Mamici ce asteapta al doilea copil (8)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Buna fetelor!
Julax parca se mai regleaza tensiunea, ar fi buna cate o cafeluta, dar pana acum imi provoca o greata de nu o puteam bea! Acum am sa incerc sa beau cate una pe zi!
Imi pare nespus de rau ca trebuie sa treceti prin etapa maraieli si febra la iesirea dintilor! Noi am scapat tare usor, ii scadea apetitul 2-3 zile, nu ca ar manca Dragos ff bine!
Ada sunt tare frumoase numele alese! Sa le poate sanatos daca raman astea.
Claudia abia astept pozele cu flori din Olanda (anul asta ajungem si noi sa amenajam gradina si poate ma inspir pt la anu' la ceva aranjamente) Si tin pumnii sa fie fetita daca va doriti carucior roz!
Ank bine ai venit la odiseea noastra, sarcina usoara si un bebe sanatos. Asa mica diferenta parca nu am sesizat la fetele din grup, dar fii sigura ca vei face fata!
Mada nu o forta daca nu papa, las-o ca precis e vreun disconfort!
Cami ma apuca fiorii cand vad cum trec zilele la tine!
Oprescuflore astept sa ne spui cum a decurs nasterea cum a fost primita in familie!
Dany Maria e o frumoasa si mi se pare si mie ca este mare!
Va pup pe toate

12+ si mamica de Dragos (26.09.2006)
Povestea iubirii noastre mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Ma bucuram ca am scapat de greturi si de cateva zile au revenit! Azi mi-a fost asa de rau, ca am si varsat Am deja 13 sapt, dar nicio ameliorare! Sper ca scap cat de curand, caci ma infioara starea asta de rau, mai ales ca la Dragos nu am trecut prin asa ceva!
Chiar vroiam sa va intreb intr-o zi, dar am uitat, stiti voi cum e cu neuronul gravid: la voi au fost diferite sarcinile?
Azi a fost o liniste pe aici, maine va astept cu forte proaspete!

13+ si mamica de Dragos (26.09.2006)
Povestea iubirii noastre mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrajitoarea spune:

buna mamici cu burtici.am mai aparut si eu ,am multa treaba si andrei e marait ii ies si lui caninii -ca si la al tau julax-si ma chinuie tot vrea in brate si nu mai pot sa il tin ca mi-e tare greu.nu mai iau utrogestan de 2zile dar ma doare burta ,cred ca sunt contractii-maiiau cate un nospa.am o burta prea mare pt 12saptamani ,voi cum o aveti?la andrei nu a fost asa si nici greturile astea imposibile,am avut si azi.mi=e greata ,pe urma foame si dupa ce mananc iar greata ,parca manac degeaba.si stari de slabiciune multe-cand am fost la doctor am mers cu metroul o ora si m0a apucat un atac de panica inauntru-m-am gandit ca e prea lunga statia (daca stiti ca la obor nu opreste)si nu era nici un geam deschis-noroc ca am avut apa la mine si am vazut butonul de semnal de alarma.a fost groaznic.starile astea vin de la lipsa de calciu ,inainte le-am avut si mai dese si mai urate.nu am crezut ca lipsa de calciu,spasmofilia ,iti da asa stari groaznice,crezi ca mori dar numai frica e mare.sper sa ma reglez cu asta pana nasc.si am si eu tensiunea mica dar e si oscilanta cateodata.d=zeu cu mila.ca altfel nu se poate.v-am mai scris un mesaj zilele trecute dar s-a sters si nu am mai revenit cu altul ,aveam iar problem e cu al meu sot dar acum e mai bine.si dorm amandoi baietii mei.am mai facut si eu o datadupa vreo luna ,doua de pauza dar m-a usturat fff rau ,o fi de la utrogestanul pe care l-am luat un timp vaginal?sunt cam disperata cu asta ,daca de acum nu pot cand mai e voie ce fac mai incolo?mi-au iesit bune analizele de secretie.sa fie candida?ce pot sa iau ,crema de galbenele nu prea adanc se poate?o sa vb si cu dr sa vad ce zice.va pup pe toate.

diana mami de andrei(19.10.2006)si11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Sanziana sunt curioasa si eu cum va fi la mine.... eu am avut parte de greturi la prima sarcina, nu ma puteam nici spala cu vreun gel de dus care mirosea puternic ... imi luam dinalea super super ieftine care nu prea aveau miros persistent... sunt foarte curioasa cum va fi acum...
Diana eu sper ca sotul meu sa nu inceapa iar cu prostiile lui... ca ii e frica sa faca ca sunt gravi... ca m-a disperat in sarcina trecuta... si cand am putut ne-am bagat in recuperari si uite ce a iesit
Cat despre problema ta cu lipsa de calciu ... nu stiu ce sa iti zic decat de la mine, iar la sarcina trecuta in sapt 12 nici nu mi se vedea burta... de abea prin sapt 19 a inceput sa se vada ca sunt si eu femeie gravida...

