PCOS (7)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Si dostinexul nu l-ai intrerupt?

Inca o data felicitari
Astept vestile bune marti ca sa te trec pe listuta de
Si sa sti ca martea este ziua in care Sf. Anton infaptuia miracole.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

Buna fetelor!nu am mai intrat de mult pe aici si mi-a fost dor de voi!Nu prea am noutati ca altfel v-as fi spus !Sunt putin suparata ca tot speram si eu sa ovulez si luna asta dar de unde.....!Luna trecuta am ovulat in ziua 30 fara stimulare doar cu metformin si cu dieta dar luna asta am tot asteptat acel albus de ou in zadar.Oricum ,as vrea sa va intreb ceva :de ce ma dor sfarcurile ?ce mai e si asta?mi sa mai intamplat sa ma doara si luna trecuta cand am ovulat dar acum se pare ca nu ovulez daca nu apare acel mucus nu?(precizez ca ma dor din ziua 30 adica de vreo 3 zile)care sunt hormonii care stimuleaza durerea si marirea sfarcurilor?Va rog sa nu radeti de intrebarea mea dar eu sunt intr-o ceata totala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avdoral spune:

arjyul sa fii sanatoasa si tu si puiul tau!!mai facut fericita!!ma bucur enorm pt. tine.mi-ai intarit convingerea si speranta ca si la mine minunea se va produce.
am o intrebare pt. tine:ai luat utrogestan in fiecare luna sau doar luna asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns persephonna spune:

arjyul felicitari!!!!!!!!

Ma bucur ca din cand in cand cineva ne da o veste asa de mare.

Asta arata ca acesta boala nu poate sa ne opreasca sa fim mamici la un moment al vietii.

Asteptam cu nerabdare ziua de maine sa ne zici exact ce ai facut.

si felicitari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aryjul spune:

Buna fetelor, va multumesc din suflet ca-mi sunteti alaturi, sa va dea D-zeu tot binele din lume si nu va pierdeti speranta in El,sunt sigura ca veti afla si voi cat de curand ca purtati in pantec un samburas.
Eu nu mai merg maine la eco, am sunat o pe D-na Dr, azi si mi-a zis sa ma duc joi la control sa-mi dea sa fac niste analize BHCG-UL,mi-a zis sa nu mananc dulciuri ca la cat a fost de dificil sa raman atat este de dificil sa duc sarcina la termen.M-am cam speriat, mi-e frica sa nu ma bucur degeaba.Mi-a mai zis sa-mi pun utrogestan cate3cps de 3ori pe zi.
Cam atat,o sa stau mai mult in pat pana joi cand o sa aflu cum stau si daca am sau nu probleme;sper sa nu am.Sunt cam obosita ca saptamana asta sunt de noapte la servici dar o sa treaca.
Va pup pe toate si aveti grija de voi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aryjul spune:

avdoral, eu am luat utrogestan doar luna aceasta, defapt uite cum mi s-a intamplat mie:
eu din luna martie am inceput sa merg la D-na Dr. Bajenaru de la Medlife, am facut o serie de analize, eco intravaginal si a ramas sa merg pe 1aprilie la control ca sa-mi dea tratament.Problema mea cea mai mare a fost menstruatia care venea doar sub tratament, nu mi-a venit de pe 13decembrie si atunci dupa o cura cu ceaiuri si tincturi.Am mers pe 1aprilie la D-na Dr. si mi-a dat metformin ptr ovare ca mi s-au depistat ovare micropolichistice, dostinex ptr prolactina ca era mare, dexametazona si incepand cu 20apr sa-mi pun si utrogestan cate 2seara la culcare.Zis si facut, m-am apucat de tratament cum m-am intors de la Bucuresti, am inceput metforminul, de pe 20 am inceput sa-mi pun utrogestan intravaginal 10 zile si apoi sa astept menstra si sa o sun pe D-na Dr. sa-mi spuna cand sa ma duc ptr. monitorizare.Astept,astept, nici vorba deCM, le intreb pe aici pa fete daca stiu ceva, dupa 3sapt de asteptare o sun pe DR. si-mi zice sa-mi fac un test ceea ce am si facut dar asa la plesneala ca eram mai mult ca sigura ca o sa fie negativ, numai ca D-zeu mi-a demonstrat ca minunile exista si testul a iesit pozitiv
Nici acum nu pot sa inteleg fetelor, cum dupa o perioada atat de mare in care nu am avut menstra s-a putut intampla asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

aryjulm-am abtinut sa scriu pana nu erai sigura de rezultat.Te felicit din suflet si sa dea Dumnezeu sa ai parte de o sarcina usoara.Fii increzatoare ca totul va decurge bine.Poate aparea ovulatie spontana, nu ai idee in cate saptamani esti?Cel mai clar e sa faci testul de sange si sa interpreteze valoarea.
Ai grija de tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

