LMA Albinute & bondari de martie-aprilie 2007 (82)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iunita spune:

mama zmeilor iti ureaza vant din pupaaaa!!! stai ushor sa cobor acu de pe eshafod..a pardon catwalk sa pot sa iti fac bezele.....ca o diva ce sunt..pupici cu slipici a la flopici - poftim acu poti sa zici ca ma dau si poeta...

are mama o fetita frumusica foc...Iarina-Maria 01.04.2007
buburuza mea
ruza buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Drum bun , zadi.
Eu raman la parerea mea, ca ai intrat aici la noi, ca sa-ti faci reclama : tie, copiilor, si mai ales situ-ului vostru.
Meschin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Mama zmeilorce bun tre' sa fie ce ai facut tu acolo...
Maine dupa ce venim acas' de la biserica(ne impartasim si noi , io cu Teodora) ma apuc sa mesteresc si io asemenea bunaciune.Si cred ca si ta-su o sa fie mare amtor(ca e mort dupa mere rase cu scortisoara)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

De un lucru imi pare rau in ceea ce te priveste, Zadi.
Ca nu ai inteles nimic din ceea ce toate mesajele adresate tie astazi.Oi avea tu tz-spe facultati, insa ultimul tau mesaj imi demenstreaza altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crina_mio spune:

bunaaaaaaaaaaaaa

In primul rand multumim din suflet (adica eu si pitica mea si tati ei) pentru urari pentru voi si puiutzii voastrii.

Eu intrasem pregatita cu un ciomag pentru Carmen ca n-am mai citit forumul de ieri dimineata si cand pregateam ciomagul au sosit musafirii si pana acum n-am mai apucat sa intru, dar dupa noua furtuna iscata, o sa-i arat ciomagul lui Carmen mai tarziu Vladut si pe noul lui prieten urecheat.

Zadi - nici Maya nu a facut decat o data bolnava intr-un an, si eu nu-i spal sau dezinfectez jucariile, pe cele de plus le aspir din cand in cand (la 2-3 luni, nu va ganditi mai des), am lasat-o in parc sa se joace la nisip (si desi aveam in buzunar servetele umede, am uitat sa o sterg si bineinteles ca si-a bagat manutzele in gura), baga in gura toate prostiile, curatenie fac si eu ca tot omul, de mancat mancam din retetele Iuniei ... dar asta nu a fost neaparat meritul meu si asa cum ti-au spus si fetele nu a avut in preajma ei copii mai mari care sa mearga la gradinita/scoala.
Iar despre "lauda" Iuniei - este o mare diferenta. Tu ne spui ca face si drege una alta (daca noi credem sau nu e problema noastra) pe cand Iunia ne arata Iarina mumoasa si isteata (n-am vazut filmuletul ca doarme Maya, dar maine-s acasa asa ca o sa uperez).

toti bolnaviorii si pe mamicile lor. Sper sa va treaca la toti sa se duca-n colo de virusi si sa va lase sa fiti veseli si voiosi de Paste.


Andra - . Te invidiez pentru familia ta superba, ca de altfel pe toate mamicile cu mai multi copii.


Despre noi - pai am facut un anisor, dar asta stiti deja. Am facut pe 22 vaccinul de un an asa ca de ziua ei am sarbatorit cu putina febra, nu mare, n-am depasit 38, dar a fost suficient ca sa o transforme intr-o maraita si matzaita toata ziua. Dar a trecut, a fost bine, desi n-am facut mari pregatiri, ca de... a fost miercurea mare, dar am promis invitatilor ca o vom serba si dupa Paste, la gratar si atunci sper sa fie si ea mai bine dispusa.
I-a luat nepoata mea si putin din motz (ca sa mai ramana sa-i ia si de Paste nasa de drept ). M-am inspirat de la Biky si i-am pus cateva firisoare de par pe un trifoias de argint pe care vreau sa-l pastrez. De pe tavitza a ales cheia de masina, apoi papiota cu acul (acul era infipt in papiota, deci se pune ca fiind un singur obiect, nu??) si apoi cu o mana banii si cu cealalta o carticica. Ce-i va oferi destinul??? Om vedea si sper sa mai fim pe aici, sau pe confe, sau pe oriunde si sa ne mai povestim.