Ank Raul 17.10.2007
si 6+
Poze Raulito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Neata! Haideti repede la cafeluta, ceai, suc ca ma apuc de curatenie, asa batraneste cate o camera sa nu obosesc, oricum pana termin eu toata casa, e iar dezordine!
Diana mie la prima sarcina parca din trimestrul 3 mi-a dat calciu cu D3, intreaba medicul poate in situatia ta se poate face mai repede. Burtica mea la prima sarcina s-a vazut tarziu eram in luna a 6 a cand am inceput sa ma rotunjesc pe talie. Acum am 13 sapt si daca nu sunt imbracata cu ceva muleuri nu se vede, dar eu sunt si slaba.
Ank si pe mine ma deranjeaza mirosurile de parfumuri si eu sunt innebunita dupa parfumuri, deodorantele de baie, frigiderul Vorba sotului la prima sarcina ai fost scorpie (am fost foarte irascibila) acum ai o sarcina mai grea si tot cu manusi trebuie sa ma port
Va pup pe toate si cand fac cate o pauza mai arunc cate un ochi si pe aici!

13+ si mamica de Dragos (26.09.2006)
Povestea iubirii noastre mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

Neata mamici, am de recuperat.

Claudia, unde sunt fotografiile?La ce ora mergi la medic?

Mada, poate ii ies ceva dintisori la Ari si nu are chef sa pape, o sa isi revina ea. Am uitat sa iti spun ca am vazut si eu spitalul unde vei naste si e super, am fost foarte incantata.
Am cautat si eu pe net sa vad daca spitalul unde vreau sa nasc eu are site si am gasit dar filmuletele nu merg doar fotografii si e fotografiata sala de nasteri unde am incercat sa nasc si sala de operatii unde mi-au facut cezariana si m-a cam luat cu fiori cand le-am revazut.

CamiM, am lipsit la cafeluta de weekend dar recuperez......sper ca totul e ok la voi, ai reusit sa te odihnesti dupa ziua de cumparaturi?
Am cumparat masa cu scaunele de sufragerie si sunt foarte incantata, am facut o schimbare totala de stil. Ne-a cam dat de furca masa ca am primit-o la pachet cu surburile in punga si a trebuit sa o montam noi........noroc cu sotul care e tare priceput. Apoi am gasit masina si am dus masa cu coltarul la ai mei, asa ca toate s-au rezolvat. Mai avem de spart un perete si de refacut ceva modele pe pereti...dar se ocupa sotul de ele.

Ank83, am vazut fotografiile cu Raul si eu un copilas tare, tare frumos.........si mananca singur asa micut........bravo lui, e tare ambitios. In legatura cu ridicatul ai dreptate nu poti sa nu il ridici deloc, dar atat cat il ridici nu cred sa afecteze sarcina.

dany, ce ma bucur ca au trecut problemele cu auzul. Am vazut filmuletele cu Maria....e o dulceata de copil si ce mare a crescut deja, parca ieri ai nascut si deja ai fetita asa mare. Cum e sa fi mamica de fetita, e mai usor sau mai greu decat a fost cu Andrei?

Amalia, sa inteleg ca nu ai greturi?Sper sa se rezolve probl la servici.

julax, am trecut si Albert pe listuta la un mom am crezut ca asa ii vom pune numele dar nu eram foarte multumiti, nu se prea potriveste cu numele de familie.
Cum se simte Alex, i-a mai trecut febra?Tu cand mergi la eco?

Sanziana, multumesc de aprecieri sper sa ii placa si puiului nostru ca daca nu o sa fiu tare suparata. Mai ales ca mie in copilarie nu mi-a placut numele meu deloc si eram suparata pe ai mei ca mi-au ales acest nume.

