Romanii din Marea Britanie (17)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Buna seara fetelor!

Am si eu o intrebare... poate ma puteti ajuta voi. Sunt insarcinata in 5 saptamani , maine am primul appointment la GP (pe care nu l-am vazut niciodata, din fericire nu am avut nevoie pana acum) si... habar nu am ce se va intampla. Poate ma puteti lamuri voi la ce sa ma astept, eventual ce ar trebui sa intreb. Eu si consortu' abia incepem sa ne dezmeticim ce si cum (sarcina programata... dar uite ca s-a "intamplat" din "prima luna")

Va multumesc muuuult si va urez o seara frumoasa


Dark Bendis

5+

http://bd.lilypie.com/gSJep1.png

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

BUNA DIN NOU
Am innebunit netul azi cautand ceva ce are acelasi efect ca pliculetele bioticsdin tara.Stie cineva?in prospect scrie ca reface flora intestinala.
Multumesc
Multumesc pt raspunsuri

POZE Rares(7 mai 2007)
pui de Cris
AVEM UN ANISOR!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Carstea aici singurele saruri care se dau cand are bebe diaree sau vomita mult se cheama Dioralyte si le prescrie medicul, adik noua ni le-a prescris nu stiu daca le poti cumpara fara reteta ca eu am fost mereu la medic in cazuri din astea. Sunt cu aroma de fructe si trebuie diluate in apa fiarta si racita ca pt biberoane. Da nu ai fost pana acuma la medic???
Fata s-a impacat bine cu ele la inceput ii dadeam la fiecare 5 minute apoi la fiecare 10 si tot asa. Oricum mergi la medic iti va da reteta pt Dioralyte din asta si iti va zice sa il tii hidratat pe cat posibil sa nu il fortezi sa pape decat daca vrea el si cam atata.
Dark Bendis te va intreba daca ai facut test de sarcina daca zici ca da nu iti mai fac ei sau ceva, te intreaba data ultimului ciclu menstrual daca os tii exact te intreaba daca ai mai avut alte sarcini, apoi iti da niste leaflets din astea cu informatii si un formular fw8 care trebuie ca sa ti se elibereze cardul de maternitate care il arati la farmacie si beneficiezi de retete gratuite sau la dentist si ai tratament dentar gratuit ambele pe perioada sarcinii si la un an dupa nastere. Unii medici il trimit ei direct asa a fost la mine la prima sarcina unii ti-l dau tie si il completezi cu datele tale ei isi pun numai stampila si semnatura si il trimit ori prin posta ori prin fax, este adresa scrisa pe formular nr de fax il obtii daca suni la ei la customer services am sa caut nr daca vrei ca e mai usor sa il trimiti prin fax daca poti si la doua sapt dupa ce ai trimis formularul primesti cardul prin posta de la ei.
La gp cam atata se intampla, de ex la mine la prima sarcina doctoritza a facut si contro intern dar aici nu prea se practica controlul intern, iti ia tensiunea si te cantareste si gata. Vezi ca acuma e chestia cu choice ai voie sa alegi dintre spitalele din zona cel la care vrei sa te duci, aici la mine aveam 3 din care sa aleg si am intrebat-o care zice ca e mai bun si mai dotat si ala l-am ales si sincer sunt multumita de alegere.
Apoi ei vor trimite datele tale la spitalul de care apartii si de la spital vei primi scrisoare cu prima programare, sa stii ca aici nu te vad asa des ca in ro si cand mergi la spital prima oara moasa iti va face caietul de maternitate care il cari toata sarcina dupa tine si tre sa ai grija de el ca e propietatea spitalului dupa ce nasti ramane la ei, poti obtine si tu copie daca vrei la cerere si contra cost ceva gen 25 de lire, parca.
Cam atata din cate tin eu minte daca imi mai aduc aminte iti mai zic si daca mai vrei detalii mai multe putem vb si pe meseenger daca vrei id-ul meu e acelasi ca cel de aici mada_mxm.
Sarcina usoara si bebe sanatos si papacios!


-------------------------------------------------------------------
Mada mami de Arianna Raisa si acumcu Amira Maya
AMR 7 saptamani


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Multumesc mult, Mada_mxm! Si de sfaturi si de oferta de a povesti cu mine daca voi mai avea intrebari. Sper sa mearga toate bine maine... si in urmatoarele luni!



Dark Bendis



5+

http://bd.lilypie.com/gSJep1.png

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Carstea, sanatate multa lui Rares! Imi imaginez cam prin ce treci, intr-o tara noua, fara sa cunosti sistemul, copilul bolnav...eu sunt mai panicata de fel cand vine vorba de copil si cred ca eram demult cu el direct la urgenta! Du-te si vorbeste cu un medic maine daca vezi ca situatia se agraveaza....Dar n-am priceput de ce azi n-ai vorbit direct cu medicul, mai ales ca asistenta zicea ca nu e de competenta ei diagnosticarea si recomandarea tratamentului...Nu stiu ce sa-ti spun despre sarurile de rehidratare de aici si nici ce ai putea gasi gen "Biotics"...cel mai bine e sa intrebi medicul...Hidrateaza-l neaparat mult mult si ai rabdare ca diareea asta poate dura intre 8 si 10 zile! Aveti grija de voi!

