Gradinite GERMANE (lista si opinii)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

inaioana daca si tu ca si mine vrei doar ca cei mici sa socializeze si asta in germana ii primesc la mine. Masuta de lucru am una singura cu un scaun dar improvizam, spatiu suficient, curte mica dar se preteaza la doi copii. Doar ca il trimit si eu din cand in cand pe Alexei la tine in delegatie. Am scara interioara la casa dar iti spun sigur ca amandoi copii vor invata rapid sa urce si sa coboare fara mari riscuri. Am fost off topic si imi cer scuze.
ruxandra am auzit de o gradi germana de stat cu sistem Waldorf pe strada Monetariei. Stii ceva de ea? E reala?

Miruna + Alexei (13.07.2006) il asteapta pe BB2 in septembrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

quote:
Originally posted by Muuh

inaioana daca si tu ca si mine vrei doar ca cei mici sa socializeze si asta in germana ii primesc la mine. Masuta de lucru am una singura cu un scaun dar improvizam, spatiu suficient, curte mica dar se preteaza la doi copii. Doar ca il trimit si eu din cand in cand pe Alexei la tine in delegatie. Am scara interioara la casa dar iti spun sigur ca amandoi copii vor invata rapid sa urce si sa coboare fara mari riscuri. Am fost off topic si imi cer scuze.





Adica cum? Si eu vreau asa ceva pt. fata mea cea mare (3 ani). Si eu pot primi copii in delegatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

martie era mai mult o gluma, dar de ce nu daca ne mobilizam mai multe mamici. Dar eu nu sunt de formatie profesoara sau educatoare, din pacate. Mai mult sau mai putin Alexei si cu mine invatam impreuna anumite lucruri si ne face placere la amandoi.


Miruna + Alexei (13.07.2006) il asteapta pe BB2 in septembrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Miruna, nu-i problema cu masutza. Ca am facut un calcul rapid si de cati bani as da la Kiga lunar, cumpar 39.4 masutze cu doua scaune fiecare, de la Ikea. In fiecare luna.Cred ca ne ajung.

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

LOl, pe Sofia o primiti? noi nu vrem scoala germana (avem in familie absolventi destul de rceneti si nu prea ne place atmosfera de-acolo, ba chiar ne displace aroganta si "spiritul de casta" ) da germana am vrea:)
Sofia merge la Gradi georgescu ABC, insa nu f des. Totusi, ceva cuvinte in germana stie. Si 2, 3 propozitii,de exemplu cand vrea sa deseneze imi zice Mutti, Ich will zeichnen:))
Stie cantecelul cu der Kukuk und der esel
Pronunta f frumos , sunt convinsa ca daca ar fi mers zilnic 2 ani ar fi stiut, insa racelile au fost mai puternice decat dorinta de a invata germana.....








Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Muuh, pe str. Monetariei e intr-adevar o gradi de stat cu program scurt, gradinita 95 (langa biserica Mavrogheni). Insa nu stiu sa aiba clasa in sistem Waldorf. In schimb asa ceva are gradinita de stat 251, care este pe Venezuela, tot in zona dar spre Dorobanti. Nici cata germana se face la cele doua nu stiu...poate altcineva are mai multe informatii.

mama bradutzului Tudor (9 ian. 2005)
si a papanashei Maria (25 sept. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Bun, sa va explic de unde mi-a venit ideea cu grupuri de copii pentru socializare. La mine germana este limba tatalui meu iar el a considerat ca este important sa vorbesc mai mult de patru ore pe zi sau macar sa aud. Cand eram foarte mica, 1.6 ani am inceput sa merg in Parcul Ioanid, la o doamna, impreuna cu alti 5-6 copii de varste pana in trei ani cu care ma jucam iar doamna vorbea germana cu noi. Era o organizare rudimentara pentru zilele de astazi, daca ploua ne bagam intr-un foisor al parcului, pipi faceam in "curtea addp-ului" din parc, iarna mai mult umblam prin parc si daca era foarte foarte frig ne petreceam 1 ora la unul dintre copii, in fine intelegeti voi. Nu exista o programa dar ne facuse ea un fel de program. Ne citea o poveste (10 - 15 minute), ne invata un cantecel/poezie, mancam toti aliniati pe o bancuta, jucam jocuri, totul la comun si in germana. Vara stateam 4 ore iarna 2-3. Copii erau toti din zona, pe cei de 1-2 ani trebuia sa ii ia parintii pe cei mari ii "livra" ea. O tineam de fusta si de geanta enorma de jucarii si eram tare fericita.Imaginati-va ca eram deja la scoala si mergeam cu extrem de mare placere sa o vizitez pe aceasta doamna in fiecare vacanta si sa ii dau o mana de ajutor cu cei mici.
Ei la asa ceva ma gandeam, mi-ar placea ca Alexei sa aiba un grup, nu foarte mare, cu care sa mearga in parc, sa stea in curte, eventual sa stea sa si picteze/deseneze si cineva sa le vorbeasca in germana. Nu as avea pretentii de cine stie ce calificari, doar rabdare, germana si un strop de imaginatie (cu toate ca la asta as putea da o mana de ajutor iar astazi sunt zeci de materiale ajutatoare).