Trimit mesajul si revin sa nu cumva sa il pierd.



Ada 24+ mamica de baietel (25.06.2006)
BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

Sanziana, la mine au fost diferite sarcinile cu Alvin mi-a fost rau asa pe la inceput si apoi in ultimele 2 luni m-a chinuit de numa. Acum am avut niste greturi infernale cu stari de lesin, foarte ciudat, nu mi-am putut inchipui ca poate fi asa de rau dar pe la 14-15 saptamani au trecut de tot si acum e bine, sper sa treaca si la tine in curand.
Merci de cafeluta, am savurat-o deja merg si eu la curatenie........sper sa avem spor azi ca e timp frumos afara.

Diana si eu am burta mai mare la sarcina asta. Sper sa iasa repejor caninii lui Andrei sa nu va chinuiti prea mult.

Ank, sper sa nu ai greturi si acum caci e mult mai greu cand ai si un bebe, nu te poti intinde cand vrei si daca la bb mic ii e foame si tu ai greturi nu poti sa zici ca nu iti dau papa ca mi rau cand ma uit la ea, etc.

Pupici la toate mamicile, revin mai incolo sa vad pozele cu flori.





Ada 24+ mamica de baietel (25.06.2006)
BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna fetele!

Va urez o saptaman usoara si frumoasa.
Revenim si noi dupa un weekend de plimbari ca a fost mai frumos si aici soare putin vant sambata si cam recisor dar nu a plouat macar cum anuntau astia asa ca dim am plecat la plimbari apoi am ajuns acasa numai la timp pt nani si dupa amiaza am lenevit prin casa, tot am zis ca scriu dar tot nu am apucat. Asa ca acuma revin si cu poze proaspete din weekend care se incarca.
Cami . Ms se pare ca nu vreo raceala sau ceva ca nu da nici un semn inca, creca is dintisorii cu toate ca i-au aparut toti is iesiti din gingie dar poate se mai inalta si de aia e asa mofturici. Speram sa nu dureze mult ca momentan traieste cu lapte apa si iaurtel da numai cand are chef cate un biscuite sau cornuletz da rar.
Sanziana condoleante! Nasol cu tensiunea si greturile, la mine au durat pana pe la vreo 16-17 sapt greturile si sarcina trecuta si sarcina asta si tot asa aveam senzatia ca nu mai scap de ele vreodata.
Ank noroc ca te lasa bebe sa dormi si eu profit de somnul de amiaza a fetei sa mai atipesc ca mereu is cam obsoita ca ea se trezeste de dim in genere 6 cel tarziu 7 si atunci ma termina, la pranz cad ca o musca de somn. Mai nasol ca ea se trezeste super odihnita dupa vreo doua ore si eu as mai dormi vreo doua daca as putea.
Dany e o scumpa Maria ce mare e deja asa repede cresc.
Ma bucur tare mult sa aud ca esti bine cu urechea si ca auzi, oleaca prea bine , glumesc of course. Bine ca nu a trebuit sa mai ajungi la operatie.
Amalia cam asa e incepi sa te gandesti la toate si nu iti mai sta capul la nimic decat la bebeii si planuri de organizare a agendei ca sa iasa toate ok. Si eu ma tot gandesc cum va fi cu doi plus ca din feb anul urm merge si fata la gradi dar numai 2 ore jumate pe zi, intr-un fel abia astept ca deja se plictiseste si ea numai in casa cu mine si in parc are si ea nevoue sa se joace cu alti copii si sa mai vada si alta lume, cred ca va fi bine dar am niste emotii, cum se va descurca plus ca din vara trebuie neaparat sa incepem antrenamentul la toaleta ca tre sa fie toilet trained la gradi, bine pt inceput daca e ceva va mai avea pampers ca doar pt doua ore jumate nu e un capat de tara dar sper sa reusim cu antrenamentul pana atunci.
Iulia uff nasol cu dintii astia si mai ales cu febra si nepapatul. Da lasa ca o sa treaca si perioada asta , la a mea i-au iesit canii adik au spart toti gingia si fara prea multe maraieli sau pb da acuma creca se inalta si de aia. Speram sa ii treaca si sa nu tina mult si sa pape din nou cum trebuie.
Sanziana nu am fortat-o eu tot am incercat poate poate ceva ii va placea, daca nu vrea nu o fortez ca imediat isi face greata si o inteleg nu are chef nu are chef. Speram sa nu dureze mult atata tot.
Sanziana la mine sg diferentza mai mare a fost la preferintele culinare, cu Ari puteam papa numai fructe iaurturi minunatii din astea usoare, acuma sarcina asta am fost mai gurmanda si trebuie neaparat papitza gatita si fructe culmea ma chinui sa pap si nu prea merg. Sg lucru au fost strugurii care am papat cu tona ca imi mai trecea gustul ala nasol metalic din gura. In rest la ambele gresturi pana pe la 16-17 sapt cu toate ca la doua sarcina au aparut mai devreme, nu am suportat mirosurile la nici o sarcina pana pe la 5 luni. Nici nu ma puteam atinge de frigider dar cele mai mari diferentze la ce pot papa si ce nu. Atata cred.
Diana uff nasol cu greturile si cu atacurile astea de panica. Sper sa iti revii si sa nu ai pb, ai grija cu, contractiile.
Sanziana usor cu, curatenia vezi sa nu te obosesti prea tare si spor la treburi.
Ada creca dintisorii ca altceva nu are ce sa fie ca d eracit nu a racit vad, deci numai dintii mai pot fi. Ma bucur ca v-a placut spitalul si unde am nascut data trecuta era frumos dar asta parca e mai modern si mai dotat si imi place ca in caz de vreo ceva Doamne Fereste!, au si o sectie f buna de prematuri si bebeii cu probleme chiar in cadrul spitalului.
Aici aveti poze cu noi de weekendul asta samb am fost prin zona pe la noi si pana la starea civila sa vedem unde tre sa mergem pe 6 sa depunem actele si ieri pt ca a fost putin mai cald nu a mai batut vantul nebun si rece de samb am fost tot in zona aia la ratzuste.


