Clopotei de ianuarie-februarie 2008 (30)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danonique spune:

Ceska Albert sta in fundulet dar cu sprijin.Carutul in care il plimb acum e utilizabil de la nastere.Avem si un carut cu coca dar nu vrea sa stea in el.Despre intoarceri nici Albert nu se intoarce singur si eram chiar ingrijorata din cauza asta.Daca il ajut eu sa se intoarca am vazut ca ii place si astept cu nerabdare momentul cand o va face fara nici un ajutor.

Dana mami de Vanessa(08.03.2006)si Albert (20.12.2007)
poze albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Ginnette, bine ca nu are probleme cu soldurile! si nu e grasa deloc!!!! e asa cum zice pediatra, in grafic. si nici nu maninca prea mult, stai linistita. e normal 5 mese a cite 120 ml. ar putea chiar 150ml si tot ar fi bine!
al meu are 7050 gr, vreo 65-68 cm, si avem 3 luni jumate!!! maninca 180 ml la fiecare masa(tot 5 pe zi) si citeodata cere si 210!!! si in afara de obrajori, nu e pufos pe nicaieri.






quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by ginnette

Neata fetelor,

Am vrut sa intru aseara dar mi s-a blocat calculatorul

Am fost ieri la ortoped (la Gr. Alexandrescu): buburuza mea este pk; are picioarele drepte si "prinse" bine. Deci, am scapat de suspiciunea de displazie sau orice alta nenorocire.

Mi-a spus ca acea cuta in plus, este pentru ca este cam grasa: are 6500 gr si 64 cm la 4 luni jumatate. M-a intrebat "ce-i dati sa manace?" - imi venea sa-i zic "friptura de porc cu cartofi prajiti" dar m-am abtinut.
Pediatra mi-a spus ca este dezvoltata normal si ca nu e grasa.

Acum stau si ma gandesc: sa-i mai tai din potie?! mananca 120 ml (adik 120 ml apa + 4 masuri si rezulta cam 135 ml, asa cum ai zis tu, Ven, la 5 mese: la 8, la 11:30, la 14:30, la 18:00 si la 21:0)
Voi ce ziceti?

Miky (mami de Saara), si pe mine ma doare spatele mai ales cand o tin in brate, pentru ca stau putin cu pieptul si burta in afara, ca sa stea mai mult presata si nu in fund; din pacate n-am nici sani si nici burta, "consitente" ca sa aibe pe ce sa stea si trebuie sa ma arcuiesc eu ca sa nu alunece.

Roxana si Adela !
Ingerasul nostru
Poze
Fetze de buburuza

--------------------------------------------------------------------------------


Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonique spune:

Voi mancati salate si fructe?Mie mi-e frica sa mananc din cauza colicilor.Oare mai pot aparea colici dupa 4 luni?

Dana mami de Vanessa(08.03.2006)si Albert (20.12.2007)
poze albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

O pup pe Pipetica si pe tine te strang in brate. Nu petrecem in niciun fel, doar o pupam si ii cantam "La multe luni!"...

quote:
Originally posted by Shose

Cretzulina mare pe Cretzulina mik din partea Pipetzicii si a mea. Sa se faca domnisoara frumoasa si cuminte . Cum petrecetzi cele lunitze?

Shose si Pipetzica

www.flickr.com/photos/10814074@N07/" target="_blank">Poze

Sunt mare

Povestea Nasterii



Creata 1 cu Creata 2
www.flickr.com/photos/uic9999/sets/72157601143394729/" target="_blank">Poze Mariuca
Povestea nasterii
Cum creste Mariuca
Maria Ilona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

quote:
Originally posted by danonique

Voi mancati salate si fructe?Mie mi-e frica sa mananc din cauza colicilor.Oare mai pot aparea colici dupa 4 luni?

Dana mami de Vanessa(08.03.2006)si Albert (20.12.2007)
poze albert



Eu mananc in fiecare zi fructe: mere, portocale.Salata mai rar dar mananc.Nu pare sa il deranjeze pe bobo.E mananc fructe de cand avea el vreo 2 luni, drept ca nu in fiece zi.

