Strumfi de iulie-august 2007 (77)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Mihaela, eu gatesc fetele, pe mine si sotul si asa tantosi plecam la....MAMAAAAAAAAAAAAA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

quote:
Originally posted by cafera

Mihaela, eu gatesc fetele, pe mine si sotul si asa tantosi plecam la....MAMAAAAAAAAAAAAA.

Mamica de printese







Paste fericit si oua tari!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:



Cafera e putin complicat. Adica am doua zile, ziua verde si ziua rosie. In ziua rosie papa cata carne vreau eu insa slaba si nu prajita, nu am voie paste, cartofi, orez. In ziua verde pap paste la greu, orez si cartofi insa numai anumite cantitati de carne, cam 100g (cantarita cruda). In plus nu zahar, am voie indulcitor, fructe si legume la greu, nu sosuri e putin dificil de explicat dar cam asta e in mare. Oricum mananc la greu numai ca trebuie sa stiu ce mananc. Am uitat sa zic ca iti alegi ce zi vrei tu adica nu trebuie un anumit nr de rosii sau verzi. Pot sa te intreb unde a predat mama ta, ca imi pare cunoscuta.

Violeta personal mie nu mi se pare ok tratamentul cu Peritol datorita greutatii, eu stiu ca se recomanda pentru alergii. Stiu ca da pofta de mancare ca si reactie insa mi se pare aiurea sa ii dau pentru asta. In plus Laur nu mi se pare mic la 8 kg la 8 luni, Adelise avea 7,5 la 8 luni si este in grafic. Graficul se face in fct de greutatea de la nastere si evolutia de pana acum a bebelusului. Adica la fie-mea s-a luat in calcul de ex enterocolita care a tinut-o pe loc o luna (nu a luat in greutate deloc). Pentru dinti se poate da Calpol 2,5 ml si ai sa vezi ca va dormi mai bine. Peritol mi se pare foarte drastic. Binenteles faci cum doresti tu nu te supara ca mi-am zis parerea.

Madam Hook (ti-aduci aminte ca asa iti spuneam in gravidie?) ce face Karliguguruta? Tare as vrea sa o vad. Iar tu vad ca esti bine dispusa rau, foarte bine asa si trebuie.

Mihaela ma bucur ca Andrei e mai bine. Eu nu stiu ce gatesc ca sunt la...cura. Dar oua am voie cat ma tine buzunarul.

Nonna sper sa ii iasa analizele bine lui Andrei. Pupici de la noi.

Noi suntem bine, am invatat in sfarsti sa ne ridicam de pe burtica in fund ceea ce e ideal pentru ca ma termina, se punea in patru labe, apoi pe burta si apoi incepea sa zbiere sa o ridic in fund ca sa o ia de la capat. Acum stie sa inverseze procesul adica se ridica la loc in 4 labe si apoi in fund. Doar cand cade pe spate sta acolo ca un gandacel rasturnat si da din membre. E asa haioasa, al meu zice "vezi ca iar s-a rasturnat broscuta testoasa" Mai are sa invete ca daca se intoarce pe burta se poate ridica singura.

In rest asteptam sa vina iar soarele mai ales in weekend cand planuim sa ii vedem pe Fianna cu Matei undeva in Cambridge pe dreapta. Adica acest oras e la jumatate si a devenit destinatia aleasa. Abia astept sa-l vad pe mult laudatul Matei care stiu ca are un intreg harem in jurul lui, pe Sabina si pe Alma. Mai se anunta cineva? Poate ne alaturam si noi admiratoarelor.

Ma duc sa mai mananc ceva revin.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Luna, multumesc foarte mult! Cum sa ma supar???????? Pai tocmai de-aia am intrebat! Mai ales ca nu sunt convinsa absolut deloc de ultilitatea lui! Sa nu mai vorbim de faptul ca e contraindicat la copii sub 2 ani. Si nici nu-mi place faptul ca e antihistaminic, cum ziceai si tu si ca da somnolenta. Am sa-i dau calpol, cum zici tu, mi se pare mai onorabil. Asistenta mi-a calculat asa: 3,620 cat a avut la nastere (nu cu cat a iesit, ca aiesit cu 3.410) plus 3,00 cat trebuia sa ia in 4 luni plus inca 2,00 cat trebuia sa ia in urmatoarele 4 luni, deci 8.620. Si a decis ca e mai mic cu cel putin 620 de grame si de aici...peritol. M-a mai speriat si cu faptul ca are cearcane mari, deci nu se odihneste sau are infectie urinara deci...peritol. Cam asta. Multumesc tare mult! Asa am sa fac, cum zici tu.

Lavi,

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://community.webshots.com/user/violettan71

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Violeta am sa ma uit pe graficul din carnetul Adelisei si iti zic daca e de speriat.

Cosmin a luat Peritol la 5 luni pt ca a avut rubeola si cica il va calma si va dormi mai bine, in schimb scrie acolo undeva in indicatii ca una dintre reactiile adverse pot fi halucinatiile. Si a urlat Cosminul meu vreo 3 ore prima noapte (si singura ca nu i-am mai dat) uitandu-se intr-un punct fix, intr-un colt al camerei de m-am speriat am crezut ca a inebunit de la Peritol. De atunci nu vreau sa mai aud de el. Edit De peritol nu vreau sa mai aud, nu de Cosmin.