Aryjul ma bucur muuuult sa aud vesti atat de bune!Felicitari si sa ai o sarcina usoara!
Fetelor va roooog sa va dati cu parerea si la problema mea ,e scris mai sus un mesaj ,poate v-ati confruntat cu ceva similar!puuup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by aryjul

Buna fetelor, va multumesc din suflet ca-mi sunteti alaturi, sa va dea D-zeu tot binele din lume si nu va pierdeti speranta in El,sunt sigura ca veti afla si voi cat de curand ca purtati in pantec un samburas.
Eu nu mai merg maine la eco, am sunat o pe D-na Dr, azi si mi-a zis sa ma duc joi la control sa-mi dea sa fac niste analize BHCG-UL,mi-a zis sa nu mananc dulciuri ca la cat a fost de dificil sa raman atat este de dificil sa duc sarcina la termen.M-am cam speriat, mi-e frica sa nu ma bucur degeaba.Mi-a mai zis sa-mi pun utrogestan cate3cps de 3ori pe zi.
Cam atat,o sa stau mai mult in pat pana joi cand o sa aflu cum stau si daca am sau nu probleme;sper sa nu am.Sunt cam obosita ca saptamana asta sunt de noapte la servici dar o sa treaca.
Va pup pe toate si aveti grija de voi.

aryjul



aryjul,

Sa sti ca dr-ita nu vrea sa te sperie, ci iti spune adevarul pt a intelege pasii si eforturile care trebuie facute.
Sarcina cu PCOS este o sarcina cu risc si trebuie tratata ca atare, dar se poate obtine rezultatul dorit. Adimercedes este un exemplu in acest sens reusind sa duca sarcina cu bine la termen.

In primul trimestru este un risc crescut de pierdere a sarcinii datorita deficientei progesteronice pe care noi o avem. De asta ti-a si dat dr-ita 9 cps de Utrogestan pe zi.
Dieta este un factor esential in timpul sarcinii pt ca rezistenta la insulina este acolo si practic in sarcina nu ai decat 2 metode de a o tine sub control: exercitiul fizic moderat (mers pe jos) daca situatia gravidei permite acest exercitiu si o dieta corespunzatoare. Plus, nu uita ca noi avem un risc mai mare de a face diabet gestational. Si din nou, o dieta corespunzatoare de-a lungul sarcinii poate preveni aceasta complicatie.

Dar, ai sa vezi ca o sa fie bine. Cred ca numeri orele pana joi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by elenaraluca

Buna fetelor!nu am mai intrat de mult pe aici si mi-a fost dor de voi!Nu prea am noutati ca altfel v-as fi spus !Sunt putin suparata ca tot speram si eu sa ovulez si luna asta dar de unde.....!Luna trecuta am ovulat in ziua 30 fara stimulare doar cu metformin si cu dieta dar luna asta am tot asteptat acel albus de ou in zadar.Oricum ,as vrea sa va intreb ceva :de ce ma dor sfarcurile ?ce mai e si asta?mi sa mai intamplat sa ma doara si luna trecuta cand am ovulat dar acum se pare ca nu ovulez daca nu apare acel mucus nu?(precizez ca ma dor din ziua 30 adica de vreo 3 zile)care sunt hormonii care stimuleaza durerea si marirea sfarcurilor?Va rog sa nu radeti de intrebarea mea dar eu sunt intr-o ceata totala



elenaraluca,

Din cate stiu eu poti sa ai ovulatie si fara a avea o glera progesteronica bine definita pe care sa o vezi clar.

Si cel mai bun exemplu cred ca-l avem acum cu aryjul.

Mergi la inceput