Nu stim cum stam cu greutatea si inaltimea, saptamana viitoare o sa ajungem si la pediatru si atunci dam raportul.
Avem 7 dinti si unul pe drum, nu mergem singurica, dar tzipa toata ziulica e-pi-deeeeeeeeeee si asta inseamna ca trebuie sa o iau de manutze si sa mergem sa ne plimbam. Ar sta non stop afara, e innebunita dupa copii, e gata sa-mi sara din carut de fiecare data cand trecem pe langa unul, dar de ziua ei n-a vrut sa se joace cu nimeni. Jucariile preferate ... pai pungi si alte ambalaje, carcasele de la CD-uri, fermoare. Si-a gasit si premergator ... impinge toate tamburetele pe care le gaseste ... ca cel pe care i l-a luat mami si a mai dat si o gramada de bani pe el nu mai e interesant .
In schimb ii place sa bata in mingiile de la xilofonul ala pe care-l are si Alex. De jucaria asta chiar nu s-a plictisit desi cred ca o are de mai bine de o luna. Eliana - parca tu intrebai de o jucarie care sa-i tina ocupati pe picii tai. Xilofonul asta chiar merita. Eu l-am comandat de pe buburuza (pont dat de Diana).

Am uitat ce mai vroiam sa va spun, s-a facut si tarziu, asa ca va urez noapte linistita tuturor si va invit, cand aveti timp, sa vizionati poze de la prima noastra aniversare.




Crina si Maya Georgia

Luna a 11-a


varsta Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Buna seara tuturor.
Vreau in primul rand sa urez LA MULTI ANI CU SANATATE,NOROC SI MULTE REALIZARI celor care-si aniverseaza ziua de nastere in urmatoarele 10 zile ...ca voi si eu pe coclauri si numai apuc sa-i felicit.

Apoi sa pupacesc duulce de tot pe zulufatul de Alex (apropo Diana esti siguar ca nu ti l-au schimbat la spital ,ca e frumos rau de tot),pe scumpicul de Vlad care se va face veterinar ca deja stie sa hraneasca iepurasii si pe motzata de Iarina care are tupeul fantastic la 9kg si 76 cm sa-i zica lu fimiu de cate ori il vede BE-BE....ce tupeu fantastic cand al meu e si mai lung si mai gras sic ..numai ca al meu nu vorbeste atata ...poate d'aia.
In schimb Victor, ca si Alex si poate multi alti baietei, este un minitehnicus.Spre ex:ieri tasu a depanat computeru si fimiu il asista iar azi ce credeti ca facea maimutza?...incerca sa bage mufa de la tastatura lui (cea veche a devenit proprietatea lui deh)in unitate..nu unde trebuie desigur dar stia ca in cutia aia neagra intra mufele colorate.Bineinteles ca mi-a crescut inima de mandrie.Aaa si mai tranteste telecomanda si apoi ii pune singur bateriile...si multe d'astea.
Si ce daca a fost racit din septembrie in februarie lunar?Ghinionul meu ca m-am stresat atat...pentru ca stand bot in bot cu 2 verisoare mici si cu 8 adulti(4 in casa si 4 in vizite zilnice)era firesc sa ia ceva.Regret ca a fost bolnav dar asta e ...bine ca a fost doar atat...si nu mai grav.
Nu ma supar ca m-ati nominalizat in mesaje.Stiu si eu cate ceva din carti si din viata dar un singur lucru nu stiu: sa fiu mama...asta invat acum cu Victor zi de zi,ceas de ceas.Asa cum invat sa fiu iubita sotului meu...asa cum invat sa redevin eu cea care mergea la fitness,la teatru,pe munte,la spectacole,citea carti in metrou sau intre doua autobuze....si multe alte lucruri pe care le-am uitat incercand sa fiu mama si uitand multe altele.Poate dorinta de a avea un copil si visul implinit atat de tarziu m-au coplesit..dar imi revin incet-incet.As vrea sa am copilul perfect si sa fiu o mama perfecta?Nu cred ca exista asa ceva Un singur lucru stiu sigur: ca D-zeu are grija de noi si ne va ajuta..iar voi sunteti un ajutor pretios....vorbele voastre,parerile,sfaturile si din pacate necazurile voastre ma ajuta in viata.Cunoscandu-va am invatat un lucru:Nimic nu este definitiv decat moartea...si daca toate problemele aparute au rezolvare atunci hai sa le rezolvam pasnic.Avem o singura viata.Nu cred in a doua viata asa ca hai sa traim frumos si in pace.
Mare pacat ca s-au scris 4 pagini de valva...dar tot raul spre bine...macar asa mai apar nume noi si muuuuulte poze noi cu minunatii nostrii copii.
Nu am timp mereu sa scriu dar citesc si ma bucur si sufar alaturi de voi.
Va doresc sa va gasiti linistea,iubirea si intelegerea de care aveti nevoie acolo unde le asteptati dar sa nu va surprinda daca le veti mai gasi si in alte locuri.Asta face parte din farmecul si greul vietii.

