Gradinite GERMANE (lista si opinii)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Si eu sunt un pic curioasa cum a ramas cu HS.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliv spune:

Muuh, unde este gradinita Kreative Erziehung?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Olivacum pe str.Paris parca la nr.57. Lipita de Ambasada Portugaliei. http://www.fundatia-gogalniceanu.ro/index.html

Miruna + Alexei (13.07.2006) il asteapta pe BB2 in septembrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Sanziana, Tonnia, cu HS a ramas asa: am ajus la concluzia ca HS de calitate si de tipul celui pe care il doream eu este aproape imposibil de facut in Romania. Si nu ma refer aici doar la permanentele argumente cu autoritatile ci la tot felul de impedimente practice pe care as fi mult prea off-topic sa le enumar aici.
Prin urmare am hotarat ca o scoala de tip democratic school ar fi o optiune mai buna pentru noi. Asa ca solutia era ori sa facem una in Ro , ori sa gasim una afara. Am ales a doua varianta dupa tot felul de calcule si permutari si urmeaza sa alegem dintre mai multe asemenea scoli in Austria. Probabil va fi o scoala ca www.bildungshof.at/neueschule/" target="_blank">asta, poate chiar asta, o sa mergem sa vedem mai multe si sa alegem una peste cateva luni.
Prin urmare am hotarat ca ar fi o idee buna sa ii obisnuim pe copii putin cu limba inainte sa ajunga acolo.
Asta e tot (pe scurt).

Maine o sa vizitez mai multe gradinite germane si vin sa va spun ce impresii am.

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

quote:
Originally posted by Muuh

Ina intr-un an vor intelege dar putin probabil sa si vorbeasca. Din cate stiu eu exista cursuri intensive pentru nou-veniti in foarte multe scoli din strainatate. Succes!!

Miruna + Alexei (13.07.2006) il asteapta pe BB2 in septembrie




Miruna, cam asta ma intereseaza, sa inteleaga cat de cat sau macar sa nu fie socant ca toata lumea vorbeste alta limba constant. La vorbit stiu sigur ca isi vor da drumul odata ce incep sa se integreze acolo.Mai ales pentru ca e un alt fel de scoala, mult mai putin stresant decat sistemul "traditional" , sa zicem.
Iti multumesc mult pentru urari si ajutor!

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

quote:
Originally posted by Muuh

Olivacum pe str.Paris parca la nr.57. Lipita de Ambasada Portugaliei. http://www.fundatia-gogalniceanu.ro/index.html



Miruna, danke pt info.. suna f interesant si locatia e buna. Ce sti despre ea? Cunosti copii care o frecventeaza? Parintii sunt multumiti? Invata nemteasca?

Voi spre care din gradinitele de germana v-ati indrepta pt Alexei?


Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

ruxandra la Kreative Erziehung cunosc un copil, fina mea, fata verisoarei mele. Evolutia ei nu a fost spectaculoasa, a fost previzibila. A inceput sa rupa cuvinte dupa primul an acum vorbeste deutsch dar face inca destule greseli. Incerc sa aflu daca ele vin din graba de copil (am mai intalnit asa un caz la gradi unde am lucrat, copilul stia sa vb corect dar se grabea) sau din faptul ca nu se insista pe der, die, das (ca sa nu par criptica, este vorba de articolele ce insotesc in germana toate substantivele, pentru cei care citesc topicul si nu sunt vb de limba germana). Ar fi trist sa fie a doua varianta, nu pot insa afla doar de la copil si nu am timp sa merg sa verific participand la ore. Verisoara mea este multumita de gradinita si sustine ca cea mica a inregistrat progresele sperate.Nu am ales nimic pentru Alexei din mai multe motive. 1. Planuisem sa ne mutam undeva in zona 1 Mai, o vom face candva dar deocamdata nu stiu exact cand. 2. Este BB2 pe drum si in conditiile astea nu il mai dau la gradi la 2 ani si 1/2 il mai tin acasa. 3. Daca nu venea BB2 si nici nu plecam din zona unde stam acum, Drumul Sarii, ma gandeam sa il duc la gradinita Marienkafer, din Ghencea pentru 4 ore/zi dar doar dupa ce as fi facut o vizita amanuntita si as fi asistat cateva ore la programul lor. Dupa cum stii noi doi vorbim germana unul cu altul, vreau o gradi unde sa continue cu asta si nu sa inceapa cu cuvinte razlete si banale. Si ca un banc: ii ziceam intr-o zi lui Alexei: ce facem domnule ca la anu' trebuie sa mergi la gradinita si ce ma fac eu daca nu gasesc nici una sa ma satisfaca? Infiintez una, tu ce zici esti de acord? La care el foarte serios: Ja, Mama, Kiga, Akei.(da mama gradinita cu Alexei). Deci te-am lamurit tun ca sa zic asa.
Ina daca ai timp sa imi spui pe scurt de ce ai renuntat la idea de a face ceva similar in Romania? Sau de ce nu una Montessori simpla? Adica imi imaginez ca partea financiara este importanta, birocratia la fel dar au existat si motivatii de tipul: nu va merge, Romania si societatea actuala nu sunt pregatite pentru asa ceva? Eu as fi pregatita pentru Montessori si pana la un punct si pentru o forma alternativa de invatamant, mai departe mi-ar fi frica. Dar ca mine sigur mai sunt si altii. Eu te-as sprijini cu placere daca totusi te razgandesti.

Miruna + Alexei (13.07.2006) il asteapta pe BB2 in septembrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Inaioana, David avea 3 ani cand am ajuns in Us si nu vb deloc engleza...acum ne e greu sa nu uite romaneste-desi noi vb numai romaneste cu el, mergem in Romania de 1-2 ori pe an!!! (la gradi fac si spaniola si germana)
Eu te-as sfatui sa insistati pe romaneste cat puteti inainte sa plecati...(bineinteles daca vrei copilasii tai sa fie bilingvi si sa nu uite ro) si sa nu iti faci pb de limba acolo...





“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, Disneyland 2008
Mami si tati


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Danke Miruna. Tare Alexei!

Deci Kreative Erziehung e de tinut in minte. Deocamdata suntem o.k. unde suntem, da poate la junior... mai vedem. Si, normal, mai vb.







Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

quote:
Originally posted by martie

Cred cu tarie (din ce am verificat si eu) ca cea mai buna gradinita germana este Kiga (poate si cea mai scumpa). E singura gradinita unde se vorbeste numai lb. germana (de catre nativi!), nu ca la restul gradinitelor unde se vorbeste germana pana la ora 12, apoi, dupa somnul de pranz se vorbeste romana. Suna hilar, dar as mi s-a spus.

Martie & Bebica & maimuta Sara







Te contrazic. Eu am baiatul cel mare de un an la Max und Moritz si se vb numai in germana non stop. Practic dupa ce ai intrat pe poarta gradinitei nu mai auzi nici un copil vorbind in romana.
Fiul meu cand a inceput sa mearga la aceasta gradi nu vorbea germana, nici noi, parintii, nu vorbim germana. In primele 2 luni au avut voie, la grupa mica, sa mai puna intrebari in lb romana, acum le este strict interzis vorbitul in limba romana. Iar copilul meu vorbeste chiar ff bine germana acum ( a inceput inseptembrie).

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput