Gradinite GERMANE (lista si opinii)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Am fost vineri la Biene Maja si la Kiga. La Kreative nu am fost pentru ca directoarea ne-a spus ca nu are locuri la grupa mijlocie si o sa ne sune daca intervine vreo schimbare.
Nu mai insist cu Biene Maja, mi-a facut o impresie mai proasta decat Ligeei. Se vede ca a fost facuta cu intentii bune dar nu are personal si nici copii.
Ne-am "preinscris" la Kiga, ne-a placut destul de tare. Inculsiv detaliile de genul: nu ii obliga nimeni sa doarma dupa-amiaza, pot sa mearga descultzi, ies afara zilnic indiferent de vreme si li se cere parintilor prin regulament sa nu ii imbrace gros. (am si io fixurile mele, dehh).
Mie imi pare deocamdata ca ni se potriveste manusa...acuma, astept sa vedem daca vom fi admisi.
Asta pentru ca se pare ca e mare aglomeratie. Eu sper din suflet ca aglomeratia asta sa fie doar o forma de branding si de fapt sa ne primeasca fara probleme, asa cum am tot auzit ca s-a mai intamplat.

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Ina multumim pentru feedback.

Pentru cele care sunteti interesate de gradinitze germane vi se pare util sa facem o lista cu toate pe care le stim sau am auzit de ele si pe parcurs ce aflam informatii sa le completam?

Miruna + Alexei (13.07.2006) il asteapta pe BB2 in septembrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MADYN spune:

Da Muuh e o idee f. buna. Eu am o listuta cu gradi cu predare in lb. germana insa informatii 'la cald' nu am pt. ca inca nu am vizitat nici una - dar am studiat in mare site-urile. Deocamdata e devreme dar la anul sint si eu f. interesata.

Iata lista:

Gradinita Hansel und Gretel - sector 1
Gradinita Melba - sector 4
Gradinita Speranta Kindergarten - sector 1
Gradinita Numarul 85 - sector 1
Gradinita Max und Moris
Gradinita Fridolin
Gradinita Kiga
Gradinita Marienkaefer
Gradinita Biene Maja
Gradinita Kreative Erziehung
Gradinita Hermann Oberth
Gradinita Ingerasul Meu - sector 3

si mai astept completari si comentarii.



Mady si Mihai Nicolae - My little treasure (01 august 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Miruna, cu placere!
Daca vi se pare util, ca sa nu deschidem inca un subiect, pot modifica titlul acestuia si sa facem o lista in primul mesaj, pe care sa o actualizam treptat. Ok?

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DIAN spune:

Salut tuturor,
Eu am pe fetita cea mare la gradinita Biene Maja de 1 luna la programul lung si pot sa va spun ca sunt cat se poate de multumita. Este prima oara cand Iulia merge la gradinita si am avut mari emotii daca va fi bine sau nu.

Iata lucrurile bune:
-vine in fiecare zi cu cuvinte noi in limba germana,
- de cand merge acolo s-a ingrasat (meniul il primesc pe email in fiecare saptamana, este suficient de variat, in fiecare zi au mancare gatita de ei si fructe)!
- e problema cand merg sa o iau - nu vrea sa plece (alerg dupa ea si o iau pe sus), rade tot timpul (e adevarat ca e si un copil vesel…).
- imi place ca au o curte spatioasa amenajata cu cateva leagane, tobogane si o groapa de nisip si zona este absolut superba – o oaza de verdeata in Bucurestiul asta poluat…
- Conducerea este deosebit de amabila si deschisa la propunerile parintilor (este adevarat ca este o afacere de familie).
- Iulia a mers acolo purtand inca pampers si in 2 saptamani am scapat definitiv de ei, ceea ce eu nu reusisem acasa (meritul educatoarei).
- educatoarea este vorbitoare de germana ca limba materna (are in jur de 50 de ani) si apreciez si gandirea ei in materie de educatie (copilul invata sa fie responsabil)
- personalul este foarte sufletist (imi place mult si dna bucatareasa care o primeste cu bucurie pe Iulia in fiecare dimineata…)

Mai putin bune:
- WC-urile, intr-adevar sunt normale si deci nu sunt ideale pt copii foarte mici.
- Este o gradinita care de abia s-a deschis – inteleg ca au inceput efectiv programul cu copiii in ianuarie anul asta si este normal ca fiind la inceput sa mai fie inca treburi de ajustat.
- copiii sunt romani deci este inevitabil sa vorbeasca intre ei romana …

Inainte sa o inscriu aici (vroiam neaparat gradinita in care sa se vorbeasca exclusiv limba germana de catre educatoare) am vizitat urmatoarele gradinite din sectorul 1: Kiga, Menssana, Waldorf. Intr-adevar am fost impresionata de Kiga – pe care am vizitat-o inainte sa se deschida, anul trecut, si din acest motiv am completat un formular de inscriere in septembrie 2007 pt toamna 2008. Am aflat insa de curand ca sunt cam 8 cereri pt fiecare loc. Exista si o ordine de prioritate de care se tine cont (care NU este cronologica) si care face ca practic sa nu avem nici o sansa sa intram fiind la categoria cea din urma de prioritate…. Menssana mi s-a parut murdara si excesiv de scumpa pt ce oferea, iar copiii nu pareau prea fericiti… iar la Waldorf, copiii sunt multumiti, dar nu era chiar tipul de educatie pe care o doream pt copiii mei.

Sper sa va fie de folos informatiile …

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Da, super. Eu ma ofer sa aflu informatii detaliate despre Kreative Erziehung si despre ce mai pica intre timp. Le postez aici cand sunt complete.