Calpolul eu il dau cand o vad foarte agitata si roade tot. Incerc sa nu abuzez ca e totusi medicament insa atunci cand eruptia e aproape si nu mai doarme noaptea ii dau 2,5 la culcare si se calmeaza. Succes.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Violeta m-am uitat pe grafic, intradevar ar fi trebuit sa aiba ceva mai mult in greutate insa motivul de ingrijorare ar fi trebuit fie daca avea la 35 sapt sub 7 kg. Ceea ce nu e cazul. Ca sa iti explic graficul asta al nostru, sunt niste linii se marcheaza greutatea cu care s-a nascut pe linia respectiva apoi copilul are voie sa oscileze doua linii in grafic mai sus sau mai jos. Daca sare 3 linii mai sus sau coboara mai jos se iau masuri. Laur a coborat o linie doar deci e ok. Adelise a coborat si ea o linie si mi-au zis ca e ok, nu exista standarde fiecare copil evolueaza diferit. Sper ca esti linistita.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Salutare, fetelor! asa deci, in loc sa vopsiti oua si sa va tineti harnice de shmotru, va arde de forumeala! Mie-mi cam arde de amandoua - de forum si de shmotru, nu neaparat in ordinea asta. M-am apucat de dimineata de rasculat casa pe portiuni, ca sa fiu sigura ca macar cateva bucatele vor fi duse la capat pana iesim la plimbarica. Mai arunc un ochi aici si va vad asa de vesele, mai mare dragul...

Lavi, de atata timp nu m-am mai gandit la conjugari, forme corecte/incorecte, ca ma intreb daca mai stiu ce m-au invatat aia in facultate. Ce stiu de la mama de-acasa e sfant, ca altfel nu me-m mai intelege acum.

Karli, pai muti lumea in capitol nou si o strgi asa, englezeste?!

Luna, tare trebuie sa fie vesela viata cu Adelise! Mi-o si inchipui misunand printre picioarele voastre... Cum e acum, si cu servici si cu casa? Da' spune-mi tot, si partea buna si partea nasoala, ca si pe mine ma incearca un gand sa ma intorc la munca.

Cafera, foarte fain (va) gatiti voi! Da' sa faceti poze si pentru noi, bucataresele!

Ca veni vorba de asta, azi am declarat deschise festivitatile inchinate Marelui Iepure Alb si mi-am propus sa coc si io o pasca - premiera absoluta pentru mine - si am sa vopsesc niste oua foarte fistichii, tot fiindca e Una acasa cu noi si vreau sa aiba cu ce se juca pe aici.

Michidutzo, Nonna, sanatate buna copiilor! Nonna imi place mult atitudinea ta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Lia eu fiind doar part time supravietuesc luni si marti cu gandul ma miercuri joi vineri etc. Adica e greu, mai ales cand plec dimineata, mai ales cand sun si al meu sot zice "n-a mancat bine micul dejun" apoi sun si aud ca a dormit doar 15 min toata ziua ca socrii au decis ca nu PARE obosita, ca le vin ideei de genul "sa ii fac un ou fiert moale pt pranz (eu o trimit cu mancare) sa inmoaie toast in el?" de imi vine rau (bine macar ca intreaba). Insa e perioada de adaptare si sincer tare bine e sa iti folosesti creierul si la altceva in afara de retete de bebei si cantece de leagan, sa mai auzi si altceva decat consistenta kk la varsta asta, cantitati de mancare etc. Si mai ales e tare bine "to be missed!" (n-am tradus ca mi se pare ca spune mai bine in eng). Cand vin acasa parca toti ma privesc altfel inclusiv sotul. Cam atat.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Luna, multumesc mult! M-am speriat rau de chestia cu peritolul gata, nici nu ma gandesc sa-i mai dau! Cu kg da, sa zicem ca m-am mai linistit, dar speram sa ia si el mai bine! E f adevarat ca a stagnat o perioada de timp (cam 20 de zile) chiar inainte de diversificare. Imediat ce a inceput sa pape a inceput sa creasca din nou...sa dea Doamne Doamne sa fie copilashii sanatosi, ca in rest ne descurcam noi!
Si ai mare dreptate cu serviciul. Mie imi e din ce in ce mai greu cand plec dimineata. Pana mai ieri era ok, era mic si se bucura sa stea cu bona (maia), si acumse bucura dar a inceput sa maraie si sa intinda manutzele spre mine sa-l iau in bratze si mie mi se rupe sufletul. Si mi-e un dor de el la birou (desi nu stau inca program intreg) de-mi vine sa ma urc in masina si sa zbor la el! Pe de alta parte, insa, chiar ma tine sanatoasa la cap activitatea mea. Si apreciez si mai tare (asa cum discutam in capitolele anterioare) timpul pretios pe care il petrec cu bb si incerc sa fiu si mai rabdatoare.
Pup toate fetele si strumfeii!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://community.webshots.com/user/violettan71

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Mai fetelor, toate florile din lume pt voi cele care lucrati Eu am lasat-o aseara cu tat'su (cam impropriu spus, ca doar erau la coafor cu mine) cat m-am tuns si cand am luat-o in brate la final nu stiam pe unde s-o mai pup si cum s-o mai strang in brate. Tare dependenta sunt de ea, si ea de mine. Mai spunea cineva ca ii face placere sa stie copilul atat de atasat de mami, ca de o persoana unica in lume. Cam asa simt si eu cand vad cum intinde mainile spre mine, cand striga plangand "mama" cand vrea san, cand imi zambeste si se agat ca o maimutica de mine, cand isi lipeste obrajorul fin de mine, cand isi strange manutele pe dupa gatul meu, cand imi mangaie parul cand suge, cand striga la mine semn ca ma vrea langa ea... Na, sunt cam siropoasa azi, dar nu mi-e rusine, asa ma simt eu mamica

Lavi si Lorina Maria (5 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52208" target="_blank">am jurnal

Mergi la inceput