DarkBendis, felicitari si o sarcina usoara!


Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis 1+
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Darkbendis, felicitari si sarcina usoara!

La mine nu a existat posibilitatea de a alege spitalul, doctorita mi-a facut fisa pt cel mai apropiat de mine (in capatul strazii mele ) si ca sa nu mai intarziem sau sa riscam sa se piarda prin posta, dupa ce a completat-o am dus-o eu insami la maternitate. Primul scan este in jur de 12 saptamani dar inainte de asta vei fi sunata sau vei primi o scrisoare pt prima intalnire cu moasa alocata tie.

Intre timp, daca nu ai facut-o deja, trebuie sa incepi sa iei acid folic, ori simplu de la orice farmacie ori complexul Pregnacare care pe langa acid folic contine si o gramada de vitamine (eu asta iau inca de inainte sa raman).


Eu am probleme cu respiratia, am ajuns si la urgente, intitial am zis ca e normal ca nu mai e loc suficient pt plamanii mei sa se extinda din cauza uterului dar pt ca dura cam mult starea asta m-am panicat. Mi-au facut analize si se pare ca as avea cam multe celule albe ceea ce indica o infectie si probabil e pe trahee de ma impedica sa respir normal. Nu am vrut sa fac radiografie desi dr tot insista ca daca el considera ca e nevoie, nu am de ales. Acum nu stiu ce sa fac, sa astept sa vad cum ma mai simt sau sa ma duc iar la spital si sa ma puna pe antibiotice...

Mada, ai avut sau ai probleme cu respiratia?

Fetelor, cum ati petrecut weekendul?
Va doresc o saptamana usoara si frumoasa!

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Andra am mai avut sarcina trecuta shortage of breath dar nu asa cum zici tu. Nu stiu ce sa zic. Eu am mai fost la urgente de doua ori sarcina trecuta din cauza inimii ca o luase razna dar in rest nu am avut pb.
Noi in weekend sambata am fost la o plimbare dupa amiaza am stat mult in parc la leagane si pana la tesco la ceva shopping iar ieri am avut zi de gradinarit de dim am tuns iarba apoi cand s-a dus soarele puternic am iesit si am curatat si lustruit masa de gradina ca e cu sticla si se facuse tare urata de la vreme am maturat pe unde e pavat am mai smuls buruienile si apoi am sters geamurile care dau in gradina si mai pe seara dupa ce am culcat fata am pus niste seminte si am udat iarba ca am luat un pachet din ala cu doi in unu cu lwan food si seeds si speram sa isi revina iarba ca e cam uratica si cum anul trecut abia ne mutasem nu am reusit sa ne ocupam de aia, mai avem weekendul urm sa curatam si scaunele si gratarul. E fain ca s-a incalzit si ne mai putem ocupa si de gradina, mie asa imi place sa imi fac de treaba prin gradina. Azi o sa mergem sa laum un furtun nou ca sa putem uda in fiecare seara sa vedem daca s evad rezultatele in 7 zile cum zic ei. Daca nu o sa incercam alte solutii, ca mai sunt si din alea lichide si etc, vedem care functioneaza mai bine la noi.

-------------------------------------------------------------------
Mada mami de Arianna Raisa si acumcu Amira Maya
AMR 7 saptamani


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Multumesc mult pentru urari si sfaturi, Asiza si Motanik (tiza mea )

Azi am avut primul appointment la GP si nu a durat mult. Mi-a luat tensiunea, a notat cateva date si am discutat la ce spital vreau sa nasc. Am avut de ales dintre vreo 3, nici unul relativ aproape, toate cica bune (zice si doctorita, si barbatu-meu nascut prin zona si carevasazica priceput ), am ales pe cel la care isi face stagiatura o prietena (nu ca imi fac eu iluzii ca va fi ea prin zona cand nasc da' nah, trebuia sa-mi gasesc un criteriu, doara n-oi da cu zarul). Apoi ea mi-a zis de toate cele, eu am "bagat la cutiuta", eu am intrebat, ea mi-a raspuns, apoi a mai intrebat si sotul, ne-am lamurit ca nu-s probleme cu prezenta madamelor pisici (bucurie pe capul sotului ca el e acum delegat cu schimbatul nisipului si alte chestii la fel de incantatoare) si... gata!

De cantarit nu m-a cantarit, am fost cadorisita cu o sticluta pentru "lichidu" care va fi predat la urmatoarea vizita peste 4 saptamani si... vacanta frumoasa, sa ne vedem sanatosi cu totii in iunie. Scrisoarea de la spital o sa imi vina prin posta, dar oricum intalnirea cu moasa va fi cam tot peste 4-5 saptamani. Scanul - in jur de saptamana 12. Cica in Glasgow se face doar unul - daca nu-s probleme, desigur. Si cica nici sa nu intreb de sexul lu bebe, ca nu or sa-mi spuna. Deja m-am apucat sa strang pennies la pusculita pentru scan la "privat" ca noua ne trebuie poze si DVD si toate cele, si vrem sa stim daca vom avea Huckleberry sau Goldenberry (deocamdata stim ca avem doar Berry).