Mami de Razvan-Matei,09.01.2008
http://good-times.webshots.com/photo/2963327300102497651RbRMwq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Elenuta e o super dragalasa grasunica de Eva Ia sa-I dau si eu Theei lingurita, cred ca-i va placea SI noi avem lenjerie cu maci, exact ca a voastra, am primit-o cand am cununat Eu o pun pe Thea in sac de dormit noaptea, ca pateam la fel ca tine si eram stresata sa o tot invelesc. Acum se poate foi cat vrea si tot e calduta Lasa ca o sa se cuminteasca de la 4 luni, ai sa vezi ca nu speri degeaba
Larisa mai bine-i faci acum gaurici, cat e mititica si uita mai repede durerea, mai tarziu poate ramane cu vreo trauma…de ex san u maipoti pune man ape urechiusa ei in veci
Ven pt 2007 am luat tot prin octombrie, dar acum voiam si pt 2008. Stiu licee la mine in oras unde s-au dat banii tuturor fetelor aflate in CIC. Cat despre intorsul la scoala…no way! E o atmosfera de kk la noi, adica o directoare aflata mereu in conflict cu majoritatea; s-au format din aceasca cauza bisericute, bisericute si fiecare toarna/urmareste pe altul. Mai bine stau cu fetita mea si o vad cum creste (eu am si noroc cu soacra: imi sta cu fata cand vreau, am inceput sa merg la sala de vreo 3 sapt si e super).
Honey saracutul! 5 injectii Cred ca te-a durut inima de [plansul si de mila lui! Bine ca a scapat pt o vreme! La multi ani, pt cei 3 ani de casatorie! Multi ani fericiti, si de acum incolo, alaturi de tot familionul!
LauraD va dau de veste maine despre rezultat (aflam diseara dupa 6, dar la 6,30 avem o onomastica). Multumesc pt urare O sa-I fac pozici si le pun, tre’ sa ma prind cum se pun si filmuletele ca i-am tot facut. Sa stii ca si mie-mi place tare, tare numele fetitei tale: Eleni, suna dulce si bland…imi imaginez o printesa din povesti, pe bune!

Iubitica mea tine bine jucariile in manute; la inceput ii tot fixam eu degetelele pe ele, dar acum i le dau intr-o manuta si le prinde si cu cealalta, le gusta etc Nu mai zic ca-mi “sulfa” tot ce-i in raza ei de actiune: servetele, pambers, bluzite

Doamne, Alina, ce copii frumosi ai! Vreau si eu pozeeee! Poate fac cumva la vara si trag o fuga la Bucuresti la o intalneala cu voi si o sedinta foto la sotul Cretei M-ati terminat cu pozicile voastre!
Mitsu si eu am patit-o cu mesajele sa mi se stearga si m-am invatat minte: le scriu in word, apoi le copiez aici!
Dana multa sanatate! Are dreptate Ven: sa porti masca chirurgicala si eu am purtat-o si nu a luat Thea nimik! Nostalgie pt invatamant! Hmmm! Eu sper sa nu ma mai intorc, adica sa fac altceva, poate in firma noastra sau ceva, ca e bataie de joc! Banii de carti ar fi bine daca s-ar da direct pe card sau in mana, fara o mie de formalitati! Ti-am spus ca am depus cerere si nu mi s-a aprobat, desi sunt titulara de 5-6 ani! Normal e sa se dea tuturor din sistem! In fine, ma ia greatza cand ma gandesc ca tre’ sa merg sa aflu dc nu mi s-a aprobat! Am vazut pozicile cu minunile tale! Sa-ti traiasca sunt frumosi, frumosi! (am vazut ca avem carusel – luat de pe La Redoute – si centru educational la fel; ii plac? Thea e incantata). Ce frumusica e Vanessa si tu ce bine arati! Iar Albert are o pleataaa!
Miki si pe mine ma rupea spatele de la ridicat de bebe, dar de cand am inceput sa stii ca mi-a trecut! Nu-mi vine sa cred, ma simt super!
Benji de Ceska, Rares de Irinouka, Alexandru de Carmilia, Mariuca de Creata, Beatrice de Beinazutza, Stefana de Puisorul, Ioan de Isidora Sa cresteti mari si sanatosi, sa aveti o viata plina de lucruri bune si frumoase!
Stoisor stai sa o caut (listuta) si o scriu.
Ramona nu i-au daunat portocalele? Eu nu am mancat decat banana si, rar, cate un mar ca mi-e teama san u o doara burtica! Nu mai spun ca nu mai stiu gustul mazarei, fasolei, varzei, rosiei, castravetilor…ufff! Oare de la 4 luni pot incerca mai multe combinatii?


