Romanii din Marea Britanie (17)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cana spune:

Buna fetelor
As vrea sa stiu de la voi daca permisele de lucru se acorda tot numai celor care lucreaza in agricultura sau si altor meserii?
Multumesc anticitat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Nu stiu la ce fel de permis de lucru te referi care se acorda numai in agricultura ca n-am auzit de asa ceva.
Daca e vorba de work permit, atunci el se da in mai toate meseriile care au cautare. Noi am venit aici pe baza de wp si sotul lucreaza in IT. Pe urma sint multi romani care lucreaza in contructii de exemplu, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Buna
Puiul meu e bolnavior.Cred ca e enterocolita.
Puteti sa-mi spuneti daca exista saruri de rehidratare si cum se numesc si daca se dau fara reteta?Maine mergem la doctor dar trebuie sa-l hidratez.Lapte fara lactoza(formula)de la farleys?
Multumesc mult


POZE Rares(7 mai 2007)
pui de Cris
AVEM UN ANISOR!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara spune:

Carstea, hidrateaza puiul cu ceai de menta neindulcit, sau apa plata, sa-i dai cat de mult poti. Mai stiam ca sunt de la Hipp niste sucuri cu morcov si saruri de rehidratare.
Ii face bine orezul fiert cu morcovi, sau zeama de orez si supa de morcov, chestii uscate: toast, biscuiti, dar nu-l forta prea tare sa manance daca nu vrea, mai important e sa bea muulte lichide. Poti sa incerci si smecta, numai ca nu e foarte puternic pentru enterocolita.
Multa sanatate si avti grija sa nu luati si voi.

Lara, mami de www.piczo.com/jomacaroana?" target="_blank">Ioana

www.piczo.com/Forsweetdiana?" target="_blank">Rugati-va pentru DIANA
-----------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cana spune:

Da work permit sau permis de lucru este acelasi lucru probabil ca voi ati plecat demult pentru ca de anul trecut permise de lucru nu se mai dau decat celor care lucreaza in agricultura .
Eu am intrebat daca se mai dau permise de lucru si pe alte meserii
Anul trecut sotul fiind bucatar de meserie a aplicat la o firma de recrutare a reusit la interviul cu englezi apoi iau dat contractul de munca si in cele din urma trebuia sa soseasca work permit
Dar nu a mai sosit si cei de la firma ne-au zis ca nu se mai acorda work permit decat celor care lucreaza in agricultura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Cana, de obicei work permit se acorda dupa indeplinirea unor conditii, cum ar fi firma angajatoare tb sa puna anuntul referitor la job intr-un ziar (anunt care la randul lui tb sa se incadreze in cerintele HO), sa primeasca cv-uri si dupa 28 de zile sa submita o aplicatie la HO pt un work permit daca nu a gasit intre aplicanti unul care sa aiba deja drept de munca. E mai greut daca nu chiar imposibil pt meserii care nu sunt highly skilled.

Alte posibilitati de angajare insa sunt mai la indemana. Daca veniti amandoi si unul dintre voi se inregistreaza ca self employed (gratuit, prin telefon dureaza 5 minute), partenerul primeste automat drept de munca nerestrictionat.
http://www.bia.homeoffice.gov.uk/sitecontent/applicationforms/bulgariaromania/guidanceforbulgariaromania0408
Paragraful 7, punctul 5 confirma ce tocmai am scris.

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cana spune:

Multumesc pentru raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Carstea sper ca ai fost deja la doctor. Deareele (sau diarii, cum naiba se zice?) astea sint extraordinar de periculoase la copii. Sint saruri de rehidratare la farmacie si se dau fara reteta, dar probabil stii deja daca ai fost la doctor. Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Fetelor, am fost la asistenta de fapt care ne-a facut vaccinul de un an.De problema cu burtica ne-a zis ca doctorul se ocupa de asta .Ne-a dat niste reguli generale.Am scos laptele si suntem pe regim.Nu am gasit lapte fara lactoza.Stie cineva unde sa caut ?eu ii dau farleys .Au cumva fara lactoza?
Noaptea trecuta a fost alba.Sa vedem ce ne mai asteapta....
Pupici

POZE Rares(7 mai 2007)
pui de Cris
AVEM UN ANISOR!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Intreaba la farmacie de lapte fara lactoza pentru bebelusi. Stiu ca au la tesco da e pentru oameni mari care nu pot bea lapte normal.

Mergi la inceput