Un Paste Fericit si sanatate.
Va pupa cu drag pe toti Marta,Victor si Cornel.

Marta mama lui Victor Mihai 12.03
Varsta lui Victor
Victor Mihai

Asa s-a nascut Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karla32 spune:

Aiai, iai! (asa face Luca cand ii spun ca nu are voie!)

Bine ca nu am intrat aseara ca eram capsata si cine stie ce imi iesea pe gurita. Am citit, si am citit, si am citit...ce sa mai zic!??? DAca la ceea ce a spus Roxana (cu topul bolnaviorilor) am ras si contabilizam de cate ori a fost Luca bolnav, la mesajul lui Zadi mi s-a strans inima. Si asa nu ma simt confortabil cu copilul cu frisoane in mijlocul noptii...

Luca are rotavirus si adenovirus. Daaaaaar, e un maaaaare dar la mijloc. De unde si de ce? Eu una nu stiu. Nu mai comentez ce ii dau si ce ii fac ca nu are rost. Stiu doar ca am grija de copilul meu ca de ochii din cap si nu am gresit cu nimic. Ma intreb destul de des daca nu e prea cocolit. DAca o fi lins gresia si pe acolo erau virusi, e vina mea ca nu am sters-o cu servetele dezinfectante ci doar cu detergent obisnuit ...

Concluzie!Se pare ca enterocolita asta ,,atipica" este de la vaccinul Rotarix administrat in rapel saptamana trecuta. Doctorul mi-a spus ca am un copil mai altfel in privinta bolilor. I s-au umflat urechile - parotidita dar nu oreion, si nu i s-a descoperit virusul care a determinat asta. Acum face ceea ce face la o saptamana de la vaccin...

In sfarsit...sper sa se faca bine mai repede. Are febra in continuare, nu are diaree, nu vomita. Dar e clar ca il deranjeaza burtica.

CAm atat. Daca nu mai pot intra pe forum, va urez de astazi sa aveti un Paste fericit si linistit, copii sanatosi si bucurii multe!

Luca, dragostea mea

Luca 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Buna dimineata! am venit la scris e-pi-deeeeeeeeeee (cred ca inseamna repede pe limba Mayei) ca am muuuuulta treaba!

Maria-Gabriela si Irene-Nicole Sa cresteti mari, sanatoase si frumoase!
Mai, mai, ce frumusica si eleganta domnisoara Maya!! Si sunt si eu de acord ca xilofonul acela e o jucarie f atragatoare pentru copii, Giulia se joaca f mult cu el.

Iar Alex-zulufatul are o mutrita de poznas-smecheras !!

Martutza, imi pare bine ca invatati sa va redescoperiti , poate din tot raul care te-a macinat in povestea asta o sa iasa ceva bine si o sa aveti o familie mai unita si mai fericita - asa cum merita Victoras!

Sincera sa fiu, eu personal o banuiesc pe Iunia (zisa si mama zmeilor si diva ) ca a pus la cale toata diversiunea asta - la cat de laudata a fost si la cat i-a crescut cota in ultimele pagini. Si o banuiesc si pe Iarina ca-si ascunde adevarata varsta ca prea le stie pe toate!

Fug la treaba! Nu va urez inca, mai incolo, ca nu am inspiratie!

Kitty, Raul 25.05.1999 si Giulia 12.03.2007
Poze
slideshow

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghibuadina spune:

neata,
KARLA, pentru ce boli e vaccinul Rotavirus????
Bine ca s-a terminat cu valva si eu chiar va rog daca e cineva care are chef sa iste cearta, mai bine sa nu mai scrie...Gata am incheiat si eu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Karla multa sanatate pt Luca si tie nervi tari si putere sa treci peste tot, am inteles ca merge spre bine si ma bucur!

Kitty, Raul 25.05.1999 si Giulia 12.03.2007
Poze
slideshow

Mergi la inceput