PCOS (7)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

denisabia,

Eu m-am impacat bine cu Liv52 si atunci despre silimarina n-am ce zice. Am mai incercat Esentiale, dar am revenit la Liv52.
Poate vreuna din fete a facut o cura de silimarina si-ti poate da mai multe informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreicorina spune:

Salutare fetelor,o cafea ,ceai???poate niste fructe??
N-am mai reusit sa mai scriu,dar v-am citit
Felicitari Rodicaosoian!
Deci eu sunt suspecta de PCOS,(chisturi pe ovare,acnee,hirutism,si multe kg in plus),am facut stimulare cu clomifen si am ramas insarcinata,sarcina a fost cu risc ,am luat toata sarcina utrogestan si gravibinon.
Vroiam sa va intreb fetelor (momentan sunt in italia si in august vin in tara)daca tineti diete,regim?as vrea si eu o dieta ,regim sa reusesc sa slabesc(am 1.58m si 75kg)ce alimente ar trebui sa evit?
Eu sunt din Piatra-Neamt,mi-ati putea recomanda un doctor din zona Moldovei la care as putea sa merg sa vad exact ce am?
Multumesc mult!

Multi pupici la toate fetele si o zi cat mai buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

andreicorina,

Cu o recomandare de dr in zona Moldovei ma tem ca nu te pot ajuta.

In privinta regimului, in PCOS este recomandat ca regimul pe langa hipocaloric sa fie si hipoglucidic si mesele sa fie dese.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannette spune:

Buna seara, fetele.
Multumesc pentru raspuns, gudinde. Eu totusi sper ca foliculii aceia nesuferiti sa dispara dupa mai multe sedinte de laser. O sa merg la medic sa vad daca-mi prescrie ceva. Poate o sa-mi dea sa incep medforminul si o sa ma tina sub supraveghere. O sa-l intreb si de dexametazona. Nu stiu, in general am o retinere legata de tratamentul pe termen lung pentru ca am bila sensibila. Om vedea, poate ca are totusi o solutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avdoral spune:

buna ziua din nou tuturor dupa o lunga perioada in care nu am mai intrat pe forum dar v-am citit in fiecare zii.lipsa de noutati,insa azi m-am hotatrat sa va scriu din nou.
in timpul celor 3 luni de metformin am obs. imbunatatiri insa nu am obtinut ceea ce imi doresc cel mai mult:o sarcina.stiu ca cere timp si nervi si tocmai de aia mai astept desi timp mult nu mai am la dispozitie pt. ca anul asta implinesc 33 de ani.ce sa va spun?am reusit sa mai slabesc cam 4 kg,desi nu sunt psos fat,ma simt extraordinar de bine am multa energie (inainte ma indopam de cafea ca sa pot face fata efortului zilnic),radacinile firelor de par au inceput sa se slabeasca si deci se vad rezultate vis a vis de hirsutism.
am vazut postarea lui GABY77 cum ca are ovarele curate si as dorii sa o intreb de cat timp a inceput metforminul ca sa mi fac o idee cam in cat timp mi se vor curata si mie si eventual daca a luat si utrogestan in fiecare luna pt. a avea cm sau a avut ovulatie spontana si deci si cm spontan.in rest va doresc multa sanatate si o zii cat mai buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluka.miss spune:

Buna! Poate ca nu scriu in topicul care trebuie, dar sper ca voi stiti mai bine sa imi raspundeti la problema, pt ca si eu am sopc.
In aceste conditii am luat mai demult posatinor 2. Cand am luat pilula, nu mai avusesem menstruatie de cam 56 de zile. Apoii la o saptamana am avut o sangerare f slaba, cateva piucaturi maronii, timp de 3-4 zile, nu 6-7 cat am eu menstruatia - cand o am, o data la 2,3 luni in ultima vreme chiar mai mult. Ciclul propriu-zis mi-a venit numai dupa 3 luni jumate de la luarea pastilei. Ce credeti, era anovulatie oricum?
Mentionez ca la ecograf mai multi doctori au vazut acelais lucru: multi foliculi mici, niciunul mai mare care sa se transforme in dominant, raport fsh la lh in faza foliculara de 1 la 3, progesteron in ziua 21 sub limita minima, testosteron peste limita maxima, prolactina ok. Cu greutatea nu am probleme, hristutism exista.
Ma gandesc ca daca aveam ovulatie trebuia sa apara o sangerare dupa postinor mai mare, nu doar cateva picaturi, voi stiti ceva despre asta?
Va multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aryjul spune:

Buna fetelor,
Am si eu o problema, am terminat utrogestanul intravaginal de 8zile si inca nu mi-a venit ciclul; ce parere aveti?la cat timp dupa apare menstra?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby77 spune:

avdoral ovarele mele s-au curatat din decembrie, adica dupa cca 3 luni de metformin. Acum am cca 7 luni de cand sunt pe metformin si 3 de cand sunt si pe dexametazona, pentru ca am si ceva simptome in plus care nu se rezolvasera cu metformin. Nu vreau sa te dezamagesc, dar la mine ovulatia nu a revenit, nu am nici un folicul dominant si drept urmare o sa incep stimulare luna asta dupa menstruatie. Utrogestan am luat o singura data in decembrie intravaginal dupa ce ajunsesem la z 60 si din nou acum pentru ca vreau sa-mi vina mai repede ca sa pot incepe stimularea inainte de a pleca in concediu. Ciclul mi-a variat intre 20 si 60 de zile de cand fac tratament. Oricum daca nu ai complicatiile mele e posibil sa ovulezi fara stimulare. Si eu am sperat si inca mai sper ca o sa se intample intr-o zi, doar ca acum mi-am pierdut rabdarea... si am decis sa fac stimulare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

raluka.miss,

Ma tem ca doar un medic iti poate raspunde cu siguranta: daca ciclul tau este sau nu ovulastoriu.
Daca ai primit de la un medic diagnosticul de PCOS, simptomele pe care le descri sunt normale. Anovulatia face si ea parte din acest sindrom, dar nu-ti putem spune pe forum cu exactitate daca ai avut sau nu ovulatie.


aryjul,

Imi pare rau ca te chinuie asa CM. Am patit-o si eu de cateva ori. E nasoala intarzierea asta si evident nu-i ok ... dar face parte din variantiunile PCOS.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tracy spune:

Buna fetelor!

Ma bucur mult ca am gasit acest forum, unde o sa pot sa discut cu fete care au aproximativ aceleasi probleme cu ale mele si au mult mai multe cunostinte despre PCOS decat mine.

Noi (eu si sotul meu) am trecut de 2 ani de incercari nereusite sa raman insarcinata. De la inceputul lui decembrie iau metformina (Siofor), dar din pacate ovarele mele nu s-au curatat. Luni, am fost la medic si am vazut. Pe langa metformina mai iau si Euthyrox, deoarece am probleme si cu tiroida. (de parca o problema nu ar fi destula :( )

Intrebarea mea ar fi daca stiti vre-un medic ginecolog, endocrinolog in Timisoara care este bine informat in PCOS. Am impresia ca ginecologul la care ma duc eu nu are habar cum sa trateze PCOS-ul meu. Metformina iau pt. ca am fost in noiembrie la un medic endocrinolog la Budapesta si mi-a prescris. (Oricum stiam de pe net ca asta ar fi tratamentul bun, dar am vrut neaparat sa-mi spuna si un medic acest lucru).

Multumesc anticipat!!!

Mergi la inceput