PCOS (7)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Bine ai venit pe .

Eu nu stiu un medic bun in Timisoara, dar poate fetele stiu.

carissma, una din colegele noastre de suferinta in ale PCOS-ului care in prezent este graviduta, este din Timisoara. Ea ti-ar putea spune la ce medic a fost. Din pacate intra destul de rar pe la acest topic. Eventual incearca sa o contactezi pe PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tracy spune:

Multumesc mult pt. raspunsul rapid. Am contactat-o si pe carissma intr-un PM, sper sa-mi raspunda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avdoral spune:

gaby 77,multumesc mult de tot pt. raspuns.
eu am doar 3 luni de metformin si inca nu am fost la ginecolog pt. echo,ma gandeam ca dureaza ceva mai mult pana se curata ovarele de chisturi insa dupa raspunsul tau ma voi duce mai repede sa vad care este situatia.nu ma sperie faptul ca nu am inca ovulatie naturala si voi discuta posibilitatea de a stimula ovarele pt. a obtine ovulatie si apoi sarcina.oricum la mine schimbarile sunt notabile de cand iau metformin si ar mai fii un lucru care ma incurajeaza si ma face optimista:eu am obtinut anterior 2 sarcini cu tot pcos meu ,natural insa le-am pierdut.sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Fetelor am intrat sa va urez weekend placut!Pe la meteo anunta ploi, azi in Cj a fost destul de cald chiar daca nori se incapataneaza sa ramana.Vad ca ne strangem tot mai multe, pe undeva ma intristeaza caci trebuie sa inveti sa convietuiesti cu sindromul.
Sunt bucuroasa ca am dat azi 1 examen la Istoria Medicinei, te incearca un sentiment ciudat sa vezi ca suntem simplii muritori si ni se sterge urma asa usor.Am racit si am facut cred o anexita ca m-au suparat saptamana asta ovarele.N-am timp sa umblu la medici din cauza facultatii, sper sa nu aiba repercursiuni in timp, in general racelile lasate netratate aduc neplaceri mai tarziu.
aryjul in jur de 10 zile ar trebui sa se instaleze menstruatia.Incearca sa iti pastrezi calmul, fiecare organism reactioneaza diferit.
raluka.miss banuiesc ca te referi la postinor 2, adica pilula de a 2 a zi nu?In caz ca n-am facut o confuzie cel mai bine e sa o eviti, produce dereglari serioase, chiar tu ai zis ca menstruatia a fost redusa cantitativ.Ovulatia se poate urmari la echo, mai ales la un ciclu neregulat, avand si PCOS e greu de stabilit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluka.miss spune:

quote:
Originally posted by raluka.miss

Buna! Poate ca nu scriu in topicul care trebuie, dar sper ca voi stiti mai bine sa imi raspundeti la problema, pt ca si eu am sopc.
In aceste conditii am luat mai demult posatinor 2. Cand am luat pilula, nu mai avusesem menstruatie de cam 56 de zile. Apoii la o saptamana am avut o sangerare f slaba, cateva piucaturi maronii, timp de 3-4 zile, nu 6-7 cat am eu menstruatia - cand o am, o data la 2,3 luni in ultima vreme chiar mai mult. Ciclul propriu-zis mi-a venit numai dupa 3 luni jumate de la luarea pastilei. Ce credeti, era anovulatie oricum?
Mentionez ca la ecograf mai multi doctori au vazut acelais lucru: multi foliculi mici, niciunul mai mare care sa se transforme in dominant, raport fsh la lh in faza foliculara de 1 la 3, progesteron in ziua 21 sub limita minima, testosteron peste limita maxima, prolactina ok. Cu greutatea nu am probleme, hristutism exista.
Ma gandesc ca daca aveam ovulatie trebuia sa apara o sangerare dupa postinor mai mare, nu doar cateva picaturi, voi stiti ceva despre asta?
Va multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluka.miss spune:

Imi cer scuze, am retrimis din greseala aceeasi intrebare ca data trecuta. Da, era Postinor 2, denisabia. Intrebarea mea era: daca aveam ovulatie (cu tot cu pcos-ul meu), cand am luat postinor, trebuia sa am si mentruatie, nu numai cateva picaturi maronii si mai putine zile edcat menstruatia obisnuita?
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tracy spune:

Fetelor, voi tineti dieta PCOS? Eu pana acum am facut un fel de dieta, dar in care am evitat doar zaharul. L-am redus foarte-foarte mult. Insa acum, ca am vazut ca nu mi s-au curatat ovarele dupa 5 luni de tratament cu metformina mi-am dat seama ca asta nu este destul. Insa imi este greu, nu prea stiu ce sa mananc, mai ales de dimineata, cand nu am timp sa-mi pregatesc nimic special.

Probabil multi dintre voi lucrati 8 sau chiar mai multe ore pe zi... Cum puteti sa mancati de 5 ori pe zi?

Aveti propuneri? Idei? Sfaturi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

raluka.miss stiu ca la cateva zile dupa administrarea pilulei de a 2 a zi, e posibil sa se instaleze o sangerare.Probabil n-a fost menstruatie propriu-zisa.Ce te nelinisteste de vrei sa afli neaparat daca erai la ovulatie atunci?Sarcina nu cred ca s-a instalat nu?
Daca as fi in locul tau as incepe un tratament sa-mi reglez ciclul si nu-i de neglijat nici situatia analizelor.Nu stiu ce tratamente ai mai urmat pana acum.Continua sa mergi la monitorizare sa vezi daca ovulezi.Ai ovarele curate?
Ai grija de tine si evita sa mai iei postinor, are o concentratie foarte mare de hormoni si faptul ca noi avem un echilibru hormonal fragil, nu face decat sa inrautateasca situatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Tracy,

Trebuie sa recunosc ca-i foarte greu cu serviciul si mancatul din 3 in 3 ore. In zilele in care-s tare ocupata nu prea-mi iese. In rest, incerc.

Micul dejun il iau acasa: iaurt cu cereale.
Gustare: incerc sa-mi iau ceva ce se poate manca la birou la calculator: un fruct sau niste legume daca vi cu ele gata curatate de acasa si puse frumos intr-o cutiuta sau ... un sandwich.
La pranz mananc la bucataria pe care o avem la birou. Imi pot aduce orice caci avem microunde si incalzesc.
Gustare: idem prima gustare.
Seara mananc acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluka.miss spune:

Denisabia, nu am ovarele curate...
Nu am luat tratament, nu vreau sa iau anticonceptionale, ma gandesc la ceva naturist.
Ma framant pt ca ma gandesc ca Postinorul e de fapt avortiv, in cazul in care ar fi existat ovul fecundat... Ceea ce ma indoiesc ca ar fi avut cum, dar... In principiu, stii cumva, daca se ia Poastinor si ovulatia se produsese, trebuie sa apara si menstruatia, nu numai sangerarile slabe de la postinor? Pt. ca la mine menstruatia adevarata a venit numai dupa 3 luni jumatate.
Iti multumesc mult!

Mergi la inceput