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Sarcina 2007
Nasterea minunii Thea Maria
Atat sunt de mare
Botezul minunii Thea Maria
Poze cu hainute primite si rochita de botez + matusile mele
Am 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Moaama, cat am scris! Sa ma scuzati, dar am scapat la calculator si-mi fac de cap

So...gaza mea se ridica in fundulet daca o trag un pic de manute. Am voie sa o asez hopa sprijinita intre perne, macar in pozitie inclinata? Dar in port-bebe o pot pune la verticala? In timpul zilei as mai tine-o asezata hopa ptc, de cat tot sta pe spate, are ceafa goala ca-n palma (i s-a tocit parul, e asa caraghiasaaa[:D).


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Sarcina 2007
Nasterea minunii Thea Maria
Atat sunt de mare
Botezul minunii Thea Maria
Poze cu hainute primite si rochita de botez + matusile mele
Am 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Laura I, nu, sa stii ca nu i-au daunat portocalele, si eu ma temeam ca o sa il doara burtica, dar am zis hai sa incerc si am mancat prima data o jumatate de portocala, si vreo doua zile nu am mai mancat, si daca am vazut ca nu are nimic am mancat una intreaga, si daca am vazut ca nu are nimic bobo am inceput sa mananc in fiecare zi. Mi-e imi place foarte mult portocalele si mai ales merele zemoase si dulci( si cu merele am incercat la fel ca si cu portocalele). Legume deocamdata am mancat doar rosii si castraveti. Varza as manca (,) ca tare mult imi place dar nu indraznesc inca. Mazare, fasole, iac, nu-mi plac.

Mami de Razvan-Matei,09.01.2008
http://good-times.webshots.com/photo/2963327300102497651RbRMwq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Dana, eu am mincat orice cit am alaptat (in afara de fasole uscata si varza), bine fara sa exagerez. am mincat si fructe si legume crude, am baut si un pahar de vin ocazional. bebe nu a avut colici decit 4 zile.

quote:
Originally posted by danonique

Voi mancati salate si fructe?Mie mi-e frica sa mananc din cauza colicilor.Oare mai pot aparea colici dupa 4 luni?

Dana mami de Vanessa(08.03.2006)si Albert (20.12.2007)
poze albert



Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia82 spune:

Neata!!! ce fac fetele? In primul rand LA MULTE LUNITE!!!clopoteilor EMA,BENJI,ALEX,RARES,BEATRICE,CRETULINA MICA,STEFANA SI IOAN

Noi am avut un WE 'in familie' minunat;sambata am aniversat 10 ani de cand suntem impreuna(eu si sotul) si 4 luni de cand o avem pe Iris,iar Duminica de Florii i-am tinut fetei prima onomastica.
Ieri seara a venit d-na dr si asistenta de i-au facut vaccinu si scumpa de ea a fost asa cuminte,doar la intepatura a plans asa scurt pe doi si dupa,cam o juma de ora ,si-a tot amintit si mai scotea asa cate-un scancet.

sunt in urma cu un capitol jumate...ma pun pe citit

PUPICI!!!

POZE IRIS
POZE BOTEZ
GARDEROBA MEA
Iulia siIRIS MARIA (19.12.2007)
Mamele scriu in inima copiilor ceea ce vantul aspru al vietii nu va reusi niciodata sa stearga.



Mergi la inceput