----------------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onyxg1998 spune:

Buna, fetele,

iaca am mai intrat si noi o fuguta, ca nu prea mai iesim asa des, stam mai mult in casa, in pat... Asteptam sa ne spuna cand ne interneaza, ca din cauza diabetului nu ma lasa pana la sfarsit. Vineri avea bebelina Mariuca 3 kg, si mi-au dat inca o programare pentru pe 18, vineri acum.
Mada, fetele frumoase.

Am sa va tin la curent cu totul.
Va pup pe toate si ma gandesc mereu la voi.

http://picasaweb.google.com/ONYXG1998/ONYX02


Pupik de la Onyx si Vlad

38+ Alexandra Maria si mami de Vlad Gabriel James

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Buna fetele!
Iata ca am ajuns si eu pe acasa. De fapt am ajuns aseara dar pana sa desfacem o parte din bagaje a venit ore ade culcare si chiar eram franta. Azi dimineata am fost cu tefan sa-l mai controleze o data la urechi; inca mai are putin lichid, asa ca noi continuam tratament cu ceva picaturi deoarece momentan auzul este putin afectat (in loc de 20-30decibeli aude doar vreo 30-35 decibeli deci inca aude soaptele). Apoi am fost sa-mi ridic rochia, apoi acasa, papa de pranz acum il las 10 min. sa se uuite la desene si apoi il duc pe gandacel la culcare. Cred ca o sa tragi si eu un pui de somn o data cu el. Apoi ne sculam, ne pregatim si plecam la ginecolog (avem programare la ora 18 ora germaniei deci ora 19 ora Romaniei). N-am avut timp sa descarc inca pozele; sunt vreo 400 de poze pe putin asa ca nici nu stiu cate si cum o sa le pun. Rochia am probat-o putin pe fuga, nu prea imi place materialul si in plus, are cupele cam mici pentru sanii mei; o sa discut si cu sotul dar cred ca o sa o trimit inapoi. O sa fac si poze cand o mai imbrac pentru proba. Sorry ca n-am timp acum sa va spun cate ceva la fiecare, am citit tot si v-as spune cateva cuvintele dar... ma simt cam obosita. A fost un week-end tare frumos dar asa de obositooooor! Daca am timp revin dupa-amiaza inainte sa plec la medic. Daca nu... incerc sa intru diseara sa va spun daca am aflat sexul.

VA pup pe toate si sa stiti ca mi-a fost dor de voi in week-end! Paaa!

mamica lui Stefan din 03.04.2005
20+
iata minunea 2

Mergi la inceput