Acid folic iau de vro 8 saptamani, iar alte vitamine sau mai stiu eu ce o sa imi zica dupa ce o sa-mi faca analizele, pana atunci cica sa stau cuminte. Stau (cat pot si eu) - da' numai pana pe 31 ca dupa aia merg la Paris o saptamana (abia astept!!!)

Offf... uite cum m-am intins ca o zi de post. Da' las' ca-i bine si tot asa sa o tina.

Andra, sper sa nu fie infectie si sa te bucuri de urmatoarele saptamani de sarcina. Mada... sa tina vremea buna sa va faceti gradica (si mai) frumoasa. Inca o data, fetelor,multumesc pentru sfaturi si ganduri bune



Dark Bendis

5+

http://bd.lilypie.com/gSJep1.png

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Dark Bendis (Andra?), ai vreun sentiment in legatura cu Berry? Fara gluma, eu am simtit din prima clipa ca e fetita si am o prietena care o sa aiba un baietel tot in iulie si discutam cu ea cu mult inainte sa avem scanuri si imi spunea ca simte ca e baiat.. Cred ca e o legatura puternica deja intre piscotel si mama. Oricum ar fi, sa fie sanatos bebe si sa stea cuminte in burtica. Cand ai edd?

Eu ma simt mai bine azi, in schimb beba a inceput niste reprize de box si de forfoteala de simt ca imi misca stomacul din loc

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Dark Bendis ma bucur sa aud ca totul a mers ok. Vitamine aici nu iti dau astia decat acid folic de gp primele trei luni si dupa daca la analizele de sange iesi anemica sau ceva s-ar putea sa iti dea fier in rest nu prea dau mai nimic, tre sa papi cat mai sanatos si sa iti vezi de trebuirle tale, ei is tare relaxati si intr-un fel bine fac, eu la prima sarcina ma ingrijoram ca vai ce is asa relaxati fatza de ce citeam la odisee la fetele din ro, da ce motiv are sa tot merg la spital toata ziua daca is ok si totul merge bine. Acuma sarcina asta chiar is relaxata nu ma agit deloc, imi vad de treburile mele, eu cand amf ost acuma la gp dupa ce m-a vazut prima oara si etc legat de sarcina mi-a zis well what more can i tell you, life goes on as normal. Si asa e.
Relaxeaza-te incepe sa citesti carti despre sarcina daca iti face placere, daca vrei sa te distrezi iti recomand vicky iovine-the best friends guide to pregnancy mori de ras e tare hazlie, mi-a mai placut si cea a lui jules oliver, sotia lui jamie, am uitat cum se cheama exact, da e faina tare cartea imi place cum povesteste. In rest eu mi-am petrecut timpul cercetand pe net modele de carucioare patutzuri hainutze si etc sa fiu pregatita si abia de pe la 6 luni am inceput efectiv sa cumpar.
legat de scan-uri nu e o regula cate se fac depinde de spital, fiecare spital vad ca au politica lor sarcina trecuta eram la alt spital si am avut 3 scan-uri aici is la altul si am avut numai doua unul la 12 sapt dating scan cand stabilesc excat varsta sarcinii si etc si iti da dpn-ul meiducl in fct de asta si unul la 20 de sapt anomaly scan. Noi nu am mai mers si la privat mi s-au parut prea scumpi totusi, daca ai noroc are si medicul ecograf in cabinet cand mergi la control eu am fost la ultimul control la 31-32 de sapt, normal trebuia sa fie la 34 da nu mai erau programari libere cand aveam eu 34 de sapt asa ca am mers putin mai devreme si a mai facut si medicul un eco si l-am rugat eu sa imi zica daca se vede daca e tot fetita si a zis ca da.
Dar sa stii ca Motanik are dreptate si eu am simtit la ambele sarcini ca am fetita. La prima na fiind prima sarcina ma gandeam poate e doar imaginatia si etc dar acuma de la inceput i-am zis lui Flo ca eu simt ca e fetita si a ambele scanuri mi-a zis fetita. Nu stiu cum da simti.
Ms de urarile legate de gradina, am pus semintele de iarba si lawn food am udat ieri ne-am cumparat si furtun nou si udam in fiecare seara speram sa isi revina si sa devina verde si frumoasa iarba.
Burtica e ok maine facem 34 de sapt, mai avem 6, uff abia astept sa vina 40 de sapt sa vina bebitza. Am triat hainele de la Ari si am facut inverntarul ce mai trebuie si ce nu si cand le-am vazut cat is de mici si scumpe fatza de ale lui Ari care mi se par marii tare.
Si in sf maine am programare la dentist ca m-au rupt maselele si gingiile in astea trei sapt cat am asteptat programarea asta is curioasa ce imi face si cum ca nu am mai fost la dentist cu gratuitatea asta. Sper sa se apuce de facut cate ceva sa ma mai lase durerea ca m-am cam chinuit.

-------------------------------------------------------------------
Mada mami de Arianna Raisa si acumcu Amira Maya
AMR 7 saptamani


Mergi la inceput