Miruna + Alexei (13.07.2006) il asteapta pe BB2 in septembrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DIAN spune:

INA, multumesc pentru raspunsul detaliat legat de gradinita Biene Maja. Sigur ca iti inteleg punctul de vedere – si eu am preferat initial sa o inscriu la Kiga (gradinita luterana), dar apoi m-am razgandit din motive practice – 1.nu sunt locuri in momentul asta, 2. vroiam sa o dau pe Iulia cat mai repede la gradi (acasa deja se plafonase) si 3. simteam ca e pregatita sa treaca prin experiente noi si 4.fac cu cca 30 min in plus pe drum cu masina ca sa ajung la Kiga.

Pdap. ma bucur ca ai vazut si lucruri bune la gradinita asta … si da, sunt inscrisi 10 copii in momentul asta. Educatoarea (etnic german din Sibiu) probabil a lipsit o zi, dar altfel am vazut-o tot timpul.

Iarasi, nu te poti astepta, indiferent de granidita la care vor merge copiii tai sa fie in aceleasi conditii de igiena si la fel de ingrijiti cum ar fi acasa … dar dupa parerea mea asta nu este un lucru rau, trebuie sa invete sa se descurce si singuri si sa isi intareasca organismul prin schimbarea mediului …

Cat despre povestea cu plecatul in Austria si teama legata de adaptarea copiilor, eu zic ca nu e cazul sa-ti faci griji. Am trait o parte din viata mea in Franta, am inceput gradinita la Paris la varsta de 4 ani (nu stiam decat sa spun da si nu in franceza). E adevarat ca mi-a fost mai greu la inceput, dar in 6 luni vorbeam exact ca un copil francez. Asta e minunea invatatului unei limbi straine cand esti copil mic. Sunt convinsa ca si copiii tai vor trece cu bine de aceasta experienta si le va folosi foarte mult in viata, chiar daca la inceput este normal sa nu fie chiar usor.

Iar de la prietenii nostri care au copii si sunt plecati in diverse tari (cunosc 3 cazuri diferite), problema s-a pus invers, cum spunea si SINZIANA – ei au dificultati cu vorbitul in limba romana 2 din ei chiar refuza sa o mai foloseasca, fiind plecati de mici …

Mi-ar placea sa aflu daca vei reusi sa inscrii copiii la Kiga … mai ales ca noi inca nu am primit raspunsul la solicitarea facuta la sfarsitul anului trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

quote:
Originally posted by DIAN

Iar de la prietenii nostri care au copii si sunt plecati in diverse tari (cunosc 3 cazuri diferite), problema s-a pus invers, cum spunea si SINZIANA – ei au dificultati cu vorbitul in limba romana 2 din ei chiar refuza sa o mai foloseasca, fiind plecati de mici …




Confirm . Off topic - nu organizeaza nimeni sejur de vara o luna pt. copii, in scopul invatarii limbii romane ? Nu ca n-ar sti, dar nu prea vor sa vorbeasca. Am glumit , nu risc sa ma urati pt ca cei 2 ai mei v-au pictat covorul preferat cu crema nutella.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Miruna, nu stiu nimic despre acea gradinita; da parca am auzit de ea.. nu bag mana-n foc.

Mamaaa ce bine suna ce povestesti tu. Si eu mai mergeam vara la o gradinita "de parc" cu o doamna cu care tot asa.. ne jucam, cantam si dansam in germana; in parcul Carol.

Si da, am fi interesati de chestia asta cu grupul de intalnire, vorbitor de nemteasca. Numa sa nu ne omoare distantele din Bucuresti.. mai ales ca eu nu conduc. Poate dupa ce va mutati la casa voastra..

Iesiti zilele astea prin parcuri? Hai ca vorbesc si cu pumpkin.


Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

Mergi la inceput