuri.Stii ma gandeam ca poate tu ai avut
efecte secundare asa neplacute la Duphaston, fiindca aveai ficatul sensibilizat de AC.
aryjuldaca menstruatia nu se instaleaza dupa un timp, trebuie consult la endocrinologie.In SOP nu e indeajuns vizita la ginecolog.Nu te panica, cu cat te stresezi mai tare si iti tot repeti ca menstra nu vine, cu atat va intarzia.Endocrinologii mereu mi-au repetat ca poate varia instalarea menstruatiei.Daca iti face bine mai povesteste-ne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aryjul spune:

Buna dimineata fetelor, va multumesc din suflet pentru sfaturi si incurajari;
Eu deja sunt sub tratamentul unui endocrinolog,d-na Dr. Bajenaru; iau metformin de 1000mg o jumatate de 3ori pe zi, dexametazona 1/4tb. seara la h23, dostinex 1/4tb. de doua ori pe saptamana si am luat si utrogestan 2seara la culcare.Cam atat, numai ca CM SE INCAPATANEAZA SA VINA SI PE LA MINE. aSTAZI LA H13 O SUN PE DOCTORITA SA VAD CE-MI SPUNE.
VA PUP SI VA DORESC O ZI BUNA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

aryjul,

Pai, dr-ita este nu numai o profesionista, dar si o persoana foarte draguta. Sun-o si iti va da cel mai competent sfat fiind nu numai de meserie, dar cunoscandu-ti exact cazul.

Denisabia,

Anii trec repede, important este ca ai substratul care te va face un medic bun, ca din pacate asta nu poate fi nici dat, nici invatat in facultate; la varsta asta ori il ai, ori nu-l ai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aryjul spune:

Buna dimineata fetelor,
Va rog frumos sa ma ajutati, dimineata am facut 3teste si au iesit pozitive clar; totusi am in suflet ceva, stiti voi daca unul din medicamentele(siofor, dostinex, dexametazona) da test pozitiv sau chiar sunt insarcinata, ca nu-mi vine sa cred ochilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

quote:
Originally posted by aryjul

Buna dimineata fetelor,
Va rog frumos sa ma ajutati, dimineata am facut 3teste si au iesit pozitive clar; totusi am in suflet ceva, stiti voi daca unul din medicamentele(siofor, dostinex, dexametazona) da test pozitiv sau chiar sunt insarcinata, ca nu-mi vine sa cred ochilor.

aryjul



eu sunt si azi la servici si am intrat sa vad ce mai faceti. Nu te cunosc, dar am o bucurie enorma in suflet pentru tine. Mi-ai fericit ziua! Multa sanatate si sa dea Domnul sa fie bine pana la capat. Am mai auzit de teste de ovulatie fals-pozitive, dar de teste de sarcina nu! Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

aryjul,

Felicitariiiiiiiiii

Medicamentele luate de tine nu vad cum ar putea influenta un test de sarcina.... in afara de a te ajuta sa ramai insarcinata.

Dar sun-o pe dr-ita sa-ti spuna ce trebuie sa intrerupi si ce medicamente sa iei. Nu as vrea sa ma hazardez dar cred ca iti va spune sa intrerupi medicamentele mentionate de tine.
Spune-i de testele pozitive si iti va spune ce sa faci in continuare.

PS: Pai de asta nu-ti mai venea tie CM.

PS2: Ma mananca degetele sa te trec pe lista de gravidute, dar astept sa-mi spui tu cand vei dori sa fac mutarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirimir spune:

Bravo Aryjul,
Ma bucur pentru tine, cum se spune mi s-a adeverit visul, am visat in aceasta noapte numai teste pozitive.felicitari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aryjul spune:

Buna fetelor, va multumesc din suflet, sunteti niste dragute, va doresc la toate tot binele din lume si sa stiti ca va trag dupamine.
gudinde, sa sti ca am facut testul la sfatul d-nei dr. Bajenaru, am sunat vineri si i-am spus cum ca am terminat utrogestanul de 3saptamani si ciclu nici gand sa-si faca aparitia;ma intrebat daca mi-am facut vreun test iar eu i-am zis ca nici nu m-am gandit la asa ceva pentru ca mie fetelor nu mi-a venit CM din luna decembrie, eu am ramas insarcinata fara CM, habar nu am cum a putut sa se intample asa ceva.Maine o sun sa-i spun si sa-mi zica si ce sa intrerup, eu oricum nu am mai luat siofor si dexametazona.Marti am programare la ecograf sa vad eu sigur sigur cum sta treaba ca parca nici acum nu-mi vine sa cred.
Dar sa stiti ca ma simt groaznic, nu pot sa mananc nimic,am stari de greata si sanii ma dor groaznic.
Va pup pe toate si o sa va tin la curent.

Mergi la inceput