Miruna + Alexei (13.07.2006) il asteapta pe BB2 in septembrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

DIAN, uite ca nu aveam de gand sa explic prea pe larg cum mi s-a parut Biene Maja (am si spus de ce: mi se parea facuta cu drag de o mamica ce inteleg ca urmeaza sa nasca si care se vede clar ca nu se poate ocupa de ea) dar acum ma vad provocata.
Am fost vineri la gradi. Era foarte cald (ora 17.30 aproximativ) si desi au curte mare, etc asa cum spui (pe oricine incanta asta) nu era picior de copil in curte. Erau in clasa trei fetite mici(dintre care una inteleg ca e fetita patroanei) si o foarte-foarte tanara domnisoara pe care am vazut-o la geam in brate cu una dintre ele. Cand am intrat ne-a izbit o caldura insuportabila, un aer inchis si un miros intens de mancare. Am fost pusi sa ne descaltam si ni s-au oferit niste papuci folositi. Eu nu port papucii altcuiva (mai ales ca eram desculta in balerini)si am refuzat, preferand sa merg desculta. La fel si sotul meu. mi s-a strans inima cand katja a ales niste flexibili de balet de satin roz (cum le-ar fi putut rezista?) in mod evident purtati si tarshitzi de altcineva, alesi la intamplare din dulapul de pantofi de catre doamna cea in varsta.) Intre timp domnisoara daduse drumul la un casetofon si simula o activitate de dans cu cele trei fetite, destul de apatice. Katja s-a dus si ea sa danseze si eu, sotul meu si Serghei ne-am apucat sa vizitam restul gradinitei impreuna cu o doamna foarte dragutza, soacra patroanei. Gradinita este foarte curata, partea cu toaleta nu ma derajeaza prea tare.
Scara poate fi periculoasa dar asta iarasi nu e un capat de tzara daca copiii sunt supravegheati corespunzator.
Cand am intrebat de vorbitul in germana (domnisoara era numai zambet dar vorbea romaneste) mi s-a spus ca doamna de germana (unica) nu este deoarece are un deces in familie. Ma rog. Si ca in general nu se joaca cine stie ce, ci face lectii cu ei , in camera de sus unde sunt masute si scaunele. Pe mine asta ma derajeaza ca metoda educationala..ma rog, e alegerea fiecaruia sa zicem.
Mi-a placut si cum e mobilat, mi-au placut jucariile dar, repet lipsa principala este de personal si de copii. Si cand spun personal ma refer la unul de calitate nu la personal pur si simplu.

Mi s-a parut absolut deplasat ca acei copii sa trebuiasca sa piarda vremea in cladire, repet : intr-o caldura insuportabila, in loc sa zburde in mult-laudata "curte de 900m2" (absolut reala).
Copiii erau apatici, uneia ii curgeau mucii pana la barbie si domnisoara cea aranjata nu s-a gandit sa ii stearga nici un moment. A, copiii erau foarte gros imbracati. Cand a venit mama uneia dintre fetite sa o ia acasa, fetita s-a bucurat nespus si tipa peste tot (a tinut sa vina si la noi sa ne spuna de mai multe ori) "a venit mama meaaa! a venit mama meaaa!".Odata cu acea fetita s-a grabit si a plecat si domnisoara.

Pe mine nu ma intereseaza sa imi parchez copiii undeva pe timpul zilei. Pot sa ii tin acasa bine-merci si sa socializeze in parc cu mai multi copii si cu persoane mai interesante decat am vazut la Biene Maja. Pe mine ma intereseaza un mediu in care sa se vorbeasca germana, sa se joace, sa alerge , sa copilareasca. Nu cred ca o limba straina se invata cu "lectii" de la doi ani si jumatate ci vorbind-o pur si simplu. Si mai cred ca la varsta gradinitei copiii trebuie sa se joace si sa invete totul din interes propriu, jucandu-se.

Hai ca am deviat.Cred ca s-a inteles ce am vrut sa spun.

A, inca ceva. am intrebat cati copii sunt in total in gradinita si mi s-a spus ca zece. Intamplator am vazut o lista pe o usa cu numele si nr de tel ale copiilor inscrisi si am numarat cinci sau sase maximum (na ca am uitat numarul exact - ca imi scosesem si gradinita din minte.)

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Am modificat titlul subiectului dupa cum am vorbit si propun sa dam note fiecarei gradinite despre care stim una-alta. Eu nu as face punctaj, oricum e subiectiv. Propun ca fiecare sa dea o nota de la 1 la 10 gradinitei pe care o cunoaste si sa explice in mesaj de ce a dat acea nota, care sunt plusurile si minusurile.
Notele le voi actualiza eu in mesajul initial si voi face si referire la persoana si pagina la care s-a dat nota.

(La subiectul ala general cu gradinitele tot timpul ma incurc, vad 19 puncte si nu stiu o fi putin, o fi mult?)

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Pe lista mea, in plus apare si gradi 50, de stat, cea din Nicolae Iorga. Daca tot ati pus-o pe 85, eu zic sa o treceti si pe asta. Promit sa incerc eu sa strang ceva informatii despre cele doua gradinite de stat.

mama bradutzului Tudor (9 ian. 2005)
si a papanashei Maria (25 sept. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

quote:
Originally posted by tomasa

Pe lista mea, in plus apare si gradi 50, de stat, cea din Nicolae Iorga. Daca tot ati pus-o pe 85, eu zic sa o treceti si pe asta. Promit sa incerc eu sa strang ceva informatii despre cele doua gradinite de stat.

mama bradutzului Tudor (9 ian. 2005)
si a papanashei Maria (25 sept. 2007)




Multumim frumos, am adaugat-o si te asteptam cu detalii si note!

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput